Okultismus, Mystika a jiné

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bajo » 20. 8. 2009, 15:36

Jeste me tak napdlo, pro ty, kteri premysleji nad tim, jak poznam ze uz si nelzu... mozna by cesta mohla jit i pres: jak poznam, ze si lzu?
Edit: Dokud si lzeme, tak poznat, ze si uz nelzeme nemuzeme, to da rozum (ale muzeme poznat, ze si stale lzeme).
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Anotuj! $:)

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 20. 8. 2009, 20:59

Bajo píše:Jeste me tak napdlo, pro ty, kteri premysleji nad tim, jak poznam ze uz si nelzu... mozna by cesta mohla jit i pres: jak poznam, ze si lzu?
Edit: Dokud si lzeme, tak poznat, ze si uz nelzeme nemuzeme, to da rozum (ale muzeme poznat, ze si stale lzeme).
To porad nedava smysl. "lhat si" znamena verit necemu co neni pravda nebo nedava smysl. co kdyz si lzes ze si nelzes a tim si nelzes a tim si lzes?
Argonantus píše:Pak jsi zajisté v pytli. A věci se nevylepší, dokud si lhát nepřestaneš.
Ale to furt neresi jak to poznas. Muzes si rict "to proste vis" (coz je myslim to co se ten druhy pan snazi sdelit ale kdo vi) ale jak vis ze to neni jen dalsi zakerna lez?
Nicméně ono leccos prozradí, zda víš, kudy běžel jelen. Buď to víš, nebo nevíš; a to se moc okecat nedá.
To dava smysl.

Nanestesti jelenum nerozumim. Ale vim kudy letel pravej hak.

EDIT: ja mam navic zda se instinktivni odpor k "lze si" protoze podle mych zkusenosti "lze si" znamena "ma jinou ideologii nez my". Coz je zvlast pochybny u lidi kteri meni ideologii na kazdym rohu (cimz nemyslim nikoho konkretniho. tentokrat)

Faskal

Příspěvek od Faskal » 20. 8. 2009, 21:11

Omlouvám se Argo, už jsem se chytl - tohle jsem četl, omlouvám se.

Qualdezarův megapost zatím přeskočím, protože mu ze své úrovně vulgárního materialisty nerozumím; "jak poznam, ze si lzu?"
Snadno - myslíš si, že jsi dokonalý partner? Nech se překvapit manželkou, která ti praští před nosem žádostí o rozvod.
Myslíš si, že rozumíš dokonale mundánnímu předmětu? Zkus si z něj udělat hard-core zkoušku na výšce.
Myslíš si, že tě neklamou smysly? Pochop trik.

Je to snadné, pokud máš štěstí. Čili - nemůžeš se na to spolehnout. Někdy můžeš žít celý život v přesvědčení o vlastní dokonalosti a přitom tě manželka skrytě nenávidí.

Neryjte to Sosáčka, má pravdu. Lhát si můžete vědomně a nevědomně.
Pokud si lhete vědomně, můžete také přestat.
Ovšem když si lhete nevědomně... Třeba naděje je strašná mrcha v modifikaci pravdy.

A vůbec - vědci mají tuny materiálů dokládajících, že lidé lžou sami sobě. Pochopitelně jim nemusíte věřit, ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat.

Jde to rozkopnout snad jediným směrem - pomocí "osvícení" jde získat Pravda.
K problematice doporučuji Elesharovy sebrané spisy.

Ëdit:
Jo, a Sosi, zachrastil jsem svými bídnými znalostmi matematiky a to pí (mimo jiné i pro jeho kategorii) jsem vytáhl naschvál.
Přehlasované "ë" je fajn.
Edit2:
Jo, a Q. už zase hodil dodge.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II.

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 20. 8. 2009, 21:25

Faskal píše:A vůbec - vědci mají tuny materiálů dokládajících, že lidé lžou sami sobě. Pochopitelně jim nemusíte věřit, ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat.
Ovsem je tu otazka, jestli si tim nebudete lhat. Nebo jestli si vedci lzou.

Ne, premyslim jestli koncept toho "lhani si" neni trochu precenovany, zvlast kdyz kolem budou litat veci jako "lzu si kdyz predpokladam ze neco neni pravda protoze mam zastarale informace?" a tak.
Jo, a Sosi, zachrastil jsem svými bídnými znalostmi matematiky a to pí (mimo jiné i pro jeho kategorii) jsem vytáhl naschvál.
Přehlasované "ë" je fajn.
To bezpochyby.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 20. 8. 2009, 22:17

Nelhat si je jeden ze zasadnich problemu, jak uz jsem naznacil. Rozhodne to neni o tom, ze si proste prestanes lhat uplne a hotovo. To samozrejme muzes jedine postupne. Stojis teprve pred barakem, nemuzes rovnou vyskocit na strechu.
Jak prijdes na to ze si lzes? Na to prijdes, kdyz zacnes treba premyslet nad tim proc delas veci, ktere delas. Nejmarkantnejsi je to u veci, u kterych si dokazes pripustit, ze je delas spatne (clovek ktery je presvedcen o tom, ze nedela nic spatne, tak asi tenhle problem vubec nebude resit). Zacnes premyslet nad tim, proc je opravdu delas a jak si to ospravedlnujes v tu chvili, ze pristoupis na to, ze to i tak udelas. Nejlepsi je zacit pracovat na tohmle, prestat si lhat v tomhle. I tak je to dot prace. Kdyz se to clovu podari, zacne videt dalsi veci v cem si lze.
To je aspon moje zkusenost. Je to ale beh na dlouhou vzdalenost a prave plny mnoha odhaleni, v cem vsem ze si to clovek lze. Clove zjistuje, ze si lze daleko ve vice vecech, nez si myslel. Postupne zjisti, ze si treba i lhalve vecech o kterych si myslel, kdyz zacal pracovat na svem nelhani, ze si nelze. Ale to nicemu nevadi. Clovek je tak zamotany ve vlastnich lzich, ze ani vsechny lzi na zacatku videt nemuze. Ale postupne to treba nakonec rozmota, kdyz se bude opravdu snazit a bude mu na tom zalezet.
Edit: Jo a taky je spousta veci, na ktere proste odpoved nevime, ale nejak to prazdne misto potrebuje zaplnit (coz je lez, protoze vlastne nepotrebujeme), no a tak se s tim muzeme smirit a sposutu veci nezaplnovat.Cimz se zbavime nejen lzi, ktere tvori ty vyplne, ale i te lzi, ze si to potrebujeme nejak zaplnit. To je jeden z mnoha prikladu.

2 Faskal:: Nebo nedavam doge, jen odpovidam jinak, nez jak jsi cekal ze by ta odpoved mela vypadat. Odpovidam, jak to citim a jak dokazu. Pokud porad narazis na ten barak, snazil jsem se naznacit, ze dopredu nevis nic, ale take jsem rikal, ze to neni cesta bez omylu a ze clovek proste chyby delat bude a musi byt na to pripraven. Nejdo o to hrat bezpecne. Musi byt i pripraven se pripadne vratit a vybrat si ten druhej barak, pokud se ten prvni zbori (coz neznamena, ze musi nutne spadnout). Taky jsem rikal, ze clovek ma odpoved v sobe. Lepe na to uz opravdu nedokazi odpovedet, pokud necekas odpoved typu: vzdycky je lepsi pravy barak, nebo: vzdycky je lepsi ten barak, kteremu vrzou dvere.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 21. 8. 2009, 11:37

Barák kterému vržou dveře?
...
Hm, ješte jednou:
A jak poznáš, že si nelžeš?
A jak poznáš, že si nelžežes, že si nelžeš?
A jak poznáš, že si nelžeš, že si nelžeš, že si nelžeš?

Co pro tebe znamená "lhát si"?
Není to: Mám nějakou představu, a pokud mé názory nejsou ve shodě s onou představou, tak si lžu?

Ovšem jak pravím, už ti dávno nerozumím.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 21. 8. 2009, 12:27

Prijit na to muzes ruznymi zpusoby. Jak jsem psal, treba prijdes jen na neco, ale tim to postupne zacnes rozpletat a tim pozdeji zacnes prichazet na dalsi veci.
Jak se na to da prijit, no muzes se o tom treba nekde docist a nasledne si to overit v praxy a nebo muzes prijit k nejake zkusenosti, ktera te k tomu proste dokopne. Chce to premyslet a rozjimat nad ruznyma vecma a nespokojit se s tim, s cim se spokoji ostatni. Chce to byt vnitrne ostrazity a dusledny, potom si clovek zacne vsimat ruznych veci o sobe. chce to vlastni introspekci a rozebirat proc se veci deji jak se deji, venovat pozornost nasim kratkodobym pohnutkam a dlouhodobym vysledkum.

Podstatne vec je prestat resit jak poznam ze si i tak nelzu a soustredit se na to v cem si lzu, jinak se z toho clovek vymotoava o dost hur. Clovek si spis lze v tmo v cem si mysli ze si nelze nez v tom v cem si mysli ze si lze ;-) (ono to totiz asi souvisi s tim, proc si clovek vlastne lze).

Faskal

Příspěvek od Faskal » 21. 8. 2009, 12:38

Podstatne vec je prestat resit jak poznam ze si i tak nelzu a soustredit se na to v cem si lzu
Ale, ale, ale - jak se můžeš soustředit na to, v čem si lžeš, když nebudeš řešit, jak to poznat?
A jak poznáš, že tě víra (vnitřní ostražitost) vede správně? Že ti nelže? To když už řešíš onu pravdu.

Do protokolu: Že následuješ své srdce ještě nutně neznamená, že jdeš správně.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 21. 8. 2009, 12:58

Faskal píše:
Podstatne vec je prestat resit jak poznam ze si i tak nelzu a soustredit se na to v cem si lzu
Ale, ale, ale - jak se můžeš soustředit na to, v čem si lžeš, když nebudeš řešit, jak to poznat?
A jak poznáš, že tě víra (vnitřní ostražitost) vede správně? Že ti nelže? To když už řešíš onu pravdu.

Do protokolu: Že následuješ své srdce ještě nutně neznamená, že jdeš správně.
Poznat ze si lzes muzes overenim pomoci vlastni zkusenosti.
Protoze paklize si nejsi jisty, ze jdes spravnym smerem, je lepsi se zastavit a nepokracovat dal, i kdyz nevis kterym lepsim smerem bys sel. Krom toho, kdyz se clovek zacne divat kolem sebe, dojde mu, ze paklize miri do hor, je zvlastni ze porad klesa.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 21. 8. 2009, 14:20

Bajo píše:Poznat ze si lzes muzes overenim pomoci vlastni zkusenosti.
Zajímavé, myslel jsem, že jsme v okultismu, nikoliv ve vědecké metodě...
Bajo píše:Protoze paklize si nejsi jisty, ze jdes spravnym smerem, je lepsi se zastavit a nepokracovat dal, i kdyz nevis kterym lepsim smerem bys sel. Krom toho, kdyz se clovek zacne divat kolem sebe, dojde mu, ze paklize miri do hor, je zvlastni ze porad klesa.
Takže je lepší se zastavit, než si nebýt jist, jestli jdu "správnou cestou"? Jinak přiznám se, že ta diskuse je podle mě celá dost mimo... ztratil jsem se totálně u Faskalova příkladu se dvěma domy a obrovskou krychlí moči. Co jsem sledoval dále, tak Bajo jen kruhově uhýbá (asi neúmyslně) Faskalovým otázkám (lituju, ale "Podstatne vec je prestat resit jak poznam ze si i tak nelzu a soustredit se na to v cem si lzu" je bludný nesmysl).

Pokud jsem pochopil správně Arga, tak důležitá je... řekněmež faktická funkčnost (umím poznat, kam běžel jelen), ale zdroje a způsoby, kterak to vlastně funguje, nejsou tak moc relevantní (neřeším, jestli mi to šeptá Bůh nebo zda to čpí sírou ze Satanovy zadnice). Argovi to možná stačí, protože neřeší Boha (chápu-li to dobře), ale pro křesťanského mystika (tedy v zásadě jakéhokoliv křesťana, který si nárokuje, že někdy mluvil s Bohem nebo tak něco) by to podle mého měl být zásadní problém.
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 21. 8. 2009, 14:44

Zrejme pacham vic skody nez uzitku, takze s tim asi radsi prestanu.
Edit: Jsou urcite moudrejis a povolanejsi, kteri to vysvetlili lepe. Nechal jsem na prvni strane par citatu, ktere jsem nevybral nahodne (ale jsou i jine, pochopitelne). Paklize chce byt clovek uprimny a skromny, spokoji se s tim, ze nemusi nikdy najit, presto se z nej muze stat aspon o kapku lepsi clovek.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 21. 8. 2009, 15:34

Jde o to, že tu jak místy Faskal, tak ty, pracujete s velkým množstvím nevyslovených předpokladů, takže těžko si lze rozumět.
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 21. 8. 2009, 16:00

Eleshar_Vermillion píše:Jde o to, že tu jak místy Faskal, tak ty, pracujete s velkým množstvím nevyslovených předpokladů, takže těžko si lze rozumět.
S tim souhlasim. Ja hlavne nejsem ale povolany k tomu, abych neco vysvetloval, tak daleko nejsem a to malo co treba tusim, stejne tezko vysvetlim, tim hur pres internet.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 21. 8. 2009, 16:33

Nevyřčené předpoklady mi především brání v pochopení.
Z diskuze jsem se pokusil je odfiltrovat; omlouvám se, že se to nepovodlo.

Asi bych měl přestat kalit toto téma bohapustým, nevěřícným (...) materialismem.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 21. 8. 2009, 16:34

Sosacek píše: "lhat si" znamena verit necemu co neni pravda nebo nedava smysl.

Á-ha. Zase používáš slovo úplně jinak, než já. Lhát samozřejmě znamená lhát vědomě; je tam jasný úmysl.
To, co popisuješ, bych nazval omyl. A v magii se mýlíš skoro furt. Okamžik, kdy něco víš, je docela velkolepý. A i pak se někdy ukáže, že se mýlíš.
Ono je to totiž lautr stejné, jako v jiném poznání. Opravdu jisté to je jen v případě, že to funguje.
ja mam navic zda se instinktivni odpor k "lze si" protoze podle mych zkusenosti "lze si" znamena "ma jinou ideologii nez my".
To je zas něco úplně jiného.
Plno lidí má jinou ideologii, než já (zřejmě většina), ale upřímně tomu věří. A možná mají někteří i pravdu (a já ne).
Ale taky znám dost lidí, kteří nevěří té ideologii, kterou hlásají. Pro ty pak nemá mistr Andreae omluvy a navrhuje je trestat na hrdle. Já bych tak daleko nešel, ale v magii tropí značné škody.

A to je zase odbočka.

Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“