Peníze, měny, zboží

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Drtivá většina je toho v Herním prostředí (zejména ta BUMPnutá debata) a v Historii a realitě.

Proto všechny badatele naháním tam, protože kdo to má hledat, když je to roztroušené jak skleróza.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko

Příspěvek od Rytíř »

Ad cena zlata - v poměru k inflaci měn reálná cena zlata dlouhodobě stagnuje, případně posiluje. Je to nejstabilnější investice, jakou obchodníci znají, už po pár set let :)

Aktuální cena je cca 460,- kč za gram - viz např. http://www.avarrio.cz/prodej.php

Jinak my hrajem ve Středozemi a po diskuzi tuším s Jersonem :) a dalšími lidmi jsem zavedl podobný poměr jako ostatní

1000 md = 10 st = 1 zl

Aby mi ceny seděly s tabulkama z Dnd na reálie popsané Tolkienem, udělali jsme ještě jednu drsnou cenovou reformu - ceny ve zlatých v tabulkách pravidel dělíme 10 a pak jsou ve stříbrných Středozemě. A bylo vymalováno, krásně vše sedí, poník je za 3 st, jak nakupoval Frodo v Hůrce! :)
Denně se vyskytuju jen na http://www.d20.cz. I když bych rád, víc fakt nestíhám :)
LZJ
Příspěvky: 629
Registrován: 25. 8. 2004, 14:34
Bydliště: Doksy

Příspěvek od LZJ »

Přeměřoval a převažoval jsem nějaké mince, které jsem měl k dispozici.
A z poznámek (bohužel jen po velkém zaokrouhlení, původní poznámky nemůžu najít) čtu, že groš má cca 5 g a 2,5 cm v průměru a tolar cca 50 g a 5,5 cm v průměru a tloušťku 2 mm.
Jestli denár měl kolem gramu, tak je i vidět, jak lidi bohatli a potřebovali větší kusy drahých kovů. V každém případě výhoda zlata je tím pádem v menším objemu i hmotnosti stejně cenné mince.
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 18
Registrován: 3. 6. 2008, 20:33
Bydliště: Rožmitál pod Třemšímem

Příspěvek od Sajmon »

my používáme normálně mědáky, stříbrňáky a zlaťáky, přičemž jeden mědák odpovídá 1 kč, stříbrňák 10 kč a zlaťák 100 kč. Všichni potom mají přehled, kolik co stojí, jestli jsou ceny přemrštěné či podezřele nízké...
můj svět už je celkem technologicky vyvinutý, takže tu fungují různé mince - mám na mysli, že když je na zlaťáku vyražena desítka, má hodnotu deseti zlaťáku, na kterých je jednička. tím se řeší i problém s hmotností mincí, člověk nemusí u sebe mít naditý měšec s padesáti zlatými, ale jednu padesátizlatku.
nečetl jsem předchozí diskuzi, snad tu nikoho neopakuju, kdyžtak mě omluvte.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9352
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Quentin »

sajmon: neztraci se tim pointa minci z draheho kovu?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Mince odpovídající 1Kč mi přijdou jako nesmyslně podrobné dělení (na středověk). 10Kč jako nejmenší hodnota bohatě stačí.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Příspěvek od Vallun »

Quentin píše:sajmon: neztraci se tim pointa minci z draheho kovu?
Nejen pointa...;)

I když - jednou jsme jako družinka potřebovali někomu zaplatiti 3 miliony zlatých, to byl docela problém, než nás napaldo vydat vlastní drahokamové mince:)

ilgir - Já po pár hráktách s přepočtem na Kč dle tabulky z DrD (verze tušim 1.5) jsem nabyl zančně skeptického náhledu na tyto operace...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Jerson »

Řekl bych, že tohle je přesně uvažování moderního člověka - než aby měl opravdu kus zlata, který něco váží, tak raději zavede malé mince s nadsazenou hodnotou.

Za jedno kilo zlata se dnes dá pořídit auto za 300 000 Kč. Běžná zlaté cihla má cenu tři a půl milionu a vejde se do kapsy u saka, i když by každou kapsu roztrhla.

A pokud se chcete bránit proti loupeži, uděláte někde v dobře vybavené dílně jeden dvoumetrákový slitek , se kterým bez speciálních nástrojů nepůjde manipulovat.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Jistěže z historického pohledu jsou všechny finanční systémy a la DrD nesmyslné. Jde ale taky o použitelnost v herní praxi.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Příspěvek od Vallun »

Jerson - jaké zlaté cihly považuješ za běžné?:) Ta Tvá by musela vážit cca 12kg (objem tuším 0,6 l), pokud vím, tak standartní zlaté cihličky mají váhu 4500 g.:)

ilgir - a jaké finanční sysétmy by odpovídaly historickému pohledu?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 18
Registrován: 3. 6. 2008, 20:33
Bydliště: Rožmitál pod Třemšímem

Příspěvek od Sajmon »

Vallun: Nejen pointa...;)
co tím myslíš?

mě se totiž vždycky zdálo směšné, že postava přistoupí k nějakému stánku, odněkud vytáhne 500 mincí a spolu s obchodníkem je začnou přepočítávat, mrmlajíce si, kolik už mají napočítáno. ale možná je to blbej nápad, nijak zvlášť si za ním nestojím.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Příspěvek od Vallun »

Vždyť to byl celý základ systému - že ta mince měla skutečně hodnotu, kterou reprezentovala, nebyla to mince v dnešním smyslu,ale vlastně zlatý slitek s vyraženým puncem a gramáží, akorát později to vyražené převážilo nad tím, na co to bylo raženo...:)

500 mincí máš nějakých např. 25 kg váhy, to nevytáhneš odněkud..a budeme li se držet DrD, tak takováto částka přichází v úvahu akorát u zlatých.. takovou sumu by pak bylo schopno dát dohromady jen velmi omezené množství lidí... takže by třeba ani přepočítávání nebylo potřeba a nebo by na to obchodník měl vlastní lidi...:)

Navíc "nějaké" finanční instituce tu vznikaly poměrně záhy...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Jerson »

Vallun píše:Jerson - jaké zlaté cihly považuješ za běžné?:) Ta Tvá by musela vážit cca 12kg (objem tuším 0,6 l), pokud vím, tak standartní zlaté cihličky mají váhu 4500 g.:)
Mluvím o těch klasických dvanáctikilových, které se často objevují na fotkách a ve filmech. Ty s lichoběžníkovým bokorysem, které ze stolu nezvedneš.

Sajmon - a co takhle ty peníze hodit na váhu? Když mají totiž cenu založenou na hmotnosti kovu, ze kterého jsou vyrobeny, tak je nemusíš počítat - prostě vážíš.

Ostatně znáš rčení "Má to cenu své váhy ve zlatě"? Nebo úsloví "vyvážit zlatem"?
Btw. tenhle princip by se dal použít i dnes, třeba hromada výrobků z oceli se prodává prostě na kila.

Takže když si půjdeš koupit pytel pšenice, tak ho zavěsíš na váhy s poměrem 1:10 a na druhé straně nasypeš měďáky - a je to. Nemusíš ani umět počítat do dvaceti.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Příspěvek od Vallun »

Jerson - to je právě mýtus, co si vzpomínám z prohlídky ČNB, tak těch cihel je poměrně dost druhů, reps. spíš velikostí. A údajně v Evropě jsou nejrozšířenější "německého typu" o gramáži 4500, 12kg jsou spíš americké. Ale to je jedno, byla to jen poznámka na okraj:)

Ad vážení - to máš jistě pravdu, ale i tka si myslím,že tam musela být nějaká kontrola - vzhledem k možnému padělání atd.;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Jerson »

Zabrousil jsem na net, abych se vzdělal - při běžném obchodu se používají zlaté slitky, cihly a mince do hmostnosti 1 kg, takže těch 12 kg bude asi opravdu americký případ. Před lety jsem o tom četl článek a viděl fotky, těch 12 kilo si od té doby pamatuju.

Kontrola - na mincích byla varažena hlava panovníka proto, že on svou hlavou (nebo na svou hlavu) ručil za to, že mince bude mít takovou hodnotu jakou mít má.

A mám také dojem, že co se týká měr a vah, tak už středověká města měla nějaké etalony, v případě měr někde zazděné, v případě vah někde uložené. Každopádně kontroly existovaly a když byl někdo v podezření že šidí, tak se dalo snadno (a veřejně) přesvědčit, zda je to pravda, a pokud byla, následoval okamžitý a veřejný trest. Pokud nebyl,a myslím že tu atam potrestali i falešného obviňovatele, ale to asi nebylo pravidlem.

Zpět na „Dračí doupě Plus“