IT pro otrlé

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ecthelion píše: 8. 6. 2021, 13:25 (ale už teď jsem na Microsoft nasraný, v češtině se ta funkce jmenuje "hromadná korespondence", v angličtně "Mail merge" a v němčině "Seriendruck". WTF!?)
Französisch tomu říkají "publipostage" :>;o)
Jinak jestli Mail Merge nebo makro záleží na tom, jaká je tam interní variabilita. Makro ti umožní velmi detailní podmínkové kontroly, kterých v Mail Merge nelze docílit.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Sarsaparillos »

Eleshar_Vermillion píše: 7. 6. 2021, 23:40 Na řešení jedna místnost jeden list zapomeň, Excel jich 500 nezvládne (maximum je myslím 255).
Excel jich zvládne tolik, kolik jich tam narveš :) Já si to makro cvičně napsal a 350 listů nebyl problém. Ale pro účely orientace a vyhledávání jsou určitě rozumnější způsoby řešení.
Ecthelion píše:Díky moc za nabídku! Můj problém je, že takhle straightforward to nebude. Bude to chtít dost přehazování s klientem tam a zpátky, než nám vyleze nějaký funkční layout. Takže řešení co dokážu zorganizovat sám by bylo lepší.
Jasně, nabídka platí. Jak jsem psal výše, základní podobu mám hotovou. Kdybys došel na layout, který jiným způsobem nedokážeš získat, nebo to bude časově příliš náročné, tak ještě napiš.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od MarkyParky »

Ecthelion píše:(ale už teď jsem na Microsoft nasraný, v češtině se ta funkce jmenuje "hromadná korespondence", v angličtně "Mail merge" a v němčině "Seriendruck". WTF!?)
Bych řekl, že ti němci to mají pojmenované asi nejlépe.

Ale jinak ono se to v principu používá na takové ty hromadné rozesílání dopisů (historicky tištěných), kde prostě jen vyměňuješ oslovení, adresy, data, případně částky či názvy objednaných služeb a podobně. Možná od toho ty české/anglické názvy.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Faskal »

Měl bych prosbu. Mám v podstatě triviální problém, ale ježto využívám počítače jen coby Běžný Faskal Uživatel, tak jej neumím vyřešit a naučit se používat regulární výrazy by trvalo podstatně déle, než to napsat sem 8)

Problém je následující. Mám v texťáku pár stovek záznamů, co vypadají takhle:

Kód: Vybrat vše

>NP_000566.3 interleukin-1 alpha precursor [Homo sapiens]
MAKVPDMFEDLKNCYSENEEDSSSIDHLSLNQKSFYHVSYGPLHEGCMDQSVSLSISETSKTSKLTFKES
MVVVATNGKVLKKRRLSLSQSITDDDLEAIANDSEEEIIKPRSAPFSFLSNVKYNFMRIIKYEFILNDAL
NQSIIRANDQYLTAAALHNLDEAVKFDMGAYKSSKDDAKITVILRISKTQLYVTAQDEDQPVLLKEMPEI
PKTITGSETNLLFFWETHGTKNYFTSVAHPNLFIATKQDYWVCLAGGPPSITDFQILENQA
a potřebuji, aby vypadl takhle:

Kód: Vybrat vše

>Homo_sapiens
MAKVPDMFEDLKNCYSENEEDSSSIDHLSLNQKSFYHVSYGPLHEGCMDQSVSLSISETSKTSKLTFKES
MVVVATNGKVLKKRRLSLSQSITDDDLEAIANDSEEEIIKPRSAPFSFLSNVKYNFMRIIKYEFILNDAL
NQSIIRANDQYLTAAALHNLDEAVKFDMGAYKSSKDDAKITVILRISKTQLYVTAQDEDQPVLLKEMPEI
PKTITGSETNLLFFWETHGTKNYFTSVAHPNLFIATKQDYWVCLAGGPPSITDFQILENQA
Takže v řádku, kde je ">" smazat všechno, co není uvnitř závorky a zaměnit mezery za podtržítka. V té závorce jsou vzácně dvě tři slova místo dvou.

Díky moc za rady 8)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Fritzs »

https://cs.wikipedia.org/wiki/AWK

Je to nástroj přesně na tohle. Je v Linuxu.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Faskal: Otevřel bych to ve VS Code, zmačknul bych Ctrl+H (search&replace), zapnul regulární výrazy (tlačíko ".*" v search boxu), do search bych dal:

Kód: Vybrat vše

>(.*)\[(.*)\]
a do replace:

Kód: Vybrat vše

>$2
Nakonec hromadně zaměnit všechny mezery za podrtžítka (snad nejsou jinde, to by to dost zkomplikovalo).


K těm výrazům:

V search:
">" je to většítko na začátku řádky, "\[" a "\]" jsou hranatý závorky (oslashovaný, protože jinak v regexpech něco znamenaj. "(.*)" znamená "libovolně dlouhej string".

V replace:
">" je to většítko na začátku řádky, "$2" znamená "druhej matchnutej string, tj. to druhý "(.*)" v search boxu.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Faskal »

Super!
Díky moc!

Mezery za podtržítka už problém nebyly.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Resurrection »

Google už před 8 lety zjistil interním auditem, že jejich hiring proces, který má nulový vztah k činnosti firmy (takovej ten generickej bullshit o algoritmech), má nulový vztah k úspěšnosti nabraných kandidátů v práci. Jak velmi překvapivé, doufám, že za to auditor dostal aspoň pár milionů USD. :D Ne že by to teda vedlo ke změně toho hiring procesu. :-) To samo o sobě je k zasmání, ale kult FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) je tak obrovský, že hromady a hromady lidí a firem to obhajují a samozřejmě napodobují (s obdobným výsledkem). Takový typický argument je, že když to dělá FANG, musí to být dobré a funkční. Nu jak vidno Google říká, že to Google dělá naprosto blbě, což samozřejmě nikomu nezabrání to tak dělat blbě dál (včetně samotného Googleu). IT průmysl - ta avantgarda technologií a inovací - je asi jediný odvětví, který nabírá lidi pomocí procesu, který nijak nesouvisí se skutečnou prací (a výsledky to má podle toho). Jako ono je to zřejmě jedno (evidentně), protože obecně ty lidi jsou schopní +- všichni, takže i když z nich vybíráš náhodně, tak ti to dá víceméně ok výsledek (evidentně). Ale zajímalo by mě, jaký výsledek by mělo, kdyby se použilo to co používají, já nevím, úplně všichni ostatní. Jakože vybírat lidi na základě jejich schopnosti dělat danou práci.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Faskal »

Už nějakou dobu nadávám na jeden program, který má úplně šílenou dokumentaci a řešení toho, co potřebuji, nacházím porůznu na obskurních fórech. Teď jsem přišel na to, proč se mi rozsypal příkaz. Já hlupák zkopíroval argument z oficiální dokumentace.
obskurní fórum píše:blastn –db nt –query nt.fsa –out results.out

Error: Too many positional arguments (1), the offending value

Problem is a copy & past from the BLAST documentation, all dashes ('–') need to be replaced by hand at the command line.

Replace / re-type all '–' with '-'

blastn -db nt -query nt.fsa -out results.out
Je tohle každodenní normálnost, nebo je to specifické pro tento i jinými způsoby nepřívětivý program?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Passingby »

Je to daň za to, že můžeme v příkazové řádce používat všechny znaky Unicode. Někdo/něco v tom výpisu nahradil(o) normální ASCII pomlčky typografickýma, který ten program nepovažuje za pomlčky (a protože pro zpracování příkazové řádky nejspíš používá nějakou standardní knihovnu, nebude asi jediný, kde by ty typografické pomlčky dělaly chaos).

(Ale to že takhle zpětně vidím, čím to je asi způsobený, neznamená, že bych s tím třeba taky nebyl schopnej ztratit odpoledne... :D )
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Nemůže to být browserem?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Ne, jsou to dva různý znaky. Na webu to holt někdo napsal tak, aby to dobře vypadalo a nenapadlo ho, že to pak nebude fungovat v command lajně.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Sosacek »

Za konverzi dvou pomlcek na jednu dlouhou je vetsinou odpovedny word nebo jina microsofti bullshitka.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Já si říkal, jestli ty dokumenty prostě nejsou moc staré s nějakým bizarním kódováním a ten spojovník jako pomlčku neinterpretuje prohlížeč (třeba by stálo za to mrknout na to v IE6 nebo tak něco :-)= ), ale stejně pravděpodobná je ta Sosákova hypotéza a nemusejí na to ani být dvojspojovník.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Faskal »

Moc děkuji všem za komentáře!

Pro zajímavost, podíval jsem se do té dokumentace a měl jsem chvíli dojem, že jim křivdím, protože mají (skoro) všude pomlčky a ne spojovníky, jak to má být. Když jsem se ale doklikal na to přesné místo, ze kterého jsem vycházel, tak tam se píše tohle:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK569846/
Limiting a BLAST search with a high-level taxonomic node

$ get_species_taxids.sh -n Enterobacterales
Taxid: 91347
rank: order
division: enterobacteria
scientific name: Enterobacterales
common name:
1 matches found
$ get_species_taxids.sh -t 91347 > 91347.txids
$ blastn –db nt –query QUERY –taxidlist 91347.txids –outfmt 7 –out OUTPUT.tab

Go to:
Limiting a BLAST search with a species-level taxonomic node

$ blastn –db nt –query QUERY –taxids 9606 –outfmt 7 –out OUTPUT.tab
Neozbrojeným okem tam nevidím rozdíl, když to ale vykopíruju, tak v těch dvou podkapitolách, co jsou pod sebou, je nahoře správná pomlčka a dole špatný spojovník, wtf:
$ get_species_taxids.sh -n Enterobacterales
$ blastn –db nt –query QUERY –taxids 9606 –outfmt 7 –out OUTPUT.tab

Kód: Vybrat vše

$ get_species_taxids.sh -n Enterobacterales
$ blastn –db nt –query QUERY –taxidlist 91347.txids –outfmt 7 –out OUTPUT.tab
Můj dojem z toho je, že člověk prostě nesmí polevit ze své ostražitosti, protože nepřítel číhá za každým rohem.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 14 hostů