Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Organizování a plánování jarní Sleziny tohoto serveru.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od Trevenorboven »

Jsem si vědom, že dojmy ze sleziny svlažují flamovitý základ (přes jakékoli snažení o deflame) Jersonova "Nádobí," které zabírá příspěvky v hlavním tématu afterparty. Založil jsem tohle, páč k tomu mám taky co říct.

Co se týče nádobí a úklidu... mě osobně třeba baví mýt nádobí a zametat. Nevadí mi věšet prádlo, vysávat dobrým vysavačem, vynášet koš a pracovat s popelnicemi, mýt nádobí po deseti kusech na pokračování a utírat prach. Nebaví mě vytírat a mýt velký počet nádobí furt pryč. Frustruje mě vytírat velké plochy, luxovat špatným vysavačem a žehlit. Nevadí mi udělat práci za někoho jiného, pokud jsem si jist, že by mi ten někdo poděkoval, kdybych byl tak neslušný a vhodnou větou bych mu takovou reakci vsugeroval. S tímhle v mysli mi nevadí se někoho zeptat, zda mu můžu odnést a umýt nádobí, páč to kombinuje i to, že mě to baví. Nevadí mi udělat práci za všechny, pokud to prospěje radosti celého kolektivu - týče-li se úklidu : na slezině není zdaleka nutné, protože je tu sdostatek lidí, kteří mají podobnou nebo ještě silnější kombinaci na škále baví/nevadí/vadí/frustruje a přiměřené dávky sebeobětování (přiznejme si, že na početní poměr jsou to zejména dívky). Proč to říkám...
Rád bych tímto Jersonovi i ostatním slovně krystalizoval vhled do mysli někoho, kdo pomůže rád. Jednak proto, že to má ještě dovětek a jednak proto, aby se s tím případně dalo pracovat dál, panivadš vidím zcela jasně, že právě v tomhle je u jedinců z Jersonem označené "třetí skupiny" zakopaný pes. Jenže... kde jsem k tomu přišel. Ve dvaceti (relativně v mládí) jsem na Pražském hradě na civilní službě vynášel odpadky, poté jsem šest let pracoval jako řidič, telefonista, recepční v hotelu a nyní zdravotník. Prostě a jednoduše, jsem člověk, kterému nevadí poskytovat služby a nebo je poskytuje rád a k tomu mi je, a to je nezanedbatelné, 28 let, tedy více, než průměr.
Dovětek: proč to takhle heavy-pitvám. Chci jednou provždy ukončit debatu o tom, kdo patří do jaké skupiny. Dokud bude dost ochotných lidí, není důvod se o tom zmiňovat. Každý máme /měli jsme maminku/ženu, která za nás udělá všechno možné anebo máme jako jonka nějaký svůj způsob. Funguje to a když ne, vždycky se odkudsi může vyloupnout Markus s kloboukem se jmény a spravedlivě losovat.
Zároveň tím ale lidem ze "třetí skupiny" předkládám příklad přemýšlení a historie někoho, kdo je z jiné skupiny, než oni, čímž reaguji na Jersona.
A zároveň naopak s Jersonem lehce nesouhlasím a to nejen v bodu "Nechme lidi dospět" popsaném v úvodu dovětku, ale také "World goes on and on and on." Není se nad čím pozastavovat. Není čemu věnovat pozornost. Jde o mouchu. A mouchy se dají buďto odfouknout nebo zabít plácačkou a nebo také ignorovat. I červa můžeš prostě vytáhnout a hodit na zem. Většinou odleze jinam. Ale tohle je moucha.

Jenom klíšťat je potřeba se zbavovat, a proto bych se rád zmínil o lehce diskutovaném a s gracií vyřešeném potížu s penězi okolo jídla. Navrhuji totiž uspořádávat dobrovolné sbírky předem. Pak to nebude nikoho mrzet. Vždycky se dá jet někam nakoupit... Je to navíc zcela logické řešení. Ať kdo chce přiveze co chce a následně se vyberou peníze a pak se za ně nakoupí věci pro zbytek lidstva. Řeším to ale spíš proto, že jsem měl špatný pocit, že jsem nepřispěl dostatečně. A říkat někomu, ať se neúčastní hostiny ? To je naprostá blbost. Jsme přece parta kámošů, ne ?.)
Válka neni cukr.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od zrzavec »

Napsal jsi to hezky, souhlasím s tebou. Nicméně, přesně vím kam Jerson míří a souhlasím i s ním. Je to taková špatná situace, která by mohla lehce frustrovat. Pokusím se to naspat tak, jak jsem to viděl já a jak jsem to cítil.

Veškeré vaření i uklízení společné je parádní, ale frustrovalo mě to, že jíst chtěli všichni a dát suroviny ne úplně každý. Třeba Bubákovi byloz národněno téměř vše a bylo od něho slyšet byť i jedné slovo stížnosti? Ne, moje buřty se popletli s jeho tak jsem ho živil jak to šlo :) Měl jsem totiž dost jídla. Grilované klobásky chutnali všem, v lednici jich bylo dost balení, ale s ebonem jsme je grilovali tuším jen z toho co přivezl Majo (nepletu-li se).

Ideální je asi na slezině dělat taková ta monstrozní jídla - pečené brambory a tak - k těm nebylo potřeba moc surovin a nacpali se všichni :)

Neberte to, jako že si na něco stěžuji, ale spíše jako takové - když každý přiveze kousek, bude hostina jako sviňa a ještě zbude :)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Majo
Příspěvky: 769
Registrován: 26. 4. 2007, 11:53
Bydliště: žilina (SR)

Re: Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od Majo »

Co sa tyka upratovania: Mne sa nezda, ze by to bolo zle. V piatok si vsetci po sebe umyli tanier, co bolo naozaj cool. A na konci akcie sa velmi vela ludi pustilo do upratovania ( sa mi zda, ze este viac ako na minulej chate). Ale toto su veci, ku ktorym by sa mohol vyjadrit Ebon a Markus.

Co sa tyka financii: Treven, ty určite nie si niekto, kto by si mal niečo vyčítať. Na slezinu chodí viacero študentov a tych co su bez prachov. Nevdi ked sa namne trochu "priživý" nejaký študent, vadilo by mi jedine keby sa na mne "priživil" niekto kto ma prachov dosť alebo niekto, kto by to bral ako samozrejmosť. Je to proste o dohode a ohľaduplnosti.

Co sa týka zbierky: Podľa mňa by to nebolo dobré keby bola na začiatku. Dobre je že je na konci.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od Antharon »

Ja vidím ako ideál spraviť na začiatku zbierku, zobrať prachy a odskočiť nakúpiť do alberta, koľko sa toho do financií zmestí. Ostatne, minimálne tu v brne je ten obchod fakt kúsok, čiže nie je problém...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od zrzavec »

To potom ale začne dělení na to kdo dal peníze a bude jíst a na to kdo nedal a tedy jíst nebude. A je zde i ten zmiňovaný problém - pro některé studentíky je trošku jednoduší nakoupit suroviny, případně je čornout doma a tak alespoň kapku ušetřit.

Tohle téma je dobré aby se vědělo o "morálním pozadí" ale asi by se nemělo hrotit až tak aby nakonec nerozhodilo sítě nekalosti mezi příznivce Sleziny :)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Re: Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od Trevenorboven »

Však taky čekám, že sem všichni napíšou jak jsou vlastně se slezinou spokojení a vrátíme se k původnímu tématu :idea: :D
Válka neni cukr.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od ilgir »

Jídlo: Osobně považuju Ebonovu iniciativu za nezištný akt. Pochybuji o tom, že Ebon vařil hostinu sžírán myšlenkami typu "jestlipak mi to zaplatí, hajzli nevděční". Po Ebonovi nikdo nevyžadoval, aby uvařil pro všechny, byl to jeho úžasný dárek všem. Stejně tak sbírka, která nakonec proběhla, byla dobrovolná, a taková by měla zůstat. Oceňuji všechny, kdo přispěli (finančně či surovinami), protože to, stejně jako Ebon, udělali dobrovolně. Nic bych ale nevyčítal těm, kdo z nějakého důvodu nepřispěli. Dar dělá radost, pokud je dobrovolný a nevyžaduje protislužbu.
Ovšem výběr peněz na začátku s následným nákupem má taky něco do sebe. Zajistí se tím aspoň, že kuchař neprodělá horentní sumu. Stejně si ale myslím, že o tohle Ebonovi nešlo.

Uklízení: Pokud jsem si všiml, uklízelo dost lidí aniž by k tomu byli nuceni okolnostmi. Za špatné považuji, pokud po odjezdu 90% účastníků zbudou tři lidi, kteří musejí uklidit chytu, aby mohli odjet též (v tomhle případě by to byl Markus). K tomu ale nedošlo, chata byla uklizená včas a nikdo se nepředřel, pokud vyloženě nechtěl (žejo, Jani). Já sám jsem musel odmítnout dobrovolníka s tím, že už nejsou kýble. Takže situaci na této slezině považuji za zcela zvládnutou.

Mytí nádobí: Ten nápad "umyj si vlastní talíř a něco k tomu" byl dobrý a ušetřil omrzliny dobrovolníkům. Sice ve výsledku myla méně než polovina lidí, ale to je podle mě ideální řešení (víc lidí by se tam stejně časoprostorově nevešlo a je to pořád lepší než tři sedření dobrovolníci). Je ale fakt, že za běžného provozu jsem viděl u dřezu často ty samé lidi. Otázkou zůstává, jak moc k tomu byli donuceni okolnostmi (nikdo jiný by to fakt neumyl), nebo jak moc to byla jejich nezištná služba vykonaná s radostí. To první není v pořádku, to druhé ano.

Celkově jsem s rozdělěním prací na Slezině spokojen. Nemám rád názory vyžadující "absolutní spravedlnost" v rozdělení prací, neboť té stejně není možné dosáhnout (nejsme na vojně). Ten umí to a ten zas tohle...
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od Peekay »

Ja to poviem takto:

Prisiel som s jednym poharom a jednou miskou. Cely cas som ich pouzival a mal pri sebe. Nevznikali tak kvoli mne riady, ktore by zaberali miesto (ci uz spinave alebo susiace sa) a navyse to mna nutilo ich umyvat (aby som nemal ryzu chutiacu po vifonoch a podobne). Na konci akcie som pohar s miskou hodil do tasky a bolo vybavene.

Toto mi osobne pride ako idealne riesenie.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Afterparty : Organizace práce a financí na slezině

Příspěvek od boubaque »

K nádobí: přiznám se, že pokud může někdo umýt nádobí za mě, tak mu to s radostí přenechám (o utírání nemluvě), ale tontokrát byl (narozdíl třeba od Dálavy) trochu problém ve velikosti kuchyně, zvlášť ještě když kvůli známému paradoxu, že v nejmenší místnosti se vždycky schází nejvíc lidí, tam bylo málokdy k pohnutí. Další věc je, že odkapávací plocha byla velmi malá (i proto, že na linkách bylo jídlo a další věci) a utěrek bylo málo. Na druhou stranu bych nejspíš byl proti nějakému organizovanému vaření, které by vynutilo organizované, a tím pádem efektivnější umývání nádobí.

K uklízení: trpím tím, že dokud jsou ochotní ostatní, tak se já nepřihlásím, i když by mi uklízet nevadilo. Navíc mám radši práci, u které nemusím spěchat a u které se mi nemotají další lidi, takže dobrovolně se hlásím většinou jen na sekání dřeva. Na druhou stranu se snažím v tomhle i předchozím případě nadělat co nejmíň práce ostatním a pokud možno odvést co nejvíc práce, která vyjde na mě.

K příspěvkům na vaření: osobně jsem proti jakékoliv organizované formě, pokud v ní figurují peníze - i když vím, že všechno něco stojí a nikdo z nás není milionář, aby mohl dovézt jídlo pro všechny, tak nějaké povinné (i kdyby jen "výběrově povinné") vybírání se mi nelíbí. Prostě moc nemám rád, když někdo uvaří jídlo pro všechny - často ze své vlastní iniciativy (teď nemluvím o slezině, ale o zážitcích s kamarády a hlavně kamarádkami ze střední) - a pak chce od všech příspěvek. Nejradši bych byl, kdyby to bylo čistě na dobrovolnosti a osobním smyslu odpovědnosti (tzn. pokud někdo pro ostatní udělá, měl by člověk cítit sám potřebu mu to vrátit), ale dobrovolná sbírka je rozumný způsob pro zapomnětlivce ;)

Co se týče, Romiku, toho, že jsem byl kompletně znárodněn - všechno, co jsem dal k dispozici, bylo s mým svolením a často i iniciativou, jenom došlo k nedorozumění v tom, že jediné špekáčky, které jsem k dispozi nedal a měl je jako zálohu, byly zaměněny s tvými, takže jsem pak hledal způsob, jak zbytečně nehladovět... ;)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Zamčeno

Zpět na „Jarní Slezina 2009“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů