Jeskyně a draci (diskuze před vydáním)

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Zamčeno
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Jeskyně a draci (diskuze před vydáním)

Příspěvek od sirien »

Předprodej zahájen a běží zde
- 699 CZK (500 korun / 42% sleva proti doporučené maloobchodní ceně 1200)
- vydání bude 25. října

Více viz:
Blog jeskyní a draků
Kostka
Discord
Facebook
Naposledy upravil(a) sirien dne 17. 9. 2021, 18:15, celkem upraveno 6 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Argonantus »

To sice jo, ale postava thiefa obvykle spíš loupí než krade.
Možná právě obráceně. Zloděj se tiše připlíží a ukradne, kdežto ostatní hlučně a násilně loupí.

Zloděj je nejlepší, lupič možný, tulák je nesmysl.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Karotka »

Taky jsem hlasoval pro zloděje, byť rogue se v hrách, co znám překládal jako tulák.
Jenže mě tulák evokuje Wericha s tou holčičkou

Ale měl bych si ho nejdřív přečíst, jak je vlastně v tom 5e pojatej, jestli je opravdu +/- ekvivalent zloděje z dračáku, nebo tak úplně ne.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Fantom

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Fantom »

Rogue je jednoznačně Lump!
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Cor »

Nebo taky ničema, pobuda, darebák, mizera, gauner, rošťák, uličník, lotr, grázl, zlosyn, bandita, padouch, zbojník...

Ono k tomu portfoliu toho, co obvykle umí rogue v DnD a zloděj v DrD by bez citového zabarvení, že jde o zmrda a křiváka nejlépe sedělo "Dobrodruh" nebo "Lovec pokladů".
Kdo jiný leze kam nemá, překonává pasti a nástrahy, otevírá cest udál pomocí tajemných mechanismů a hádanek, souká se škvírami, šplhá po lanech, přebíhá po úzkých římsách a používá stejnou měrou svaly jako důvtip, aby zdolal nástrahy i nepřátele a něco získal/objevil, ať už pro sebe, nebo pro svět? Ano, je to Lara Croft nebo Indiana Jones. :-)=
Maugir (nepřihlášen)

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Maugir (nepřihlášen) »

Zloděj odpovídá jedné ze tří specializací, jejíž schopnosti jsou skutečně zaměřeny na tichou krádež. Jenže rogue je mnohem širší. Může to být asasín, stopař, lovec, zvěd, zbojník, člen přepadového komanda, archeolog, pouťový kouzelník a tak dále. A vůbec nemusí krást. Nazývat mou postavičku zlodějem, když chci hrát maskovaného strážce zákona a mstitele bezpráví, mi připadá divné. Dobrodruh by byl fajn, odpadlík by ušel, proti tulákovi nic nemám, zvěd alespoň není negativně zabarvený. Jen ne zloděj,
Maugir (nepřihlášen)

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Maugir (nepřihlášen) »

Zloděj odpovídá jedné ze tří specializací, jejíž schopnosti jsou skutečně zaměřeny na tichou krádež. Jenže rogue je mnohem širší. Může to být asasín, stopař, lovec, zvěd, zbojník, člen přepadového komanda, archeolog, pouťový kouzelník a tak dále. A vůbec nemusí krást. Nazývat mou postavičku zlodějem, když chci hrát maskovaného strážce zákona a mstitele bezpráví, mi připadá divné. Dobrodruh by byl fajn, odpadlík by ušel, proti tulákovi nic nemám, zvěd alespoň není negativně zabarvený. Jen ne zloděj.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Nebo taky ničema, pobuda, darebák, mizera, gauner, rošťák, uličník, lotr, grázl, zlosyn, bandita, padouch, zbojník...
Čili typický antagonista, proti kterému družina bojuje. 8)
Ono k tomu portfoliu toho, co obvykle umí rogue v DnD a zloděj v DrD by bez citového zabarvení, že jde o zmrda a křiváka nejlépe sedělo "Dobrodruh" nebo "Lovec pokladů".
Toto je na překladech/herních termínech to nejvíc ošemetné: nelze je dělat od zeleného stolu bez kontextu. D&D je svět dobrodruhů a dobrodruh je zažité synonymum pro hráčskou postavu. Dát ho jako název jednoho povolání by způsobilo velké problémy.

Lovec pokladů mi přijde lepší jako název zázemí než povolání.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Cor »

No však. Máme habaděj synonym pro zloděje/grázly a všechny mají, nepřekvapivě, negativní konotaci.
Rogue je v AJ trochu jiné...je to pořád shady a čiší z toho levárna, ale ne vyloženě "páchání zla", má to víc kontext té nezávislosti, ostrých loktů a svébytné morálky.
Dobrodruh k tomu sedí jako prdel na hrnec, ale jak jsi řekl...je to celkový název pro všechny hráčské postavy, nejen v DnD ale ve většina generických fantasy světech...
Hodně to významově odpovídá tomu odpadlíkovi, ale u generací starších než dnešní puberťáci to vyvolá asi lehké pousmání. A odpadlík zkrátka má podobný význam jako psanec, evokuje to, že už jen tím, že je postava tím, čím je, tak je na ní vypsaná odměna...

Suma sumárum, není to lehké, najít pro to alternativu, která je ve všech ohledech přijatelná a rozumná. Takže zloděj.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Quentin »

Cor: Odpadlíkem hlavně může být i válečník nebo hraničář. Zloděj implikuje ty zlodějské dovednosti.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Pieta »

Quentin píše:Cor: Odpadlíkem hlavně může být i válečník nebo hraničář. Zloděj implikuje ty zlodějské dovednosti.
Zloděj implikuje, že bereš věci, co patří někomu jinému. Čili by to byl dobrý popis pro hrdinu prakticky jakéhokoliv povolání, kdyby masový vrah nebylo mnohem, mnohem přesnější. (-;
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Jerson »

Vím, že moje zkušenosti s DrD jsou WTF a speciálně s danou skupinou, ale jejich přístup byl asi takový:
"Hele, hobit - kožená zbroj, krátký meč. Kdyby byl hraničář, vezme si široký meč nebo šavli, alchymista by měl truhlu, takže je to zloděj. Bacha na něj, bude nás okrádat."
A kdykoliv se komukoliv něco ztratilo (ze zlomyslnosti PJ), obviňovali z toho mojí postavu.

Pokud tohle povolání má natvrdo určené, že vždycky umí krást a krade, tak budiž, ale jestliže si hráči mají možnost udělat si i nekradoucí postavu, tak "zloděj" je opravdu dost nežádoucí označení.
Nemluvě o představování skupiny (taky jsem zažil): "Já jsem kouzelník Nadir, tohle je válečník Girgin, tamhle hraničář Orik a tohle je zloděj ... eh, tedy ... jak vlastně říkáš, co jsi zač?" Fakt jsem autorům dračáku děkoval za tak skvělé nazvané povolání.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Lorwyn »

Za mě zbojník či zvěd, pokud nemá schopnosti tvrdě jen pro město. Kejklíř je v pohodě, pokud má hodně sociálních dovedností a umění navrch. Tulák mi přišlo v pohodě, ale to je jen proto, že mi opravdu ve fantasy evokuje divného týpka, kterého je radno vypráskat z města, protože něco určitě hodlá provést (viz některé starší zákony). Ale beru, že to hodně lidí vidí spíš jako trempíka.

Zloděj je hrozně naprd pojmenování, jednak postavu cejchuje (jó, kdyby byl místo válečníka vrah či mordýř, místo lovce loupežník či pytlák a namísto čaroděje třeba nekromat, pak by zapad, ale takhle fakt ne). Zadruhé to odvádí pozornost hráče od neškodících schopností a zapomíná se právě na různé agenty či mstitele, kteří čorky fakt nejsou.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

A přesto ho chce 68% ze sta.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Cor »

Válečník = Mordýř, Hraničář = Pytlák, Alchymista = Šarlatán, Kouzelník = Černokněžník? :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Jerson »

ShadoWWW píše:A přesto ho chce 68% ze sta.
Protože Dračák. Ono by se daly alespoň do pravidel napsat alternativní názvy.
Zamčeno

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů