Je cosi prohnilého ve správě státu

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

To jistě nejde...ale argumentovat systémovou podjatostí, když sám ten úřad půl roku předtím vydal zprávu, že nic takového není je ještě větší chucpe:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun píše: Uvědom si v první řadě, že poskytování dotací je dobrodiní, není (právní) povinností státu je poskytovat...
Ne (morálně), dokud stát dotacemi buďto deformuje trh, nebo naopak kompenzuje deformace, které způsobil, ale je to irelevantní.
Vallun píše:...a když je někdo chce, tak má plnit podmínky...
S tím nemám problém.
Vallun píše:"Dotazy" velmi často slouží k tomu, aby zakryly či legalizovali porušování dotačních pravidel...
S tím těžce nesouhlasím a i kdyby, tak je opět irelevantní, k čemu dotaz slouží, zásadní je, zda a jak na něj je odpovězeno.

Vallun píše:každá odpověď má obsahovat "disclaimer" - upozornění na meze přesnosti, podmíněnost pravdivosti a úplnosti informací poskytnutých klientem a rovněž upozornění, že oficialní odpověd lze poskytnout jen na písemnou žádost a po prověření všech skutečností...a světe div se, to nikdo nechce...
Já se teda divím. Já bych přesně tohle chtěl.

Protože když už se teda jako státu na něco ptám a náhodou (protože já jsem ten laik a stát je ten odborník) se ptám blbě, nebo na blbém místě, nebo na něco, na co neexistuje jednoznačná odpověď, tak upozornění, že se ptám blbě je to první co chci slyšet. A ne, že dostanu neoficiální odpověď, která je mi k ničemu, já se jí v dobré víře budu řídit a něco podělám.
Vallun píše:Takže by Tvá představa byla v pořádku, kdyby šlo o zákonné záležitosti, nebo alespoň o oficiální stanoviska...
Tam by to snad mělo být úplně samozřejmostí?!?

Vallun píše:dovozovat takovou přísnost u rychlé konzultace emailem je neprakrické
Nesouhlas, viz výše... dostat špatnou informaci rychle je mnohem nepraktičtější. Obzvláště pokud se ptám kvůli tomu, že tomu nerozumím a tedy implicitně nejspíš nejsem chybnost informace schopen odhalit.
Vallun píše:a poněkud drsné vůči státní správě....
Ale prdlajs.

Bude to naopak mnohem měkčí vůči oběma stranám, protože obě strany budou takovým postupem chráněné:
* tazatel bude vědět, že když už nějakou odpověď dostane, může se na ní spolehnout
* a tázaný bude vědět, že když už si kurňa není jistý, tak lepší žádná odpověď než špatná
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše: 1. 3. 2019, 11:28 To jistě nejde...ale argumentovat systémovou podjatostí, když sám ten úřad půl roku předtím vydal zprávu, že nic takového není je ještě větší chucpe:)
Tvrdit, že nic takového není, a konstatovat, že na to nebyla kladně vyřízena ani jedna stížnost, jsou dvě různé věci.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

"Dotazy" velmi často slouží k tomu, aby zakryly či legalizovali porušování dotačních pravidel...
S tím těžce nesouhlasím
Takže Ti nevadí podvody a okrádání státu, zajímavé...
a i kdyby, tak je opět irelevantní, k čemu dotaz slouží, zásadní je, zda a jak na něj je odpovězeno.
že se na dotaz musí odpovědět, je jasné, tam nejsme ve sporu.
Jak na něj odpovědět, ale nelze určit, dokud nevíš, proč je dotaz pokládán.
Protože když už se teda jako státu na něco ptám a náhodou (protože já jsem ten laik a stát je ten odborník)
Už tohle je mnhoem složitější, než si myslíš. Věštšinou se ptáš poskytovatele dotace, jenže řadu záležitostí rozhoduje finanční úřad, protože tyhle dotace se poskytují pdole zákona o státním rozpočtu a MF/fú jsou jeho výsostní strážci. Takže odpověď hodně často zní takto: "Posyktovatel si myslí X, ale k posouzení této otázky je komeptentní místně příslušný f.ú., proto se obraťte na něj."
Navíc všechnx zásadnější dotace jsou založeny na posudcích strategických expertů. U řady věcí je tak úředník psokytovatele větší laik, než žadatel, který by se měl logicky vyznat v tom, co dělá (MZe poskytuje dotace převážně zemědělským podnikatelům, tedy profesionálům ve svém oboru).
A ne, že dostanu neoficiální odpověď,
Takhle.
Předpokládám,že velká část dotazů je "obyčejná" a jendoduchá", ke tkerým se my jako prváníci nedostaneme. Já se tak zaměřuji/a dozvím se o/ na ty dotazy, kde věcňáci (pracovníci odboru, který dotaci poskytuje) usoudí, že to stojí za to konzultovat.
Pokud podáš oficiální dotaz (zjendodušeně dopisem), dostaneš oficiální odpověď, na její přípravu je 30 dní. Ta bude se zárukou.
Jenže, překvpaivě, ty dotazy v drtivé většině případů přicházejí pozdě...týden před termínem, ať už pro cokoliv (podání žádosti, doložení realizace)...ale výjimkou nejsou dotazy ani den před termínem. Takže ještě trváš na tom, že je lepší přesná, oficiální odpověď (která dorazí pozdě)? Tedy na neoficiální dotaz, dostaneš neoficiální odpověď. Na oficiální dotaz dostaneš oficiální odpověď, ale trvá to nějakou dobu.

midewiwin - formálně ano, ale oni na základě nulového počtu úspěšných námitek výslovně konstatovali,že ten problém není...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun píše: Takže Ti nevadí podvody a okrádání státu, zajímavé...
Strawman.

Požadovat po státních institucích, aby odpovídal na dotazy správně nebo radši vůbec nikterak nepodporuje podvody ani okrádání státu.
Vallun píše: Jak na něj odpovědět, ale nelze určit, dokud nevíš, proč je dotaz pokládán.
Tak se zeptej!
Vallun píše: Takže odpověď hodně často zní takto: "Posyktovatel si myslí X, ale k posouzení této otázky je komeptentní místně příslušný f.ú., proto se obraťte na něj."
S takovou odpovědí nemám žádný problém - tak to má být. To ale není diskutovaný případ, ne?
Vallun píše: Pokud podáš oficiální dotaz (zjendodušeně dopisem), dostaneš oficiální odpověď, na její přípravu je 30 dní. Ta bude se zárukou.
To, že na její přípravu je 30 dní přeci neznemaná, že úředník musí čekat 30 dnů než odpoví.
Těch 30 dní tam má na to, aby se vypořádal s těmi komplikovanými dotazy.

Nic mu nebrání zároveň odpovídat okamžitě nebo v přiměřeně kratší době na ty jednoznačné.
Vallun píše: Jenže, překvpaivě, ty dotazy v drtivé většině případů přicházejí pozdě...týden před termínem, ať už pro cokoliv (podání žádosti, doložení realizace)...ale výjimkou nejsou dotazy ani den před termínem. Takže ještě trváš na tom, že je lepší přesná, oficiální odpověď (která dorazí pozdě)?
Samozřejmě ano.

Protože dostat den před termínem špatnou neoficiální odpověď je horší, než nedostat žádnou.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Požadovat po státních institucích, aby odpovídal na dotazy správně nebo radši vůbec nikterak nepodporuje podvody ani okrádání státu.
Ne. Nezkoumat souvislsoti a příčiny dotazů ano. Jinak stát by neměl neodpovědět, to je špatně.
Tak se zeptej!
To je pravda. Ale nedělá se to, prostě nedělá...já to zkoušel.
Víc mne štve, že máme docela dost žádostí o informace dle InfoZ od studentů na podklady pro zpracování diplomky, rád bych dostal onu diplomku k přečtení - a případně i konzutlovat její přípravu. Jenže taky "se to nedělá"...
To ale není diskutovaný případ, ne?
to nevím...ale tohle je dost obvyklá praxe, spíš byhc si tipnul, že v nějaké pdobě ta odpověď tak vypadala...
To, že na její přípravu je 30 dní přeci neznemaná, že úředník musí čekat 30 dnů než odpoví.
Těch 30 dní tam má na to, aby se vypořádal s těmi komplikovanými dotazy.

Nic mu nebrání zároveň odpovídat okamžitě nebo v přiměřeně kratší době na ty jednoznačné.
To je samozřejmě pravda. Ale v momentě, dky žádáš os tanovisko jiný orgán, zejména f.ú., tak to trvá...
Protože dostat den před termínem špatnou neoficiální odpověď je horší, než nedostat žádnou.
Když myslíš...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od MarkyParky »

No nic, už jsem si zamrmlal, víc nebudu rejt.

Každopádně já teda radši bud v práci dál dávat informace žádné, než špatné, doufám, že je pochopitelné proč ... :)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

No, jestlis četl ten rozhovor, na který jsem odkazoval v Letectví, tak tam se říká něco trošku jiného....;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun píše: 1. 3. 2019, 20:06 No, jestlis četl ten rozhovor, na který jsem odkazoval v Letectví, tak tam se říká něco trošku jiného....;)
Citation needed.

Nevšiml jsem si že by tam Martin někde říkal, že může dávat letadlům chybné informace (nebo v jeho případě dokonce letová povolení) a nebyl za to zodpovědný.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Ha, takže to nejsi Ty osobně...když jsem viděl tu fotku, tak mne to napadlo...:D
Spousta lidí si ale myslí, že jsou řídící hrozné bedny a velcí analytici, ale to je paradoxně na škodu. Člověk musí být spíš střelec - vidím, rychle rozmyslím, vyřeším a jdu dál.
Já tomu rozumím tak, že je třeba dát alespoň nějakou instrukci, i když není optimální/přesná/správná. V toms e to zase až tak neliší...

Tady je třeba si uvědomit, že je velký rozdíl mezi postojem/náheldem poskytovatele a kntrolora (finančního úřadu).

Poskytovatel chce, aby za stanovených podmínek se dotace poskytla a projekt realizoval, protože to pvoede k naplnění jeho globálních cílů.

Finančí úřad chce, aby se peníze státu neposkytly, pokud to není všechno na 110 % pintlych a účelem podmínek je zkoušet žadatele...bez ohledu an věcný smysl.

Kdysi jsme vedli s MF diskusi, zda je porušením podmínek dotace, kdžy žadatel zemře a rybvník zdědí jeho syn...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun píše:Já tomu rozumím tak, že je třeba dát alespoň nějakou instrukci, i když není optimální/přesná/správná. V toms e to zase až tak neliší...
Tak to tomu rozumíš špatně.

Ta věta znamená, že se nemá ztrácet čas hledáním nejlepšího (nebo chceš-li optimálního) řešení, je potřeba spíš chrlit větší množství dostatečně funkčních, byť suboptimálních.

Ale ona střílená suboptimální řešení stále musí být správná a řídící za ně stále nese odpovědnost.

Článek píše: ... vidím, rychle rozmyslím, vyřeším a jdu dál...

A bokem teda navíc poznámka, že ten odkazovaný článek se týká letových povolení a řešení konfliktních situací letících letadel ve vzduchu.

Zatímco já se ozval u informací poskytovaných relativně v klidu a pohodě v horizontu hodin, ne-li dní.
EDIT: Chci tím říct, že i když v práci budu sedět na AMC a zatelefonuje mi nebo mailem pošle někdo dotaz, kolem něčeho, co nedělám každý den nebo nespadá pod mou kompetenci (typicky v posledním roce třeba něco kolem provozu dronů), tak si prostě nemůžu dovolit lajsnout mu dát "neformální radu" vycucanou s prstu. Buďto si dám tu práci a vyhledám správnou odpověď, nebo mu řeknu: "Pardón, ale na tohle vám nemůžu odpovědět, obraťte se na XYZ .."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Nechci mluvit za MMR, vztahy jsou momentálěn hdoně napjaté kvůlis tavebnímu zákonu a pár dalším nápadům... ale cynismus nedovolí: Z hlediska MMR ale ta poskytnutá informace byla právě taková - podle názoru poskytovatele běžný úvěr na financování spoluúčasti nevadí...:) Že má jiný názor finanční úřad je až to optimální řešení...:D

Tady už bychom museli zkoumat přesný text dotazu a odpovědi...a to, že věc kontroluje finanční úřad říká přímo zákon...

Ad to srovnání - nevíme, jaké byly skuečné podmínky, ale když se blíží termín, zejména pro projektové záležitosti, tak jen ke mne propadne nějakých až 10 dotazů za den. Počítaj s tím, že ten frontový úředník má těch dotazů klidně 40 (tzn. na jeden má nějakých 12 minut, když pominu další agendu a to fakt nejde) a má zlomek Tvého platu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od midewiwin »

Podle ICOMOS ohrozí nový stavební zákon památky. https://www.archiweb.cz/n/domaci/podle- ... ci-pamatek

Na tom určitě něco je.
Podle mne by se měl paralelně připravovat nový památkový zákon, který by řešil "systémovou podjatost" obdobným způsobem jako stavební. Památková agenda by měla být vyčleněna z působnosti obcí i krajů a pochopitelně také z agendy stavebních úřadů. Ta předkládaná koncepce MMR v současné podobě vlastně ruší veškeré externí posuzování stavebních záměrů, což může být pro památkovou péči opravdu smrtící.
Je to řešitelné na vládní úrovni, ale současná persóna na MK ani celková úroveň vlády neskýtají optimistický výhled.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Ano, souhlas....ale trend je to pod stavební úřady naopak narvat, aby to šlo rychleji...stejně jako ochrana památek dopadne životní prostŕedí a další zájmy...:/

Nicméně cím víc toho vyjmeš, tím blíž jsi k okresním úřádům....vzhledem k digitalizaci by jejich vzdálenost měla vadit o dost méně než dříve....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od midewiwin »

Nemyslím si, že je nutné resuscitovat okresy. Různé součásti státní správy mohou mít různé potřeby z hlediska dostupnosti.
U stavebních úřadů mi přijde přirozené, že by se z těch stávajících staly lokální expozitury krajského úřadu.
Síť památkářských pracovišť by nemusela být zdaleka tak hustá, totéž kdyby se podařilo urvat ochranu přírody. Možná by úplně stačila krajská lokalizace, případně nějaké expozitury ad hoc.
Copak je nám ale naše moudro platné, když návrhy zákonů píšou figury inspirované developery.
Čas neexistuje.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů