Dračí Hlídka – Kritická analýza

Diskuzní sekce určená všem českým a slovenským hrám - jak těm, které vyšly v tisku, tak těm, které jsou dostupné zadarmo na internetu. Výjimka: Dračí doupata mají samostatnou sekci.
Odpovědět
RPG Fórum

Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od RPG Fórum » 2. 10. 2020, 19:59

Obrázek
( :arrow? anotace v Databázi RPG)
Dračí Hlídka je komunitou vypilovaná hra mocných válečníků velících spojencům v boji, obětavých kouzelníků chránící vesničany poutem života a trhlých alchymistů metajících blesky pomocí svého prstenu. Hlídka je duchovním nástupcem Dračího Doupěte, je ale mnohem víc než to, neboť postavám dodává velmi široký rozsah schopností i dovedností, ze kterého je možné vybírat. Používá seznam logických dovedností, které se mohou naučit všichni hráči a kromě několika moderních mechanik (výhoda / nevýhoda k hodu) si zachovává své kouzlo a charakter středověkého/fantasy RPG pomocí mnoha skvělých ilustrací a drsných pravidel, jako je velmi pomalé léčení spánkem.
Tohle je kriticko-analytická diskuze k Dračí hlídce. Pro míň hard-core analýzu se prosím přesuňte do:
:arrow? Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Markus » 7. 10. 2020, 13:45

Proto píšu "až budete mít čas si nějak uspořádat názor".

Nemyslím ale, že si to musíš zahrát, aby sis udělal názor.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 7. 10. 2020, 13:54

Tak jako jo, spousta lidí si udělala názor dávno před tím, než se jim to vůbec dostalo do pařátů. Dneska už je dokonce i běžné dávat hodnocení filmům podle toho, jestli se mi líbil trailer, nebo co na to řikaly holky. Což je jako dobrý, že to šetří čas a nemusíš kvůli tomu do kina, ale otázka je, jestli takový názor (a hodnocení) k něčemu je.

Já si myslím, že než o něčem napíšu, tak bych měl vědět o čem píšu.
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 7. 10. 2020, 14:06

boubaque neprihl. píše:
7. 10. 2020, 13:21
Proč se třeba u přehledu povolání na jedné dvojstraně třikrát (!) nezávisle dozvím, jaká je rodová zvláštní schopnost barbara a člověka?
Tohle bych třeba řekl, ok, nemuselo by to být. Ale sám jsem si toho nevšiml a upřímně, v celém tom výčtu toho, co jsi vypsal, nemám tušení, proč je to špatně a vlastně mě to při hraní ani srát nebude :D

Ale každý jsme nějaký
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.

York

Příspěvek od York » 7. 10. 2020, 14:11

Boubaque: Na všechny ty otázky ti, myslím, můžu odpovědět: Protože vyhrála potřeba to dostat ven. Projekt tohodle druhu a takhle velkýho rozsahu v podstatě nikdy není hotovej, vždycky na něm najdeš spoustu věcí, který by šly dál zlepšovat. A když navíc začneš budovat hype už v průběhu tvorby, tak tě to tlačí - po roce čekání by nadšení natěšenejch hráčů výrazně opadlo. Plus se to sešlo s tím, že Skaven oznámil vydání Zapovězenejch zemí, a že JaD převzal Sirien, takže je teď mnohem větší pravděpodobnost, že skutečně v dohledný době vyjdou.

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 7. 10. 2020, 14:12

OnGe píše:
7. 10. 2020, 13:54
Tak jako jo, spousta lidí si udělala názor dávno před tím, než se jim to vůbec dostalo do pařátů
Naprosto souhlasím,i když naopak já třeba říkám, že se mi to líbí, i když v tomhle systému hru vést nebudu a ještě jsem ji nehrál.

Ale přijde mi, že spousta "DH je špatná" názorů je o osobním vkusu, než o seriózních chybách v mechanice/hratelnosti atd...

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 7. 10. 2020, 14:16

boubaque neprihl. píše:
7. 10. 2020, 13:21
Dokázal bych se smířit s tím, kdyby některé zásady dobré sazby nebyly dodrženy, protože by byl příliš velký nepoměr mezi výsledným efektem a vloženou energií (penězi), a že třeba zvolili anglosaský typ odstavců, i když si myslím, že klasické odstavce by jim ušetřily místo, a dokonce celý text zpřehlednily...
Hah, konečně mi ten rozdíl mezi odstavci někdo pojmenoval :-) (resp. poukázal, co si mám vygooglit)
Dík.

Nemohl bys mi jen tak zběžně zkritizovat tohle?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay” -Chris McDowall, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 7. 10. 2020, 14:48

Lyncz píše:
7. 10. 2020, 14:12
Ale přijde mi, že spousta "DH je špatná" názorů je o osobním vkusu, než o seriózních chybách v mechanice/hratelnosti atd...
S tímhle budu zas souhlasit já, ale nutno dodat, že se to týká i těch pozitivních názorů. Je to hra a tak to vždycky je hlavně otázka vkusu, očekávání a co komu vadí a co zas ne. Podobně jako když film dostane od Mirky Spáčilové 20%, tak to nemusí nutně znamenat, že je špatnej. A naopak když tomu filmu dá Fuka 100%, tak to neznamená že je to vrchol kinematografie.

Tady se nám to oproti filmu ještě komplikuje o to, že je to hra (viz. problém starý jako lidstvo samo - je lepší Sparta nebo Slavie?) a ještě k tomu celkem individuální záležitost. Dva diváci se můžou podívat na ten samý film, ale těžkou odehraješ dvě stejné hry. Tím pádem je zase dost těžké říct, co už je jako opravdu chyba a co je prostě jenom divný, takže tomu hodnocení přes vkus a preference se prostě moc vyhnout nedá.
Punk´s not yet

York

Příspěvek od York » 7. 10. 2020, 14:55

Lyncz píše:
Naprosto souhlasím,i když naopak já třeba říkám, že se mi to líbí, i když v tomhle systému hru vést nebudu a ještě jsem ji nehrál.
Což vůbec není názor, určitě nee ;)

OnGe: V týhle fázi mi to spíš přijde jako hlasování, kdo tomu fandí a kdo naopak nepřeje, objektivní kvalita jde stranou.

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 7. 10. 2020, 15:18

York píše:
7. 10. 2020, 14:55
Lyncz píše:
Což vůbec není názor, určitě nee ;)
Tohle bylo špatně pochopeno díky tomu "naopak", hádám. Bylo to myšleno, že se tam můžou (naopak) řadit i ty pozitivní názory.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 7. 10. 2020, 15:20

Tak, hotovo - zatím na D20 .
Naposledy upravil(a) Jerson dne 7. 10. 2020, 16:20, celkem upraveno 1 x.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 7. 10. 2020, 15:53

York píše:
7. 10. 2020, 14:55
OnGe: V týhle fázi mi to spíš přijde jako hlasování, kdo tomu fandí a kdo naopak nepřeje, objektivní kvalita jde stranou.
Jo, právě. Proto jsem nabádal ke zdrženlivosti.
Punk´s not yet

Vitus

Příspěvek od Vitus » 7. 10. 2020, 16:05

Jerson píše:
7. 10. 2020, 15:20
Až to bude mít lepší formu, buď to hodím i sem, nebo ... asi ne, je to fakt dlouhé.
Smí se Jerson chválit?

Protože mně se ta recenze líbí - pokud bych byl zarytý dračákista od koupě DH by mne neodradila (jen pro pořádek - neodradilo mne ani to, že mám mnohem raději spíše DrDII a to jednak proto, že jsem zvědavý a jednak proto, že jsem dospěl k názoru, že si podobný počin zaslouží podporu; je pro pořádek - stejně tak jsem šel i do ZZ, obojí jako dárek pro sebe na Vánoce :D ).

Korhul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Korhul » 7. 10. 2020, 16:36

Jerson: Trochu mě mrzí, že v recenzi nedostal prostor zevrubnější popis kněze - to je asi jedna z největších inovací DH, ne? Nebo to za to nestálo? Jak je to u zloděje s jeho schopnostmi? Nastala tam nějaká změna oproti DrD 1.6? Tak jak to líčíš to vypadá na nejméně zajímavé povolání.

Jinak to na mě působí jakože z Drd 1.6 vyhodili k% a nahradili to pastmi, přičemž ani v původním DrD nebyly pro PJ kdovíjaká vodítka, jak ty pasti nastavovat. Jestli tohle je v podstatě klíčová mechanika, tak z recenze to působí tak, že je to vlastně značně odbyté v tomto směru. Obtížnost sesílání per kouzlo zní zajímavě, jestli je to vybalancované nebo ne, to je věc, se kterou se dá něco dělat. Na druhou stranu suboptimální postavy to může vyřadit z toho, aby je mohly používat.

Já jsem se ještě k pravidlům nedostal, ale brzo snad bude možnost si je půjčit. Nicméně působí to na mě tak, že měli radši místo vyvolávání bombastických očekávání a utrácení peněz za grafiku vydat nějaké PDF v jednoduché sazbě, pořádně to veřejně otestovat a teprve pak crowdfundovat nějaké vydání s pěknou grafikou v tištěné podobě. V podstatě to, co dělá teďka York?

Jinak to, co Jerson zmiňuje nejvíce - tedy náročnost pro PJ je přesně ten důvod, proč jsem přestal DrD 1.6 jako PJ hrát. Jako hráči mi jeho hraní zas tak nevadí.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity

York

Příspěvek od York » 7. 10. 2020, 16:49

Korhul píše:
7. 10. 2020, 16:36
Nicméně působí to na mě tak, že měli radši místo vyvolávání bombastických očekávání a utrácení peněz za grafiku vydat nějaké PDF v jednoduché sazbě, pořádně to veřejně otestovat a teprve pak crowdfundovat nějaké vydání s pěknou grafikou v tištěné podobě. V podstatě to, co dělá teďka York?
Hele popravdě bych to spíš nikomu nedoporučoval. PDFek s pravidly v jednoduchý sazbě jsou po netu spousty, tím dneska nikoho neoslovíš. Když se vydáš touhle cestou, tak v podstatě sázíš na to, že nakonec dokážeš vytvořit natolik kvalitní produkt, že si ho hráči najdou a sami vyberou. Je to v podtatě sázka do loterie a věř mi, ta nejistota je fakt ubíjející.

Oproti tomu přístup autorů Končiny nebo Dračí hlídky, kde autoři vsadili na co nejlepší grafiku a marketing, vede k vybudování základny příznivců a potenciálních hráčů, kteří ti odpustí amatérskou sazbu a kostrbatý pravidla, protože jsou do toho už předem zainvestovaní. Vylepšovat to můžeš kdykoliv potom. Samozřejmě je otázka, jak se k tomu postavíš dál, ale rozhodně je to lepší startovní bod, než 9 let na něčem dělat a v podstatě pořád nic nemít.

Korhul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Korhul » 7. 10. 2020, 17:10

No jo, jenže polouzavřený vývoj DH vedl k tomu, že zkušení lidé z komunity si zase přečtou až hotový produkt, který je z jejich pohledu plný zbytečných chyb a napíšou ti ne úplně pozitivně vyznívající recenzi, řečeno jemně. Jako jasně, Jerson, co můžu soudit, asi nikdy nebude pravidlům typu DH vyloženě aplaudovat, ale i tak. Uvidíme, co napíšou o hře další, sám jsem zvědav, až si to přečtu.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity

Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“