Arkánum - rpg (nejen) pro děti

Diskuzní sekce určená všem českým a slovenským hrám - jak těm, které vyšly v tisku, tak těm, které jsou dostupné zadarmo na internetu. Výjimka: Dračí doupata mají samostatnou sekci.
Odpovědět
skaven
Kontaktovat uživatele:

Arkánum - rpg (nejen) pro děti

Příspěvek od skaven » 4. 8. 2018, 10:40

Když se narodil můj nejstarší syn, začal se mi v hlavě rodit plán na hru na hrdiny, kterou bychom spolu mohli hrát už od jeho útlého věku. První nástřel systému byl hotový za jeden večer, vzešel z pravidel Kouzlem a mečem, pouze jsem odstranil vícestranné kostky a nahradil je jednoduchým poolovým systémem s šestistěnkami.

Pokud by vás to zajímalo, vedu si nějaké poznámky o tom, jak jsem hru připravoval, jsou tam i pravidla, která nyní testujeme a nástin světa, ve kterém chci s dětmi hrát. Píšu si tady i zápisky z her, sem tam přidám fotku nebo zvukový záznam.

Proč nové rpg pro děti? Nenašel jsem nic, co by mi vyhovovalo. Většina sysémů je postavená na boji s nestvůrami nebo je naopak na můj vkus příliš abstraktní. Boji se chci při hraní s dětmi pokud možno vyhýbat, na druhou stranu jsem staromilec a rád si projdu nějakou prachsprostou jeskyni s nástrahami a hádankami. Hraní s dětmi přeci musí bavit i rodiče!

Abych to shrnul: je to minimalistické rpg, hraje se s šestistěnkama, jsou tam tři vlastnosti a volitelně i dovednosti. Momentálně jsem ve fázi testování, takže se pravidla po každé hře dost mění. Rozdíl oproti hraní s dospělákama je ten, že mě nikdo nekritizuje za moje špatné pjování :), více si kreslíme a všechno máme na kartičkách, protože to děti hrozně bere... Líbí se mi, že hra jde hodně na dřeň a vlastně se dost vracím k začátkům mého vlastního hraní.

Co bych rád prodiskutoval:
  • kostkový systém - jsem celkem spokojený s aktuálním nastavením, ale po setkání s Minimald6 koketuju s myšlenkou dalšího zjednodušení (odstranění obtížností hodu)
  • trychtýř vlastností > schopností a případných specializací - mým cílem je vystavět pravidla tak, aby byla modulární - aby s přibývajícím věkem hráčů bylo možné do hry zakomponovávat zesložitění, ale přitom byla kompatibilní i s jednoduchým nastavením.
  • kompatibilita s Kouzlem a mečem - jsou to principielně velice podobné systémy, zvažuju jejich fúzi...
RYTÍŘ TEMNÉHO SLUNCE - nejobsáhlejší gamebook všech dob
JESKYNĚ A DRACI - české vydání D&D 5e
LONE WOLF - legendární gamebooky v novém vydání
LEGENDY - fantasy hra na hrdiny
KOUZLEM A MEČEM - kompakní "old school" fantasy hra na hrdiny
PŘÍBĚHY IMPÉRIA - vyprávěcí hra z magické viktoriánské anglie
SKAVEN.CZ - moje rpg dílna
MYTAGO - herní a fantasy nakladatelství
FANTASYOBCHOD.CZ - obchůdek s fantastikou, české i zahraniční rpg, stylové kostky...

Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“