Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Diskuzní sekce určená všem českým a slovenským hrám - jak těm, které vyšly v tisku, tak těm, které jsou dostupné zadarmo na internetu. Výjimka: Dračí doupata mají samostatnou sekci.
Odpovědět
RPG Fórum

Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Příspěvek od RPG Fórum » 17. 1. 2017, 16:16

Obrázek
( :arrow? anotace v Databázi RPG)
Dračí Hlídka je komunitou vypilovaná hra mocných válečníků velících spojencům v boji, obětavých kouzelníků chránící vesničany poutem života a trhlých alchymistů metajících blesky pomocí svého prstenu. Hlídka je duchovním nástupcem Dračího Doupěte, je ale mnohem víc než to, neboť postavám dodává velmi široký rozsah schopností i dovedností, ze kterého je možné vybírat. Používá seznam logických dovedností, které se mohou naučit všichni hráči a kromě několika moderních mechanik (výhoda / nevýhoda k hodu) si zachovává své kouzlo a charakter středověkého/fantasy RPG pomocí mnoha skvělých ilustrací a drsných pravidel, jako je velmi pomalé léčení spánkem.
Tohle je obecná diskuze k dračí hlídce. Máme ještě jednu diskuzi, kde se babráme v detailech a čísílkách:
:arrow? Dračí Hlídka – Kritická analýza

Odkazy:
:arrow? Domovská stránka
:arrow? Skavenova recenze betaverze
:arrow? Jersonova recenze na Kostce
:arrow? Youtube kampaně klanu Zephyra

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Příspěvek od OnGe » 15. 1. 2021, 18:46

Markus píše:
15. 1. 2021, 16:09
Klaudie Rakušanová má v naší databázi tenhle účet.
Nevím zda je to náhoda, ale v boxíku "Tohle znáte?" se mi nabízí "Falešná apokalypsa"
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 18. 1. 2021, 07:22

Než diskuse odbočila ke způsobu propagace DH, chtěl jsem ještě reagovat na tohle:
alladjex píše:
15. 1. 2021, 09:22
Na druhou stranu ... jo DH mi přišla povědomá a nebyl pro mě problém ji nějak uchopit a něco v ní malého odehrát. Ale pořád si nemyslím, že to je jen tím, že jsem před 20 lety četl DrD, ale tím, že tohle pojetí RPG je prostě známe a čili přístupné.
Narazil jsem na jednu skupinu, která tvrdila, že na DH začali hrát RPG. Nicméně z dalších zmínek jsem měl stejně dojem, že hráči sice byli začátečníci, ale jejich PJ nikoliv.
Sleduju několik lidí, kteří jsou úplní nehráči a koupili si DH, ale zatím mi žádný nenapsal, že by pravidla přečetl, natož aby podle nich začal hrát. A to jde o hráče deskovek, takže mechaniky souboje, přehazování čísel a počítání HP znají určitě také, minimálně z Karaku. Podle mě je ten základ v Dračáku dost zásadní rozdíl, protože mechaniky nejdou to, co by v DH táhlo hru. To je úkol PJje, a když neví jak hru vést, tak sice dostane nějaká doporučení, ale při tom když házet a na co házet bude plavat.

Stejně jako i zkušenější hráči plavou v tom, kde všude má být destilovatelná mana pro alchymistu a kolik ji má být. Odpovědi na Discordu se nesou zcela klasicky ve stylu "záleží na PJ, jak moc magický chce mít svět", na což je odpověď "tak akorát vzhledem k ostatním povoláním" a na to je zase reakce "tak si to nastav". Což znamená metodu pokusu a omylu, tedy nejspíše začít s málem a postupně přidávat, a jakmile alchymista vyrobí nějaký silnější předmět a úspěšně ho použije, tak mu zase utáhnout kohoutky.
A úplně nejlepší je, že hráč na získávání magenegie a surovin musí myslet a hrát to, ale to zase při sezení zdržuje, tak to má řešit mimo sezení, a zase když bude pořád honit suroviny a manu, tak mu to má PJ osladit ... prostě to co čtu v oficiální diskusi je podle mě jasný důkaz toho, že pravidla DH nefungujou. Nicméně pro zastánce to jsou dobré detaily, které se doladí. Jako třeba že se sepíše seznam předmětů obsahujících manu, aby měl PJ z čeho vybírat. Ale vsadím se, že určit četnost ve světě stejně bude muset sám.
Ale podstatný fakt je, že se tu bavím i z perspektivy toho, že je to v češtině. A myslete si o tom co chcete, je to oficálně vydaný. Aniž bych chtěl snižovat tvé úsilí, co se vytvoření systému pro začátečníky týče, Jersone, je to pro mě z hlediska rozšíření mezi širší masy niche záležitost.
Nevím co myslíš tím "niche", a zda mluvíš o mé snaze nebo o DH, ale DH není systém pro začátečníky. Nefunguje tak, a dokonce tak možná ani fungovat nemá. Jen pokračuje v zasvěcovacím stylu dle DrD, kdy se ho hráči učí hrát od lidí, kteří ho už hrajou, takže přebírají a následně mění postupy těchto "mentorů", protože v pravidlech oporu nenajdou. Že by si někdo v deseti až dvaceti letech koupil DH a bez předchozích zkušeností s RPG ho začal hrát, tomu moc nevěřím. Ne že by to nešlo vůbec, jen nevěřím v moc velkou úspěšnost.

Je pravda, že české vydání je výhoda v rozšíření. Plus ten marketing. Ale české vydání měl i Stín meče, Hrdinové Fantasy, Příběhy Impéria, Střepy snů, Fate - a nějak nemám dojem, že by na některém z těch systémů začínali nováčci.
Zároveň mi prostě přijde, že tu cítím dost názor - a teď nemyslím vůbec konkrétně tebe, ale obecně - že DrD/DH je špatné a proto než začít hrát "špatné" RPG, tak lepší nezačínat vůbec.
Myslím si, že to tu nikdy nikdo nenapsal za celou historii RPG F i Kostky. Jen řada z nás tvrdí, že je škoda, že se hráči naučí všechny ty hloupé styly hraní jako ilusionismus, bagrování hráčů, fixlování kostek a další, které část hráčů odradí a které u další části postupně způsobí vyhoření, a které se snažily odstraňovat už články v Dechu Draka v polovině 90. let.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 18. 1. 2021, 10:34

Já jsem celkem přesvědčený, že Dračí hlídka na začátečníky cílí. Není to ale v rozporu s tím zasvěcovacím paradigmatem. Naopak, PJ je na vyšším stupni zasvěcení, kterého dosáhne vlastním studiem a meditací či učením od mistrů, například z Akademie vypravěčů. DH je systém pro začátečníky, otázkou zůstává, jestli je pro začátečníky vhodným systémem. Já tu otázku zodpovědět nedokážu, neb už jsem od pozice začátečníka příliš daleko a vzpomínky blednou.
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 1. 2021, 06:55

Sleduju oficiální diskusi o pravidlech na Discordu DH a mám silný pocit deja vu. Úplně stejně odpovědi jsem četl v roce 2001 na fóru o DrD+.

Projde PJ a ptá se, jak má nastavit množství many a surovin pro alchymistu. Od Tiruse (tedy autora) dostane odpověď, že to záleží na magičnosti jeho světa, kterou si má určit sám. PJ se ptá, jak moc magický svět má nastavit, aby to vycházelo. A dostane odpověď, že to záleží na tom, jak moc magický svět chce. A závěr.
Tirus píše:není důvod dělat tabulky pro to kolik many má alchymista za úroveň. S tohoto pohledu je Hlídka prostě "náročnější" na PJe - nejsou to pravidla, která hlídají každý aspekt hry. Když udělá chybu, záhy to pozná - learning by doing.
Já myslel, že pravidla se hráčům (a zejména platícím zákazníkům) poskytují proto, aby si je nemuseli vytvářet sami metodou pokus omyl.

Nicméně, tahle chyba - či "záměrná absence tabulky" stejně nebude v nové verzi opravena, jen PJjové dostanou tabulku rostlin a zvířat, že kterých se dá mana těžit. Ale kolik jí bude, to pořád záleží na PJjovi.

Nebo se to dá dělat ještě složitěji.
Ja osobne na to idem z druhého konca. Ak +- vieš aké a koľko Magických predmetov chceš aby skupina mala napr. na úrovni 3 tak si vieš spočítať koľko many a surovín budú potrebovať. Samozrejme musíš pridať ešte nejaké množstvo na lektvary, záleží aké ťažké súboje máte a či majú čas sa napr. týždeň liečiť.
Keď vypočítaš toto číslo tak už je na tebe ako to rozdeliť. Ak si napr. hodí zle na "znalosť prírody" kľudne pridaj do dobrodružstva nejaký magický predmet (dub, fontána atď.) z ktorej bude môcť čerpať aby dobehol tebou dané číslo. A treba myslieť na to že im nemusíš všetko dať v mane a surovinách, napr. 30% by som nechal ako zlaté a oni sa už rozhodnú či ich v meste vymenia za dodatočné suroviny/manu alebo nie.
Tedy když nevím, kolik many dát alchymistovi, tak vymyslím, kolik magických předmětů na mít družina, k tomu něco přihodím a podle hodu dám alchymistovi nějakou část z toho. A budu doufat že vyrobí to co očekávám... A můžu řešit otázku, jak těžké souboje mám nastavit. Očekávám odpověď, že asi tak, jak moc nebezpečný chci mít svět.

(Tady měl být facepalmový smajlík, ale nemůžu ho najít.)

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 25. 1. 2021, 08:03

Co třeba tenhle? 🤦

Od té doby, co unicode penetrovali smajlíci už se nemusíš omezovat tím, co nabízí fórum ...

... mají i blicího. 🤮

Vandalicus

Příspěvek od Vandalicus » 25. 1. 2021, 08:11

To neni na facepalm smajlik, to je na blici smajlik.

Jeste ta prvotni otazka, ktera, cituji "jsem začínající PJ a stále se nemůžu domluvit s mojím alchymistou". Jako ty voe, rict takovymu cloveku "at si to nejak poresi sam" je na pest.

A tohle:
Pokud vám to vyhovuje, platí samozřejmě že můžete aplikovat house rule a odehrávat to jinak. Pravidla nejsou rigidní bible, ale pouze platforma, na které je ta hra postavená. Stejně jako u DrD jsou koncipována tak, aby si je družiny upravily podle svých preferencí.
Tohle je fakt rada na zlato od autora.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 1. 2021, 08:17

Ale jako ... je to umění. Napíšeš 150 stran exaktních pravidel. Pak 200 stran volných pravidel. Pak řekneš "udělejte si to podle svého". Něco rozdáš, něco pošleš do obchodů, něco prodáš, vyhlásíš 2500 nebo 3000 prodaných výtisků a lidé tě na netu chválí a doporučují pravidla dalším, bohužel hlavně neznalým.

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 25. 1. 2021, 08:54

Když Sirien včera začal recenzovat dobrodružství pro Hlídku, ze stránek Hlídky "záhadně" zmizela sekce s dobrodružstvími. Celé stránky fungují, ale k dobrodružstvím se dostat nedá.

To je těžká paranoia tohle.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 1. 2021, 09:00

Nevím jak včera, ale dneska jejich stránky nefungují vůbec, nejen ta dobrodružství.

Nicméně Tirus píše, že dostává i desítky pochvalných zpráv denně od hráčů alchymistů, kteří si právě tu volnost pravidel pochvalují a "jen" chtějí vědět, jaké rostliny manu obsahují.

Desítky pochvalných zpráv denně.

To jsem ani nevěděl, že u nás hráči dovedou tak moc chválit.

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 25. 1. 2021, 09:42

V mobilní verzi ještě odkaz na dobrodružství je, ale po tapnutí hlásí Missing index page or access denied!

*Tady něco smrdí*

Gergon vydal videorecenzi.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

York

Příspěvek od York » 25. 1. 2021, 09:58

Jak by podle vás měla pravidla řešit přidělování surovin alchymistovi?

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 1. 2021, 10:08

To je zavádějící otázka. Podle mě by alchymista vůbec neměl řešit nějaké účetnictví okolo surovin, a PJ by vůbec neměl řešit nějaké přidělování zdrojů.

Paldini

Příspěvek od Paldini » 25. 1. 2021, 10:09

York píše:
25. 1. 2021, 09:58
Jak by podle vás měla pravidla řešit přidělování surovin alchymistovi?
Ahoj, tu diskuzi na discordu DH jsem dneska ráno rozvířil já. Mám na to už dlouhá léta svůj názor, a autoři mi připadají jako banda ignorantů, která všechny nedostatky nechá na PJ.

Já to kdysi za dob DrD dělal takto, Udělal jsem si přepočet mezi inteligencí kouzelníka a obratnosti alchymisty. Použil jsem stejnou tabulku na mágy, kterou měl kouzelník a jsem vynásobil počtem dnů strávených ve hře, kdy mohl kouzelník použít kouzla a vynásobil to ještě 1,5. A fungovalo to dobře. Nikoho neotravoval alchymistův mikromanagement, sběr sraček a destilace many. Nevím, jestli by to fungovalo stejně v DH, protože tam jsou ty ceny za alchymistické předměty trochu více rozbité.

Paldini

Příspěvek od Paldini » 25. 1. 2021, 10:10

Ale jak píše Jerson, nikdo by nic takového neměl vůbec řešit.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 1. 2021, 10:16

Obecně, pokud mám ve hře něco vyrábět, tak takto.

Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“