Natural Justice?

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše: 16. 6. 2017, 08:04 Tvoje předpoklady, ze kterých vycházíš, jsou v jiném vesmíru, než je ten můj, takže k tvému názoru nemám co říci.
Myslíš předpoklady, že někteří lidé jsou relativně často ohroženi násilím v místě svého bydliště, kterému se nemůžou vyhnout, i kdyby chtěli, a tak by měli mít právo nosit zbraň pro obranu a v případě nutnosti ji použít?

Jako už jsem si všiml, že v některých oblastech žiješ v bublině a domníváš se, že všude je to stejné (třeba odmítání autostopu s tím, že všude se dá dojet hromadnou dopravou), takže bych se nedivil, že se ty bubliny týkají i jiných oblastí.

Pokud máš namysli můj omyl v oblasti pohřešovaných a nalezených lidí, tak ten jsem už uznal. To že stále nemám odpověď, o čem má svědčit 150 vražd ročně s klesajícím trendem je druhá věc, a do téhle odbočky jsem zřejmě vůbec neměl zabíhat.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Argonantus »

Přesně tak.
Já a Invictus žijeme ve státě, kde je něco kolem 200 vražd ročně, číslo je desítky let celkem konstantní a v poslední době spíš klesá.
Zbraň nepotřebujeme, protože bychom spíš přivolali pravděpodobnost nějaké nehody.

Ty žiješ ve státě, kde je pravděpodobně 10.000 zavražděných a manželka se bojí na ulici.
Takže pochop, že se těžko setkáme.
Otázky, kolika ranami je třeba střelit maníka, aby zhebnul, mi připadají užitečné z hlediska hry nebo literatury, pro reálný život ne až tak.
Bezpečnostní rady dětem v našem vesmíru vypadají úplně jinak.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Sosacek »

Argonantus píše: 16. 6. 2017, 09:09 Ty žiješ ve státě, kde je pravděpodobně 10.000 zavražděných a manželka se bojí na ulici.
Nejak mi chybi ta citace. Jinak to se nedela - lhat lidem do oci, ze rikali neco, co nerikali.
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Argonantus »

Soss:
je možná dobré používat skill "pročtení příslušné linky debaty", než do toho vletíš jak králík do závěje
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 33#p509133

Pokud bys nedokázal dočíst Jersonův post, který je dost dlouhý, najdi si moji následující reakci, kde je to vytažené, ať víš, o čem s Jersonem mluvíme.
Pak si dej mokrý hadr na hlavu a zkus to znova.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Faskal »

(editováno - rozepsáno)
Jerson píše: 14. 6. 2017, 09:13 A uvědomuješ si, že na každou vraždu připadá stovka současně pohřešovaných lidí? Řada z nich jsou samozřejmě lidé na útěku, ale ve zbytku může být v pohodě tisícovka zavražděných, které zatím nikdo nenašel. Nebo pět tisíc. Nebo deset tisíc. Takže s těmi 150 vraždami ročně bych byl maximálně opatrný pro účely argumentace, a už vůbec bych neoperoval nějakým trendem.
Citace existuje, zde ji dokládám. Není to tak dávno, co moderátoři v jiné debatě prosili, ať se navzájem neoznačujete za lháře. Nedělejte to prosím ani tady a obecně se vyvarujte osobních útoků.
...
To ale nic nemění na tom, že celá tahle debata přestává mít civilní formu.

Prosím přestaňte si nadávat, specificky napříkad označovat ty, se kterými nesouhlasíte, za "lidi se stejným psychologickým profilem jako vrah". Dík.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Argonantus »

Edit:
s ohledem na změny předchozího příspěvku tento nedává smysl a dělá jen dusno.
Takže ho mažu.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 16. 6. 2017, 18:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Faskal »

To nebylo na tebe.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Natural Justice?

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 15. 6. 2017, 20:43 Příště prosím nedávej argumenty z videa, fakt nemám kdy se na ně dívat.
Hlavně že máš kdy se hádat. A nevadí ti chtít po mě, abych si dohledával videa, co mají podpořit tvůj pohled na věc. A pak se ti nelíbí videa, která najdu. Ale ok.
Jerson píše: 15. 6. 2017, 20:43Napřed po mě chceš, abych ti napsal, kolik výstřelů je podle mě třeba na zabití útočníka v autě v šeru.
Nic takového jsem po tobě nechtěl. Chtěl jsem vědět, kolik výstřelů je potřeba, abys měl reálnou šanci někoho zabít a ptal jsem se na to poté, co jsi tvrdil, že do 5 metrů, za jasného dne, musíš vystřelit nejmíň třikrát, abys měl slušnou šanci, že útočník přestane útočit a nejspíš ho ani vážněji nezraníš. Protože zastavovací účinek 50 %.
Jerson píše: 15. 6. 2017, 20:43A co z toho pasuje na mě?
Odpovídající jsem zvýraznil:
U pachatele bylo zjištěno vysoké IQ (130) v pásmu vysokého nadprůměru. Ale využití tohoto potenciálu je v jeho případě minimální. Chybí schopnost empatie. Osobnost pachatele je uzavřená s rysy emoční zploštělosti, nízké sebedůvěry, podrážděnosti a egocentričnosti. Je nepřizpůsobivý s nezájmem o okolí. Nebyla zjištěna závažnější duševní porucha a rozpoznávací i ovládací schopnosti byly vzhledem ke stíhané trestné činnosti zachovány.

Samozřejmě je to převážně pohled přes internet, nejsem psycholog a některé věci můžu jen hádat, takže je tomu třeba tak přistupovat.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Jerson »

Faskale, opravdu jsem to byl já, kdo napsal, že účastníci fóra mají stejný psychologický profil jako vrah?

Argonante, jak vidím, v téhle debatě člověk nemá právo dělat chyby, když chce najít nějaké podklady pro svá tvrzení dřív než přibydou tři strany debaty a téma se změní. Už jsem řekl, že tisíce potenciálních vražd byl můj omyl. Mám to zopakovat?

OnGe - jestli to srovnání myslíš vážně, tak už na tebe nebudu reagovat. Nejen v tomto tématu, ale vůbec.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Faskal »

Napsal to OnGe a teď ještě jednou. Co na to říct? Hmmm.

Neee, jsem ve vlaku a padá sign...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Jerson »

Ok, ono to vypadalo, že jsem to udělal já, když jsi mě citoval.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Invictus »

Jerson: Co se týče té linky o počtu vražd. Tak Vallun psal, ohledně nepřiměřeně uvalené vazby za nutnou obranu toto:
Jenže, když se tak soudce bude rozhodovat pravidelně, tak to skončí tak,že se nikdo nebude bránit, pokud nepůjde o kejhák přímo jemu a těch mrtvých bude mnohem, mnohem víc.
Já jsem hlavně v reakci na ty implikované hromady mrtvých napsal, jestli si uvědomuje současné počty mrtvých, které jsi se jal rozporovat.
A když to čtu zpětně, tak mi k jeho tvrzení opravdu chybí nějaké číslo, které by vyjadřovalo počet vražd, kterým se u nás ročně zabrání použitím střelné zbraně. Ne krádeží, loupeží, ublížení na zdraví, ale vražd. A naopak by stálo za to najít číslo, které by vyjadřovalo, kolik lidí zemřelo v rámci nutné obrany, třeba právě při zabránění krádeži a podobným zločinům.
Ale ano, byl to jen takový méně důležitý směr, téměř off topic.

Chtěl jsem psát ještě dál, ale debata už je zbytečně vyhrocená, a kromě věcí, které se vyjasnili, se už celkem točíme v kruhu (navíc duplikujeme debatu o zbraních, o které to nebylo), takže to už asi nechám být.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Fritzs »

OnGe píše: 16. 6. 2017, 10:46 Chybí schopnost empatie; egocentričnosti
Tohle sedí spíš na tebe než na Jersona.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Jerson »

Invictus píše: 16. 6. 2017, 12:31 A když to čtu zpětně, tak mi k jeho tvrzení opravdu chybí nějaké číslo, které by vyjadřovalo počet vražd, kterým se u nás ročně zabrání použitím střelné zbraně. Ne krádeží, loupeží, ublížení na zdraví, ale vražd.
Ten Vallunův post mi utekl, tak proto jsem nechápal, kde se to číslo vzalo.
Tohle číslo neznám a ani nevím, zda se dá skutečně zjistit. Ať proto, že pokud se z pistole v sebeobraně nestřílelo, tak 95% případů není vůbec nehlášeno a nikdo další se o nich nedozví, a i když se už zbraň použije pro odvrácení útoku, tak není podle čeho říct, zda by v daném případě došlo k vraždě. Což je ostatně i podstatou toho případu s řidičem a střelcem - je docela možné, že dotyčný střelec zabránil vraždě / zabití (podle toho jak to chceš rozdělovat) jednoho až tří lidí, ale není to jak zjistit, stroj času a pohled do alternativních vesmírů nemá nikdo další.

Nicméně osobně bych rozhodně v debatě nechtěl jít směrem, že (střelná) zbraň by měla sloužit primárně k odvrácení vraždy. Je to prostě prostředek obrany, použitelný v různých situacích, od "naval prachy, nebo tě zkopu", po situaci, kdy někdo jiný začne střílet v obchoďáku do lidí a není kam utéct. A samozřejmě se bude lišit "použití" zbraně, od položení ruky na pistoli a varování, že budu střílet, pokud dotyčný neodejde, až po střelbu na člověka s vědomím, že můžu zabít. A každý oficiální nositel střelné zbraně pro sebeobranu je dost důkladně poučen o následcích a právních aspektech použití zbraně.

Druhá strana mince je, že držitelé zbraní u nás si uvědomují situaci i celkové nálady společnosti, a většina z nich rozhodně nepodporuje žádné frajery, kteří si vezmou zbraň do hospody, aby tam s ní machrovali, nebo lidi, kteří s pistolí v ruce vyhrožují kdekomu, a v řadě případů tyhle lidi nahlásí na policii, případně proti nim svědčí. Protože si moc dobře uvědomují, že je v jejich zájmu, aby pistoli legálně neměl žádný magor, protože i jeden takový stačí na silné ovlivnění veřejnosti v jejich neprospěch.

Osobně by mě velmi zajímalo, jak by byl tenhle konkrétní případ posuzován ve chvíli, kdy by ten řidič jednoho člověka přejel tak, že na to následně zemřel, a až potom by byl zastřelen.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Natural Justice?

Příspěvek od Faskal »

Omlouvám se za nepřesné vyjádření, napsal jsem do jednoho odstavce tři myšlenky. Svůj první post nahoře na stránce jsem rozepsal.

Prosím tam o udržení diskuzní kultury a především o to, abyste se vyvarovali osobních útoků.

Jinak se ovšem v diskuzi nenechte rušit.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Vallun a 9 hostů