Hrstka

Diskuzní sekce určená všem českým a slovenským hrám - jak těm, které vyšly v tisku, tak těm, které jsou dostupné zadarmo na internetu. Výjimka: Dračí doupata mají samostatnou sekci.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 15694
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrstka

Příspěvek od Jerson » 7. 3. 2018, 16:54

V úplně první fázi války naopak nebyl důvod k žádnému zasekávání a nekvalitě. V létě roku 1941 byla všechna letadla, výzbroj a náboje vyrobená v klidu a tím, že do začátku války zbývá ještě rok nebo dva. A když není pravidlo pro vynechání motoru u Spitfirů při manévrech s negativním přetížením, nevidím důvod pro pravidlo o vynechání motoru nebo zaseknutí kulonetu u sovětských letadel. Jejich výzbroj byls naopak navržená taky aby se dala vyrábět i v malých dílnách a byla dostatečně odolná - proto také měli jednotnou ráži všech pěchotních zbraní, stačilo dodat polotovar na hlaveň nařezaný na patřičnou délku a ten se dal použít jak pro pistole, tak pro samopaly, pušky i kulomety. Dokonce zbraně větších ráží byly dělané tak, aby byly o trochu větší než odpovídající zbraně Němců, aby mohla postupující Rudá armáda využívat ukořistěnou munici nepřítele ve svých zbraních i na úkor přesnosti, ale Němci ve svých zbraních sovětskou munici nemohli používat. To jen tak na okraj. V první fázi války nemůže být o nekvalitě vůbec řeč. A to že se u některých Jaků odlepoval potah je záležitost spíše polní údržby než poškození při boji. Naopak by sovětská letadla měla mít výhodu, že většina zbraní u nich byla jen v trupu nebo jeho blízkosti, takže konvergence u nich neměla vliv na účinnost při měnící se vzdálenosti střelby, což byl ťebs u Spitfirů dost zásadní efekt.

Pokud jde o to zasekávání zbraní v křídlech, cetl jsem to v několika publikacích, kdy se britští a také američtí piloti pokoušeli po manévrech zaseklé zbraně uvolňovat pomocí prudkého mávání křídly, a museli si dávat pozor, aby nestříleli při příliš prudkých manévrech. Na druhou stranu při šesti nebo osmi kulometech není jedna či s e zaseklé zbraně až tak zásadní problém.

Btw s že zásobou min ve do kanónů v Jaku se dalo sestřelit až pět letadel, tak by to pravidla mohla umožňovat alespoň teoreticky. Jak-9 s 37mm kanónem nesl asi 30 nábojů, což je teoreticky až 30 zničených letadel. Na druhou stranu u I-15 při tuším třetí utažené zatáčce celkem spolehlivě vysadil motor a už se nedal nahodit, ale to bylo dané konstrukcí a nikoliv nekvalitou.

Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host