Void: Sci-Fantasy

Diskuzní sekce určená všem českým a slovenským hrám - jak těm, které vyšly v tisku, tak těm, které jsou dostupné zadarmo na internetu. Výjimka: Dračí doupata mají samostatnou sekci.
Odpovědět
OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Re: Void: Sci-Fantasy

Příspěvek od OnGe » 1. 10. 2018, 17:57

Já bych to neviděl tak jednoznačně, jako York. Hrozně to záleží na spoustě faktorů. Pokud má mít klíčové slovo smysl, musí se používat opakovaně, pokud možno často, aby si člověk zapamatoval, co vlastně dělá a nemusel to pak někde dohledávat (pokud narazíš na klíčové slovo a musíš hledat, co znamená, není to dobrý). Třeba Magic má kýbl klíčových slov, ale všechny mají jasně definované, co znamenají (fakticky je to substituce za odstavec pravidel), objevují se na mnoha kartách, takže se do toho člověk celkem snadno dostane.

Pak taky záleží, jestli jsou termíny, které klíčová slova postihují, dostatečně výstižné a nezaměnitelné. Třena "Hrdý Budžes" je sice cool, ale těžko si pod tím člověk představí, co to vlastně znamená. Když budeme mít "Prochladnutí", "Nachlazení" a "Omrznutí", tak to sice může být každé něco jiného a asi si to každý dokáže i představit, ale bude se to plést, protože si je to blízko. Rovněž pokud budou mít různá slova stejný efekt, ale jen v jiném kontextu (přidává Sílu a snižuje Moudrost, přidává Obranu a snižuje Útok, přidává Vaření polévek a snižuje Pečení...) bude z toho guláš.

Jo a taky by se mělo pod klíčovým slovem skrývat dost mechaniky na to, aby mělo smysl ho zavádět. Třeba pokud "Posílení 1" znamená "+1 na Sílu", pak je to na prd a nemělo by vůbec existovat.

Celkově bych řekl, že je to jako se vším - mělo by být tak málo klíčových slov, jak je jen možné a každé by mělo mít pro svoji existenci pádný důvod. Třeba že to pak bude přehlednější, nebude potřeba chroupat odstavce stále stejného textu a tak.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

York

Příspěvek od York » 1. 10. 2018, 18:53

OnGe: Přesně vyjmenováváš, co jsem myslel tím, že to pomůže o hře přemýšlet strukturovaně.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 1. 10. 2018, 18:58

Nevím, jak je na tom Gediman, ale já nejsem telepat - tak jak to mám sakra poznat?

Gediman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gediman » 1. 10. 2018, 19:44

Jo, jsou to věci k zamyšlení.

To dilema ve mě probudila právě 8. edice W40k, která začala používat ten první přístup (tedy neustálé copy-paste stejného textu). Což sice může znít blbě, ale ono je to skutečně víc user-friendly než styl, který W40k používal do té doby. Samozřejmě by mi ale vadilo to, že to zabírá spoustu místa... a třeba následné korekce. Něco takového jsem si v vlastně už jednou užil s jednou abilitkou.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 1. 10. 2018, 19:47

To vyházeli i rapid fire, twin-lined, assault (nebo jak se to všechno jmenuje) a tak, nebo jenom takové ty míň běžné věci (they shall know no fear)?

Gediman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gediman » 1. 10. 2018, 20:03

Mno, je fakt, že pár klíčových slov tu zachováno zůstalo: a to prakticky jen celo-frakční schopnosti, mezi které patří i And They Shall Know No Fear. Ostatní věci, jako třeba Stubborn, Fleet, Infiltrate... jsou popisovány na každém místě znovu - nutno dodat, že se tak už nejmenují, v různých případech se ta schopnost může jmenovat různě, ale fungovat úplně stejně - nebo, a to je horší, může být popsána jiným způsobem, ale fungovat taky stejně, což třeba mě sakra dost mate, i když jen při porovnávání s jinými jednotkami. U každé jednotky jsou taky vypsány staty všech zbraní, které má a mít může (i když výjimky jsou) - a i když je pod sebou třeba plazmová pistole a plazmová puška, u každé z nich je uvedeno pravidlo pro přetížení.

Klasifikace zbraní (Heavy, Rapid Fire...), jsou popsány stále pouze na jednom místě, což je ale logické. To pravidlo by se do řádku už nevešlo.

Gediman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gediman » 16. 10. 2018, 22:00

Lámu si hlavu s Voidem Sci-Fi, přesněji řečeno s něčím, co bude místo církví. Zatím pracuji s konceptem nějakých vědeckých nebo paranormálních institucí (což bude vlastně taky věda...), ale nedaří se mi pro ně najít to správné slovo. Prostě něco místo církve, co ale pokud možno nebude nijak odkazovat na víru či náboženství. Ideálně aby to bylo jedno slovo :)

Nějaké nápady?

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 17. 10. 2018, 08:08

Zlé korporace - nic víc grimdark není a s adekvátní firemní kulturou můžou klidně fungovat jako sekta.

Gediman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gediman » 17. 10. 2018, 17:56

Tak korporace tam budou tak či tak. Ale chtělo by to i trošku něco jiného. Těžko se to definuje, ještě nemám úplně promyšlenou alternativu za víru, no... :/

York

Příspěvek od York » 17. 10. 2018, 18:05

Co třeba tajné společnosti ve stylu Iluminátů?

Gediman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gediman » 17. 10. 2018, 19:13

Hm... tak tajné určitě být nemohou, vychází mi, že naopak musejí být ve všeobecném povědomí. Hlavně mi jde opravdu o ten termín jako takový. "Církev" odkazuje na náboženství. Tohle je spíš takový paravědecký spolek. Klidně bych použil slovo "spolek", ale to je příliš generické.

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 17. 10. 2018, 19:14

Co "Skupiny"?
Slovanologie 30. 6.

Wunder warten bis zuletzt.

Gediman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gediman » 17. 10. 2018, 20:36

Taky moc generické. Možná nakonec budu muset nějaké slovo vytvořit, něco ve stylu "paraspolek", nebo tak něco :) No, zatím budu hledat.

(Heh, zagoogloval jsem "paraspolek" a vypadla mi kniha Dům za zdí, kde je Paraspolek název pro nějakou společnost parapsychologů, či co)

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 17. 10. 2018, 20:55

Tak Illumináti jsou sice supertajný, ale jak je někde tojúhelník, hned je každému jasné, odkud vítr vane.

Jinak oblíbenou náhražkou víry je kult osobnosti - Vladimír Iljič si na tom založil bysnys s myším olejem, nebo tak něco.

Vito

Příspěvek od Vito » 17. 10. 2018, 21:17

Cech, Gilda, Sdružení, Bratrstva, Archivy, Hanza, Partaje...
Nebo můj favorit Sekce.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call

Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“