Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Faskal »

Jak je vlastně možné to s tím fermion/boson shiftem při změnách nukleového čísla?
Wiki o He-3 píše:An important property of helium-3, which distinguishes it from the more common helium-4, is that its nucleus is a fermion since it contains an odd number of spin 1/2 particles. Helium-4 nuclei are bosons, containing an even number of spin 1/2 particles.
To mi doposud úplně zatajili.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Faskal »

Mé google-fu je zřejmě po prázdninách značně oslabeno.
Nedá se někde sehnat v digitální podobě spis velikého Shrödingera: "Co je život?", aby to bylo nahlédnutí celé knihy?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Našel jsem to na http://gigapedia.info... pokud se nechceš registrovat (ale doporučuju, já jsem odtamtud stáhl asi 2 GB jazykovědné literatury... neumím si představit, kolik je tam toho k biologii - pokud se do toho pustíš, tak si budeš stěžovat na ceny čteček e-knih po mém boku), stáhl jsem to (in ingliš, i in dojč) a mohu to někam nahrát, když mi pošleš mail přes PM.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Bajo »

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 182
Registrován: 4. 7. 2009, 16:14

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Jakub »

Eleshar_Vermillion píše:Našel jsem to na http://gigapedia.info
Prosimtě, Eleshare, to je totéž jako library.nu? Když si dám gigapedii do prohlížeče, tak mě to přesměrovává na library.nu, a tam jsem žádný Schrodingerovo Co je život? nenašel. Ne že bych si chtěl stáhnout tuhle knížku, spíš mě zajímají zdroje, kam se dívat, když hledám knihy na internetu.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ano, mělo by to být totéž... Gigapedii snad zakázali kvůli autorským právům (jak jinak), tak to překřtili na library.nu, ale od té doby jsem tam taky některé knížky nemohl najít a vůbec mi výběr přišel trochu menší...

addendum: Když jsem se přihlásil, tak mi to vyhodilo "what is life" hned při prvním zadání řetězu "Schrodinger", takže to má očividně různou dostupnost knížek (ostatně neregistrované hledání hodilo 20 stran výsledků, registrované 74).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Faskal »

Úplně jsem zapomněl zmínit, že jsem si to tehdy stáhl.
Díky, Eleshare.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Invictus »

Zajímavé. Pokud odmyslím, že se někde třeba stala chyba, tak mě hned napadá, že pokud by to byly tak miniaturní částice, tak by pro ně jednoduše nemusela ta základní konstanta platit. Každopádně pokud by to tak bylo, vysvětlila by se ta záhada s obrovským vesmírem, který prostě mohl na začátku vymrštit ty úplně mikročástice nějakou nesmyslně obrovskou rychlostí a ony se pak až později zpomalily, jak se mezi sebou pospojovaly ve větší, které už nemohly putovat tak rychle.

EDIT: Znamenalo by to však, že c je nějak závislé na m, což je trochu schíza a u větších částic se to imho neprojevuje.
Iron Within
Iron Without
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Sosacek »

Ona jim ta rychlost vysla 1.000025 c, takze bych to typl na experimentalni chyby (jako spatne zmerena vzdalenost) nebo neco podobneho.

A E = mc2 pobavilo, kluci z hospodarskych novin asi neumi horni index.

EDIT: a m je zavisle na rychlosti. v malych rychlostech se to moc neprojevuje, ale v tabulkach najdes takove veci jako "klidova hmotnost elektronu" a podobne.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Invictus »

Tak jasně, hned první věc je: replikujte toto měření ještě několikrát, s jiným nástrojem, aby se dalo říct, že to nebyla chyba měření a pak se můžem bavit dál. Takže zbytek jsou jen nějaké méně či více divoké domněnky.

No a ta hmotnost je v klidovém stavu vyšší nebo nižší?
EDIT: ok, tak jsme nebyl línej a použil google $lol$ . Takže klidová je ta základní na kterou platí E=mc2. Pro jinou než klidovou je ta hmotnost vyšší protože je relativní z hlediska pozorovatele.
Viz. tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Speci%C3%A ... _a_energie

EDIT2: Nejsem z toho nějak moc moudřejší.
Iron Within
Iron Without
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Sosacek »

Oni ho udelali 15000 x. Coz dava tomu opakovani trochu jiny rozmer, ale mohlo jit o systematickou chybu. Jina moznost je, ze nevime presne c. Tak ci tak se z toho myslim hodne naucime.

A je to E = mc^2, probohy.

S tou hmotnosti je to jednoduchy. E je energie, m je hmotnost, c^2 je konstanta (konstantnejsi uz to nebude). Jsou na ruznejch stranach rovnitka, takze pokud vzroste jedno, vzroste druhy, i kdyz ne tolik. Takze kdykoli zvetsis energii neceho, zacne to mit vetsi hmotnost. Ve vecech ktere se hybou je ulozena energie (nekdo ji tam ulozil tim, ze je rozpohyboval a muze ji vyzvednout tim, ze to zpomali), podobne jako ve vecech ktere jsou teple, usporadane specifickym zpusobem a podobne.

Takze klidova hmotnost je nejnizsi hmotnost jakou to muze mit. Kdyz to ohrejes, jde nahoru. Kdyz to urychlis, jde nahoru. Kdyz to roztocis kolem sve osy, jde nahoru.

EDIT: ovsem, jde nahoru malo, protoze c^2 je pomerne velky cislo. Plyne z toho taky filozoficka vec, ze hmota muze byt jenom kus niceho smotany do kulicky ktery se toci. Ale zakladni myslenka je, ze E = mc^2 je rovnice, takze kdyz zmenis jednu vec, nemuze druha zustat stejna.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Invictus »

Sosacek píše:Oni ho udelali 15000 x. Coz dava tomu opakovani trochu jiny rozmer, ale mohlo jit o systematickou chybu. Jina moznost je, ze nevime presne c. Tak ci tak se z toho myslim hodne naucime.
No právě ta systematická chyba je to, co by mě napadlo první, ale chápu, že pokud to měří něčím co stojí několik milionů a dělá se na zakázku, tak asi jen tak změnit nástroj nemůžou.
A je to E = mc^2, probohy.
Whatever. Já vím, jak to, ty víš jak to, takže o co jde. Kdyžtak to budu zapisovat (c*c) jelikož se mi kvůli tomu nechce přepínat klávesnice z české na anglickou.
S tou hmotnosti je to jednoduchy. E je energie, m je hmotnost, c^2 je konstanta (konstantnejsi uz to nebude). Jsou na ruznejch stranach rovnitka, takze pokud vzroste jedno, vzroste druhy, i kdyz ne tolik. Takze kdykoli zvetsis energii neceho, zacne to mit vetsi hmotnost. Ve vecech ktere se hybou je ulozena energie (nekdo ji tam ulozil tim, ze je rozpohyboval a muze ji vyzvednout tim, ze to zpomali), podobne jako ve vecech ktere jsou teple, usporadane specifickym zpusobem a podobne.
Jo tak tohle chápu, jen přemýšlím nad tím, jak se jim mohlo povést (kromě toho, že mají chybové měřidlo, nebo že fakt můžou být částice rychlejší než c), aby jim právě to c vycházelo víc než by mělo (a imho to musí dělat přes nějaký přepočet veličin, protože si fakt nedokážu představit, jak by to změřili klasickým způsobem vzdálenost/čas). Ale tak třeba fakt vypustí částici na jednom místě, na druhém ji zachytí a změří čas, co já vím. Pak se ale už hodně moc nabízí při takových mikrorozdílech, že mají někde něco blbě nakalibrovaný, no big deal then.
Plyne z toho taky filozoficka vec, ze hmota muze byt jenom kus niceho smotany do kulicky ktery se toci.
$lol$
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Pieta »

Invictus píše:Whatever. Já vím, jak to, ty víš jak to, takže o co jde. Kdyžtak to budu zapisovat (c*c) jelikož se mi kvůli tomu nechce přepínat klávesnice z české na anglickou.
Pravý alt-6, ne?
Invictus píše:Pak se ale už hodně moc nabízí při takových mikrorozdílech, že mají někde něco blbě nakalibrovaný, no big deal then.
To je ovšem přesně to, co je napadlo úplně jako první, takže to už asi tisíckrát ověřili. (-:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Invictus »

Pieta píše:To je ovšem přesně to, co je napadlo úplně jako první, takže to už asi tisíckrát ověřili. (-:
Ty jseš Pieto sice chytrej jako opice, ale pls
. :)
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 182
Registrován: 4. 7. 2009, 16:14

Re: Astrofyzika, kvantová mechanika a vůbec

Příspěvek od Jakub »

Dobrý článek o faster-than-light neutrinos od teoretického fyzika z Caltecu:
http://blogs.discovermagazine.com/cosmi ... neutrinos/
Mimo jiné zmiňuje, že už dřív v jiné laboaratoři (ve Fermilabu) bylo naměřené, že neutrina se pohybují rychleji než světlo, ale tehdy ten výsledek nebyl statisticky signifikantní.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů