Hrdinové fantasy

Diskuzní sekce určená všem českým a slovenským hrám - jak těm, které vyšly v tisku, tak těm, které jsou dostupné zadarmo na internetu. Výjimka: Dračí doupata mají samostatnou sekci.
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrdinové fantasy

Příspěvek od Jerson » 7. 3. 2012, 07:52

mě přišli hrdinové fantasy na stejné úrovni jako stín meče - sice si můžu vytvořit vlastní rámec alias povolání, ale stejně jsem v něm pak omezený v dalším rozvoji. navíc pravidla byla dost složitá a zmatená, verze kterou mám doma obsahuje dost chyb, třeba úplně špatnou tabulku vlastností či co tam je. a tisícovka kouzel a lektvarů mě nijak neoslovila, když jde stejně jen o pár efektů.

Ryoto

Příspěvek od Ryoto » 14. 5. 2012, 13:37

Zdravím, chystáme se s kámošema hrát tuhle hru, tak bych se tu chtěl na něco zeptat...
Jako pj, jsem se koukal do bestiáře na nějaké potvory, a něco mi jaksi nesedí... Když se totiž podívám na vlastnosti postav které si hráči vytvořili, a pak se kouknu na vlastnosti nějakých potvor, tak se nemůžu ubránit dojmu, že je hra značně nevyvážená.

Například blbej Barbar - válečník (1) s nebezpečností 2 má hned vlastnost Boj 11, Sílu 8 a Vitalitu 9. Pokud bych si tedy chtěl vytvořit barbara válečníka aby se tomuto válečníkovi z bestiáře rovnal, musel bych na Boj hodit celkem 10, což je 6, 6, 6, 6 a ještě jednou 6, pak bych měl teprve stejný Boj, se zbylými vlastnostmi to už není tak strašné, ale i tak... Na Sílu bych musel hodit 5 a na Vitalitu taky 5. Přesto mi však přijde, že monstra v bestiáři jsou nějak přehnaně silná (hlavně co se týče vlastnosti Boj).

Kdyby se mi však náhodou podařilo vytvořit tohoto barbara, a postavil bych proti němu Hlubinného skřeta s nebezpečností 3, hned by měl barbar problémy, a upřímě, komu se podaří mít ze začátku Boj 11? Tento hlubinný skřet má boj hned 15.
A vzhledem k tomu, že moji hráči zrovna neměli moc štěstí na čísla, tak podle vlastností to vypadá, že pro ně bude problém i Malý skřet s nebezpečností 1 a Bojem 8.

Chci se tedy zeptat, zda tu jsem jediný komu hra přijde nevyvážená, nebo zda jsem jen něco špatně nepochopil.
A ještě aby bylo jasno, vlastním vydání 1.

PetrH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PetrH » 14. 5. 2012, 13:39

no pravidla jsme otevrel naposledy 2 roky zpet, priznam se, cetl a zkousle betu, ale pak jsme to vzdal, na me to slo moc slozite, takze bud kontaktuj primo na www.hrdinovesvetu.cz tvurce, neb zkusme pockat na par odvazlivcu, zda nekdo bude vedet.
Kouzlem a mečem PbP | Lone Wolf Adventure game PlaybyPost
-----------------------------------------------------------
Lone Wolf: Kai Lord Rudy mec - CS = 19+2(meč)=21, END = 24+2(helma)+2(stit)=28 / aktuálně = 20, WP = 19
-----------------------------------------------------------
http://www.kouzlemamecem.cz

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 14. 5. 2012, 14:23

nedá mi to, abych se nezeptal - proč hrajete zrovna hrdiny fantasy?

Belden
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Belden » 14. 5. 2012, 15:25

Ryoto: Ano, bestiář je silně nevyvážený. Skupina začátečníků může být ráda, když s vypětím taktického myšlení přemůže jednoho vlka. U nás to řešíme tak, že PH (já) je milostiv a abychom neskončili u zabíjení rolníků, tak redukujeme statistiky cca o 5 (jak kdy). Nyní, po čtyřech letech hry, jsou postavy schopné přemoci i nestvůru s nebezpečností 8 (i když tvrdí, že jsem skoupý na zkušenosti).

Jerson: Jak jsi se zeptal, tak nevim... ze setrvačnosti?
Z věku uniformity, z věku osamocení, z věku Velkého bratra, z věku doublethinku – zdravím vás!
George Orwell – 1984

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 14. 5. 2012, 19:50

Tak to jo.

Ryoto

Příspěvek od Ryoto » 14. 5. 2012, 20:31

Tak to nerad slyším, každopádně ale díky za reakci. Vážně nechápu, jak to ale v takovémto stavu mohly vůbec vydat, snad než vydám hru, tak ji nejprve pořádně otestuju ne? Je to ale škoda, protože hra se mi v několika věcech dost líbí...
A po čtyřech letech nebezpečnost jen 8? To nezní moc dobře. :D

Jerson: Jak jsem řekl, hra se mi v několika věcech dost líbí, a vzhledem k tomu že jsme si ji koupili, jsme ji nikdy ani pořádně nehráli, hádám že počet odehraných sezení v této hře, by se u nás dal spočítat na deseti prstech, a na to že hru už vlastním pár let... to je hodně málo. :D Tak mi zvědavost nedala, a řekněme že hře dávám další šanci.

Vážně by mě ale zajímalo, kolik lidí tuhle hru vůbec hraje? Hádám že asi moc ne. :D

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 14. 5. 2012, 20:36

Myslim ze moc veru nie.
Jak jsem řekl, hra se mi v několika věcech dost líbí,
Ak by si povedal co sa tebe ... a hlavne tvojim hracom na HF paci tak by sme vedeli poradit odladenejsiu hru (aj ked v cestine ich bude asi minimum az nula.)
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 14. 5. 2012, 20:42

Ryoto píše:Vážně by mě ale zajímalo, kolik lidí tuhle hru vůbec hraje? Hádám že asi moc ne. :D
Před lety jsem si ji ze zvědavosti koupil, ale byla dost špatně napsaná, plná chyb a i kdybych chtěl, asi bych ji nemohl hrát. A tedy ne že bych chtěl, v té době jsem už měl mnohem lepší, volnější a jednodušší pravidla.
Spíše se divím, že chcete s Hrdiny Fantasy začínat teď, když je k dispozici tolik různých lepších RPGček.

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 14. 5. 2012, 21:17

Ryoto píše:Zdravím, chystáme se s kámošema hrát tuhle hru, tak bych se tu chtěl na něco zeptat...
Jako pj, jsem se koukal do bestiáře na nějaké potvory, a něco mi jaksi nesedí... Když se totiž podívám na vlastnosti postav které si hráči vytvořili, a pak se kouknu na vlastnosti nějakých potvor, tak se nemůžu ubránit dojmu, že je hra značně nevyvážená.
V bestiáři na str. 8 se píše v oddílu Styl boje: "U cizích postav a nestvůr bojujících zbraněmi jsou výhody stylu zohledněny ve výšce samotného boje, a proto se nemusíte u nestvůr zabývat jednotlivými bonusy. Pokud je hodnota stylu uvedena, slouží pouze pro orientaci nebo určení bonusů některých zvláštních útoků. Na základě stylu nemusíte upravovat zásah, průraz a podobně." Navíc oproti začínající postavě má Barbar válečník (1) podle popisu už cca 300 zkušeností (což může být třeba skoro čtyřikrát zvednutá vlastnost Boj).

Oproti postavám mají třeba CP taky o jedna zvýšenou kvalitu zbroje, což je ale pak někdy problém, zvlášť u luků, u kterých se nedá jednoduše zvýšit průraz, takže když by běžně o jedna prorážely, kvůli takto započtenému bonusu jsou efektivně neúčinné. Každopádně po tuším třech letech hraní co 14 dnů (i když jsme dostávali víc zkušeností, než je v příručce doporučeno) jsme byli schopní pozabíjet * velkou většinu bestiáře, každopádně Nebezpečnost 8 je celkem velká a nemá smysl nad ní ohrnovat nos.

Jinak mi ale nepřijde bestiář nevyvážený, ale prostě nastavený tak, aby byli soupeři pro hráčské postavy obtížnou výzvou. Je potřeba s tím počítat a vybírat soupeře uvážlivě, dokud PH nezíská nějakou zkušenost.

(Jinak HF už nějakou dobu nehraju, kdyby to někoho zajímalo.)

*= EDIT: vypadla mi část věty, tak jsem ji doplnil :)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

Ryoto

Příspěvek od Ryoto » 14. 5. 2012, 22:33

Aljen, Jerson: Nepotřebuji poradit hru :) vedle HF tu máme ještě jiné hry na hrdiny, ale tahle je pro nás jaksi nejméně prozkoumaná. Navíc momentálně hrajeme ještě DrD kde je pj kámoš, tak jsem prostě navrhl, že vedle DrD budem hrát ještě HF a já budu pj, kámoši souhlasili tak jsme se do toho pustili. Kupovat teď něco nového v plánu nemám, mám teď jiné výdaje. :D

boubaque: Jo, vidím to tam... vůbec ale nechápu co tím chtěli říct a proč je to takto udělané :D Mohl bych ještě znát tvůj názor na HF a zeptat se proč to už nehraješ?

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 15. 5. 2012, 05:57

radit jinou hru bez vyžádání jsem neměl v úmyslu, opravdu mě jen zajímalo, proč začínáte hrát zrovna HF, zejména když máte zmáknutá jiná pravidla.

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 15. 5. 2012, 16:33

Ryoto píše:boubaque: Jo, vidím to tam... vůbec ale nechápu co tím chtěli říct a proč je to takto udělané :D
Aby PH nemusel hlídat, která CP má jaký styl, co takové styly obnášejí a kdy ho použít nebo nepoužít (nebo na něj nezapomenout), je to přepočítané do obyčejných útoků. Takže PHovi stačí prostě jen hlásit útoky. Prostě výhody stylů (apod.) jsou pro zjednodušení započítány do základních statistik.
Mohl bych ještě znát tvůj názor na HF a zeptat se proč to už nehraješ?
Vzhedem k tomu, že nedávno jsem se dostal v naší skupině k vedení hry, tak jsem odmítl používat systém s takovou mírou komplexnosti, a přitom nesjednocenosti (zapamatovávat si, co se všechno jak řeší, nebo pořád koukat do tabulek mě blahem nenaplňuje) a vadil mi nevyrovnaný vývoj povolání (směrů, ale zaměření na víc směrů je tak nevýhodné, že hráč prakticky nemá moc na výběr a může postavu jen trochu dokreslovat podle toho, co ho zajímá). Válečníci jsou na začátku silní a postupně ztrácejí, až nakonec ztratí možnost se nějak dál vyvíjet, hraničáři mají celkem rovnoměrný vývoj a kouzelníci jsou na začátku slabí, ale pak jejich síla vystřelí do astronomických výšek, kněží pak podle svého boha (sady modliteb), ale většinou jsou na začátku průměrní a na konci něco podobného jako kouzelníci.

Jako hráč jsem to celkem zvládal (i když postava válečníka/kouzelníka byla nehratelná - jako válečník nic moc, jako kouzelník jsem téměř neseslal kouzlo - a to jen u jednoho jsem měl šanci ho vůbec seslat; ale ta míra komplexity pro hráče není tak velká a nemusí ji nezbytně ovládat), ale jako PH jsem už HF hrát nechtěl. (Jen pro ilustraci mého přístupu ke hře: někde kolem 1500-2000 zkušeností už mě přestalo bavit vylepšovat postavu a kolem 4000 už mě to začínalo otravovat - což není dáno tolik pravidly, jako mou představou o funkční postavě.)

Jinak si ale nemyslím, že je to špatná hra, pro lidi, kteří chtějí hrát komplexní hru s možností kombit, taktizovat a podobně, a přitom jim nevadí hodně počítat a koukat do tabulek. Bohužel to já nejsem. Samozřejmě svoje chyby má, ale třeba se Stínem meče, přestože jsem ho nikdy nehrál (a jsem za to velmi rád), je to podle mě neporovnatelné (=lepší).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

Ryoto

Příspěvek od Ryoto » 15. 5. 2012, 21:34

Díky za odpověď, moc si toho cením :) dneska jsme odehráli první hru, a zatím celkem v pohodě, tak uvidím jak se to vyvine.

Jerson: To s tou radou byla jen reakce na Aljena, ale to už je jedno. :D

Sparkle

Příspěvek od Sparkle » 23. 5. 2012, 17:44

Byl by někdo ochoten zapůjčit mi exemplář hry Hrdinové Fantasy na Advík? Chystám se tam mít přednášku o českých RPG, zaměřenou na rpg začátečníky, že bych jim to tam ukázala jak to vypadá.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Otevřená hraní RPG v Praze všichni jste srdečně zváni
RPG pro děti ve vývoji

Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“