IT pro otrlé

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od OnGe »

Já si to představoval tak nějak jako na tvém ilustračním obrázku. Doširoka rozevřená ústa, vyvalené oči a pokožka modrající nedostatkem kyslíku.

Nicméně, nepřipadá ti jako výhoda tohle nemuset řešit, vydejchávat a tak? Člověk se pak místo toho může věnovat něčemu užitečnému.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Invictus »

OnGe píše:Nicméně, nepřipadá ti jako výhoda tohle nemuset řešit, vydejchávat a tak? Člověk se pak místo toho může věnovat něčemu užitečnému.
Určitě ano. Já s tím také nemám problém apriorně, ale právě v pracovním prostředí, kde to může vyvolávat následné komplikace. A abych byl více specifický, tak v tom civilním projevu nevydýchávám v zásadě dvě věci. Když se někdo vyjadřuje neformálně až vulgárně při formálním jednání (zákazníci, dodavatelé, atp), a když v pracovním kolektivu někdo neprojevuje ani základní rysy dospělého jedince a sebeovládání, a říká a dělá co se mu zachce (jakkoliv míra tohoto hraje taky roli, než mi to začne vadit). A opět dodávám, když mi něco vadí, neznamená automaticky, že s daným člověekm nedokážu vyjít, nebo spolupracovat. To by bylo absurdní, a nedokážu si představit, že to tak někdo může mít (a mít fungující kariéru).
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od OnGe »

Tudíž porozumnění je regulérní požadavek a záleží na něm, protože ovlivňuje výkon toho člověka i všech, se kterými dělá.

Názorně jsme si to tu předvedli - kdybysme byli na stejný vlně, tak jsme se na tom dohodli už včera.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Invictus »

Komunikace je normální dovednost jako každá jiná, a to ajk ve sdělování, tak v naslouchání. S osobností člověka, nebo dokonce jeho názory a životním stylem, souvisí jen málo. Regulérní požadavek na kandidáta jsou tedy dobré až vynikající komunikační dovednosti. Ne, že nám sedne do týmu, bude na stejné vlně, budeme si s ním rozumět a podobné vágní píčoviny.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od OnGe »

Co já vím - jsem jen prostý sekáček trávy
¯\_(ツ)_/¯
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Sosacek »

Bozicku to mysql je mrdka.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Existuje někde nějaký strukturovaný návod, když si člověk chce začít hrát s tím či oním programovacím jazykem tak, aby z toho vylezlo něco užitečného? Koukám na C# a úplně stejně jako u Pythonu jsem se zasekl na něčem, co bych si myslel, že by mělo být prosté, tedy jak z napsaného kódu udělám program, který sám na něčem poběží. Opět jsem se dostal do jakési bludné smyčky, že k tomu potřebuju framework X (ok) a nějaký další program Y, ale aby ten fungoval, tak k němu potřebuju framework Z s pluginem A, které se stahuje pouze pomocí package manageru B.........WTF?! Navíc když to nainstalujete v blbém pořadí, tak nějaké dvě komponenty se nepropojí a nebude to fungovat.

Celé se to pak ovládá ideálně přes Command Prompt, takže se musím naučit ještě příkazy v něm a parametry, které ty programy užívají... a to už jsem dávno z jakoukoliv hranou chuti v tomto ohledu cokoliv dál zkoušet.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Eleshar_Vermillion píše: 18. 11. 2017, 14:35Celé se to pak ovládá ideálně přes Command Prompt, takže se musím naučit ještě příkazy v něm a parametry, které ty programy užívají... a to už jsem dávno z jakoukoliv hranou chuti v tomto ohledu cokoliv dál zkoušet.
Kdyby to bylo jednoduchý, dělal by to každej. Takhle to dělá jen skoro každej ;-)

Můžeš zkusit mrknout sem, pokud ti nevadí VS code. Pokud tě ale do c# vyloženě nenutěj v práci, tak bych asi spíš doporučil něco jinýho, dneska už to není až takový terno (aspoň co tak různě říkaj lidi na youtubu).

Respektive zeptám se jinak: Co v tom chceš dělat?
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Sosacek »

To je tezky. V unixovem svete to docela jde, ale je to oser. Na windows je to mimoradne obtizna sranda.

Vetsina programovacich jazyku ma nejake prostredi, ktere je potreba budto nainstalovat, abys mohl spoustet veci (JRE, Python distribuce, nevim jak se jmenuje ta .net mrdka, atd), nebo ho musis nejak bundlovat s tim tvym programem. Casto skoncis s tim, ze to, kde a jak chces svoji aplikaci provozovat, ti nadiktuje na jake platforme ji muzes postavit. Je to jeden z duvodu uspechu webovych aplikaci, kde tyhle kraviny nemusis resit.

Package managery jsou standardni soucasti 1) jakehokoli operacniho systemu mimo windows a 2) jakehokoli programovaciho jazyka, takze se s nimi budes muset naucit zit. Nekere jsou lepsi, nektere jsou horsi, nektere jsou otresne.

...

Predpokladam, ze to chces spoustet na windows? Pro Python existuje neco, co se jmenuje py2exe co by melo umet z pythoniho skriptu udelat windows exe, ale nemam s tim zkusenost. Taky existuje neco, co se jmenuje pyinstaller, co udajne umi vyrobit nejaky pekny balicek pro jakykoli operacni system, nevim.

Casto se z tohohle duvodu pouziva java - vetsina pocitacu ma nainstalovany JRE, a java package manager umi z tveho kodu vyrobit jeden .jar soubor, coz je zip co obsahuje binarni distribuci tveho programu a vsechny zavislosti, a pak se to da spustit pomoci "java -jar mujjarfile.jar" z prikazoveho radku.

.net neni nic nez microsoftem okopirovana java, takze tam by zrejme melo jit neco podobneho, ale na microsofti mrdky nejsem expert.
But nobody came.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Sosacek »

Ale tohle je jeden z duvodu, proc ty vyvojare vetsinou vidis vybavene apply nebo linuxem - tam muzes udelat python skript, napsat "python3 bla.py"(*) a ono se to spusti.

Na windows je to nahouby, tam na python zapomen, stahni si IntelliJ IDEA, nauc se Javu a uzij si utrpeni - Windows holt proste jsou system staveny na konzumovani, ne na tvoreni.

(*): Python 2 uz nikdo probohy nepouzivejte, dekuju.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

York:
Chci zkusit, jestli se v tom něco naučím. Prý si to docela rozumí s Sharepointem, kterého se u nás asi nezbavíme.

VS Code mám natažené (i s pluginem pro C#) a ničeho jsem v něm nedosáhl. Nutí mě to nainstalovat něco jménem scriptcs, na což zase musím nainstalovat něco jménem Chocolatey a to už je trochu dál, než jsem ochoten zajít... za měsíc se podívám a nebudu mít ani tucha, co všechny ty věci znamenají a dělají.

Totéž mě odradilo od Pythonu... mám krásnou fungující apku do práce, ale nespustím ji bez nainstalovaného Pythonu, protože se mi ji nikdy nepodařilo zkompilovat, jelikož vždycky někde chyběla nebo nefungovala nějaká složka toho řetězu. Kdysi se mi podařilo zkompilovat cosi na domácím počítači, než jsem přeformátoval HDD, ale funkční .exe soubor z toho vylezl vždy tak v 50 % případů, počítač jsem si zasral hromadou balastu s předponou Py- (Py2exe, PyInstaller, PyPi, PyČa,..) a na pracovním počítači se mi to už znovu zreplikovat nepodařilo.
Sosacek píše:Ale tohle je duvodu, proc ty vyvojare vetsinou vidis vybavene apply nebo linuxem - tam muzes udelat python skript, napsat "python3 bla.py" a ono se to spusti.
Ale to máš furt to Python IDE, přes které to jede... s tím problém není ani na Windows... prostě na to dvakrát klikneš a rozjede se to taky. Ale když z toho chceš udělat něco, co budeš distribuovat lidem, tak se můžeš jít pověsit.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Sosacek píše: 18. 11. 2017, 15:02Na windows je to nahouby, tam na python zapomen
Na windowzech je to stejný jako na linuxu - sice to typicky není součástí intalace windozů, ale na linuxu taky obvykle musíš řešit verzi javy a tak.

C# je blbej v tom, že dotnet musíš nainstalovat přímo do windozů, nemůžeš ho použít bez instalace. Python, perl nebo třeba node.js tenhle problém nemaj. Jsou k tomu samozřejmě instalátory, ale můžeš prostě jen zkopírovat a pustit exáč. Instalace má výhodu v tom, že ti to rovnou nainstaluje i použitelnej terminál a nastaví cesty, takže to pak můžeš používat stejně jako na linuxu.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Eleshar_Vermillion píše: 18. 11. 2017, 15:09Kdysi se mi podařilo zkompilovat cosi na domácím počítači, než jsem přeformátoval HDD, ale funkční .exe soubor z toho vylezl vždy tak v 50 % případů, počítač jsem si zasral hromadou balastu s předponou Py- (Py2exe, PyInstaller, PyPi, PyČa,..) a na pracovním počítači se mi to už znovu zreplikovat nepodařilo.
Na exáč se vyprdni. Hoď vedle sebe python.exe (stačí exáč) a ten pythonovej skript, dej pravý myšítko na python.exe, vyber "create shortcut". V properties toho shortcutu pak do pole "target" za python.exe přidej název toho skriptu. Pouštět to pak budeš tím shortcutem.

edit: Pak je samozřejmě ještě víc user friendly možnost: Naintaluj python for windows a nastav, aby se v něm otevíraly '.py' soubory. Pak bude ten skript normálně spustitelný. Ta předchozí varianta se hodí, když chceš pustit někde, kde nemůžeš python nainstalovat.

Eleshar_Vermillion píše: 18. 11. 2017, 15:09Chci zkusit, jestli se v tom něco naučím. Prý si to docela rozumí s Sharepointem, kterého se u nás asi nezbavíme.
S tím by si měl rozumět i javascript. Není to sice nějak úžasnej jazyk, ale funguje na něm komplet celej web, takže když se to naučíš, dokážeš to použít všude možně (google spreadsheet má třeba taky skriptování v javascriptu). Oproti tomu program v C# pustíš jenom tam, kde můžeš naisntalovat dotnet.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Sosacek »

Eleshar_Vermillion píše: 18. 11. 2017, 15:09
Sosacek píše:Ale tohle je duvodu, proc ty vyvojare vetsinou vidis vybavene apply nebo linuxem - tam muzes udelat python skript, napsat "python3 bla.py" a ono se to spusti.
Ale to máš furt to Python IDE, přes které to jede... s tím problém není ani na Windows... prostě na to dvakrát klikneš a rozjede se to taky. Ale když z toho chceš udělat něco, co budeš distribuovat lidem, tak se můžeš jít pověsit.
Na to, abys mohl spoustet python, musis mit nainstalovany python. Na to, abys mohl spoustet javu, musis mit nainstalovanou javu. Na to, abys mohl spoustet .net, musis mit nainstalovany .net.

Na macu a linuxu je predinstalovany python.
York píše: 18. 11. 2017, 15:11 Na windowzech je to stejný jako na linuxu - sice to typicky není součástí intalace windozů, ale na linuxu taky obvykle musíš řešit verzi javy a tak.
Verzi javy? Wut? Java je zpetne kompatibilni, nic nez nejnovejsi verzi nepotrebujes.
But nobody came.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Sosacek píše: 18. 11. 2017, 15:26Verzi javy? Wut? Java je zpetne kompatibilni, nic nez nejnovejsi verzi nepotrebujes.
Jo, ale když seš za proxynou a nemůžeš upgradnout distribuci, tak upgradnout javu není úplně triviální a hlavně to musíš udělat ručně, stejně jako na těch windowzech (tam tě teda java s updatem obvykle otravuje sama, nejlépe třikrát každej den...).
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů