Dračí Hlídka – Kritická analýza

Diskuzní sekce určená všem českým a slovenským hrám - jak těm, které vyšly v tisku, tak těm, které jsou dostupné zadarmo na internetu. Výjimka: Dračí doupata mají samostatnou sekci.
Odpovědět
RPG Fórum

Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od RPG Fórum » 2. 10. 2020, 19:59

Obrázek
( :arrow? anotace v Databázi RPG)
Dračí Hlídka je komunitou vypilovaná hra mocných válečníků velících spojencům v boji, obětavých kouzelníků chránící vesničany poutem života a trhlých alchymistů metajících blesky pomocí svého prstenu. Hlídka je duchovním nástupcem Dračího Doupěte, je ale mnohem víc než to, neboť postavám dodává velmi široký rozsah schopností i dovedností, ze kterého je možné vybírat. Používá seznam logických dovedností, které se mohou naučit všichni hráči a kromě několika moderních mechanik (výhoda / nevýhoda k hodu) si zachovává své kouzlo a charakter středověkého/fantasy RPG pomocí mnoha skvělých ilustrací a drsných pravidel, jako je velmi pomalé léčení spánkem.
Tohle je kriticko-analytická diskuze k Dračí hlídce. Pro míň hard-core analýzu se prosím přesuňte do:
:arrow? Dračí Hlídka – Obecná diskuze

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od OnGe » 6. 10. 2020, 22:16

Tak to je na pytel, to zas jo. Na druhou stranu, je to konzistentní s kostlivci čekajícími za dveřmi na teleportovaného válečníka či lávová jezírka.
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 7. 10. 2020, 11:03

Nějak se mi ta recenze natahuje. Dvě strany A4 jsem teprve u výběru povolání.

Pepa

Příspěvek od Pepa » 7. 10. 2020, 11:15

To nejspíš znamená, že tam je hodně dobrých věcí :wink:

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 7. 10. 2020, 11:17

Rád si ji přečtu a jsem zvědavý, i když se bojím, že to bude klasický Jersonovský pohled (což není myšleno negativně)
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 7. 10. 2020, 11:54

Na klasický jersonovský pohled, tedy rozebrání odstavce po odstavci a zdůvodnění, co je kde špatně, bohužel nemám čas. A asi by to ani nebylo tak užitečné.

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 7. 10. 2020, 11:55

Říkáš, DH, 200 stran, Jersonova komentovaná edice, 359 $D

Pepa

Příspěvek od Pepa » 7. 10. 2020, 12:03

Tak ono to tak i bývá. Pamatuji si, jak jsem kdysi v programování odevzdával "zápočťák". Samotný kód měl třeba jenom sto řádků, ale ten "designwise" komentář a "rady uživatelům" byly na mnoho a mnoho stran...

Takže vytrvej, Jersone :)

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 7. 10. 2020, 12:03

Takhle jsem komentoval první Void - opravdu ke každému odstavci jsem měl připomínku. Ale DH má 350 stran, to už by bylo snazší ta pravidla rovnou napsat. (A přeci jen by bylo trapné v kritické recenzi jen tak mimoděk popsat lepší verzi pravidel :-) )

Jinak zájem čtenářů mě těší, ale prostě mám málo volného času u počítače, tak to trvá. (Asi bych se tím měl živit alespoň na čtvrt úvazku).

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 7. 10. 2020, 12:09

Aby nedošlo k mýlce, zajímá mě tvůj názor a respektuju a neberu ti ho, jen s ním prozatím nijak nesouhlasím. Já jsem totiž v zásadě člověk, co dokáže odfiltrovat co se mu nelíbí a vzít si to dobré. DH porovnávám se starým DrD a v tomhle porovnání je prostě vítěz. Navíc jsem rád za DH, protože na něj snad přejde náš PJ, který nám cpe 1.6

Sám na to nepřejdu, protože jsme si zvykli na volnost Drd2. Maximálně tak nějaký oneshot na ochutnávku :)

PardGalen

Příspěvek od PardGalen » 7. 10. 2020, 12:42

Ty jo, já fakt nevím zda je DH lepší než DrD. Fakt mám problém to rozhodnout.
Always bring a gun to a puppet fight

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 7. 10. 2020, 12:53

Tak napiš proč si myslíš, že není, proč je. Rádi si to tu poslechneme

boubaque neprihl.

Příspěvek od boubaque neprihl. » 7. 10. 2020, 13:21

Já na to bohužel ještě neměl pořádně čas a zatím to vypadá, že ještě nejmíň týden mít nebudu, ale mě na tom strašně mrzí (a zpomaluje) ta nedotaženost editorská/redakční, včetně sazby a typografie obecně.

Dokázal bych se smířit s tím, kdyby některé zásady dobré sazby nebyly dodrženy, protože by byl příliš velký nepoměr mezi výsledným efektem a vloženou energií (penězi), a že třeba zvolili anglosaský typ odstavců, i když si myslím, že klasické odstavce by jim ušetřily místo, a dokonce celý text zpřehlednily...

Ale proč proboha je každá závorka kurzívou? Žádnému účelu to neslouží, a jen to zabírá základní vyznačovací styl, takže se pak musí vyznačovat třeba tučnou kurzívou, uvozovkami a velkými písmeny, kde by se tomu všemu dalo vyhnout. A proč tam vůbec je tolik závorek? Půlka by se jich dala převést na obyčejný text mimo závorku a půlka z toho zbytku by se dala v klidu smazat. Pak se stává, že mám dvě závorky v sobě, a dokonce ukončující závorky hned vedle sebe třeba takhle: (dovednost Stopování (+3))

Proč se třeba u přehledu povolání na jedné dvojstraně třikrát (!) nezávisle dozvím, jaká je rodová zvláštní schopnost barbara a člověka? (Nehledě na to, že jméno schopnosti, vlastně nadpis, je u člověka na konci stránky)

Taky jsem chtěl napsat recenzi a srovnat to s DrD 1.6, ale nevím, jestli se k vlastnímu obsahu s takovou vůbec dostanu :/

PardGalen

Příspěvek od PardGalen » 7. 10. 2020, 13:27

Třeba hraničář co má místo síly teď obratnost. Útok na protivníka v bezvědomí je divný. Tak já ho nejdřív umlátím na nula životů on lehne a když už na něj zaútočím znovu tak mu nic neudělám, jenom si k němu mohu sednout a čekat dokud nevykrvácí? Celkově je soubojový systém divný.
Nevím zda mohu dělat dvě stejné akce krátce po sobě. Když provedu ústup a dostanu se tak o osm metrů od protivníka musím ještě pořád házet ten hod na obratnost aby na mě nemohl zaútočit? A tak dále. Je toho sakra hodně. Třeba ukázkové dobrodružství, to vlastně není. Rozhodně mám problém tomu co je v příručce tak říkat.
Always bring a gun to a puppet fight

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 7. 10. 2020, 13:38

Bylo by fajn, kdyby pochybovačné hlasy zazněly i v komentářích pod anotacemi. Zatím jsou tam jen pochvalné ohlasy, předpokládám od betatesterů a skalních fandů. Až budete mít čas si nějak uspořádat názor, napsali byste prosím stručný komentář s hodnocením?

Nechci, aby to vyznělo, že nabádám k hejtování Dračí hlídky - naopak pokud máte pochvalné ohlasy, tak je tam taky napište (jak jsem nedávno prosil Lyncze). Jde mi spíš o to, abychom do té databáze dostali názorů co nejvíc, což by mělo zajistit jakous takous reprezentativnost.

Např. u starého Dračího doupěte nebo DrD II už je hlasů a komentářů tolik, že to reprezentativní hodnotu podle mě má. U Hlídky ještě ne.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 7. 10. 2020, 13:44

Nebylo by dobré s nějakými komentáři k anotacím počekat, až si to lidi trochu zažijou? Nebo třeba přečtou? Jako jasně, pokud to člověk přečte, zaklapne a řekne "no co - no nic", tak není na co čekat, ale jinak by třeba stálo za to si to nejdřív zahrát nebo tak něco. DH vyšla před čtrnácti dny.
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“