[svět] Taria

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[svět] Taria

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek
(anotace v databázi)

Slovy autora: „Taria je fantasy svět pro RPG. Nemá tak vyhraněný styl jako Ravenloft ani obrovskou podporu jako Dragonlance a pro hráče indies musí být asi stejně atraktivní jako prašivka pro zkušeného houbaře. Dá se o ní vůbec říct něco dobrého? Snad to, že na konci devadesátých let se snažila vytáhnout mladé hráče z podzemí, kam je zatlačil Bílý hrad, a ukázat jim, že na denním (či nočním) světle se dají zažívat opravdové příběhy - detektivky, horory, dramata. Nabízí svět inspirovaný českých středověkem. Svět, který "páchne hnojem" a nestydí se za to. Svět, který nestojí na statistikách a faktografii, ale na příbězích, které jsou do jeho těla vetkány.

Kromě hlavní příručky světa k němu vyšlo i několik sborníků dobrodružství.

:arrow? Přehled produktů pro Tarii v databázi
Naposledy upravil(a) Charles dne 16. 4. 2010, 11:22, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Taria

Příspěvek od Charles »

Nemyslíš náhodou tohle?
Obrázek
To totiž není fandovská mapa (tedy vlastně je, ale ten fanda jsem já 8) ). Je to z CD k Pohraničí a ukazuje to sousední Brechtür, Worthog a Pobystří. Nicméně okolí Tarie už moc rozvíjet nebudeme. To byla specialita modulu Pohraničí, že se snažil zasadit Tarii trochu víc do kontextu okolních zemí. Tentokrát nás bude zajímat jiné téma. Ale o tom už brzy více na stránkách Tarie.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Taria

Příspěvek od PetrH »

tak to ej presne ona a ja myslel, ze je od nejakeho "fandy" a ona primo od tebe:)
To je dobre, ze se taria nebude rozvijet dale, strasne nerad bych toto male uzemi ztracel v mega svete jako asterion ci jine:) diky za nakopnuti
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Taria

Příspěvek od Markus »

Bude to dobrodružství k mání potom zpětně i na internetu, nebo si tu Pevnost vážně musím koupit? :>;o)
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Taria

Příspěvek od Charles »

Pokud bude na Netu, tak možná někdy za pár let. Rozvaž. A navíc ještě jsou to dvě Pevnosti... zase jsem se nějak rozepsal. :oops:
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Taria

Příspěvek od Bouchi »

Markus píše:Bude to dobrodružství k mání potom zpětně i na internetu, nebo si tu Pevnost vážně musím koupit? :>;o)
Dohoda s Pevnosti je, ze po mesici az dvou od vyjiti je mozne uvolnovat texty elektronicky (HTML), po roce cely Dech draka v PDF.
(Ano, mam v tomhle smeru resty, na duben uz mam naplanovano jejich dohaneni.)
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Taria

Příspěvek od Almad »

Cool! Diky ;)

(Kdyby to slo koupit bez te pevnosti, nebo aspon koupit na netu...no nic.)
Starý člen http://rpg.church
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Taria

Příspěvek od crowen »

Ako sa k tomu da dostat z Irska????? :-)=
Armon
Příspěvky: 74
Registrován: 16. 7. 2008, 20:10

Re: Taria

Příspěvek od Armon »

Tarii znám velice dobře a její trilogii osobně považuji na nejlepší české fantasy moduly (tím spíš nechápu, jakože jsem tuto diskusi objevil až teď… :>;o) ). Charles umístil do záhlaví „ochutnávku“, kde si může o Tarii udělat solidní přehled i návštěvník, který o její existenci neměl dosud potuchy.
Přesto mi to nedá, abych alespoň stručně nenapsal vlastní hodnocení jednotlivých dílů. Upozorňuji, že jde jen o čistě osobní hodnocení; názor si ostatně může udělat každý sám:

Základní modul: Vytvořen ještě původními autory; od ostatních vydaných modulů se markantně liší. Modul tvoří dvě příručky – ta první obsahuje popis knížectví, z něhož nejvíce zabírá suché vylíčení šestsetleté historie. Na pár posledních stranách je stručný polohopis jednotlivých provincií, obsahující zejména údaje, kolik procent obyvatelstva tvoří která rasa na daném území a kde roste česnek; příručku uzavírá seznam správců provincií, zaměřující se především na to, jaké je daný správce rasy a povolání. Poněkud kladnější dojem mi vytvořila až druhá příručka, která obsahuje samostatné dobrodružství. Přestože je místy trochu megalomanské a na můj v kus je v něm přílišná všehochuť tvorů a magie, považuji jej i zpětně za vcelku solidní. Celkový dojem ze základního modulu je však spíše zklamáním.

Záhvozdí: Na tomto modulu již dělali současní autoři (Charles a jeho tým) a tato změna je víc než patrná. Tento modul obsahuje především zpracovaná dobrodružství a tím na rozdíl od toho předchozího nabízí bohatý materiál, který je přímo využitelný ve hře. Mohu potvrdit, že ve své době to pro nás skutečně byla první lepší alternativa k jeskyním „v Bílém hradě“, kde jsme se postupně učili, že ke hře lze přistupovat „jinak“. Jak ovšem sami autoři na svých stránkách přiznávají, modul byl stále ještě hodně pod vlivem dřívější tvorby. S odstupem času to vnímám především u zpracování textů k dobrodružstvím, držících stále formu použitou pro jeskyně ala Bílý hrad (např. texty napsané tučnou kurzívou, které mají být hráčům „přečteny“, jsou sice používány i v dalších dílech, ale tam již nepůsobí tak „křečovitě“ jako zde). Jako celek je však modul první výraznější světlo v tunelu českých fantasy her a právě Záhvozdím pro mě začíná Taria (proto jsem v úvodu použil „trilogie“)

Severní Taria: Na rozdíl od předchozího byl tento modul již čistě v režii současných autorů. Kromě zpracovaných dobrodružství se zde objevilo to, co dnes dělá Tarii tak jedinečnou – stručný popis prostředí, jehož styl ve čtenáři vzbuzuje desítky nápadů na vlastní příběhy. Popis reálií zde totiž nejsou jen suchá zeměpisná či historická fakta, ale skutečné prameny námětů na dobrodružství (v Záhvozdí byl takto zpracován pouze popis města Drogad; v Severní Tarii již celé kapitoly). Zpracovaná dobrodružství mají mnohem promyšlenější příběh; už to nejsou ty malé „venkovské“ příhody. Autoři však přesto museli ctít původní díly a často museli navazovat na starou tvorbu, což místy trochu „skřípalo“.

Pohraničí: Strukturou je tento modul podobný Severní Tarii, oproti ní má však jedno velké plus. Původní patos neuceleného a přeplácaného světa v pseudotolkienovském stylu, jak jej představil základní modul a který tak pracně setřepávaly další dva díly, v tomto modulu již zcela vymizel. Z Pohraničí dýchá na čtenáře drsný středověký svět, působící úžasně živě. Tuto středověkou syrovost si udržují (s výjimkou jednoho) i zpracovaná dobrodružství, která však jsou již na odehrání trochu náročnější a vhodnější spíše pro déle hrající skupiny. Vedle toho jsou v modulu i předpřipravené příběhové osy, což jsou v podstatě jakési „polotovary“ již hotových dobrodružství, ze kterých se dá vařit velmi snadno a rychle. 8) V celé trilogii (resp. sérii) absolutní špička.

Takže asi tolik sourhně můj názor na jendotlivé moduly. Omlouvám se za rozsah príspěvku... :oops:
Armon
Příspěvky: 74
Registrován: 16. 7. 2008, 20:10

Re: Taria

Příspěvek od Armon »

Almad píše:Cool! Diky ;)

(Kdyby to slo koupit bez te pevnosti, nebo aspon koupit na netu...no nic.)
Mluvíš mi z duše :D
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Taria

Příspěvek od Charles »

Na stránkách Tarie je nový článek pro ty, které baví nahlížet do zákulisí. Jmenuje se "Můj život s Pohraničím" a je o vzniku modulu. Obsahuje nějaké bonusové texty, ukázku původní verze mapy apod. A samozřejmě spoustu pikantérií o jednotlivých dorbodružstvích a reáliích. Užijte si to. :D
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Taria

Příspěvek od PetrH »

wau velice hltave cteni
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Taria

Příspěvek od Charles »

Dobrodružství Bestie, na které jsem tu už upozorňoval, vyšlo na dva díly v Pevnosti a od jeho vydání uplynul více než měsíc. Nic tedy nebrání tomu, aby ho Bouchi uvolnil v elektronické podobě. Ale pochybuju, že to vzhledem k časovému vytížení udělá, pokud se mu zájemci nebudou připomínat. :wink:
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Taria

Příspěvek od PetrH »

tak sup sup, rad bych aby slo, klidne i za fee:)
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Taria

Příspěvek od PetrH »

tak jsme ted zabloudil zase do tarie a zjistil, ze se nam chysta novy modul:) charlie, vyjde v kooperaci "drd2" jiz: nebo bude porad rekneme odkazem na drd.old? no musim uznat, ze me by se tento modul v takovemto navrhu libil.
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Taria

Příspěvek od Charles »

Poslední modul Pohraničí vyšel už bez toho, že by byl namapovaný na jakýkoliv systém. Zvýraznil se tím fakt, že jde o fantasy náměty pro RPG obecně, nikoliv o výzvy šité na míru konkrétnímu systému.

U Jihozápadu zvažuju dvě možnosti:

a) úplně bez pravidel, stejně jako Pohraničí,

b) namapování na DrDII, protože se mi ten systém líbí a chci ho podpořit. :D

Obávám se, ale že b) by mě zavázalo to namapovat i na DrD+, o kterém vím houby. Ale snad by někdo z fanoušků pomohl, už mi jeden pomohl s konverzí Záhvozdí a Severní Tarie ...
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host