Éčka a další radosti v potravinách

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Éčka a další radosti v potravinách

Příspěvek od Vallun »

Invictus píše:Ví tady někdo více o těch Vallunových Éčkách v potravinách, tedy něco víc než zjednodušené pověry? (např.: Čím víc Éček, tím víc rakoviny. "chtěl bych vidět tu korelaci") Protože já jsem z okolí právě kromě těch pověr nic konkrétního nenačerpal. Takže v podstatě nevím jestli jsou méně či více nebezpečné pro moje zdraví a pokud jsou nebezpečnější, jaktože vůbec můžou být v potravinách.
Přidal Faskal v rámci rozdělování témat.
Odděleno z Oblíbené x neoblíbené jídlo


Invictus - Éčka - svůj E-kód má všechno (voda, sůl, mouka) ale pak jsou tzv. chemická Éčka (glutamáty etc), což jsou látky, u kterých se zatím neprokázalo, že jsou závadné, nebo v jakém množstí už jsou závadné. S tím,ž epřímo jedovaté nebo karcinogení by neměly být vůbec, ale...

Pokud se o čuníka doma dobře staráš, tak v tom mase nejsou antibiotika, růstové homrony a jiné ne zcela dzravé a umělé doplňky.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Vallun: Díky jako start to není špatné a člověk se až diví co všechno může mít označení E cosi. Na druhou stranu se musím ptát, jaký to má pak význam, jako to označování. Pro zdraví škodlivé můžou být ty kyseliny, ale zase v určité koncentraci, barviva jsou barviva, tam tuším nehrozí nic, a pak nějaké konzervanty, kde tedy skutečně netuším jaký to může mít vliv (ale zas používají se už těch padesát let, tak by to mělo být zjistitelné). No každopádně je to tedy mnohem menší děs než jsem myslel (jako to nevíme jestli to vůbec má nějaký vliv a pokud tak jaký ani po desítkách let používání, mě teda moc nešokuje).
Pokud se o čuníka doma dobře staráš, tak v tom mase nejsou antibiotika, růstové homrony a jiné ne zcela zdravé a umělé doplňky.
A to potom poznáte po chuti? To chci taky umět.

dodatek: růstové hormony jsou navíc v praseti i přirozeně, a pokud myslíš dodatečné růstové hormony, tak ty jaksi v Evropském čuníkovi nenajdeš, je to prý škodlivé :wink:

http://www.finance.cz/zpravy/finance/15 ... -eu-i-usa/

dodatek 2: antibiotika nezůstavají v těle, ale kupodivu se vylučují a to poměrně snadno, viz. http://www.lfhk.cuni.cz/farmakol/intera ... xkrece.doc
a může to být až problém viz. http://www.osel.cz/index.php?clanek=1183
Takže v prasseti těch antibiotik při jídle asi taky moc nebude, jestli vůbec nějaké.

Co tam máme dál?
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Invicte, prase ve velkochovu je staré 100 dní, ve chvíli, kdy jde na porážku. U kuřat je to 30 - 40 dní. Za tu dobu musí ta zvířata dosáhnout určité velikosti (často větší, než ta "domácí"), což se řeší překrmováním. A vůbec si nedělám iluze o tom, čím jsou ta zvířata krmena.

Zajímavý postřeh: V USA jsou drůbežárny v tomto ohledu ještě horší, než v Evropě. Proto Američané říkají, že jim evropská kuřata chutnají více, než ta americká.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Invcitus - ta éčka se tak označuji proto, aby bylo mezinárodně jasné, o jakou látku jde:) Samozřejmě nci z toho není "strašidelné" nebo "jasný zabiják", ale všeho mco škodí a v případě chemie to úplatí dvojnásob...;)

Garantuji Ti, že kdybys měl najendous tejně upravené vepřové domácí a stejně upravené průmyslové,t ak to poznáš - extrémní příklad jsou třeba slaniny. A pokud sám vaříš, tak to poznáš tuplem na tom, jak to maso vypadá a hlavn+ě jak se chová po uvaření nebo upečení - kupované Ti ztratí až 1/3 objemu, kvalitní domácí cca 1/10 :)
pokud myslíš dodatečné růstové hormony, tak ty jaksi v Evropském čuníkovi nenajdeš, je to prý škodlivé
$::lol: kéž by to byla pravda...:(

Co se týče antibiotik, tak se sice vylučují, ale je otázka, zda tos tihnou před zabíjačkou a taky tu máme problém reziduí...:/

Nicméně já s touhle složkou MZe přijdu do styku minimálně, takže to pdorobně neumím tak dobře...:/ Nicméně kdybys měl konrkétní otázku, mohu zkusit někoho vyzpovídat... Ale kdyby Tě zajímala třeba myslivost, tak jsem k službám:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

ilgir: Prasata se porážejí v různém věku a různé velikosti (a rostou poměrně hodně rychle (na savce), díky dlouhému šlechtění), podle toho co hlavně chovatel chce (tučné, masité, mladé,atd.).
narazil jsem třeba na toto http://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_p ... _slaughter
běžně asi ten Baconer, což si během těch sto dní (btw. nějaký zdroj by nebyl zlý) dokážu představit i bez hormonů, prostě to ládujou do toho prasete shora zdola
Navíc ten čuník potom už tolik neroste, proto se zabíjí mladý a čuník (pokud není "plemenný") na vesnici se taky nedožívá závratného věku osobní odhad max. tři roky.

Vallun: No já se rád nechám pozvat :) . Ale můžu to časem experimentálně zkusit. To s tím objemem je zajímavé, může to mít spojitost třeba s obsahem vody, či tuku?
Vallun píše:
Invictus píše:pokud myslíš dodatečné růstové hormony, tak ty jaksi v Evropském čuníkovi nenajdeš, je to prý škodlivé
$::lol: kéž by to byla pravda... :(
Tohle jsem přesně čekal. Sorry Vallune, ale to není argument, ale urážka mé inteligence :) . To můžu říct o čemkoliv. Ti budu tvrdit, že do chleba přidávaj písek, a když mi řekneš, že to nemůžou, tak se ti vysměju. Takhle asi fakt ne, co? :>;o)
Když není přikrmování růstovými hormony v rámci EU povolené, tak prostě není, tečka. Nemluvě o tom, jak jsou vlastně škodlivé, když i přirozeně je jimi mladý čuník nacpaný od matičky přírody.
Co se týče antibiotik, tak se sice vylučují, ale je otázka, zda tos tihnou před zabíjačkou a taky tu máme problém reziduí...:/
Ano, s těmi ilgirovými 100, tam rozhodně zůstanou nějaká rezidua, můžeme spekulovat kolik, a co to může udělat, ale to je asi vše. já ta množství a typy použitých látek neznám (můžeš se zeptat na tohle :) ).
Ale zpět k kvalitě masa, jak taková antibiotika mohou vůbec ovlivnit chuť masa?
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Příspěvek od Trevenorboven »

Toto téma mne také hustoprdelatě zajímá a také jsem laickými a babskými řečmi ovlivněný a také by mě zajímalo více.
Nedávno jsem kupříkladu zaplakal, že se želatina vyrábí z kloubů. Tak jsem dal svým milovaným gumovým medvídkům sbohem, neboť jsem přestal jíst rudé maso a s ním spojené obludoviny. Z důvodů, které bych rád uměl, ale neumím vysvětlit. S éčky to přímo nesouvisí, ale medvídky mi napadli už dříve nějaké mejly o éčkách s tím, že tam je nějaký silný karcinogen, tak bych se pro případ, že bych zase někdy čuníky to... chtěl vědět, jak to s těmi éčky je. . :>:o/
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Trevenorben - pokud jsi přestal jíst maso nějakým významným způsobem, tak Ti vřele doporučuji jíst alespoň ty medvídky... Ono potřebuješ želatinu a podobné látky na to, aby sis uchoval funkčnost kloubů...;) Do želatin se přidává dost chemickcýh látek, protože je ptřeba na jejich průmyslové zpracování spousta stabilizátorů a umělých ochucovadel (právě proto, aby nebyl cítit jejich masový původ), ale když koupíš nějaké trošku kvalitní (tedy český a západní výrobce), tak výraznějším způsobem závadné nebudou...tak jako žádná jiná potravina ...ale kdybys snědl tři kila na posez, tak to asi pocítítš:)¨

Pár dokazů, co jsem běžně pohledal:

Není uveden zdroj, ale přehledu asi napomůže

Dole, pod uveřejněným hoaxem jsou dvě velmi vkalifikovaná vyjádření.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Příspěvek od Trevenorboven »

Jo, tak já baštim soju a nějaké takové dobrůtky k dokrmení toho, co v je v mase. A rybu jim a kuře s krůtou zatim taky. Veliceré díky za takovou osvětu Vallune. My netem nesběhlí (v budoucnu tedy zákonitě informačním nedostatkem trpící) jsme za každou takovouhle infopomocnou ruku vděční.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Na soju zapomeň, zrovna v oblasti ochrany kloubů je zcela bez hodnoty - mámě, která má s bolestmi kloubů problémy dokonce lékaři soju zakázali... (i když objektivně řečeno nevím, kvůli kterému z jí tvrzených neduhů se tak stalo).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Pokud se o čuníka doma dobře staráš, tak v tom mase nejsou antibiotika, růstové homrony a jiné ne zcela zdravé a umělé doplňky
já mám dojem, že tohle zrovna "éčka " nejsou.
"Ěčka" jsou barviva a pojidla a "jánevímcočinidla", která se přidávají do výrobku během zpracování, aby držel pohromadě, měl žádoucí barvu, vůni, nekazil se atd. Mají označení E a tři číslice. Myslím, že do toho patří i vitamíny, kterými se uměle obohacují některé výrobky.
Ale pokud se dělá buřt z masa z velkochovu, tak vám tam napíšou že výrobek obsahuje třeba 30 nebo 60 procent vepřového masa, ale kolik má v sobě to maso hormonů a antibiotik a jiného svinstva nikdo už neřeší.
Na druhou stranu, výrobek bez "éček", leč nedobře skladovaný nebo s přetaženou lhůtou spotřeby, která bez konzervačních látek nebývá nijak závratně dlouhá, taky nemusí být zrovna zdravý prospěšný.

No a pokud jde o soju, když byly děti malé, tak strašně frčelo pro děti sojové mléko kvůli alergiím.
Jenže se ukázalo, že zrovna tak jako může být alergie na kravské mléko, může být i na soju. Navíc bylo hrozně drahé. NAvíc pečlivé matky, dbající o výživu , ho hojně nakupovaly v prodejních COUNTRY life,což ale je mléko pro běžnou spotřebu a ne pro kojence. Zajímavý,že asi jen hodně pitomou ženskou by napadlo dát kojenci běžné krabicové mlíko místo Sunaru, ale zapřísáhlé přížnivkyně správné výživy, které měly sestudované o výživě kde co, to se sojovým mlíkem napadlo.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

maYda - já taky netvrdím,že tyto látky jsou v kategorii E-kódů, ale prostě se v potravinách vyskytují a dle mého jejich kvalitu zrovna nezvyšují...

Celkově bych ne vždy dobré příměsi v potravinách rozdělil na tři kategorie

1) Éčka - látky (přírodního i chemického původu...) úmyslně do potravin přidávané z důvodů, jak říká maYda (a jak je uvedeno v mnou citovaných odkazech výše). V běžných množstvích by měly být zdravotně nezávadné, panují určité nejasnosti ohledně jejich dlouhodobé a víceobjemové konzumace.

2) Objemboostery (omlouvám se za nesprávně složený novotvar, ale men se to slovo nevím proč zalíbilo:) - obvykle voda a nebo i další co nejlevnější příměsi jejichž jediným cílem je co nejvíc zvětšit objem či váhu prodávaného masného produktu. Zdravotně by měla být nezávadná (i když u separátu se to nedá tak úplně zarušit), ale rozhodně mají podstatný negativní vliv na kvalitu.

3) Rezidua - nejčastěji antibiotika, růstové hormony a masokostní moučka, které se přidávají do krmiva pro průmyslově chované masné zvířectvo. Do této kategorie patří i stopy špatně skladovaných látek. Obecně se tvrdí,že ty zdravotně prokazatelně závadné jsou zakázané a nepoužívají. Dle mého jsou opravdu zakázané (ty o nichž se to ví), ale s tím, že by se vůbec nepoužívala bych si nebyl tak jist... Zde je třeba rovněž dávat pozor na původ výrobku - výrobek vyrobený ve starých členských státech EU bude nezávadný skoro určitě, ale třeba Polsko má přechodná období pro kvalitu potravin a má velké problémy s kontrolou i té kvality, kterou dodržovat musí...A výrobky z rozvojových zemí...darmo mluvit. V této souvislosti bych uvedl, že slavné BIO-farmy mají v některých věcech mnohem méně přísná pravidla, než velkochovy, proto je docela dobře možné, že produkty z těchto farem budou nižší jakosti... (typicky se jedná především o podmínky skladování hnojiv...) Navíc status BIO-farmy nic neříká o prostředí, ve kterém se tato nachází...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Příspěvek od Trevenorboven »

Vallune, kurva v tuhle hodinu už Ti nerozumim. Ale co sem Ti chtěl říct - za objemboostery apod. se neomlouvej a hojně využívej. Řeč je moc krásná věc a když jí někdo umí obohatit jako Ty nebo já, směle do toho ! Každej pochopí, co chtěl básník říci a kdo ne, může se přeci zeptat, ne ?
Válka neni cukr.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Trevenorboven píše:Toto téma mne také hustoprdelatě zajímá a také jsem laickými a babskými řečmi ovlivněný a také by mě zajímalo více.
Nedávno jsem kupříkladu zaplakal, že se želatina vyrábí z kloubů. Tak jsem dal svým milovaným gumovým medvídkům sbohem, neboť jsem přestal jíst rudé maso a s ním spojené obludoviny. Z důvodů, které bych rád uměl, ale neumím vysvětlit. S éčky to přímo nesouvisí, ale medvídky mi napadli už dříve nějaké mejly o éčkách s tím, že tam je nějaký silný karcinogen, tak bych se pro případ, že bych zase někdy čuníky to... chtěl vědět, jak to s těmi éčky je. . :>:o/
Trevene, asi před rokem jsem zjistil, že věci které nejsou ze železa a ze dřeva se vyrábí ze dvou základních věcí:

1) nejí se to - ropa
2) jí se to - rozemleté zbytky krav

Tedy pokud bys chtěl vynechat všechno, do čeho se přidávají rozelmeté klouby, doporučuju ti nejít nic kromě vlastnoručně vypěstované ovoce a zeleniny.
Rozhodně nic z konzervy, nic z pytlíku, prostě nic co bylo předpřipraveno.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

K čemu bych se vyjádřil:
antibiotika...
strašlivé zlo - především proto, že při nadměrném používání (ať už k léčení sebe či zvířat) dochází ke vzniku rezistentních kmenů, které jednak jsoou odolné proti standardně používanému antibiotiku, jednak, kvůli zvýšení selekčního tlaku, ke zvýšení patogenity - jejich nebezpečnosti.
Komplikuje se to poměrnou stálostí antibiotik - ty zůstávají ve vodě a v půdě, kde tyto pochody pokračují dál.
Ovšem na chuti by se to nemělo nijak projevit.

hormony...
upřímně netuším, jak moc se používají v živočišné výrobě.
Starosti vědcům dělá hlavně používání antikoncepce, ale to je do jiného tématu.

Želatina
vyrábí se z kloubů a šlach. Jde vlastně o směs bílkovin, převážně kolagenu, které byly denaturovány a pak přeměneny v onu známou želatinu.
Nechci kecat, ale myslím, že zrovna vysoký obsah lysinu by mohl gumové medvídky dělat dobrým doplňkem k vegeteriánské stravě, kde některé bílkoviny (často právě tato) chybí.
To, že pomáhá ńa klouby je tak napůl pověra. Želatina, ani zázračné pilulky na klouby s chondroitinsulfátem nemají absolutně žádný přímý vliv na regeneraci kloubů. K něčemu jsou teprve, když je nedostatek potřebných bílkovin. To je pak ale lepší dát si biftek - výsledek stejný, ale chutná to mnohem líp.

Sója...
považuji ji za zlo. Především proto, že mi nechutná.
Jinak se ale ukazuje, že může vyvolávat poruchy imunity, neplodnost a alergie. Také jí absolutně chybí jedna esenciální aminokyselina (ovšem nenosím v hlavě informaci která), což si spousta radikálních forem vegetariánů často neuvědomuje.

Jinak Vallunovy odkazy a informace se mi vcelku zamlouvají.

BIO-farmy...
potenciální zlo. Jak říká Vallun, ty kontroly jsou tam v některých ohledech méně přísné. Třeba docela docela nedávno proběhla aféra s aflatoxiny, což jsou neblahé látky původem z plísní, které způsobují alergie a rakovinu. Byly zastoupené v překvapivě velkém procentu oněch farem.

Jinak, Trevene, obmouvám se, že jsem tady dlouho nenapsal ani čárku.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Faskal - ad želatina pro klouby - máma má s klouby dlouhodobé problémy a jíst gumové medvídky jí (k mému velkému ptoěšení) nařídilo několik lékařů, včetně takových, u tkerých bych očekával, že o tom ěnco vědí a vysvětlili to tak podrobně, že přesvědčili i mého bratra skorodoktora:) A ujistili jej,že se nejedná o žádné placebo nebo tak:)
Sója...
považuji ji za zlo. Především proto, že mi nechutná.
+1:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů