Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
Harry Mortis
Příspěvky: 138
Registrován: 20. 11. 2009, 11:15
Bydliště: Otrokovice/Brno

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Harry Mortis »

A ja si rikal ze vlakno DrD+ oziva, a on nejaky bot spamuje.. :D Ctou tohle vlakno nejaci hraci DrD+?

Zpet k tematu..
Dlouho pro me byl nejlepsim valecnik, ale stvala me jeho archetypalnost. Ted jsem byl donucen hrat hranicare, a zjistil jsem ze to neni vubec spatne. Zajimalo by me srovnani s mym valecnikem, az se taky dostane na 12 lvl :think:
Já jsem smrt. A ty?

Harry Mortis
markýz Šenkernského podhůří
Uživatelský avatar
Tadeas
Příspěvky: 586
Registrován: 10. 7. 2009, 15:58
Bydliště: Holic

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Tadeas »

Harry Mortis píše:A ja si rikal ze vlakno DrD+ oziva, a on nejaky bot spamuje.. :D Ctou tohle vlakno nejaci hraci DrD+?
i kdyz DrD+ uz davno nehraju, porad mam na nej velmi dobre vzpominky. dokonce bych rekl ze ma nejlepsi a nezapomenutelna hra z pohledu PJ byla prave v systemu pluska. takze si vzdy rad proctu co je noveho...

...akorat ted to moc nevyslo :)

ale abych se drzel tematu: oblibenym povolanim z pohledu hrace je pro me bezesporu knez, protoze me jeho netradicni pojeti dost prekvapilo a nadchlo. na druhem miste theurg ktery skytal obrovske mnozstvi kombinaci a druhu rozvoje. v roli PJ jsem holdoval prave tem archetypalnim (bojovnik-carodej) pro jejich jednoduchost a predvidatelnost, tudiz i snazsi stavbu dobrodruzstvi.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Fritzs »

Abych se držel tématu, když se podívám zpátky na doby kdy sem DrD+ hrál... tak bojovník.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Harry Mortis
Příspěvky: 138
Registrován: 20. 11. 2009, 11:15
Bydliště: Otrokovice/Brno

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Harry Mortis »

Fritzs píše:Abych se držel tématu, když se podívám zpátky na doby kdy sem DrD+ hrál... tak bojovník.
A my na tvého čaroděje furt vzpomínáme...nemáš chuť si někdy zahrát? :)
Tadeas píše: i kdyz DrD+ uz davno nehraju, porad mam na nej velmi dobre vzpominky. dokonce bych rekl ze ma nejlepsi a nezapomenutelna hra z pohledu PJ byla prave v systemu pluska. takze si vzdy rad proctu co je noveho...

...akorat ted to moc nevyslo :)
Jako PJ blahého času jsem dokonce zakázal hrát kněze, ale to jsem byl mladý :>:o/...bojovníci a čarodějové se vedou nejlíp. Co že už pluska nehraješ?
Já jsem smrt. A ty?

Harry Mortis
markýz Šenkernského podhůří
Uživatelský avatar
Tadeas
Příspěvky: 586
Registrován: 10. 7. 2009, 15:58
Bydliště: Holic

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Tadeas »

Harry Mortis píše: Jako PJ blahého času jsem dokonce zakázal hrát kněze, ale to jsem byl mladý :>:o/...bojovníci a čarodějové se vedou nejlíp. Co že už pluska nehraješ?
duvod je zcela prosty: nove hrace jsem neprinutil precist tech 1000 stran textu aby vedeli vse o vsem (jiste, rikal jsem at si prectou alespon prirucku pro hrace, a z te si vyberou jedno povolani ktere je oslovilo... ale v rozumne dobe neprectou ani to). tedy se muselo dovysvetlovavat mnoho veci v prubehu hry...

plus komplexnost. jako PJ jsem se bal souboju. proc? protoze jsou nadbytecne slozite, cislove, fazovane, a nelze je protkat schopnostmi CP bez toho abych pri tom neztravil par hodin pripravy. co souboj, to hodina zabiteho casu. a to me obzvlast stvalo, nakonec jsme hrali de facto uplne bez boje, hrace to bavilo vic nez kdyz bojovali. a to i bojovniky... samozrejme az na obcasne bosse.
krome boju muzu take rict ze theurg ktery se rozhodne pripravovat formule behem dobrodruzstvi je take slusny zabijak spadu, atmosfery a pribehu.

v posledni rade je take nutno spomenout fakt ze PJ potrebuje vzdy vice casu k priprave, nez jaka je skutecna delka sezeni. od dob pluska jsem prosel mnoho systemu, vybiram si predevsim takove, ktere jsou pravidlove znacne light a vycuc lze udelat do 20ti stran. navic nenarocne pro vypravece. existuje jich opravdu spousta, plus dva jsem si sam vytvoril... takze me nic nemotivuje vracet se k tezkopadnym systemum. momentalne frcim na oDnD hacku, jakmile dohrajeme kampan, vrhneme se zrejme na HtV. co se plusek tyce, mam na ne hezke vzpominky, kdykoliv si je rad zahraju jako hrac, ale masterovat je uz odmitam.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Fritzs »

Harry Mortis píše: A my na tvého čaroděje furt vzpomínáme...nemáš chuť si někdy zahrát? :)
Teď hraju Shadowrun a Vampire: The Masquerade. Další hru bych už do rozvrhu nedostal.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Harry Mortis
Příspěvky: 138
Registrován: 20. 11. 2009, 11:15
Bydliště: Otrokovice/Brno

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Harry Mortis »

Tadeas píše:
Harry Mortis píše: Jako PJ blahého času jsem dokonce zakázal hrát kněze, ale to jsem byl mladý :>:o/...bojovníci a čarodějové se vedou nejlíp. Co že už pluska nehraješ?
duvod je zcela prosty: nove hrace jsem neprinutil precist tech 1000 stran textu aby vedeli vse o vsem (jiste, rikal jsem at si prectou alespon prirucku pro hrace, a z te si vyberou jedno povolani ktere je oslovilo... ale v rozumne dobe neprectou ani to). tedy se muselo dovysvetlovavat mnoho veci v prubehu hry...

plus komplexnost. jako PJ jsem se bal souboju. proc? protoze jsou nadbytecne slozite, cislove, fazovane, a nelze je protkat schopnostmi CP bez toho abych pri tom neztravil par hodin pripravy. co souboj, to hodina zabiteho casu. a to me obzvlast stvalo, nakonec jsme hrali de facto uplne bez boje, hrace to bavilo vic nez kdyz bojovali. a to i bojovniky... samozrejme az na obcasne bosse.
krome boju muzu take rict ze theurg ktery se rozhodne pripravovat formule behem dobrodruzstvi je take slusny zabijak spadu, atmosfery a pribehu.

v posledni rade je take nutno spomenout fakt ze PJ potrebuje vzdy vice casu k priprave, nez jaka je skutecna delka sezeni. od dob pluska jsem prosel mnoho systemu, vybiram si predevsim takove, ktere jsou pravidlove znacne light a vycuc lze udelat do 20ti stran. navic nenarocne pro vypravece. existuje jich opravdu spousta, plus dva jsem si sam vytvoril... takze me nic nemotivuje vracet se k tezkopadnym systemum. momentalne frcim na oDnD hacku, jakmile dohrajeme kampan, vrhneme se zrejme na HtV. co se plusek tyce, mam na ne hezke vzpominky, kdykoliv si je rad zahraju jako hrac, ale masterovat je uz odmitam.
Přiznám se, že mě zrovna komplexnost a složitost pravidel oslovila. Čerstvě jsme začali počítat i únavu (každý zatracený bodík), a hra dostala nový rozměr :) Já mám drobnou výhodu náruživého čtenáře, PPH jsem měl přečtené asi za dva dny..ale napoprvé jsem taky vše nepochopil.
Boje, to je něco co PJ nemá rád snad nikdy (jsem čestná vyjímka), ale má to co dělat s tím že mě souboje vždy baví a tenhle level realistična mi sedí. Není to ani tak dlouhé, pokud to hráči umí a reagují rychle. Nejsložitější boj co jsem vedl jako PJ bylo 6 postav proti 6ti CP, který jsem si opravdu užil $lol$ . Hlavně oproti starému DrD a DnD (které znám jen z NWN či Icewind Dale(a z The Gamers :D)) mi opravdu sedí, protože každý hod má svůj význam. Nas theurg formule resil skvele - doma si spocital deset variant a na sezeni ukazal PJ co si vytvori, takze nakonec cas vubec nezabiral.
Nas PJ je sileny, pripravu ma veskerou zadnou a kolikrat i zapomene realie z minulych sezeni. Presto nam ale hra diky jeho improvizaci skvele ubiha a jen pakrat jsme se za 3 roky co spolu plusko hrajem dostali do slepych mist, kde jsme se nudili (a i tam vymyslel nejakou neuveritelnou kravinu, ktera nas pak zamestnala na tri sezeni :roll: )

Priznam se, do jednodussiho systemu bych nesel, asi by mi chybelo to pocitani. Ale je pravda, ze vest bych to nechtel, minimalne ne sam (dva PJ by mohli byt fajn tým), a uzivam si to z pohledu hrace..
Já jsem smrt. A ty?

Harry Mortis
markýz Šenkernského podhůří
Uživatelský avatar
Tadeas
Příspěvky: 586
Registrován: 10. 7. 2009, 15:58
Bydliště: Holic

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Tadeas »

Harry Mortis: z pohledu hrace je to uplne jina. ovsem PJ to ma slozitejsi. vezmi si priklad:

*v DrD+ chi dat parte do cesty ducha na 4. urovni. vemu prirucku, najdu priseru, prectu si/vzpomenu si na pravidlo o nahazovani urovni pro prisery ktere nemaji fyzicke vlastnosti. prerozdelim body, prepocitam BC, prepocitam UC, prepocitam OC... a pod., vsechno si to nekam zapisu at to nezapomenu. nic z toho nejde prilis improvizovat protoze pak bych uz nehral podle pravidel DrD+. pokud chci byt puntickar, budu si muset pripravit i par udaju navic. co treba vidi takovy duch kdyz se zhasne, nebo se ho pokusime oslnit? uplatnuje se na jeho dotyk zbroj? umi levitovat? je v parte theurg ktery by jej mohl napadat mentalne skrze dusevni svet (v tom pripade si rozmyslet vazby, pridelit jim alespon orientacni hodnoty, zapsat si ty dulezite z nich...)?

*v oDnD hacku mu proste hodim 4k8 HP, ze utokem upiji uroven, obranu ma 10 ale zato neni zranitelny nemagickymi zbranemi a zachrany hod ma 13.

to druhe lze odimprovizovat behem hry za 15 vterin a udrzet v pameti ciste jako mentalni praktiku. to prvni ne. na to je potreba priprava, naruseni plynulosti hry alebo hrube vymysleni novych cisel. a proc bych to mel delat kdyz to jde i snaze a hraci se pri hre zabavi uplne rovnako? proste jsme zjistili ze ten system je pro nas nadbytecne robustni. cim vic povolani je ve hre, tim hure. pribudne-li theurg, je treba zavest dusevni svet, vazby, praktiky a osetrit svet aby nesel resit pouze pres patrani v dusevnim svete (slusny zabijak detektivnich pribehu imho, respektive na vytvoreni detektivky to chce 2-3x vice napaditosti aby si uzili i ostatni hraci). pribudne li knez, je treba alespon ramcove pridelovat pocity, city a skrytost pro jednotlive NPC, dale pak body prizne, jejich cerpani v netypickem 7mi dennim rozvrhu a domenu boha. pribudne-li hranicar, je nutno vest si statistiku pouzivanych/nepouzivanych schopnosti, postupu po urovnich a odemcene moznosti tajnych skillu. pro zlodeje je zase dobre mit v zaloze planky ruznych budov at neudelas botu v pribehu, myslet na jeho obranu vuci dusevnim utokum a schopnost mu mentalne "vypnout" ci posilit ruzne schopnosti, kontrolovat jeho rozvoj po urovnich, pripravit si cech atd... a predstav si ze mas partu ze dvou bojovniku, theurga, kneze, hranicare ktery si neprecetl prirucku a zlodeje. vazne to neni nic pro me, i kdyz jako hrac bych se v tom jiste take patricne rad vyradil. a opet opakuju, zrejme nejlepsi hru kterou si pamatuju jsem vedl prave v systemu plusek, takze nemam zajem je nejak hanit. akorat nevyhovuji nasemu stylu hry.
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Maugir »

Harry Mortis píše:A ja si rikal ze vlakno DrD+ oziva, a on nejaky bot spamuje.. :D Ctou tohle vlakno nejaci hraci DrD+?
Už nejsem pár let hráč DrD+, ale tu a tam sem nahlédnu, ačkoli skoro nikdy nemám čas sem nic psát.
Zpet k tematu..
Když se mi do rukou dostala pravidla, všechna povolání se mi jevila naprosto úžasná. Do té doby jsem měl zkušenost jen s DrD1.6, které mi už nevyhovovalo, a povolání v DrD+ byla proti těm ve starém DrD nesrovnatelně zajímavější. S chutí bych si zahrál každé, ale nejoblíbenější (a nakonec jediné, které jsem hrál) byl pro mě hraničář.

Ke složitosti pro PJ: Moc zkušeností s vedením DrD+ nemám - když jsem vedl delší hru, tak jen pro jednoho člověka, když jsem vedl dobrodružství více lidem, vždy to záhy ztroskotalo na nedostatku společného času. Nicméně jako hráč jsem byl dva roky v sedmi až osmičlenné skupině a náš PJ to celkem zvládal. Mimo to, pro někoho je tahle složitá příprava dobrodružství dobrou zábavou - po šuplících se mi válí spousta věcí, které jsem si připravil jen tak, aniž bych je kdy využil.
Na DrD+ vzpomínám rád, ale nejspíš už ho hrát nebudu - pro část mých současných hráčů je systém příliš složitý a také už jsem si mezitím dost zvykl na jiný styl hry, byť promakané tabulky měly nepopiratelné kouzlo:)
Obrázek
Uživatelský avatar
Harry Mortis
Příspěvky: 138
Registrován: 20. 11. 2009, 11:15
Bydliště: Otrokovice/Brno

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od Harry Mortis »

Já dělal PJ v DrD 1.5, 1.6 i DrD+, a systém plusek je sice víc na čas, ale taky mám víc pocit že si PJ příšerky váží a nenechá ji jen tak oddělat, na typickou creep ludru jsme snad nenarazili :D

Náš PJ tyhle problémy řeší s krásným nadhledem, například moje (hraničářovy schopnosti) si prostě jen čárkuje, a skryté schopnosti dává za odměnu. A čárkuje je jen pokud je RPčkuju, takže mě to nutí hrát. Navíc jeden hráč je maniak do tabulek (a theurga), takže když je potřeba vymyslet něco složitějšího, tak dá zadání a do pár hodin dostane mailem postavu. A dokonce to ani neříká na sezeních..akorát to poznáme, protože je to mančkin :)
Ale jak jsem psal, nas PJ je skvělý v improvizaci, takže většinu věcí navrhne z placu,a vypadá to dobře :)
Já jsem smrt. A ty?

Harry Mortis
markýz Šenkernského podhůří
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Příspěvek od ilgir »

Na Pluska mám také fajn vzpomínky. Odmástroval jsem v nich asi nejpropracovanější kampaň své kariéry coby vypravěče. :D
Administrativa ovšem byla dost ubíjející a postupně jsme opustili/zjednodušili většinu pravidel. Každopádně ta povolání, jak byla navržena (obsah, ne mechaniky), jsou skutečně pěkná a hned tak je něco nepřekoná.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti