Globální oteplování

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Argonantus »

Midewiwin:
Já bych byl daleko opatrnější.

Především se nebavíme o skutečné době ledové, s poklesem o mnoho stupňů, ale o rozdílu mezi MWP/LIA asi tak jeden stupeň celsia, tedy zhruba to slavné Globální oteplení, co se v současnosti odehrálo někde od Jana Nerudy.
Takže takovou "dobu ledovou" si lze namodelovat prostě tím, že se posuneme o 100 nebo 200 metrů (nevím přesně) výš nad moře. Dole u Vltavy máme MWP, nahoře na Petříně LIA.
Polapit takové jemnosti v krajině obvykle znamená, že se prostě posouvají pole a plodiny o nějaké metry nahoru a dolů, a bylo by asi zatraceně těžké to vysledovat přesně.

S těmi "exotickými" rostlinami je potíž v tom, že plno z nich není nijak moc náročných na teplo, jen je nikdo z různých důvodů u nás do té doby nezkusil pěstovat a napadalo to až renesanční zbohatlíky. Excelentní příklad je thuje, vysloveně středomořská záležitost, kterých je u nás po 70tých letech úplná lavina. A problémy se zimou žádné.
Konkrétně s broskvemi, po dvaceti letech jejich pěstování v Praze ve výši 300 metrů nad mořem bych si dovolil tvrdit, že to jde kupodivu snadněji, než meruňky. Mandloň léta podezírám, že je ten samý případ - v Čechách ji málokdo pěstuje, protože ho to prostě nenapadne, že to jde.

S tím vínem si mohu dovolit být konkrétnější. Víno opět vyroste leckde, dnes ho pěstují v Anglii nebo v Kanadě. Kolem Míšně se pěstuje odedávna. Jasná hranice je, když vám při ostřejší zimě keř zmrzne; to je ale zase hodně závislé na stáří keřů (když přežije se štěstím první roky, pak už docela drží.) Problém je s dozráváním některých náročnějších odrůd, třeba u ryzlinku (ten je koncentrované slunce, žádnou půdu skoro nepotřebuje...)
No a zrovna ryzlink se pěstuje v Německu průběžně kdovíodkdy, objeven byl coby skvost zrovna v 15. století, tedy už jasně v LIA.

U nás bylo vína naprosto nejvíc za Rudolfa, tedy opět jasná LIA. Hovoří se až o 30.000 hektarech, asi třetina v Čechách zbytek na Moravě, s výrazným podílem Prahy coby největší vinařské obce u nás vůbec, a navíc zřejmě většina vína byla červený pinot noir (opět zcela mimo obvyklé tradované představy). Stran té Moravy, víno se tehdy pěstovalo taky u Olomouce a u Šumperka. A úplně nejlepší víno byl brynšt z Loun. O Litoměřicích škoda mluvit - našel jsem záznamy o pěstování na Levíně, 400 metrů vysoko, tedy severněji než Praha a výš než Petřín. Jenže spíš v MWP, než v LIA.

Problém je, že to podle mne celé spíš svědčí o náladě publika, než o technických možnostech. Prahu si snadno lze představit zavalenou vinicemi na všech možných zajímavých jižních svazích - třeba zlom Vinohrady/Nusle, jižní svah Petřína, Hanspaulka, svah Rokytky v Libni až k Tróji - tam je všude víno zcela jasně doložené a jsou toho stovky hektarů. Vidím to přesně obráceně - pokud to šlo bez problémů tehdy, dnes by to šlo tím snadněji, a brání zejména to, že půda je zastavěná domečky a zatraceně drahá.
A hlavní důvod úpadku vína nejen u nás, ale i ve světě byla průmyslová revoluce, favorizující jednodušší a levnější pivo, a pak fyloxera. S počasím to nesouvisí.

Opravdu zajímavé by bylo zjistit, zda se pěstovaly během LIA náročné věci ve větších výškách, třeba na vršku Petřína, tam už začíná jít do tuhého; případně, zda tehdy někdo zkoušel Merlot a Carmenere a podobné zdánlivě nepravděpodobné věci, u kterých se opět ukazuje, že je u nás dnes vypěstovat bez problémů lze. Teprve tam by možná byl nějaký rozdíl.

Asi by šlo vymyslet pěknou studii na Cortonu v Burgundsku, což je ideální vědecký kopec, kde se zřejmě vinice rozšiřují v teplejších dobách nahoru po svahu a obráceně, a to minimálně 600 let, ale spíš víc. Jediný problém je, že Francouzi jsou bordeláři a nebylo by snadné to dohledat. Dnes tam končí zhruba ve 350 metrech.

Šafrán neumím, jak je náročný na teplo. Roste na jihu, ale to samo o sobě ještě nemusí moc znamenat.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 27. 10. 2018, 10:46 Když to tu rozebíráte - kvůli bionaftě bylo potřeba předělat prakticky celou spalovací část motorů a většinu komponent vyvinout znovu, plus přidat další, a jejich životnost je proto předchozím sotva poloviční. To co se momentálně přidává je maximum, kolik byli výrobci aut schopni snést.
Co to snížení životnosti způsobuje?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Globální oteplování

Příspěvek od midewiwin »

Argo píše:Já bych byl daleko opatrnější.
Především se nebavíme o skutečné době ledové, s poklesem o mnoho stupňů, ale o rozdílu mezi MWP/LIA asi tak jeden stupeň celsia...
Především se vůbec nebavím o žádné době ledové ani o rozdílech teplot MWP/LIA, ale o tom, jak se dobabrat ke skutečným teplotním hodnotám v dobách, kdy se teploty neměřily, za pomoci nějakého rostlinného druhu, který je náročný na konkrétní /pokud možno úzké/ rozpětí teplot.
Réva i další ovoce mají spoustu odrůd, které podléhaly pěstění se zaměřením na místní podmínky, takže nejsou příliš použitelné, ale ten šafrán je pokud vím jen jeden, pořád ten samý. Byl tu, není tu. A to přesto, že je placen zlatem, takže se dá předpokládat, že jeho pěstování neskončilo z nějakého rozmaru. V Německu to s ním v posledních letech zkoušejí, ale asi nic moc.
Tím chci říct, že by nám to mohlo vypovědět, v jakých hodnotách se v Čechách pohybovaly teploty v letech, kdy je tu doložen, a to přesněji, než jiné metody.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Faskal »

... on je s tím problém, midewiwin, v tom, že to není jenom otázka teplot (které se docela dobře odráží v letokruzích i třeba v izotopech kyslíku), ale také vlkosti (která se také odráží dobře třeba v těch letokruzích, ale už ne třeba v izotopech kyslíku). Ten graf, co jsem ti před pár stránkami postoval, nicméně ukazuje vývoj pylu řady různých druhů v čase, takže přímo odpovídá na tvou otázku, akorát je to teda z Itálie a ne od nás. Mimochodem, nějak jsem si nevšiml, že by na to Argonantus nadšeně reagoval, ale věřím, že by se mu vzhledem ke směru jeho argumentace měl líbit, protože studie ukazuje periodicitu klimatu nezávislou na lidech a debatuje podobný článek "The role of East Atlantic (EA), North Atlantic Oscillation (NAO) and their interplay over the Iberia", přičemž nachází vliv intenzity slunečního záření na (a nebo součin s) EA a NAO a ve výsledku na MWP, LIA i 4.2 ka event. Stejných dechem bych však měl dodat, že současný trend zvyšování teploty se současnou sluneční aktivitou dobře nekoreluje, pro jsou zde debatované obavy - že za to moderní zvyšování teploty může oxid uhličitý.

...Šafrán je navíc intenzivně šlechtěná kytka a už dlouho je (jak se dívám na wikipedii) triploidní, takže neplodný a množí se výhradně pomocí hlíz, tedy lidskou činností. Z toho důvodu pro potřeby této debaty není bohužel moc použitelný.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Argonantus »

nějak jsem si nevšiml, že by na to Argonantus nadšeně reagoval, ale věřím, že by se mu vzhledem ke směru jeho argumentace měl líbit,
Já se omlouvám ještě jsem tenhle problém nějak nezpracoval. Ale zaznamenal jsem a zaujalo mne to.
Já jinak nemám problém s lidskou činností. Nijak netrvám na tom, že to člověk zcela jistě nezpůsobuje.
Mate mne, že se všeho nadchli těmi emisemi, a nikoli spoustou dalších lidských činností, které narozdíl od emisí probíhají i stovky a tisíce let.
Jinak řečeno - chtěl jsem zničit svět, ale ne takto!

Taky dumám nad tou distribucí tepla, via vítr, proudy a tak podobně. Zdá se, že tepla dopadne od slunce stejně, takže by to mělo být jedno.
Jenomže i ta teorie o emisích vlastně uvažuje o odlišném příjmu tepla tím, že se mění poměr mezi odrazem a pohlcováním tepla.

Pokud bych měl třeba teoreticky faktor, který působí výrazně převažující směr větrů z moře na pevninu, pak bude mít větší vliv mořský vzduch, který je vlhký a studenější, kdežto pevninský suchý bude vytlačován uprostřed té pevniny nahoru a tam se postupně ochladí. Výsledek, že saldo přijatého tepla na Zemi bude menší.
Opačný mechanismus, distribuující horké a suché teplo z pevniny i po moři - to přesně se stalo s počasím v Evropě letos, mimochodem - povede naopak k oteplení.
Pokud člověk dokáže nějakou činností tento poměr měnit, je to důležité.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

Argo, tad yimho uvažuješ dost obráceně...ohřívání vzduchu vyvolává vítr...voda lépe akumuluje teplo než pevnina...a stim snad nci udělat nedokážeme...klíčové opravdu je to odrážení tepla...

Navíc to, jak podceňuješ rozdíly o 1 stupeň není úplně rozumné, podívej se, jaký vliv to má na sucho...ono to nemusí a nejspíš nebude tak, že hrozí upčení se, ale prostě ubyde srážek, tim klesne produkce zemědělství a bude třeba stále více zdrojů využít k zajištněí pitné vody...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Argonantus »

Já sucho nijak nepodceňuju. Ono může být v konečné instanci horší, než to slavné oteplení.
Jiná věc je, že to dost vypadá jako symetrické projevy téhož.
Pokácím les = změním albedo + uberu rozsah filtru, který čistí CO2 + změním vítr a mraky + změním jímavost vody
To už začíná být dost nepřehledné až nedozírné.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

Jiná věc je, že to dost vypadá jako symetrické projevy téhož.
stoprocentně, míra propojenosti je obrovská...

Přesto ta deforestace mi připadá jako trochu složitější jev...u nás výrazně, ale celkově v Evropě míra zalesnění v psoledních 30 letech stoupá...smrkové monokultury, jak jsou blbé z mnoha jiných důvodů, tak jak rychle rostou, tak usuzuji, že tím vážou více CO2...

Jinak ale z hlediska toho albeda je les spíš oteplovací faktor ne? pohltí více záření, než třeba pole...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od OnGe »

Vallun píše: 27. 10. 2018, 15:20 Přesto ta deforestace mi připadá jako trochu složitější jev...u nás výrazně, ale celkově v Evropě míra zalesnění v psoledních 30 letech stoupá...smrkové monokultury, jak jsou blbé z mnoha jiných důvodů, tak jak rychle rostou, tak usuzuji, že tím vážou více CO2...
To s tím zalesňováním u nás je sice pravda, ale v jiných částech světa zvládají kácet takovým fofrem, že to nenearovnáme ani kdybysme ty lesy vrstvili na sebe. Když se bavíme o globálních vlivech, musíme se na to dívat globálně. Ne jako Klaus, co na sjezdovce v Rakousku žádný úbytek ledu nepozoroval.
Vallun píše: 27. 10. 2018, 15:20 Jinak ale z hlediska toho albeda je les spíš oteplovací faktor ne? pohltí více záření, než třeba pole...
Nevím jak pole, ale lesy mají jednu z nejnižších odrazivostí z přirozených prostředí. Liší se to podle druhové skladby, ale může to být i víc, než městská zástavba. Nicméně je potřeba si tu uvědomit, že stromy asi 10 % té energie použijí na fotosyntézu, tj. chemicky jí uloží. To je velký rozdíl třeba proti takové silnici, která to prostě jen přemění na teplo.

A ještě zdůrazním, že lesů globálně ubývá (pomalu, ale setrvale https://data.worldbank.org/indicator/AG.LND.FRST.ZS ), takže za oteplování taky nemůžou.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Faskal »

Protože má Invictus lepší věci na práci (šťouch), tak v mezičase provedu hluboký ponor do historie. IPCC v roce 1990 vydala svůj první report, ve kterém ukazuje graf vývoje teploty v minulosti. Protože mě historie vědy fascinuje, tak jdu po něm. Pro představu, ocituji svůj nedávný příspěvek, budeme mluvit o tom prvním grafu:
Faskal píše: 22. 10. 2018, 20:27 Obrázek
Argonatus se směje tomu z první zprávy IPCC, já jsem hledal argumenty, že ten prostřední (třetí zpráva - hokejka) má metodologické chyby. Nicméně opět protokoluji, že v době, kdy jsem šťoural do hokejky, už tady byl mezi námi třetí graf a proti tomu nic nemám - ten hezky ukazuje jednak těžko oddiskutovatelný oteplovací trend, jednak složitost toho, jak odhadujeme teploty pomocí nepřímých studií.

Zdroj, přehledový článek, ale už postarší (2010).
Historie grafu je poměrně složitá, ale dá se vystopovat k práci Huberta Lamba, což je slovutný klimatolog, co založil Climate Research Unit na University of East Anglia (to jsou ti zlouni z ClimateGate), z roku 1965: THE EARLY MEDIEVAL WARM EPOCH AND ITS SEQUEL. Článek je volně dostupný zde, pro sichr ho dám i do přílohy.

Je to hrozně zajímavá práce, u které se člověku tají dech, když vidí, že "tudy kráčely dějiny". Svým způsobem je práce hrozně naivní, ale těžko to autorovi vyčítat, protože je to práce, která vznikla v době, kdy ještě nebyly vyvinuty metody pro zjišťování změny teploty v minulosti. Pro představu: popisuje, jak byla předpověď počasí omezená před tím, než se začaly používat radary.

Práce je založená především na tom, že autor zpracoval data z kronik zachycující neobvyklé klimatické podmínky v Anglii (kvetení mimo běžnou dobu, sklizeň zničená deštěm, ...) a podle toho určil pravděpodobnou teplotu. Mocně si vypomáhal také znalostí toho, co se kde pěstovalo, především pěstování vína - tomu věnuje enormní množství prostoru, vřele doporučuji zrovna Argovi - má tam mapku, kam až ty vinice sahaly.

Z "poctivých" dat vlastně nepoužívá vůbec nic, jenom cituje, jak ve Skotsku vyhrabávali vzorky rašeliniště, které hezky odráží klima, především množství srážek. Vychází mu následující graf:
lamb_1965_ipcc1.jpg
Původní popisek: "Fig.3. Temperatures (°C) prevailing in central England, 50-year averages. A: year; B: high summer (July and August), and C: winter (December, January and February). Observed values (as standardized by MANLEV, 1958, 1961) from 1680. Values for earlier periods derived as described in the text. The ranges indicated by vertical bars are three times the standard error of the estimates."
Nahoře (A) je celoroční průměr, uprostřed (B) vrchol léta, dole (C) zima. Samotný graf je ovšem příšerně složitý. Body představují padesátiletý průměr. Úplně vpravo v grafu jsou "reálně naměřené teploty", hlouběji do minulosti teploty odhadnuté z přímo zaznamenaných klimatických podmínek. Každý graf má kromě této čáry tři další čáry - nejnižší je ta, co mu vyšla v analýze nepřímých klimatických podmínek z kronik. Nejvyšší (s výjimkou posledního grafu, kde je uprostřed) je hodnota upravená tak, aby seděla na botanické analýzy - bere ohled na preference rostlin. Nakonec celá čára ukazuje, jak si autor myslí, že to bylo. Jedná se sice tak trochu o pustý odhad, ale většina práce pojednává o obhajobě toho názoru, tak vlastně proč ne - dlouhé je to jak kráva.

Je vidět, že autor je dost ve vleku své vlastní představy o tom, jak to v tom středověkém teplotním optimu mělo vypadat. Tvrdí například: "Evidence of early Norse burials in southwest Greenland, and plant roots deep in ground now permanently frozen, suggests that annual mean temperatures there must have been 2-4 ° C above present values." - vyhrabal tedy, že v Grónsku mělo být tehdy o 2-4°C víc než v jeho době. Zároveň cituje studii o tom, kam až putovaly ledové kry, podle které mělo být při středověkém optimu jenom o trošku tepleji (+0,5°C) než v jeho době. S touto představou pak staví graf teploty upravený podle rostlinstva a graf odpovídající "jeho názoru". Přitom kdyby se držel těch svých původních dat, tak by mu to vlastně vycházelo mnohem blíž datům, které máme dneska nasbíraných z různých studií.

Extrémně zajímavý je jeho komentář: "The changes indicated are small enough to account for earlier impressions in some quarters that there has been no significant change of climate in the last 2,500 years, yet they are big enough to be surprising in terms of previous meteorological knowledge and undoubtedly upsetting for the human economies of those times (and perhaps of any time)." Tím vlastně říká, že je dost možné, že jím pozorovaný efekt je pouze lokální, ale je dost velký, aby na této lokální úrovni měl značný efekt pro dotčené lidi. Začátek citace naznačuje, že naše představy o středověkém klimatickém optimu jako o možné pouze-lokální záležitosti, jsou hodně staré.

Každopádně, tohle bylo hodně dávno. Mnohem později přišla první zpráva IPCC, ve které je tento graf:
IPCC1.jpg
Originální popisek: "Figure 7.1: Schematic diagrams of global temperature variations since the Pleistocene on three time scales (a) the last million years (b) the last ten thousand years and (c) the last thousand years The dotted line nominally represents conditions near the beginning of the twentieth century"
Graf a) a b) mě moc nezajímají, c) je nápadně podobný grafu, co jsem právě postoval. Popisek je dost neurčitý a osa y je nepopsaná. Přerušovaná horizontální čára odpovídá teplotě na začátku dvacátého století.

Ve vědě by se člověku nemělo stát, že vidí nějaký graf "nápadně podobný" bez toho, aby byl citován, ale tady tomu tak je. Před tím, než bych je sám porovnával a uvažoval, co to znamená, jsem naštěstí našel dobré duše, co to udělaly za mne. A tentokrát jsem si dal tu práci a dobré duše nejsou nikdo jiní než vědci z University of East Anglia, jacísi Jones, Briffa, Mann a nějací další nýmandi. Článek dávám do přílohy jako Jones 2009, je volně dostupný tady. Jedná se o přehledový článek shrnující metody používané v klimatologii, nicméně to číst nebudu, už je to trochu starší a nejspíš dřív či později narazím na nějaký novější, jestli to budu potřebovat. Jestli nicméně chce třeba Jerson vědět, jak že se ta teplota Země měří, bude to tam. Následující komentáře jsou z Jonesova (2009) článku.
Jones_2006-IPCC1.jpg
Původní popisek komentátorů: "Figure 7 The black curve and the x- and y-axes are a redrawn version of figure 7.1c from the First Working Group of IPCC Report (Folland et al.,1990). The y-axis originally had only unnumbered tick markings and was labelled ‘temperature scale’. The red curve is from Lamb (1982: figure 30, the upper (annual) curve). The amplitude of this curve has been scaled to correspond to that of the black curve. The Lamb (1982) time series does have an explicit temperature scale, and the best-fit scaling between this curve and the IPCC curve indicates that one tick-mark interval on the IPCC figure corresponds almost exactly with 1°C. The degree of smoothing for both these curves is unknown, but Lamb (1982) states that the red curve is based on 50-yr means (supported by earlier publications). The blue curve is a smoothed version of the annual instrumental Central England Temperature record from Manley (1974, updated) including the last complete year of 2007. This has been smoothed with a 50-yr Gaussian weighted filter with padding (Mann, 2004). The blue curve is plotted with the same scaling as used for the red curve, further supporting the conclusions that the red curve is based on the same data after the start of the instrumental record in 1659. The red and blue curves illustrate the differences that can occur between a filtered curve and one composed of non-overlapping 50-yr averages, and also that recent measured warming may be comparable with presumed earlier warmth."

Původní popisek IPCC: Schematic diagram of global temperature variations for the last thousand years. The dotted line represents conditions nearthe beginning of the twentieth century"

Černá čára je z prvního reportu IPCC, červená "osobní názor" od Lamba. Co je zajímavé, Lamb je tam citovaný kvůli jiné práci, ale není tam ani původní článek, ani kniha, ve které svůj graf znovu publikoval v lehce pozměněné podobě. Autoři přehledového článku ukazují, že v reportu IPCC je to opravdu práce Lamba. Ale je tam někde v tomto kontextu citovaný? Není. Také je zajímavé vidět, jak složitý a relativně dobře vyargumentovaný byl původní graf od Lamba a co z toho zůstalo do reportu IPCC

Ten graf IPCC je příšerný (- si dovolím okomentovat). Odmazali osu y, přidali vlastní, neoznačenou, s vyznačenými úseky, které (podle Jones 2009) "téměř přesně odpovídají 1°C" (IPCC ji trochu roztáhlo). Smazali chybové úsečky. Původní graf má zmiňované padesátileté vyhlazení, které zde samozřejmě zůstává, ale není zmíněno.

"... the original ‘schematic’ 1990 diagram appeared to have been confined to history by subsequent IPCC reports, although this was never specifically stated."

Autoři komentáře popisují spletitou cestu, jakou byl graf přebírán od autora k autorovi (bez udání původního).

... tolik Jones 2009 ...

Ať se na mě odborníci z IPCC nezlobí, ale tohle je dobový ekvivalent "našli jsme zajímavý obrázek na internetu, tak jsme ho použili v naší práci," a kdybych to udělal já, tak mě vyhodí od bakalářky.

... takže má snaha zabavit se před tím, než Invictus dopracuje svůj souhrn, vyústila v další rozhořčení nad kvalitou reportů IPCC. Něco mi říká, že ten poslední nakonec asi číst nebudu - i když uvidím, až se začtu do toho s hokejkou.
Přílohy
Lamb_1965.pdf
(1.37 MiB) Staženo 36 x
jones2009-big review.pdf
(4.12 MiB) Staženo 9 x
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Argonantus »

Hm, Faskal mi ušetřil práci a několikanásobně dokonaleji rozebral to, co jsem temně naznačoval už asi dvě strany.

Že první graf IPCC je skutečně Lamb, a že naše "objektivní" wiki sice uznává Lambovi vědecké prvenství, ale pak mu ho brutálně sebere tím, že dál v pracích IPCC u téhož grafu Lamb kupodivu nesvytupuje.
A výsledek tohoto grafu po dalším "vědeckém zpracování" těchže dat je ta šílená wikivěta o "převážně lineárním průběhu" starších teplot, což tu vlastně urputně vyvracím během celé debaty od Invictovy sochy jako jeden z hlavních bodů.

Jinak je Lambův garf složité mnonstrum mnoha metodik (=přesně to, co jsem vyčetl IPCC) a je mimo vešlerou pochybnost lokální záležitost pro Annglii a okolí.
Opět z toho dovodit univerzální vědecký wikizávěr, že "celé MWP je zřejmě lokální záležitost" je dokonale šílené.
Onge má pravdu - není to Russelova lkonvice, je to založeno na této studii, která je lokální a nikdy ničím jiným být nechtěla.

Vzor: 1) Zjistili jsme, že se v Kutné Hoře ve středověku těžilo stříbro
2) je to lokální zjištění jen pro Kutnou Horu a okolí
____________
3) Závěr: Stříbro se těžilo ve středověku pouze lokálně.
4) Další závěř: od stříbra lze abstrahovat a teorii vybudovat na tom, že se vlastně netěžilo.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Invictus »

Já selhal jsem, do vyhnanství musím.
Iron Within
Iron Without
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Argonantus »

Tak tohle mne zas totálně odbouralo.
Asi taky do vyhnanství musím, než zmizí smíchu záchvaty.
Rozvíjení myšlenky po dalších postavách dramatu je neobyčejně malebné.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Naoki »

Možná by se hodilo kdybys přesunul svou energii z rozbourání starších tvrzení, grafů a všeho, na ty novější. Přesně to čím začal Invictus tuhle novou smyčku.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

30.10.2018 4:40 a 17° C ...

Naoki - možná by se hodilo, kdyby samotní klimaalarmisté od toho pokročili...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti