Ktoré povolanie sa vám najviac páči?

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše:To se mýlíš, josu systémy, kde si prostě vybereš, co chceš umět.
Hm, nedovedu si predstavit, ze bych se napriklad ucil fyziku bez toho, abych ovladal urcite znalosti matematiky.
Jerson píše:Já jsem chtěl hrát válečného střelce, který umí střílet rychle a přesně, v případě nutnosti i z jedoucího koně + pár dalších věcí jako orientace v přírodě, táboření a stopování. V DrD+ je na střelbu specializovaný hraničář, ale tuhle postavu z něj neudělám.
Co konkretne ti v tom brani?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Bouchi píše: Hm, nedovedu si predstavit, ze bych se napriklad ucil fyziku bez toho, abych ovladal urcite znalosti matematiky.
To je právě ono - tbe obojí učili ve škole a jedno navazovalo na druhé. Fyzika je postavaná na metematickém aparátu, protože jsme jí tak postavili. Nicméně (a já jsme toho důkazem) nemusíš umět matematiku, abys zvládl fyziku a třeba elektroniku. Prostě ve chvíli kdy zjisiš, že potřebuješ derovovat a z matiky si to nepamatuješ, vysvětlí ti jednoduché základy fyzikáš ře slovy "to je vše, co o tom musíš vědět".
Já matikou procházel vždy jen tak tak, zatímco ostatním věcem zdánlivě na matice postavených rozumím dobře.


U střelce mi brání fakt, že ne všechny schopnosti, které hraničář - střelec musí získat, josu střelecké. Schválně se mrknu do pravidel a ukážu ti, které dovednosti nebo podmínky konkrétně mi to ztěžují.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše:Nicméně (a já jsme toho důkazem) nemusíš umět matematiku, abys zvládl fyziku a třeba elektroniku. Prostě ve chvíli kdy zjisiš, že potřebuješ derovovat a z matiky si to nepamatuješ, vysvětlí ti jednoduché základy fyzikáš ře slovy "to je vše, co o tom musíš vědět".
Predpokladam ale, ze ani ten fyzikar ti nevysvetloval takove zaklady jako zakladni matematicke poerace, rovnice, upravy vyrazu, atd. atd.
Jerson píše:U střelce mi brání fakt, že ne všechny schopnosti, které hraničář - střelec musí získat, josu střelecké. Schválně se mrknu do pravidel a ukážu ti, které dovednosti nebo podmínky konkrétně mi to ztěžují.
Asi ctu spatne, ale u vsech streleckych schopnosti vidim zavislost (ve smyslu nytnych podminek) pouze na jinycch streleckych schopnostech.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Při vší úctě, Bouchi, tohle slovíčkaření je tě nedůstojné.
Jak vědí všichni zkušenější hráči RPG, základní vlastností class systému je, že při příchodu nové úrovně dostane postava určitý soubor vylepšení, který může být více či méně modifikovatelný, ale stále se jedná o soubor, ve kterém se vyskytují různorodé statistiky, od zlepšení boje po růst vlastností. Hráč může tento soubor nějak přizpůsobit, jak mu to systém dovoluje, ale nemůže vyměnit jednu charakteristiku za jinou (například zlepšení v boji za více kouzel). Pokud by se jednalo o naprostou volnost ve volbě charakteristik, které se s novou úrovní zlepší, už by to nebyl class sytém. Je DrD+ takovým systémem? Pokud ne, pak nutně musí přibývat i atributy artificiálně, bez herního podkladu, prostě čistě tím, že postava získá úroveň.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Quasit: Znas mechanismus ziskavani schopnosti u hranicare? Pak jiste vis, ze zadne schopnosti nedostava natvrdo prideleny systemem. Pocatecni si vybira a nove ziskava na zaklade toho, cemu se jeho postava venovala (prideluje je PJ). Stejne tak zlepsovani ve schopnostech, ktere ma, ridi castecne sam, castecne to ridi PJ opet na zaklade toho, cemu se postava venovala.
Mechanismus "pri prestupu postava ziskava ty a ty pevne dane nove schopnosti" funguje jen u archetypalnich povolani, tj. bojovnika a carodeje.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Bouchi píše:Quasit: Znas mechanismus ziskavani schopnosti u hranicare? Pak jiste vis, ze zadne schopnosti nedostava natvrdo prideleny systemem. Pocatecni si vybira a nove ziskava na zaklade toho, cemu se jeho postava venovala (prideluje je PJ). Stejne tak zlepsovani ve schopnostech, ktere ma, ridi castecne sam, castecne to ridi PJ opet na zaklade toho, cemu se postava venovala.
Mechanismus "pri prestupu postava ziskava ty a ty pevne dane nove schopnosti" funguje jen u archetypalnich povolani, tj. bojovnika a carodeje.
Takže pokud tomu dobře rozumím, může hraničář při přestupu získat čarodějova kouzla? Pokud se jim věnoval a PJ usoudí, že je to tak správně? :)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Alnag píše:Takže pokud tomu dobře rozumím, může hraničář při přestupu získat čarodějova kouzla? Pokud se jim věnoval a PJ usoudí, že je to tak správně? :)
Od tebe bych cekal serioznejsi reakci.
DrD+ je class system v tom, ze postava samozrejme muze ziskat jen schopnosti ze souboru urceneho pro jeji povolani. Ale v ramci tohoto souboru neexistuji u vetsiny povolani zadne pevne dane schopnosti, ktere by byly pri prestupu pridelovany.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Bouchi píše:
Alnag píše:Takže pokud tomu dobře rozumím, může hraničář při přestupu získat čarodějova kouzla? Pokud se jim věnoval a PJ usoudí, že je to tak správně? :)
Od tebe bych cekal serioznejsi reakci.
DrD+ je class system v tom, ze postava samozrejme muze ziskat jen schopnosti ze souboru urceneho pro jeji povolani. Ale v ramci tohoto souboru neexistuji u vetsiny povolani zadne pevne dane schopnosti, ktere by byly pri prestupu pridelovany.
To byla zcela vážně míněná reakce. Buď máš výběr volný zcela nebo ho máš nějak omezený. Je zjevné, že zcela volný není, ergo... je omezený. Je omezený systémem. Jistě, možnost vybrat si je hezká... ale to je něco jako bonus feat nebo special ability v DnD, nic světoborného řekl bych...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Bouchi píše:DrD+ je class system v tom, ze postava samozrejme muze ziskat jen schopnosti ze souboru urceneho pro jeji povolani. Ale v ramci tohoto souboru neexistuji u vetsiny povolani zadne pevne dane schopnosti, ktere by byly pri prestupu pridelovany.
Bouchi, to není pravda ani u hraničáře (a z toho pramění asi mé nějvětší zklamání z tohoto povolání). Hraničářská dovednost má dvě charakteristiky, stupeň a praxi (nebo tak nějak). V závislosti na způsobu procvičování mi Pj zvýší jednu z nich - fajn. Jenže tyhle dvě charakteristiky se nesmí lišit o víc než 1, takže když se budu další úroveň věnovat stejnému výcviku, tak mi PJ nic zvednou nemůže, i kdyby chtěl. Je to dokonce výslovně napsáno v PPJ, že nemá zvyšovat druhý aspekt dovednosti, když ho postava neprocvičovala, místo toho má zvednout něco, co postava používala.
Takže se nerozvíjím podle toho, co bych chtěl, ale podle omezení systému a nutnosti Pj přidělit někam své dva body.
O tom, že bych získal schopnost v pravidelch neuvedenou, jak jsem snad mohl doufat při čtení způsobu tvorby hraničáře, si můžu nechat jen zdát. Projeví se jen to a přesně to, co je popsané v PPJ.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Alnag píše:To byla zcela vážně míněná reakce. Buď máš výběr volný zcela nebo ho máš nějak omezený. Je zjevné, že zcela volný není, ergo... je omezený. Je omezený systémem. Jistě, možnost vybrat si je hezká... ale to je něco jako bonus feat nebo special ability v DnD, nic světoborného řekl bych...
No a tvrdi nekdo, ze ten vyber neni omezeny? Netvrdi. Jen se snazim vysvetlit Quasitovi, ze u vetsiny povolani zadne atributy (respektive schopnosti) nepribyvaji "artificiálně, bez herního podkladu, prostě čistě tím, že postava získá úroveň".

A jinak fakt doporucuji precist si o DrD+ aspon ty clanky co jsou na netu - najdu si cas na diskusi o hernich mechanismech, ale fakt ho nemam tolik, abych mohl vysvetlovat i veci, ktere jsou v tech clancich rozebrane.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

No... Este som sice necital pravidla pre inu postavu ako zlodeja(a kym si trochu nezahram, ani nechcem), ale neplanovali nahodou rozdelit charaktery do 3 skupin:
a) zlodej+theurg -> dovednosti a moznost volnej volby :)
b) carodej+bojovnik -> archetypy, pravdepodobne nadobudanie schopnosti postupom urovni
c) knaz, hraniciar -> roleplay, ???
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše:Bouchi, to není pravda ani u hraničáře (a z toho pramění asi mé nějvětší zklamání z tohoto povolání). Hraničářská dovednost má dvě charakteristiky, stupeň a praxi (nebo tak nějak). V závislosti na způsobu procvičování mi Pj zvýší jednu z nich - fajn. Jenže tyhle dvě charakteristiky se nesmí lišit o víc než 1, takže když se budu další úroveň věnovat stejnému výcviku, tak mi PJ nic zvednou nemůže, i kdyby chtěl. Je to dokonce výslovně napsáno v PPJ, že nemá zvyšovat druhý aspekt dovednosti, když ho postava neprocvičovala, místo toho má zvednout něco, co postava používala.
To ti prijde nelogicke? Vzdyt je to analogie teorie a praxe - na urcitem stupni znalosti teorie muzes procvicovat do aleluja, ale v urcite chvili uz to umis dokonale a jediny dalsi zpusob rozvoje je postoupit v teorii. A naopak, mas-li zvladnutou teorii na urcitem stupni a chces jit vys, tak to bez dostatecneho praktickeho procviceni nejde. Takhle to chapu ja a prijde mi to prirozene.
No a navic ted mluvis o rozvijeni v ramci _jedne_ schopnosti, kdezto ja jsem psal o ziskavani novych schopnosti.
Jerson píše:O tom, že bych získal schopnost v pravidelch neuvedenou, jak jsem snad mohl doufat při čtení způsobu tvorby hraničáře, si můžu nechat jen zdát. Projeví se jen to a přesně to, co je popsané v PPJ.
V tomhle ti nerozumim uz vubec. Jakou "schopnost v pravidlech neuvedenou"? Cekal jsi, ze v PPJ bude napsano "pokud te napadne nejaka zajimava schopnost, ke ktere hra tveho hranicare smeruje, muzes ji vytvorit a pridelit mu ji"? Nebo jak tomu mam rozumet?
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Anonymous píše:No... Este som sice necital pravidla pre inu postavu ako zlodeja(a kym si trochu nezahram, ani nechcem), ale neplanovali nahodou rozdelit charaktery do 3 skupin:
a) zlodej+theurg -> dovednosti a moznost volnej volby :)
b) carodej+bojovnik -> archetypy, pravdepodobne nadobudanie schopnosti postupom urovni
c) knaz, hraniciar -> roleplay, ???
A tak to taky je.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Bouchi píše:To ti prijde nelogicke? Vzdyt je to analogie teorie a praxe - na urcitem stupni znalosti teorie muzes procvicovat do aleluja, ale v urcite chvili uz to umis dokonale a jediny dalsi zpusob rozvoje je postoupit v teorii. A naopak, mas-li zvladnutou teorii na urcitem stupni a chces jit vys, tak to bez dostatecneho praktickeho procviceni nejde. Takhle to chapu ja a prijde mi to prirozene.
No a navic ted mluvis o rozvijeni v ramci _jedne_ schopnosti, kdezto ja jsem psal o ziskavani novych schopnosti.
jo, přijde mi to nelogické, protože třeba ve škole do nás pět let hustí teorii a přitom praxe je často o něčem úplně jiném na této teorii nezávislá. Pokud jsou pravidla postavená na základě našeho školského a vyučovacího systému, budiž (ne že bych to musel), ale o volnosti pak nemůže být ani řeč.
Celkově si zkrátka můžu dostat novou schopnost leda v případě, že mám splněné předpoklady, ve hře mám zdůvodněno její získání a nastala situace pro její získání. Přičemž předpolady i podmínky často neznám.

Bouchi píše:V tomhle ti nerozumim uz vubec. Jakou "schopnost v pravidlech neuvedenou"? Cekal jsi, ze v PPJ bude napsano "pokud te napadne nejaka zajimava schopnost, ke ktere hra tveho hranicare smeruje, muzes ji vytvorit a pridelit mu ji"? Nebo jak tomu mam rozumet?
Jo, tak nějak, třeba emchanismus tvorby nových dovednostní, ne taxativně vyjmenované dovenostní astromy u hraničáře a závislosti dovednostní na sobě.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše:Celkově si zkrátka můžu dostat novou schopnost leda v případě, že mám splněné předpoklady, ve hře mám zdůvodněno její získání a nastala situace pro její získání. Přičemž předpolady i podmínky často neznám.
Holt to kazdy vidime jinak. Nicmene nejak jsme zamluvili tvou puvodni vytku - kterepak nestrelecke schopnosti musi hranicar-strelec nutne ziskat?
Jerson píše:
Bouchi píše:V tomhle ti nerozumim uz vubec. Jakou "schopnost v pravidlech neuvedenou"? Cekal jsi, ze v PPJ bude napsano "pokud te napadne nejaka zajimava schopnost, ke ktere hra tveho hranicare smeruje, muzes ji vytvorit a pridelit mu ji"? Nebo jak tomu mam rozumet?
Jo, tak nějak, třeba emchanismus tvorby nových dovednostní, ne taxativně vyjmenované dovenostní astromy u hraničáře a závislosti dovednostní na sobě.
Co se toho tyce, domnivam se, ze PJ, ktery dokaze vymyslet novou schopnost zapadajici do systemu, zadny mechanismus tvorby novych schopnosti nepotrebuje, protoze mu staci inspirace jiz existujicimi mechanismy. Ale samozrejme to muzes videt jinak.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů