PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Argonantus »

Ono to máte jako s tím nešťastným materialismem.
"Věřit" jsou nejméně dvě slova, která spolu nemají moc společného.

Věřit 1 = ve smyslu náboženském; věřím v Boha, věřím v Odina a tak podobně; je to proces rozumový ale současně emocionální a spirituální.
Věřit 2 = předpokládat. V tomto smyslu mohou věřit klidně i materialisti a vědci a také to dělávají. Věřím, že autobus přijede včas. Věřím, že jsme vznikli v důsledku evoluce.

A podobně jako s tím materialismem, první variantu slova nelze snadno nahradit, pročež je potíž, když je unesena významem druhým.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Vallun »

To je zcela pravda...jen nevím, zda je nejštastnější druhý příklad druhého významu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Cor (šel okolo)

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Cor (šel okolo) »

Jn, tady porozumění blokuje nedostatečná slovní zásoby češtiny.
Mrkneme jedním očkem do angličtiny:

to trust = věřit ve smyslu důvěry a většinou to bývá nějaká ohraničená věc na které se to "láme" (Věřím svému kamarádovi, že mě nepodrazí. Věřím politikovi, že splní sliby. Věřím vědcům, že většinou asi zkoumají objektivně. Věřím papeži, že je morálně silná osobnost...)

to believe (in something/someone) = věřit ve smyslu "tohle jsem přijal jako pravdu" a nemusí to být "ohraničené" na nějakou věc, ale jde o "nekritické" přijetí (Věřím ve vědeckou metodu a evoluci. Věřím v Ježíše Krista a že je papež jeho náměstkem na Zemi. Věřím v konspirační teorii, že nám vláda tají mimozemšťany. Věřím v Trumpa a cokoliv, co dělá - a může udělat co chce, stejně mu to hodím. Atd.), belief jako podstatné jméno bych spíš překládal jako "přesvědčení" než "víru" protože "belief" se může opírat i o čistě racionální důvody

taky by se dalo brát:

credit = věřit ve smyslu záručit se

a pak samozřejmě "to have faith" = "mít víru" v podobném významu jeko "to believe", ale téměř bez výhrad se úpužívá pro tu pravou, bezpodmíněčnou niternou víru, (Mám víru v Boha. Mám víru ve svého syna. Mám víru v našeho krále) ten rozdíl je tam asi celkem malý, ale "faith" opravdu chápu jako "bezelstnou víru" a ne jen "věřím (z různých důvodů), že je něco pravda a následuju to" jako u believe

Celkově mám pocit, že v češtině lidi míchají víru, náboženství, vyznání, důvěru atp., moc nepomáhá, že nemáme u víry víc slov a rozdíl jako mezi belief a faith...hmm...možná by se mohlo psát "víra" (s malým v) a "Víra" (s velkým V)... :think:
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Sosacek »

Jako "důveřovat" je i v čestině.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od midewiwin »

Hlasuju pro výrok, že absence víry neznamená víru.
S tím, že je mi vnucováno, že když v Boha nevěřím, jde z mé strany vlastně taky o víru, se setkávám dost často. Dokonce i s tvrzením, že jde o druh náboženství.
Já to těm lidem nevyčítám. Myslím, že jejich postoj je ovlivněn tím, že si absenci boží existence v mé mysli anebo v mysli dalších bezvěrců neumějí představit.
Já si zas pro změnu neumím představit jejich víru. A tak jsme na tom podobně.
Čas neexistuje.
Cor (šel zas okolo)

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Cor (šel zas okolo) »

Sosacek píše: 31. 10. 2020, 12:37 Jako "důveřovat" je i v čestině.
To jo, ale málokdo říká "důvěřuju v materialismus. racionalitu a vědecké poznání", řekne "věřím" nebo "zastávám x".
Rozdíl mezi důvěřovat (trust) a věřit (believe) máme, ale nemáme ekvivalent věřit-ale-klidně-i-jen-rozumem (believe) a věřit-klidně-iracionálně-hlavně-srdíčkem (have faith).
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od komi »

Argonantus píše: 31. 10. 2020, 08:48 "Věřit" jsou nejméně dvě slova, která spolu nemají moc společného.
Věřit 1 = ve smyslu náboženském; věřím v Boha, věřím v Odina a tak podobně; je to proces rozumový ale současně emocionální a spirituální.
Věřit 2 = předpokládat. V tomto smyslu mohou věřit klidně i materialisti a vědci a také to dělávají. Věřím, že autobus přijede včas. Věřím, že jsme vznikli v důsledku evoluce.
Já se skoro ani nechci zeptat, ale v konspirační teorie věříme 1 nebo věříme 2?
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od ilgir »

Primárně 2, ale u některých lidí to přerůstá do 1.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od MarkyParky »

Já teda nesouhlasím se zařazením vědy pod "believe".

Věda pro mě osobně jednoznačně patří pod "trust", protože je to důvěře ve vědecké metody a vědce, kteří je používají.

Edit: nemůžu říct, že věřím V teorii relativity nebo Věřím v termodynamický zákon, nebo Věřím v Ohmův zákon. Můžu ale říct že věřím teorii relativity, termodynamickému zákonu nebo ohmovu zákonu, respektive výsledkům které dávají.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od komi »

Ilgir píše:Napadly mě hned dost šílené aplikace typu "proč by moje dítě mělo jíst hodnotně, když je na světě tolik podvyživených dětí? A opět předkládá dítěti misku suché rýže."
No za prvé: Je to jak říká Marky, člověku se jen tak nepodaří přerušit svoje programy. Mimochodem, když tu mám křesťana: Je náhoda, že mi tady to naprogramování chování genama velmi připomíná prvotní hřích? Nedokonalost předávaná v okamžiku početí z rodičů na děti ...

Za druhé: Ani racionálně není důvod dávat děti do sirotčinců nebo je nechat strádat. Pokud bych teď rozdala všechen svůj majetek všem tvorům na Zemi, kteří jsou na tom hůře než já, tak dám každému (počítám tam i zvířata) no...nic co by bylo měřitelné...a pak asi můžu umřít hlady. Takže mi z toho plyne, že je vhodné žít tak, abych sebe udržela funkční a relativně spokojenou a současně smysluplně co nejvíc přispěla ostatním měřitelnou a projevitelnou pomocí. A pokud nechci, aby tohle snažení skončilo mou smrtí, tak je vhodné vychovat své děti, aby byly úspěšné a nesobecké.
Argonantus píše:Co se stane, až Boha osobně potkáte?
No, nejspíš bych asi přemýšlela, jestli mě neklamou smysly. Pak bych asi byla dost překvapená, určitě bych měla mega-radost, když bych zjistila, že celý tady ten cirkus k něčemu je.
Cor (šel zas okolo)

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Cor (šel zas okolo) »

Maek:
No pozor, když se setkáš s něčím podezřelým a divným a řekneš si "to přece musí mít vědecké racionální vysvětlení", tak už se dopouštíš "víry ve vědu", čistě na základě tvých dosavadních pozitivních zkušeností s vědou a její schopností objasnit jevy a nikoliv "důvěry", protože v tu chvíli tu důvěru nic nebudí.

Za mně už tohle je "belief". Klidně materialist rational belief. Belief je často berlička a vodítko, obracíme se k němu i podvědomně. Opíráme se o něj.

Trust beru jako "důvěřuju - zatím - protože mám důkaz, důvod etc." a nemám důvod k nedůvěře.
Ale jako klidně "in science we trust", když máš otevřenou hlavu a/nebo jsi skeptik...
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od midewiwin »

MarkyParky píše: 31. 10. 2020, 15:32 Já teda nesouhlasím se zařazením vědy pod "believe".

Věda pro mě osobně jednoznačně patří pod "trust", protože je to důvěře ve vědecké metody a vědce, kteří je používají.

Edit: nemůžu říct, že věřím V teorii relativity nebo Věřím v termodynamický zákon, nebo Věřím v Ohmův zákon. Můžu ale říct že věřím teorii relativity, termodynamickému zákonu nebo ohmovu zákonu, respektive výsledkům které dávají.
Dá se tedy říct, že v češtině nepotřebujeme dva různé výrazy pro sloveso "věřit". Stačí, když jejich různý význam odlišíme pádem.
Neboli:
Věřím ti, příteli ...
Věřím v tebe, Bože....
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od ilgir »

komi píše: 31. 10. 2020, 15:36 Mimochodem, když tu mám křesťana: Je náhoda, že mi tady to naprogramování chování genama velmi připomíná prvotní hřích? Nedokonalost předávaná v okamžiku početí z rodičů na děti ...
Dědičný hřích jako genetická záležitost? No, nevylučuju, že to třeba dnes někdo tak bere, ale určitě to nebude většinové vnímání. Když to Augustin a další teologové formulovali, tak byly geny neznámé. Já beru celý koncept dědičného hříchu jako způsob, jak odpovědět na filosofickou otázku, proč je stvoření zasaženo zlem, jak se s tím vypořádat, a toto vysvětlení předat masám.
Takže mi z toho plyne, že je vhodné žít tak, abych sebe udržela funkční a relativně spokojenou a současně smysluplně co nejvíc přispěla ostatním měřitelnou a projevitelnou pomocí. A pokud nechci, aby tohle snažení skončilo mou smrtí, tak je vhodné vychovat své děti, aby byly úspěšné a nesobecké.
Tento tvůj altruismus a dobrá vůle je osobnostním rysem s materialismem nesouvisejícím nebo z něj nějak vychází?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od MarkyParky »

Tento tvůj altruismus a dobrá vůle je osobnostním rysem s materialismem nesouvisejícím nebo z něj nějak vychází?
Teorie her vysvětlila, jak altruismus může být klidně produktem čistého sobectví.

Ale myslel jsem, že tohle spojení mezi materialismem a hamižností už jsme překonali, takže dotaz moc nechápu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od OnGe »

MarkyParky píše: 31. 10. 2020, 16:27 Teorie her vysvětlila, jak altruismus může být klidně produktem čistého sobectví.
Co já vím, tak teorie her vysvětlila, že altruismus je za určitých podmínek vhodná strategie, což jako není úplně totéž.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů