Jazyky

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Dorian

Re: Jazyky

Příspěvek od Dorian » 9. 2. 2020, 11:06

Tak jsem napsal článek o sémantice světla v rekonstruované praindoevropštině:

https://karugblog.wordpress.com/2020/02 ... ka-svetla/

Ale, jak z článku plyne, stále mi není pár věcí jasných. Mallory s Adamsem významně mlčí o původu slov jako blesk, blikat, bleach, nebo Blitz - a ty jiné, poněkud méně autoritativní zdroje ještě se slovem bílý považují za odvozené od jednoho kořene *bhlej/*bhel. Dá se tomu věřit ?

Druhá věc je to proč je těch kořenů tolik, opravdu je možné že měla praindoevropština kolem deseti výrazů v daném sémantickém okruhu ?

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 9. 2. 2020, 12:31

Přečto si později, ale jen na okraj: od *leuk- se odvozuje i "louka".
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Faskal

Příspěvek od Faskal » 14. 3. 2020, 23:29

Zjistil jsem divnou věc.
Vedle v biolozích jsem popisoval sokolici. Měl jsem dojem, že sokolice sedí vzpříma, ale internet mi to podtrhnul a tvrdí, že sedí zpříma, tak jsem to opravil.
Nedalo mi to, a nahlédl jsem do jazykové příručky. Proč vzpřímený člověk sedí zpříma a ne vzpříma?

Raven se mi směje.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II.

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 15. 3. 2020, 11:56

Faskal:

Oboji je v konecnem dusledku odvozeno od pridavneho jmena "primy", ale kazde dost jinym zpusobem.

"Zprima" je prislovecna sprezka od puvodniho spojeni "z prima", pricemz "primo" je puvodne jmenny tvar adj. "primy" - tj. (to) přímé = přímo. Uz nekdy od 15. stoleti nebo driv nepouzivame predlozku "vz" (s vyznamem proti), a ta se dokonce ve starych prislovecnych sprezkach nekdy zjednodusila: zpět = puv. vz pět = 'proti patám' (ale ne vzdy, napr. vzhůru = vz horu = 'proti hoře'). V tomhle pripade je tam ale predlozka "z", asi proto, ze "vz" melo spis smerovy vyznam, coz tady nesedi.

"Vzprimeny" je od slovesa "vzprimit (se)", utvoreneho od adj. "primy" mj. pomoci predpony (ne predlozky) vz-, ktera ma zvlast dnes vyznam 'smer nahoru' anebo 'rychle zacit aktivitu' (napr. ve vzplanout, nebo vzbourit se), i kdyz puvodne (etymologicky) je s predlozkou "vz" shodna.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

midewiwin

Příspěvek od midewiwin » 15. 3. 2020, 12:09

Podle mého laického pohledu sedí člověk zpříma ve smyslu nedokonavém, tedy že to je stav, který trvá, zato vzpřímil se ve smyslu dokonavém, neboli byl to úkon, který skončil.
Může sice zaznít námitka, že existuje nedokonavé sloveso "vzpřimovat se", ale na vyjádření toho děje sedí spíš "napřimovat se".
Konec laického vstupu.
Čas neexistuje.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 15. 3. 2020, 12:33

Díky moc!
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II.

Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“