Stránka 1 z 20

Vesmír je báječné místo pro život

Napsal: 11. 10. 2008, 16:55
od Pieta
Phillip Fry, Futurama píše:Space. It seems to go on and on forever. Then you get to the end, and a monkey starts throwing barrels at you.
Protože vesmír je nejen báječné, ale i zajímavé a krásné místo pro život.

Napsal: 11. 10. 2008, 16:59
od Pieta
Hubble Heritage - Nejkrásnější záběry z Hubbleova teleskopu, abstraktní umění bez autora a obrazy nádherné tak, že se člověku zastavuje dech. Sbírka fotek z teleskopu vybraných a občas i dofocených tak, aby byly co nejpěknější a nejzajímavější, každá navíc doplněná vcelku pochopitelným komentářem. Tohle je bez jakýchkoliv pochyb první věc, která by se tu měla objevit.

Napsal: 11. 10. 2008, 17:11
od Pieta
Výběr:
Srážející se galaxie: Vlevo dvě prolínající se spirální galaxie, vpravo dvě galaxie po srážce
Mlhovina kočičího oka: Podivuhodná struktura vzniklá pravidelným odvrhováním hmoty z pulzující hvězdy, které někdy před tisíci roky z neznámého důvodu přešlo z pravidelných vln do odvrhování vířících oblak prachu
Hoagův objekt: Galaxie, ve které kolem centrální skupiny nejstarších hvězd vznikl prstenec mladých hvězd, bez zřetelných ramen mezi oběma částmi. V pozadí vidět vzdálenější prstenovitá galaxie.
Planetární mlhovina: Oblaka prachu odvržená z umírající hvězdy viděná z boku - zeshora by mlhovina vypadala jako prstenec.

Napsal: 11. 10. 2008, 17:25
od Pieta
3D Universe: Projekt věnovaný tomu, jaká je skutečná struktura vesmíru kolem nás a co bychom viděli, kdybychom byli jinde nebo jindy. Jde o sbírku nejzajímavějších výstupů z programu.

Výběr:
Parallax hvězd kolem Oriona neboli jak by se hýbaly hvězdy v průběhu roku, kdyby oběžná dráha Země měla jeden a půl světelného roku v průměru
Velký vůz během dalších sto tisíc let
Úžasný tanec kolem Orionu

Napsal: 11. 10. 2008, 21:25
od Naoki
A já si říkal, že název tématu si myslíš ironicky...

Napsal: 11. 10. 2008, 21:38
od Pieta
Naoki píše:A já si říkal, že název tématu si myslíš ironicky...
Název pochází ze staré sbírky scifi povídek z osmdesátých let.

A když se tenhle řetězec zadá k hledání do google.cz, tak tohle téma vyleze jako druhé. (-;

Napsal: 12. 10. 2008, 11:10
od Fritzs
Nevím, mě vesmír přijde jako nejnudnější možné místo pro život... je tam hrozně prázdno, všechno tam trvá neskutečně dlouho, všechno je tam daleko a je tam zima. NIcméně, ono většina dalších míst je asi stejně nudná, dokonce bych si dovolil tvrdit, že země, nebo nějaký její ekvivalent je nejzajímavější možné místo pro život v celém vesmíru.

Ale i tak se tam občas objeví něco co vypadá skoro až zajímavě...

Napsal: 12. 10. 2008, 11:37
od Faskal
Trochu kresleného z xkcd.com:
Viditelný vesmír odshora dolů

a kvůli protokolu i mikrokosmos

Napsal: 12. 10. 2008, 12:03
od Naoki
Na jedné přednášce nám řekli (a ukazovali), že vesmír "viděný zdály" vypadá jako houba (resp. jako nějaká houbovitá hmota).

Napsal: 12. 10. 2008, 13:12
od Pieta
Nějaký komentář k tomu, co vlastně vidíme?
Naoki píše:Na jedné přednášce nám řekli (a ukazovali), že vesmír "viděný zdály" vypadá jako houba (resp. jako nějaká houbovitá hmota).
Zdá se, že to tak je, že hmota ve vesmíru je na nejvyšší úrovni uspořádána do dlouhých špaget a nudlí, mezi kterými je "prázdno".

Tedy, vesmír viděný úplně zdálky je zřejmě čistým šumem bez větších struktur, čili vypadá to, že je nějaká úroveň, nad kterou už se žádné smysluplné tvary netvoří, ale hned pod ní je houba. (:

Dneska už dokonce vidíme (nebo aspoň máme velmi silné podezření na) nějaké objekty na té nejvyšší objektové úrovni - Velkou zeď, Velkou Sloanovu zeď, a řadu děr.

No a pak se objeví něco jako Chladný bod WMAP alias superprázdnota v Eridanu, což vypadá jako díra o průměru kolem miliardy světelných let, asi tisíckrát větší, než jsou standardní prázdná místa vesmíru. Jediný problém je, že taková díra se podle aktuálních modelů vzniku vesmíru (zjednodušeně řečeno) nemohla vytvořit. (:

Napsal: 12. 10. 2008, 18:37
od Invictus
Na vesmíru je také úžasné a v podstatě nepředstavitelné jak obrovský je a jak jsme my vlastně strašně malincí . I když jak už psal Fritzs, z našeho pohledu jsme strašně zajímaví a důležití.

Napsal: 13. 10. 2008, 01:05
od Pieta
Invictus píše:Na vesmíru je také úžasné a v podstatě nepředstavitelné jak obrovský je a jak jsme my vlastně strašně malincí .
Krásné.

Připomnělo mi to stařičké a zcela oprávněně legendární Powers of Ten.
Fritzs píše:Pieta: Struktura vesmíru zobrazená pomocí programu Mitaka...
A, ehm, nebylo by něco k tomu, co na tom obrázku co znamená? Jako třeba co je nahoře, dole, vlevo, vpravo, co je tmavé a co je světlé?

Napsal: 15. 10. 2008, 09:06
od Fritzs
Pieta: Rozložení svítící hmoty ve vesmíru... Mitaku máš tady

Napsal: 15. 10. 2008, 14:21
od Peekay
Zaujimave relevantne linky:

Celestia
AstroSynthesis

Napsal: 16. 10. 2008, 21:36
od Faskal
Prosím, držme se Pietova tématu.
Jadrná věda je v tématu
Astrofyzika...