BIOLOGOVÉ!!!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od sirien »

O hodinách biologie jsem si zásadně čet a nezajímal se o ně, z učitelky sem měl prdel a učebnici jsem si ani nenamáhal koupit.

Přesto se občas najde něco, co mě zajímá. Zrovně teď mám dvě takové šťouravé otázky:

/jsem skoro úplně biologií nedotčený, tak na to pls berte ohled

První:
Můžete mi prosím někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi adrenalinem a noradrenalinem? Ve vzniku, složení, účinku, podmínkách vyplavení atd.

Druhá:
Co způsobuje (jaká látka a jakým způsobem) zabarvení očních duhovek, a proč má na jednu stranu nečekaně široké, na druhou stranu poměrně úzké, přesto různorodé spektrum? A jaká je závislost barvy duhovek k barvě vlasů?

Předem díky moc za odpovědi :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

(takové pěkné téma, ech...)
adrenalin/noradrenalin
jsou to velice podobné látky, které se liší jen v jedné skupině (adrenalin má navíc jednu skupinu CH3, tedy methylovou)
Adrenalin je hormon, který se vylučuje z nadledvinek a připravuje organismus na akci: zvyšuje zásobování tkání krví&kyslíkem, způsobuje rychlejší tlukot srdce, atd prostě "stresový hormon" (pokud vím, není to neurotransmiter)
Noradrenalin je
hormon vylučovaný dření nadledvinek (tedy stejně jako adrenalin) a má podobné účinky jako adrenalin: zrychlení tepové frekvence, vyplavování glukózy do krve...
hlavně jde ale o (respektive nejčastěji se řadí do kategorie):
neurotransmiter, čili látka, jež umožňuje přenos nervového vzruchu mezi jednotlivými neurony v místech zvaných synapse... Tady má aktivující účinek... jde o jeden ze stresových hormonů/ neurotransmiterů...
(kdybys to chtěl víc dopodrobna, mohl bych z knihovny něco vyhrabat)

naše aktivita v hodinách biologie byla tedy podobná... já jsem si četl

Eh, ale duhovka?
látka je pokud vím melanin, což je "skupina barevných látek," které jsou žluté, hnědé až černé ... melanin je produkován specializovanými buňkami - melanosomy, které jsou podobné třeba těm v kůži..
S tou genetikou (závislost na barvě vlasů) je to složitější... nejde totiž jen o "barvu genu" (jak bývá ve školních učebnicích: otec je modrooký &homozygotní ve znaku pro barvu očí a takové...), ale i o další věci, jako vlastnosti tkáně duhovky, vláken, cév v duhovce (ty jsou vidět u albínů, kteří mají červené oči)... samotná barva duhovky má vliv na to, jak bude propouštět světlo (a tím pádem nechá působit i ostatní vlivy)...
třeba u té modré barvy: ta je z velké části ovlivňována jedinou formou genu, které je recesivní (takže aby měl člověk modré oči musí mít tyto formy obě... z toho důvodu se může regulerně narodit rodičům, jejichž předci až nevímdokdy měli všichni hnedé oči modrooký potomek... prostě oba měli kombinaci modrá-hnědá a tedy hnědé oči)
TAKŽE... barva je silně ovlivněna genetickou informací, ale nejen "genem pro barvu očí" ... ten určuje jen tmavost pigmentu... ve hře jsou další faktory
Barva očí a vlasů spolu mohou klidně souviset... Obě jsou totiž z velké míry závislé na produkci melaninu... Čím víc melaninu, tím tmavší oči/vlasy (nemusí na sobě ovšem záviset nutně, a ve vlasech by bylo melaninu hodně a v duhovce málo... ovšem molekula to bude stejná)
U vlasů je těch pigmentů taky víc, tuším, že další hlavní je červený pigment...
Asi tak...
V barvě duhovky se moc nevyznám...
Ale klidně se ptej dál...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

U vlasu souvisi barva s tloustkou a mnozstvim. Cervny vlasy jsou AFAIK nepevnejsi, pak je hneda, blond a na opacnym konci spektra je cervena, ktery jsou nejtenci.

Mnozstvi barviva taky souvisi s tim jak dobre funguje v oku clona -- modrooci a lide obvykle v ostrejsim svetle skoro nevidi, protoze to svetly barvivo tolik nestini. Jestli to funguje opacne s nocnim videnim nemam tucha.
But nobody came.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Díky, to zatím stačí... až narazím v učebnicích psychologie na něco dalšího zajmavého nebo mě něco zaujme na ulici jako ta duhovka, tak dám vědět ;)

((Jen by mě zajímalo, jestli Sosáčka tentokrát potkala biologie (to by pro mě bylo docela překvapení), nebo jestli ho potkala wikipedie (což by bylo standardní :D )))
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Sosacek:
Ej, to mne nenapadlo...
a máš pravdu...
světlé oči nestíní nejlíp... a i proto jsou víc domodra... musím se na ostré světlo zeptat nějakého modrookého biologa...
S nočním viděním to asi moc souviset nebude... Během adaptace na tmu se rozšiřuje zornice a tím pádem klesá vliv propustnosti duhovky...
Třeba noční vidění kočky spočívá v tom, že má za sítnicí další vrstvu buněk, které odráží světlo zpět ke světločivným buňkám (tapetum lucidum)... rozličná problematika očí byla taky dost rozebraná v "evoluci" (pro ty, co to nečtou)

S těmi vlasy to má taky něco do sebe... čím větší vrstva barviva, tím tmavší... ale když se dívám na své vlasy, tak ty tenší zas o moc světlejší nejsou...

Ej, Siriene,
nenapadá tě nějaká kniha mezi našimi obory?
Já jsem se onehdy dostal k něčemu o evoluční psychologii a bylo to zajímavé, jenže jsem něměl moc, jak to rožšířit...
A do evoluční biologie (což je můj oblíbený obor, ve kterém se hezky vyprávějí pohádky) to nějak spadá...

EDIT:
eh, v tom byly nějaké zmatky...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

(biologie. jsem linej neco hledat)

Proc potom modrooci lide nevymreli? Ne, delam si legraci.

No, ja jsem na jedny slecne s normalne svetle hnedejma vlasama nasel jeden mnohem min ohebnej a uplne cernej vlas, takze to tuhle teorii potrvzuje (ne ze by jeden dukaz neco znamenal). na druhou stranu, mam docela hodne vlasu bez barviva (aci kazdej desatej) a nepripadaji mi o nic horsi nez ty barevny.

EDIT: pri premysleni o barve oci me napadlo, proc ksakru vsichni chteji mit v tom scifi a fantasy a janevim co kocii oci, kdyz mit kocici usi by bylo mnohem lepsi (a taky hezci). myslim, kocky vidi cernobile a velmi spatne vnimaji veci ktere se nehybou, takze by se jim treba docela spatne cetly knizky, heh. ale kocici sluch a hlavne rovnovaha ... to je vec! :)
But nobody came.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

obávám se, že tady jsou Tvé znalosti trochu mimo, Sosi. Kočky jsou jedni z několika málo známých tvorů, kteří dokáží barevně vidět i v noci!
Proc potom modrooci lide nevymreli?
protože jsme úžasní ;)

jinak já mám světlý vlasy, kdysi čistě blond, teď už mi kapku ztmavly, a mám je docela hustý a pevný...

Faskal: Evoluční psychologie, psychologie tvrdící že každý znak našeho chování, jednání i prožívání se musel z něčeho nějakým způsobem a z nějakého důvodu vyvynout, že musel mít evoluční opodstatnění. Např. arachnofobie je jen příliš zvýrazněný dědičný strach z pavouků, který nám kdysi umožňoval přežít. Podobně všechny ostatní fobie jsou z pohledu evoluční psychologie pouze nepřiměřeně zvýrazněným obraným znakem.
Evoluční psychologové mimochodem také vytvořili teorii memů, pokud Ti to něco říká.
Jen tak mimochodem - Právě Alnag je evolučním psychologem, takže pokud chceš znát něco víc z tohodle oboru, zavítej na d20, nebo dej vědět, pošlu Ti jeho ICQ.

Existuje mnoho podoborů psycologie, které jsou provázány s biologií.
Začal bych třeba biologickou psychologií, což je obor skoumající vliv fyzična na psychično (jak se dá poměrně snadno tipnout) - hormony, geny, neurotransmitery atd.
pak tu je ona evoluční psychologie zmíněná výše, behaviorismus vzešel z biologie, první PS směry na konci devatenáctého století byly také hodně biologické (Freudovo provázání psýché se sexualitou, funkcionalismus atd.).

Hodně se PS a Bi kříží ve zkoumání mozku - například za pomoci psychologie byly identifikovány mnohé mozkové lokace a funkce, postup byl většinou ten, že PS popsala, jak daná mozková funkce pracuje a jak by tedy +- mělo její centrum vypadat, a biologové pak už najednou věděli, cože to vlastně mají hledat. Tímhle způsobem došlo k rozeznání mozkových funkcí všech sedmi smyslů, pamětí, řečových center atd.

Základní průsečíky Bi a PS najdeš v Ritě L Atkinson - Psychologie (Portál 200n ... tušim že 2002), je to souhrná kniha popisující všechny hlavní odvětví psychologie, ale psali jí američani, takže je orientovaná dost biologicky...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

fakt? faskale?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

jinak já mám světlý vlasy, kdysi čistě blond, teď už mi kapku ztmavly, a mám je docela hustý a pevný...
Ale tak pevný, jako já určitě ne. A já mám černou čerň. :P
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

jinak já mám světlý vlasy, kdysi čistě blond, teď už mi kapku ztmavly, a mám je docela hustý a pevný...
Invictus píše:Ale tak pevný, jako já určitě ne. A já mám černou čerň. :P
A kto má väčšieho vtáka? :>:o/
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Sirien:
fajn, dík, kouknu někdy na d20
Proc potom modrooci lide nevymreli?
protože jsme úžasní
Aha, takhle to je... A já už to naivně chtěl vysvětlovat přes genetiku...
fakt? faskale?
eh, ... s radostí odpovím, ale uniká mi na co

Hm... říká se, že zdravý vlas se dá natáhnout až o 1/3 původní délky... to je docela dost...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

ale to je přeci jasná genetická zákonitost! Jsme úžasní a proto šíříme své geny dál :D

Ta sosiho otázka myslím byla právě k tomuhle tématu s úžasností...

Třetinu délky? Hm... jako že se natáhne o třetinu délky předtím než praskne ve svém nejslabším bodě, nebo za předpokladu, že budeme uvažovat jen o vcelku homogenním vlasu?

Invictus: Zdá se mi to, nebo má Bidfi komplexy z našich perfektních vlasů? $lol$
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Sirien:
Genetická zákonitost?
Pche, zapomeň, jsi obyčejný recesivec...
Na druhou stranu si vy modroocí můžete být jistí, že když vás hnědoocí zavřou do koncentráku, tak vaše geny nevyhladí pravděpodobně nikdy

mám za to, že se to uvažuje v reálu, prostě dokud to nepraskne...
když to skouším, tak se mě vlas stejně trhá uprostřed...

stejně je zajímavá představa, že vlas a nehet jsou vlastně stejná látka...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Faskale, máš nějaký přehled o tom, kolik modrookých lidí je v europoidní populaci? (to abychom věděli, jak jsme výjimeční $P ) Co procentuální zastoupení dalších barev?

Existuje nějaký plynulý přechod mezi jednotlivými barvami oční duhovky? Nebo je to "skokové"?
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Wanto: IMHO jsou diskretni.

Faskal: to neni tak moc uchylna predstava jako ze diamanty, saze a tvoje ucho jsou stejna latka, ne?

ne, moje otazka byla o kockach. ok, vidi barvy (nekde jsem cetl ze ne. ale tam co si vzpominam tak slo myslim o lvy, a ti se od domacich kocek precejen lisi). ale kocici sluch (nebo hmat) mi stejne prijde lepsi.
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 2 hosti