Minimální mzda

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Pieta »

Jezus píše: 22. 7. 2021, 15:41S těma megacorporacema... nemáš pravdu. Ty bohatnou na obrovském objemu práce mnoha a mnoha lidí. Ty miliony, co přehazují vidlema, jsou tvořeny právě tím dolarem navíc, co nedají *každému zaměstnanci*, protože práce každého toho jednotlivce vydělá jen o pár dolarů navíc, než je jeho plat.
Tak v tom případě jsou to asi ty megakorporace, kdo by měl zkrachovat. Protože často na člověku vydělají jen o něco málo víc, než je jeho plat, protože ceny natlačí uměle dolů, aby srazili konkurenci, hlavně tu, co není mega, a potom lidem nezbývá, než pracovat v megakorporaci, protože nikdo další nezvládne konkurovat tomuhle systému. Který je špatný víceméně pro všechny, kromě majitelů těch korporací, protože se kvůli tomu zisku šetří úplně na všem - na zaměstnancích, na výrobcích, na zákaznících, na ohledech k prostředí...

EDIT: Málem bych zapomněl, šetří na daních, ze kterých jde třeba podpora všem těm zaměstnancům, které korporace odře na platech...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Sosacek »

Jak vis, ze v tom jsou zbytne vydaje? Kdo ti vsunul do hlavy jistotu (za kterou jsi ochotny bojovat) ze chudi jsou vlastne jenom "chudi" a nebyli by, kdyby jedli mene avokadovych toustu?

EDIT: i kdyz ty jsi prohlasil "nemit dusi je dobre" takze mozna dalsi diskuse neni treba.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od York »

Jezus píše: 22. 7. 2021, 15:41A zaměstnavatel by se mu nebál ty peníze nechat (protože i tak by na něm vydělával hodně). Ostatně proto berou inženýři a hlavně IT tolik - i když se na jejich práci zaměstnavatel napakuje, vydělali tolik, že jim to klidně dá. Prostě na stejný milion zisku pracuje v IT jiný počet lidí než ve skladu a podle toho je "musí" majitel oškubávat, aby ten milion měl.
Hodně by měl překvapilo, kdyby běžná praxe byla, že zaměstnanci dostávají vyšší mzdu jen proto, že si to zaměstnavatel může dovolit. Moje zkušenost naopak je, že zaměstnavatel se snaží mzdu srazit tak nízko, jak mu to projde, často i níž. Vyšší mzdy plynou skoro výhradně z toho, že jde o odvětví, kde poptávka po kvalitních zaměstnancích výrazně převyšuje nabídku, takže když tu vysokou mzdu nezaplatíš, zaměstnanci půjdou jinam. Jakmile tohle přestane platit, mzdy jdou brutálně dolů nehledě na to, jakou má zaměstnanec kvalifikaci - příklad je herní průmysl, kde je běžný pracovat za šílenejch podmínek a mzdu naprosto neodpovídající kvalifikaci, protože to chce dělat hodně lidí.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Jezus »

York: Jak říkám, je to hodně zjednodušené. Navíc s důrazem na minimální mzdu (tu neberou ani zaměstnanci herního průmyslu). Samozřejmě je třeba ke slušným pracovním podmínkám buď a) žít v Evropě (střední až západní) a doufat, že zaměstnavatel nebude porušovat zákoník práce b) nabízet práci tam, kde ji ocení (což ano, je mnohdy těžké až nemožné).

Pieta: Tak předpokládám, že zaměstnanci Amazonu jsou docela spokojeni. Nicméně obecně spíš souhlas a zrovna toto je jedna z věcí, co minimální mzda řeší - a Amazon jen zvedne cenu dodání o nějakou tu penny. (Čámž nám diskuse udělal krásný oblouček k začátku :-D ).
Sosacek píše: 22. 7. 2021, 15:57 Jak vis, ze v tom jsou zbytne vydaje? Kdo ti vsunul do hlavy jistotu (za kterou jsi ochotny bojovat) ze chudi jsou vlastne jenom "chudi" a nebyli by, kdyby jedli mene avokadovych toustu?

EDIT: i kdyz ty jsi prohlasil "nemit dusi je dobre" takze mozna dalsi diskuse neni treba.
Nic z toho jsem neprohlásil.

Naopak jsem opakovaně prohlašoval, že nevím, jaké jsou v tom výdaje, chci si to nastudovat a až pak to nějak výrazněji hodnotit. To nijak neimplikuje fakt, že ti lidé jsou a budou chudí, ať už by měli na taxík nebo ne. Jen by to ukázalo, jak moc jsou chudí.

Ani o absenci duše jsem nic nepsal, předpokládám, že vulkáci ji mají. Naopak jsem psal o tom, že nějaká míra empatie je potřeba.

Vzhledem k tomu, že cíleně podsouváš úplně jiné věci, než jsem prohlašoval (navzdory tomu, že jsem investoval nemálo času na to, aby nešla právě tak snadno dezinterpretovat), tak s tebou souhlasím v jediné věci: Další diskuse (pokud za ni považuješ pouze znevažování jednoho z účastníků) je veskrze zbytečná.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Sosacek »

Jezus píše: 22. 7. 2021, 16:21 Nic z toho jsem neprohlásil.
Jezus píše: 22. 7. 2021, 12:48 To mi (bez nájmu) připadá jakože hodně. Asi by to chtělo míň jíst "venku" a nejezdit tak často taxíkem, ale nechci jen tak soudit od klávesnice - nemáš k tomu zdroj? (Zajímalo by mě, co v tom je a jak k tomu dospěli).
🤔
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Pieta »

Jezus píše: 22. 7. 2021, 16:21Pieta: Tak předpokládám, že zaměstnanci Amazonu jsou docela spokojeni.
Nevím, proč by byli. Amazon, hlavně v US, má pověst strašných pracovních podmínek za mizerný plat.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Quentin »

Pieta píše: 22. 7. 2021, 17:10 Nevím, proč by byli. Amazon, hlavně v US, má pověst strašných pracovních podmínek za mizerný plat.
Nenainstalovali jim tam teď dokonce budky pro diskrétní pláč v pracovní době? :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Jezus »

Sry, chtěl jsem říct "zákazníci". Jakože ti jsou s Amazonem (a jeho cenami) spokojení.

Sirien: Vážně nevidíš tu další větu? Tam, kde právě píšu v tom smyslu, že nechci dělat závěr, dokud neuvidím, co všechno v té částce je? Že mi částka připadá vysoká a ptám se, jestli tam náhodou není neúměrné množství zbytných věcí, a pátrám po tom, jak je to doopravdy, jakože má implikovat, že předpokládám EDIT: A hlavně, že to tvrdím , že jsou chudí, protože nutně utrácejí za blbosti?

Není to náhodou tak, že ty o všech, co neprojeví dostatek podpory trpícím masám, predpokladáš automaticky určité vlastnosti a rovnou i argumenty?
Možná vy to chtělo sundat ty rudý brejle, pokud stojíš o nějakou debatu ;-)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Log 1=0 »

Jezus píše: 22. 7. 2021, 15:41 prostě šlo mi o to, jestli musíš mít z minimální mzdy i na nějaké "zbytné" výdaje
Ano. Samozřejmě.
My se tu bavíme o minimální mzdě, ne o životním minimu, pro bohy.
Životní minimum by měl člověk dostat, i když jen celý den postává na rohu a dělá blblblbllbl. Jednak, protože bez toho by byla potlačena jeho lidská práva, o kterých jsme se dohodli že potlačena být nesmí, jednak být tak chudý, že na to může člověk umřít, to dovede lidi kdost divokým a zoufalým činům, a kriminalita ti naroste šíleným způsobem... a prostě, to nechceš.
A i u toho životního minima je otázka, jestli by nemělo mít i zbytnou složku, s ohledem na pdsychycký stav jedince a tedy i jeho způsobilost se z té situace dostat.

Ale to je irelevantní, protože my se bavíme o minimální mzdě. Tu dostává člověk, který pracuje, který této společnosti něco přináší (a mnohdy o hodně), a společnost by mu to měla vrátit, ve formě ne jen přežívání, ale i nějaké té důstojnosti a štěstí. Aby měl ten člověk důvod chodit do té práce a odvádět ji dobře, místo aby stál na rohu a dělal blbbllb. Ve chvíli, kdy se regulérně ptáš, jestli minimální mzda funguje jako životní minimum... i kdyby ta odpověď nakrásně byla ano, tak je jasné, že ve své roli oba tyto nástroje totálně selhaly. Kdyby fungovaly, tahle otázka by tě ani nemohla napadnout.

A druhá věc, co jsem ti chtěl. Důvod, proč tu dostáváš takovou sodu (krom toho, že Sosáčka baví ji lidem dávat):
Ty soudíš, a poměrně tvrdě. Vyjádřil jsi spoud, že ježdění taxíkem a jezení v restauracích je zbytný výdaj. A na tenhle soud moc nemáš právo, pokud nevíš, jaká je dostupnost těch míst, kam tím taxíkem jezdí, jak např. bezpečná je tam veřejná doprava atp. A ano, jezením v restauracích se myslí levné americké fast foody, které prodávají hnusné nekvalitní jídlo tak levně, že v určitých konstalacích to může být i levnější, než si ho udělat doma. A i když ne, tak je ten rozdíl tak malý, že když uvažuješ skutečně ekonomicky a oceníš svůj čas, byť jen měřítky člověka na americké minimálce, tak je to výhodnější. Nikdo nepředpokládá, že uklízečky chodí na večeře do Ritzu. Je sice hezké, že připustíš i možnost, že to může být trochu jinak, než jak to podáváš, ale fakt to nezachrání, když řekneš, že nesoudíš, a pak hodíš poměrně jasný soud.

A btw, neznám Siriena ani Sosáčka nějak extra dobře, ale stejně mě z hlavy napadá hned několik důvodů, proč se záměna zrovna jich dvou a zrovna v téhle diskusi nebude ani jednomu vůbec líbit.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jezus píše: 22. 7. 2021, 13:59Mimochodem ten "inženýrský" pohled může způsobit i to, že i jednoduchá práce bude mít relativně vysokou přidanou hodnotu, čímž se možnost, abys bral vyšší plat, zvýší (prostě proto, že přidaná hodnota bude taková, že si zaměstnavatel skoro "nevšimne" že ti přidal, protože má pořád velký zisk). Ale to se dostáváme k tomu, co ta symbolická klika, kterou točíš, pohání.
Ale to je ta úvaha, proč to teda nepřipojíme na větrný mlýn, tedy mimo pointu.
York píše: 22. 7. 2021, 14:42Když bych měl vedle sebe dva fakt nadaný mladý lidi, jeden z nich by měl úžasnou schopnost optimalizovat svou práci a druhej úžasnou schopnost vygejmit systém, bez váhání bych si vsadil na to, že ten druhej bude vydělávat mnohonásobně víc.
Takových případů vidíme dnes a denně řadu. Myslím, že je fajn tam začít operovat s těmi pojmy jako "hra" a "vyhrát", protože to často mnoho jiného není. Řada činností v oblasti financí a obchodu pak není nic jiného než "hazard".
York píše: 22. 7. 2021, 16:01Hodně by měl překvapilo, kdyby běžná praxe byla, že zaměstnanci dostávají vyšší mzdu jen proto, že si to zaměstnavatel může dovolit. Moje zkušenost naopak je, že zaměstnavatel se snaží mzdu srazit tak nízko, jak mu to projde, často i níž.
Jako manažer ve velkém korporátu potvrzuji, že tak na to skutečně náš korporát nahlíží. Známí v jiných korporátech to mají zhruba stejně, takže minimálně v té bohaté korporátní sféře tomu tak jest. A jak naznačoval Pieta, to musí mít nevyhnutelně dopad na podniky menší.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od Pieta »

Jezus píše: 22. 7. 2021, 20:33Sry, chtěl jsem říct "zákazníci". Jakože ti jsou s Amazonem (a jeho cenami) spokojení.
Tak ceny nejsou to jediný, o co tu jde, že.
Amazon a spol. třeba dost zabíjí možnost jít do obchodu a prostě si něco koupit, protože proti kolosu se ten menší obchod neudrží. Takže dost lidí přichází o možnost jít do nejbližšího obchodu a mít tu věc za deset minut. Nebo nejdřív si věc prohlédnout a pak teprve koupit.
Což se dobře kombinuje s druhým problémem, totiž že tyhle řetězce tlačí dolů nejen ceny, ale i kvalitu. Protože za tu cenu, jakou dají, se lepší věci vyrábějí blbě, ale výrobci si nemůžou moc dovolit nejít řetězcům na ruku. Což vede k takovejm těm veselostem, jako že kvalita potravin se zastaví přesně na tom minimu, jaké stát povolí, a díky tomu tu máme o dost horší potraviny, než kupa okolních zemí.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od ilgir »

Pieta píše: 22. 7. 2021, 15:05 Že lidi mají právo na dovolenou, a mají jen pětihodinový pracovní týden. Že tě zaměstnavatel nesmí vyhodit jen proto, že onemocníš. Atd, atd, atd.
Občas mívám špatné svědomí, když přemýšlím o tom, kolik hodin týdně skutečně pracuji. Díky za povzbuzení, Pieto, že v tom nejsem sám. :lol:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Kdyz to nemuzete rict jinak nez obrazkem

Příspěvek od York »

Ilgir: Víš jak, pokrok nezastavíš ;)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Minimální mzda

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Uvědomujete si ale, že to znamená, že vaše produktivita je ve skutečnosti mnohem vyšší, než by se zdálo, že?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Minimální mzda

Příspěvek od Naoki »

Já se s dovolením vrátím dříve v diskuzi.

Padlo tu prohlášení že smyslem práce je hlavně zajistit živobytí, a to zdali mi bude bavit nebo přinášet nějaké uspokojení je "štěstí".
Za mě je tohle myšlení z dob industriální revoluce. Dneska naopak spoustu millenials a mladší nějaké to uspokojení z práce očekávají, což stálo i za mým pošťouchnutím nazačátku, že točení klikou za dvojnásobek minimální mzdy není něco co by zdejší osazenstvo (což je z většiny právě ty millenials) skutečně chtělo dělat.
Pokud mi ale chce někdo oponovat, tak se může klidně stát popelářem. Ty si vydělavají víc než je průměrná mzda, někdy i o dost: https://248.cz/volna-mista/1/Popel%C3%A1%C5%99

Jinak aby mě tu zase nějaký Sos nedezinterpretoval, tohle nemá být argument proti zvědnutí minimální mzdy.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 5 hostů