Proč mám rád Dračí doupě Plus?

Oficiální diskuze o české hře na hrdiny Dračí doupě Plus.

Moderátor: Bouchi

Zamčeno
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Proč mám rád Dračí doupě Plus?

Příspěvek od Markus » 21. 7. 2006, 09:36

Tak jsem si všiml, že poslední dobou se nám na Fóru roztrhnul pytel s hráči DrD+. Tímto vás tu všechny vítám, lidi :wink:
Když jsem ale koukal na sekci o DrD, všiml jsem si, že je žalostně přeplná kritikou... a chvála žádná.

Proto zakládám tohle téma a ptám se lidí, kteří Dračí doupě+ hrají, nebo s ním mají zkušenosti:

Proč máte rádi Dračí doupě+? Co se vám na tom systému líbí?
(Tato otázka je myšlena upřímě, nehledejte v ní prosím vedlejší významy.)

Zároveň upozorňuju, že si nepřeju, aby se tohle téma zvrhlo v další kamenování DrD!!! Téma zní, co máte rádi, ne neradi. Takže prosím všechny anti-DrD misionáře, ať v tomto tématu raději nereagují.
Jistá míra kritiky neuškodí. Ale vážně bych nechtěl, aby to tu vypadalo takhle:
Pan A: "Mě se na DrD+ líbí XYZ"
Pan B: "Vážně? Tak hraj DnD, co má XYZ mnohem lepší!"
:>;o)

Ještě jednou: Co se vám líbí na DrD+?
A misonáři nechť si dají alespoň v tomto tématu pokoj.
Naposledy upravil(a) Markus dne 21. 7. 2006, 09:57, celkem upraveno 2 x.

Vitus

Příspěvek od Vitus » 21. 7. 2006, 09:50

Ještě založ topic Proč mám rád Dračí Doupě Plus. Rozdíl mezi DrD a DrD+ plus je totiž tak markantní, že jej lze přirovnat k rozdílu mezi DnD a třeba GURPSy :D

/A já jakožto hráč DrD+ tam pak něco napíšu./

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 21. 7. 2006, 09:51

Zakládat témata může kdokoliv. Aspoň se to naučíš.

(Markusi btw tohle je důležité do sekce Vítejte - o zakládání témat)

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 21. 7. 2006, 09:57

Téma přejmenováno z "Proč mám rád DrD" na "Proč mám rád DrD+"

Předpokládám, že je tu víc pluskařů a navíc plusko je nový systém. DrD tu známe asi všichni $D, o plusku se můžem leccos nového dozvědět.
Takže ano, takhle diskuze je o plusku. Díky za upozornění.

Vitus

Příspěvek od Vitus » 21. 7. 2006, 09:58

A teď konečně k tomuto tématu. DrD(old) jsem měl rád, protože to bylo první RPG, které jsme kdy hrál a znal a v podstatě mne zatáhlo do RPG světa jako takového. (Pokdu nepočítám tzv. "pouliční RPG", která hrál každý z nás jako školák.)

Bylo to jednoduché, přehledné, hry mohly být rychlé a mělo to spád. A poznal jsem stejně založené lidi.

Takže můj vztah je ten, že DrD(old) má rád abych tak řekl "nostalgicky", ale aktivně je už nehraju hezkou řádku let (i když si stále pořizuji většinu aktualizací pravidel).

Aha a ještě něco - díky DrD(old) vyšly ty nejlepší dobrodrůža, co znám - v modulech Severní Taria a Záhvozdí.

Vitus

Příspěvek od Vitus » 21. 7. 2006, 10:09

Aha ! Než jsem dopsal příspěvek k DrD(old) už je z toho DrD+ :D

Nevadí.

Takže DrD+ mám rád, protože je nejenom sadou pravidel určitého systému pro RPG, ale je to i zárodkem fantasy světa, který je ale možno velmi dobře modifikovat (i když původně jsem si myslel, že nikoliv). Celé je to vhodně doplněno teorií hraní RPG, vedoucí k rozšifrování RPG jako Role-Playing Games (tedy "hry s hraním rolí" alias v podstatě takové strukturovanější divadlo) a nikoliv jako ono pověstné Gygaxovské "Roll-Playing Games" (tedy volně přeloženo "hry s házením /kostkou/").

Skvělou věcí je i to, že stačí jen tužka, papír a dvě šestistěnky /tedy nejdostupnější herní materiál/.

Ovšem oceňuji na DrD+ i další, pro mne velmi důležitou věc, a to hru jakožto výchovný prostředek (ne, nejsem pedagog, ale tohle si nemůžu odpustit) - celé DrD+ totiž na hráče působí zcela jiným výchovným směrem. Je kladen důraz na sociální (a nikoliv například bojovou) interakci, je kladen důraz na zodpovědnost postav vůči sobě, svým spolupostavám a svému okolí (a tato zodpovědnost se pak samozřejmě musí pozitivně odrazit i na rozvoji hráče), je kladen důraz na komplexnost věcí (a tím samozřejmě i uvědomění si nejen následků svých činů, ale i rozvoji logického a absraktního myšlení) a v neposlední řadě je kladen důraz na filosofický podtext celého lidského snažení a konání.

Sice to klade vyšší nároky na hráče a ještě vyšší na PJ (proto DrD+ není podle mého mínění určena začátečnickým skupinám, ale hráč-začátečník se v zkušené skupině neztratí), ale intenzita prožitku je o to větší.

A pak je to ještě jedna, pro mne velmi osobní, DrD+ je ve své podstatě hra laskavá, a protože já osobně nemám rád nelaskavé věci (je to dáno asi tím, že jsem jakožto osoba naprosto příšerná a ne-empatická), má i tento aspekt DrD+ u mne své místo.

Vitus

Příspěvek od Vitus » 21. 7. 2006, 10:10

P.S. Ještě jsem zapomněl napsat jednu důležitou věc:

Určitě jste si všimli, že jsem nemluvil o herních mechanismech, principech, tedy o číslech. Je to prostě tím, že primárně vlastně ani o čísla v RPG nejde...

Batsup
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Batsup » 21. 7. 2006, 10:11

Me se na DrD libi jeho jednoduchost to ze sem ho hral s kamosema ze skoly uz od prvni tridy se proste neda prehlidnout! No ale DrD je proste pro ty co nepotrebujou nic slozityho to je ta vyhoda jinak na tom nic moc nevidim...

!! DrD nehraju uz asi 2 roky takze o DrD+ nevim vubec nic
Všichni žijeme v houbě.

zrzavec
Romikovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec » 21. 7. 2006, 10:14

Pokusím se shrnout, proč mám rád DrD+. Ale asi to nebude ono, musel bych si to trošku promyslet. takhle to alespoň bude přímo od srdce:-)

Když vyšlo DrD+ zrovna jsme hráli DrDo, předtím Shadowrun a další systémy podle nálady. DrD+ jsem si nikdy nechtěl koupit ani ho vidět, rozčilovalo mě, že to budou další peníze, proč "Plusko, když už mám old?" Jenže potom si Plusko koupil kamarád a já jsem dostal chuť si ho koupit také.

Hrajeme ho od té doby, co vyšlo. Moji hráči jsou s ním spokojeni, protože jsme zkoušeli hrát třeba VtM a podobně (i když v této hře jsem špatným Vypravěčem) ale polovina hráčů mi odešla. A potom díky názorům jistého zarytého vympýra jsem i já odešel.

Zase utíkám od tématu, co se mi tedy na Plusku líbí?

Předně mám radši fantasy jako takové. Heroickost si dokáži nastavit sám. Na Plusku se mi třeba velmi líbí systém zranění, boje často nekončí smrtí protivníka a hráči (postavy se musejí zamyslet co s ním). už to není jen o zabíjení nepřátel.
V pravidlech jsem našel spoustu různých teoretických návodů a to mě také udělalo dobře na srdíčku, protože naprostá absence těchto textů v jiných hrách mě dokázala rozladit - každý hráč má jiný pojled na hru a proto někdo nedokázal pochopit, co že to ten roleplaying je.
Systém rozvoje postav se mi líbí, mohu potvrdit, že moji hráči si dost vybírají podle toho, co je baví. Mám v družině začátečníka, kterému je cca 13 let. Vybral si archetypální povolání a již je schopen přemýšlet nad dovednostním.
|Já osobně hodnotím Plusko kladně kvůli systému jako celku. hraji ho již nějaký ten pátek a zatím jsem s ním neměl problém, jakmle se dostane do krve, je vše jednodušší. Slyšel jsem dost ohlasů na to, jak je složité - po prvním přečtení mi takové opravdu přišlo, ale po určitě době vše přejde do krve a je pokoj. Možná je to i tím, že já jsem shcopen vést hru pěti hráčů a za celou hru hodit desetkrát kostkou:-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)

Sirien
Pragmatik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 21. 7. 2006, 21:49

Složitá otázka...
ale je to i zárodkem fantasy světa
Tak to je třeba právě to, co se mi na Plusku nelíbí.
((sorry, Markusi, ale psal si že třeba i trocha kritiky...))

Co se mi na něm líbí je matematické zpracování výpočtů a tabulek. I já jako předpojatý kritik musím ocenit genialitu toho, kdo je vytvářel.
Líbí se mi vůbec celé jádro systému.

Bohužel mi to kazí zatvrzelost na C&L a ten zbytek, ale jádro systému je perfektní.

Jo a systém zranění a léčení, který tu byl zmíněn, je taky nápaditej

<OT>
Sosi? Nechtěl by jsi mi už asi tak po půl roce vrátit moje Plusko?
</OT>
Kostka, http://www.d20.cz
- překlady her (DnD, Fate a další)
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí
- skupinové sekce s rozsáhlou podporou
...a mnohé další.

Překlady Fate: Překlad Fate 4e Core, Překlad FAE: Fate Accelerated, DnD 5e: Dungeons and Dragons 5e

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 24. 7. 2006, 07:58

Na Plusku se mi líbí, jak má všechno zprracované do jedné tabulky. TEdy že si někdo dal práci a všechno takhle spočítal i za cenu, že mu to v mnoha případech bude vycházet přesně obráceně, a dopočítal všechny konstanty.
A potom články o RPG teorii a principech světa, až na pasáž o cen´ézách, kterou jsem absolutně nepochopil.

JackeLee
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JackeLee » 15. 8. 2006, 16:47

Taky se přidám. Na plusku mám rád jeho systémovou jednoduchost (ano možná se divíte, ale mě přijde opravdu jednoduché a dokonce povětšinou i logické :lol:) a komunitu, ve které znám pár lidí, kterých si vážím. Zažíváme spolu zajímavé chvíle na lopuším fóru, kde plusko obhajujeme před lidmi co si musí neustále něco dokazovat (nemyslím Dalcora).
Jerson píše:Tak, RomikH si myslí, že dokáže udělat v DrD+ postavu podle mé představy - je to jeho oblíbený systém, proto to budeme psát tady.

Takže Romiku ...

Postava bude z 2D světa (a v 2D světě), který se skládá (při pohledu "shora") s černých a bílých polí. Bude to kruh, protože vše živé má podobu kruhu, a jeho velikost bude střední.
Smyslem jeho existence je objevovat skutečnost a skládat ji v logický celek.
Z vlastností které mají smysl - asi inteligence, jejíž maximum úměrné ploše, který daný tvor zabírá, a pak "vnímání" - to jest, jak dobře dokáže daný jedinec zpracovávat vibrace přicházející z okolí.

Inteligenci má tahle postava spíše nižší, ("střední velikost" jsem myslel průměr, nikoliv obsah), ale často jí využívá na maximu. Vnímání velmi vyvinuté - to se odvíjí od "hmoty" daného tvora, čím je méně hmotný, tím menší vibrace na něj působí. Takže maximální iteligence a vnímání každého tvora jsou v protikladu.

S postupem času se tihle tvorové zvětšují, pokud do sebe nasávají vibrace, nebo zmenšují, pokud je spíše vydávají. Tento dotyčný tvor si potřebuje udržet střední velikost, aby se dostal na co nejvíc místa udržel rovnováhu mezi myšlením a vnímáním, takže bude stejně vibrace přijímat jako vydávat - tedy v průměru.

Počítejme s přítomností jiných podobných tvorů v daném světě - všichni jsou "bezpohlavní".
tak to bych chtěl vidět vytvořený v jakýmkoliv systému

Gran
Váš Astrální Brácha .)

Příspěvek od Gran » 16. 8. 2006, 10:19

RomiK+Jerson: Dost! Dost! Ano, umřít smíchy je krásné, ale já nechciiii xD =P ;))

---

Co se mi na DrD+ líbí?

Inu, líbí se mi, jak je nastaveno fungování světa (vztahy mezi fyzickou, Duševní (víc se mi však líbí "Stínovou") a Astrální rovinou a jejich vlastní fungování), dost mi vyhovuje. A to, co mi nevyhovuje, mi nedělá problém si lehce upravit =)
Dále se mi líbí všemožné "k role-playingu nabádající" texty, rozeseté po celých pravidlech. A co velmi ocením je systém rozdávání zkušeností ;) Konečně jsem své hráče vytáhl od skřetů, huráá! xD
A poslední věc, která mě nyní napadá, ovšem kterou člověk, jako já, velmi ocení: Cena, která je v porovnání s hrou, kterou nechci jmenovat (protože někteří hráči DnD by se na mě mohli... a sakra, já to prokec, že jo? xD), více než příjemná =)
Naposledy upravil(a) Gran dne 16. 8. 2006, 12:39, celkem upraveno 1 x.
It's Alive!

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 16. 8. 2006, 17:58

Alnag píše:Viz můj editovaný příspěvek. Sosáček s tou kočkou mírně dezinformoval. $P
Tyjo. Moje chyba, omlouvam se.

T je z rpg.net fora. mluvi o DnD jako "the only system where housecat can kill a commoner" a jeden manik to tam ma i v podpisu. Ale mozna to plati treba v 2e, kdo vi.

Jinak prekonat obranu by zvladla. Pokud nema utocny bonus (tj ma jen d20) tak zasahne v polovine pripadu, pokud carodej nema zbroj (ve ktere se spatne kouzli).

A jeste dodam ze z 0 na -10 klesas automaticky. nebo az z -1? Nevim :)
Sic transit gloria mundi.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 16. 8. 2006, 18:32

Trochu se nám tu diskuze zvrhává od tématu "Proč mám rád DrD+". Zajímavé poddiskuze odděluji do vlastních témat.

Jmenovitě se podívejte na diskuze:
(seznam bude průběžně doplňován)
- Jsou DnD světy použitelné s DrD?
- Jak napasovat postavu do DnD
- Jak napasovat postavu do DrD+
- (ne)univerzalita DrD+
- Dokáže kočka zabít commonera?

Máte můj obdiv. Tolik různých diskuzí najednou, během jediného dne a v jednom tématu jsem ještě neviděl :wink:

Zamčeno

Zpět na „Dračí doupě Plus“