Globální oteplování

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Vallun
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun » 4. 2. 2020, 06:24

Invictus - 2 poznámky
1) čím vyraznější změnu (z hlediska dopadů na lidi) požaduješ, tím jasnější důvody (a důkazy) musíš mít. Chápu, že se Ti to nezdá, ale lidská společnost takhle prostě funguje... zákaz freonů měl dopad na spotřebitele v řádu halířů, takže stačilo "domníváme se, že..." Dosažení uhlíkové stopy 2 t/rok na člověka bude stát desetitisíce korun každého z nás, nejméně... pro to potřebuješ naprosto jasné důkazy. A takové důkazy Ti principielně nedá diskreditovaný IPCC - sorry, ale údaje z toho factsheetu podle mne spíš potvrzují než vyvracejí závažnost kauzy...

2) nepodceňuj vliv ropáků - podívej se, jak dokáže manipulovat míněním jeden Prchal u nás...a ropáci si zaplatí ty nejlepší manipulanty na světě a to tolik, kolik bude třeba...navíc na boj s veřejným míněním jsou zvyklí od 80. Let...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 4. 2. 2020, 10:00

Vallun píše:Dosažení uhlíkové stopy 2 t/rok na člověka bude stát desetitisíce korun každého z nás, nejméně... pro to potřebuješ naprosto jasné důkazy.
Ale prdlajs.

Schválně se podívej na to, na kolik dneska vyjde offsetování letů, nebo se zkus podívat na nabídku čistého tarifu u svého energetického providera, nebo si vezmi rozdíl v ceně mezi nějakým z dneska nabízených elektromobilů a jeho ekvivalentem co produkuje CO2, rozpočítej ho na jeho životnost a odečti od toho rozdíl provozních nákladů.

Když tohle uděláš, tak vyšší desetitisíce to budou maximálně tak pro ... horních deset tisíc, možná ani to ne.

Ve skutečnosti se bavíme o pár tisícovkách ročně, jediná věc, která to možná posune někam k jedné či dvěma! desítkám tisíc na rok je to auto a to hlavně protože jsme v první použitelné generaci, takže ještě nejsou k sehnání ojetiny a nové auto prostě vždycky stojí 1,5x tolik, než auto, které před deseti minutami získalo prvního majitele. Za pět let bude situace jinde.

Samozřejmě i pár tisíc pořád je dost, o tom žádná. Pro Ilgirůva obyčejného člověka, co nemá ani finanční, ale ani rozhodovací kapacitu na to, vybrat si vajíčka z netrpících slepic, je i pár stovek nebo jeden dva tisíce ročně darda. Takže má smysl přemýšlet o tom, jak tu zátěž ve společnosti rozdělit asymetricky.

A samozřejmě planetě jenom offsetovat nestačí - až na nějaké sázení stromů jsou to často programy na redukci produkce, nikoliv na odstranění již vypuštěného CO2. A nejde skokově všichni přejít na čistou elektřinu, když tu prakticky ty zdroje nejsou, to by zase poptávka vyhnala ceny nesmyslně vysoko. Ten předpoklad ceny je založený na postupném, plynulém přechodu, o tom žádná.

Ale fakt nedělej z komára velblouda - a už vůbec tím zveličeným velbloudem neobhajuj ten zvrácený názor, že to snad je "cena za čistou energii". Není. To nás jen dohání dluh za neuhrazené externality energie špinavé.

Jako konzervativec bys měl zastávat názor, že dluhy se platí, ne?

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 4. 2. 2020, 10:08

Vallun:
Jo, ještě mě napadla jedna věc.

Naklikal jsi nám tu, že tvoje uhlíková stopa je 3,55 ročně. Snížit jí na dvě tedy znamená redukovat 1,55t ročně. Třeba program reforestace v Keni vyjde na 11EUR za ekvivalent 1t CO2.

Takže pokud bys chtěl přispět na obnovu keňského pralesa v ekvivalentu snížení své produkce na 2t, tak tě to bude stát ročně cca 425 korun.

Kde jsou ty tvoje desetitisíce?

EDIT1: Pozn.: Já si samozřejmě uvědomuju, že jen offsetama se to nevyřeší a nemůžeme je používat jako záminku pro to dál smrdět a kupovat si tak za prachy čisté svědomí. Ale je to docela dobrý krok v téhle fázi a hlavně dává to dobrou předsavu o cenách těch opatření.

EDIT2: A kdyby chtěl někdo namítat, že v Keni je to levné, protože levná pracovní síla, tak v UK je to 17EUR za ekvivalent 1t CO2.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 4. 2. 2020, 10:23

Marky - tohle jsou zajímavá a vcelku lichotivá čísla...:) nicméně nejsou podle mne dlouhodobě a pro všechny platná - je jen omezená území, které lze zalesnit...:/

Jinak když jsem si to dělal znovu doma podrobněji, tak jsem se dostal kus nad 5,2 tuny :( za letošní leteckou dovolenou určitě na zalesnění přispěju:) Zelený tarif máme, ale zatim jsem nezkoumal, co to znamená....

Já vycházel z nákladů na urychlené vybudování bloků JE, které by nahradily "hned" vsechny uhelky a pokryly zvýšenou spotřebu energií na dopravu...

Btw - pokud je kalkulována spotřeba, tak pracovní lety se tam nepočítají:)

Edit: dluhy se platit samozřejmě mají:) neříkám, že by se platit neměl... jen jde o to, že jde o velké peníze...
Za ČR 10,65 x 17 x 7 = 34 miliard Kč rocně....a když chceš s nimi nakládat, tak pro to musíš mít sakra dobré důvody...a posoudit i náklady přílezitostí a pod.
Edit2: to je reálně cca dvoj až trojnásobek celého rozpočtu mžp..

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 4. 2. 2020, 10:48

Vallun píše:
4. 2. 2020, 06:24
Dosažení uhlíkové stopy 2 t/rok na člověka bude stát desetitisíce korun každého z nás, nejméně...
Za co konkrétně?
Punk is dead, long live the shit!

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 4. 2. 2020, 10:51

Vallun píše:je jen omezená území, které lze zalesnit...:/
Dokud budou má to smysl. A kupuje to čas.
A jinak offsetování není jen zalesňování. Zalesňování jsem uvedl jen protože funguje i zpětně a tu atmošku čistí.

Vallun píše:Za ČR 10,65 x 17 x 7 = 34 miliard Kč rocně.
Jenom.

7 promile HDP.
2 procenta rozpočtu.
Míň než náš roční schodek.
Vallun píše:.a když chceš s nimi nakládat, tak pro to musíš mít sakra dobré důvody.
Máš pocit, že naše vláda má "sakra dobré důvody" pro nakládání s podobnými částkami?
Já teda ne.

Proč opět ten dvojí metr?
Proč na odstranění škod po fosilních technologiích potřebuješ lepší důvody než na jakékoliv jiné opatření?
Vallun píše:Já vycházel z nákladů na urychlené vybudování bloků JE, které by nahradily "hned" vsechny uhelky a pokryly zvýšenou spotřebu energií na dopravu....
Nojo, ale ta JE nepřestane existovat, když jí dostavíš. Ona bude dodávat energii dalších 50 nebo 70 let. Takže ty náklady se tak nějak rozloží - a zase se najednou dostaneš na o řád až dva nižší číslo.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 4. 2. 2020, 10:55

MarkyParky píše:
4. 2. 2020, 10:00
Schválně se podívej na to, na kolik dneska vyjde offsetování letů, nebo se zkus podívat na nabídku čistého tarifu u svého energetického providera, nebo si vezmi rozdíl v ceně mezi nějakým z dneska nabízených elektromobilů a jeho ekvivalentem co produkuje CO2, rozpočítej ho na jeho životnost a odečti od toho rozdíl provozních nákladů
Offsetování letů - to jsou ty odpustky, kdy pasažér v letadle doufá, že se část jeho peněz na letenku použije na nějaký dlouhodobý projekt, který má jím vyprodukované CO2 nějak dostat z atmosféry zpět?
Zpáteční let do Dubaje vyprodukuje cca tři tuny CO2 na jednoho pasažéra. Kolik se musí vysadit stromů, a hlavně jak dlouho porostou, aby se v nich uložily tři tuny CO2? (Nedaří se mi dohledat, kolik dřeva ročně na stromu naroste a kolik procent z něj tvoří uložený uhlík, ale odhaduju, že ani sto nově vysazených stromů to za rok nezvládne.)

A pokud jde o úsporu elektromobilů, tak o té jsem tu už psal. Pár informací třeba v tomto článku (údaje kopíruje ze stejné studie)
Elektomobil se začne uhlíkově vyplácet nejdříve po 100 tisících, ale také až po půl milionech kilometrů. Přitom vůbec není jasné, zda tak dlouho baterky vydrží v reálném provozu.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 4. 2. 2020, 11:04

Viz výše - vybudování jaderných bloků pokrývajících vsechny uhelné elektrárny a zvýšenou spotřebu energie pro dopravu a vytápění domácností...plus další blokově odhadovaná opatření...

Jinak elektromobil, který nedojede za rozumný čas z Prahy do Splitu a zpět není nahradou auta:/

Marky - zalesňování je fajn věc celkově...jenže třeba u nás vyčerpáš veškeré kapacity už jen náhradou kůrovce...:/

Ne, tahle vláda nevynakládá své prostredky dle mých představ....ale tady se mebavíme o této vládě, ale o tom, co je správné a spíše z hlediska přímých dopadů na lidi...

Ad Jaderky a elektrifikace - to je rozpočítané na delší dobu..ty náklady jsou astronomické:/ vem si jen náhradu busů za tramvaje v Praze...

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 4. 2. 2020, 11:22

Vallun píše:
4. 2. 2020, 11:04
Viz výše - vybudování jaderných bloků pokrývajících vsechny uhelné elektrárny a zvýšenou spotřebu energie pro dopravu a vytápění domácností...plus další blokově odhadovaná opatření...
K tomu je akorát potřeba si uvědomit že překážky výstavby JE nejsou ekonomické ale spíš politické (potřebujeme zabezpečit dodávky paliva, ukládání odpadu a aby nám Rakousko nevyhlásilo válku) a technické (zejména jakou technologii použít, protože to co se používá v Temelíně je 40 let starý model, ale je vyzkoušený a pro logistiku je lepší nemít výrazně různé technologie, na druhou stranu bysme mohli mít reaktor 4. generace, což by bylo super). Jaderná elektrárna je (podobně jako jakákoliv jiná elektrárna) investice s několikanásobou návratností. Nejedná se o výdaj, ale o investici.

Další věc je, že JE se v tomhle měřítku k nahrazení uhelných elektráren úplně dobře použít nedají. Problém je s regulací výkonu. Když dodáš míň páry, máš neoptimální chod, takže pokud chceš regulovat výkon, potřebuješ spíš odstavit blok. Blok uhelné elektrárny má výkon běžně 100-200 MW, blok JE má 500 (Dukovany) - 1000 (Temelín) MW. Takže kdybysme chtěli nahradit uhlí JE, tak je potřeba ještě řešit ty regulační kapacity (hodí se na to vodní, přečerpávací nebo plynové elektrárny - ty jsou asi nejspolehlivější a nejškálovatelnější, ale na kilowattu mají asi jenom poloviční emise než uhelné, takže taky žádnej kauf). Dalo by se stavět menší, třeba teď si v Řeži nechali patentovat model reaktoru s výkonem 20 MW co by vešel se i se vším kolem do sídlištní teplárny (která by ale nesměla být na sídlišti a tak) a vůbec je po všech stránkách super. Háček je, že se to teď bude tak 20 let zkoušet a pak se to třeba začne i používat.

A pak je tu ještě ten trapný problém s betonem. Každý kubík betonu totiž při tvrdnutí uvolní asi půl tuny CO2. To nám do toho bezemisního oduhlování taky hází drobet vidle.

EDIT: co se týká vytápění domácností, tak to JE vlastně může řešit taky, protože vyrobí asi 5x víc tepla než elektřiny. Trochu to komplikuje, že se z opatrnosti musí stavět uprostřed ničeho.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 4. 2. 2020, 11:55

Jerson píše:Offsetování letů - to jsou ty odpustky, kdy pasažér v letadle doufá, že se část jeho peněz na letenku použije na nějaký dlouhodobý projekt, který má jím vyprodukované CO2 nějak dostat z atmosféry zpět?
Jo, to jsou ony.

A s tím doufáním - tahle společnost je založená na doufání.

Když si jdu na oběd tak doufám, že kuchař dodržuje nějakou hygienu.
Když jdu k doktorovi, tak doufám, že mě nezabije nějakým špatně aplikovaným lékem.
Když si zaplatím internet, doufám, že budu moct něco napsat na rpgfóru.
A když jdu hrát RPGčko, tak doufám, že kostky, co jsem si koupil, nejsou křivé a nebudou mi padat samé jedničky.

Samozřejmě, můžeš to všechno relativizovat a tvrdit, že co si člověk neudělá sám, u toho nikdy nemá jistotu. Krčím rameny.
Jerson píše:Zpáteční let do Dubaje vyprodukuje cca tři tuny CO2 na jednoho pasažéra. Kolik se musí vysadit stromů, a hlavně jak dlouho porostou, aby se v nich uložily tři tuny CO2? (Nedaří se mi dohledat, kolik dřeva ročně na stromu naroste a kolik procent z něj tvoří uložený uhlík, ale odhaduju, že ani sto nově vysazených stromů to za rok nezvládne.)
Je to překvapivě efektivní.

Hodně zaokrouhlování a průměrování, všude to dělám v pesimistické variantě. Jestli v tom někdo najdete chybu, vesele mne opravte.

Na navázání 1 tuny CO2 potřebuješ uložit 270kg uhlíku (kyslík se uvolní), což je obsah 1,17 kubického metru dřeva.

Generický_pesimistický_strom(TM) doroste za 20 let bezpečně do hmoty cca půl kubíku dřeva (to je ta relativně rychlá fáze růstu), takže potřebuješ cca 2,5 stromu, abys ve dvaceti letech bezpečně pokryl tunu CO2. Ve skutečnosti mnohem míň, protože ten strom poroste dál i po těch dvaceti letech a bude tak pomáhat nově zasazeným stromům, ale nechme to tak.

Abys pokryl tu 1t, musíš tedy těch stromů vysázet 20x víc - padesát. V pesimistické variantě.
EDIT: Na tři tuny teda 150.

To není zas až tak moc, ne?
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 4. 2. 2020, 12:05, celkem upraveno 2 x.

komi

Příspěvek od komi » 4. 2. 2020, 11:59

Jerson: Ech, ty pošleš odkaz na článek, v kterém je na závěr uvedeno, že "V kompaktní třídě srovnají elektromobily skóre s benziny už po 45 000 km, diesely po 57 000 km a plug-in hybridy po 106 000 km." A přitom u toho napíšeš, že "Elektomobil se začne uhlíkově vyplácet nejdříve po 100 tisících, ale také až po půl milionech kilometrů." Čteš si vlastně ty články, nebo si je prolítneš padnou ti do oka jen ty věci, co potvrzují tvůj názor a spokojeně se ubezpečíš v tom, že je to vlastně celé na houby?

Takových různých srovnávacích článků je hromada a výsledky jsou dost různé, často zapomínají započítávat emise při těžbě ropy či transportu nebo třeba při rafinaci. Předpokládám ale, že ten ADACí bude celkem OK, při zapojení auta do německé zásuvky. Zcela ale opomíjí to, odkud se bere pro ten elektromobil elektřina, jakmile si prásknu střechu soláry, tak jsou ta čísla výrazně lepší.

Tak co třeba se podívat na wikipedii? https://en.wikipedia.org/wiki/Environme ... ectric_car Poněkud podrobnější a více vypovídající, řekla bych.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 4. 2. 2020, 12:11

Zpáteční let do Dubaje vyprodukuje cca tři tuny CO2 na jednoho pasažéra.
Jo a ještě mě trklo tohle, to chce taky uvést na pravou míru.

Zpáteční let do Dubaje v bussines class vyprodukuje cca tři tuny CO2 na jednoho pasažéra.
V Economy necelou polovinu.

A jestli člověk, co má na to zaplatit trojnásobek ceny za pohodlí pro svůj zadek nemůže pustit pár fufňů, aby se někde zasadila stovka stromů a dala tak práce lidem, kteří by jinak ty stromy kvůli obživě kácely, tak nevím.

Jako klidně tomu můžeš říkat posměšně "odpustek" a mluvit o "doufání" .... ale mě přijde, že to je celkem efektivní a hlavně levný způsob, jak si koupit čas na to, aby se mezitím podařilo najít technooptimistické řešení a přitom přibrzdit devastaci přírody z jiných důvodů.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 4. 2. 2020, 12:25

Pak je třeba ještě myslet na to, že zpáteční let do Dubaje máš hotový za víkend, zatímco ty stromy musejí růst dvacet let, během té doby musejí zůstat naživu a jakmile někde vyletí komínem, tak jsme zase tam, kde jsme byli. A ještě že na čtvereční kilometr lesa se ti vejde tak 250 000 stromů. Kolik kilometrů lesa je potřeba denně vysadit, aby to do dvaceti let požralo stopu letecké dopravy v ten jeden den?

Jako není to špatné, je to rozhodně lepší než drátem do oka, ale není to úplně řešení.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 4. 2. 2020, 12:36

MarkyParky píše:
4. 2. 2020, 11:55
A s tím doufáním - tahle společnost je založená na doufání.
...
Samozřejmě, můžeš to všechno relativizovat a tvrdit, že co si člověk neudělá sám, u toho nikdy nemá jistotu. Krčím rameny.
Já jen, že jsem narazil na několik článků (i když můžou vycházet z jednoho zdroje) popisující, jak neúčelně a neefektivně jsou tyhle peníze na vysazování stromů vynakládány - pokud už k tomu dojde.
Tím nechci říct, že nemáme nikomu věřit. Ale chci tím říct, že utěšovat se, že když si se správnou aerolinkou zaletím pár tisíc kilometrů daleko, tak jsem ničemu neublížil, mi přijde jako lhaní do vlastní kapsy.
Zpáteční let do Dubaje v bussines class vyprodukuje cca tři tuny CO2 na jednoho pasažéra.
V Economy necelou polovinu.
Nenašel jsem žádné rozdíly - myslím že se počítá s tím, jak letadlo letí obsazené, tedy část je bussines class, část economy. A je úplně jedno, ve které části letadla dotyčný člověk letí, na konci je množství spáleného paliva děleno počet přepravených cestujících, a vůbec nezáleží na tom, kolik měl kdo místa pro nohy nebo kolik si vzal s sebou kufrů, ne? Nicméně pokud máš přesnější čísla, tak sem s nimi. Když začnu hledat nějaké hodnověrné údaje, tak létají už samotná čísla produkce CO2.
Na navázání 1 tuny CO2 potřebuješ uložit 270kg uhlíku (kyslík se uvolní), což je obsah 1,17 kubického metru dřeva.
Jen abych se chytil, jak počítáš obsah uhlíku ve dřevu, z čeho vycházíš? Jinak ta tvá "pesimistická" varianta počítá s tím, že se všechny zasazené stromy uchytí a porostou těch 20 let. Pokud vím, tak největší problém stromů není v tom, že by je nikdo nesázel, ale v tom, že se pak o ně nikdo dál nestará a část těch stromů uhyne - sucho, brouci, okus. atd.
Abys pokryl tu 1t, musíš tedy těch stromů vysázet 20x víc - padesát. V pesimistické variantě.
Tvoje varianta mi přijde pořád docela optimistická. Já bych třeba řekl, že přežije jen každý druhý strom, takže na tunu CO2 je třeba jich vysázet stovku. Ta Dubaj a zpět je za tři tuny, takže tři stovky stromů na každého cestujícího v letadle, nějakých 6000 stromů na letadlo, plus mínus. Ne že by se to nedalo, to se jistě dá.

A jedna otázka na závěr - co se těmi stromy zamýšlíš udělat, až vyrostou? Protože dokud strom roste, tak jsi problém s uložením CO2 jen odložil, ale nevyřešil.
Jako klidně tomu můžeš říkat posměšně "odpustek" a mluvit o "doufání" .... ale mě přijde, že to je celkem efektivní a hlavně levný způsob, jak si koupit čas na to, aby se mezitím podařilo najít technooptimistické řešení a přitom přibrzdit devastaci přírody z jiných důvodů.
Říkám tomu posměšně "odpustek", protože CO2 při letu letadlem vyprodukuješ dnes - uložíš ho v nejlepším případě za deset, možná dvacet let. A přesně tento způsob myšlení, tedy "udělal jsem něco pro ekologii, tak nevadí, že jsem letěl" způsobuje, že se lidé nijak neomezují ve spotřebě a tedy i produkci odpadů. Nejlepší produkce a opětovného zachycení CO2 je takové, které se vůbec řešit nemusí, ne?

Btw. rýpu do tebe proto, že když se tu začala řešit uhlíková stopa, tak jsi upozorňoval ostatní, zda si náhodou tak trochu nelžou do kapsy, jak jsou hezky ekologičtí. CO2 odpustky za létání (kvůli efektivnějšímu školení či já nevím čemu) mi přijdou z té samé kategorie.

komi

Příspěvek od komi » 4. 2. 2020, 12:40

No, co se týče offsetování letů: Možná v Keni to tak vyjde - 11 euro na tunu. Ale spíš si myslím, že za ty peníze je někdo schopen akorát nacpat nějaké sazenice do země a pak děj se vůle boží, kolik jich přežije

Odhad pro ČR: 7 Kč na sazenici x 50 ks = 350 Kč. Práce dejme tomu dvě hodiny 800 Kč. K tomu musíš počítat ochranu proti okusu, při individuální ochraně to je tak 10 kč na sazenici (dá se teda použít víc než jednou), s plotem to vyjde o něco levněji. Další náklady jsou tím, že se stromky při nové výsadbě sází na husto a pak prořezávají, protože jich dost mezitím chcípne. A teď největší pálka, ušlý zisk. Měl jsi krásné pole, kde jsi mohl vesele pěstovat kukuřici nebo řepku, kde m čtvereční stál kolem 30 Kč a najednou máš něco dokonale neužitečného, kde ti m2 stojí 5 Kč. Stát ale aktuálně dává dotaci, která ušlý zisk pro následujících pět let z části kompenzuje pokud převedeš ornou půdu na lesní.

No a pak za 20 let to teda nachytalo tu tunu a můžeš jen doufat, že to nikdo neposeká a nebude to celé jen k tomu, aby si s tím zatopil.

Osazovat za levno Keňu by bylo fajn, ale ona taky není nekonečná. Nevím, kolik procent země by muselo být zalesněno stromy, které se nikdy nezužitkují, abychom mohli vesele dál neomezeně pálit fosilní paliva. Jen doufám, že to není víc než 100% :-)
Naposledy upravil(a) komi dne 4. 2. 2020, 12:45, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“