[Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Sosacek »

Vallun píše: 26. 4. 2021, 19:08 Za průměrný byt v Praze je roční daň z nemovitosti 720 Kč (dle www.mesec.cz), navýšení o dva řády je 72 000 Kč, ročně.... Pro většinu lidí by to bylo velmi bolestivé, ne-li likvidační...za vodou by byli akorát pronajímatelé, kteří by to přenesli do nájemného...
Jsem neodpovedel na tohle.

Pokud si predstavim, ze v Praze je 500k bytu (coz jsem si ted vymyslel a jsem liny to hledat, protoze jde o ilustrativni prikal), tak kdyz by to bylo 7200 rocne, tak to je extra 3 600 000 000 rocne v nejakem rozpoctu. Za to se da postavit kolik novych bytu rocne?

Ty dva rady byly spis povzdechnuti - realny navrh by mel zrejme obsahovat progresi (pata a dalsi nemovitost vic, desata a dalsi vic, etc) a delat rozdily mezi fyzickymi osobami (ktere bydlet potrebuji) a pravnickymi osobami (ktere bydlet nepotrebuji a z principu to maji na kseft) atd.

Cilem takove politiky je, aby se ty byty nevyplatilo pronajimat nebo vlastnit prazdne, ale aby se dostaly k lidem.

Ale to je odbocka od miliardaru, ti do toho vstupuji jen tim, ze vlastni vetsinu bytu.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Vallun »

Eleshar_Vermillion píše: 26. 4. 2021, 19:46 Myslíš třeba americké republikány, že jo. Nebo naši ODS, která snižovala daně tak, že zvýšila daňový základ?
Myslím kriploidní politiky obecně, akorát nechci, aby to vypadalo, že spolu souhlasíme až příliš, tak jsem, vyzdvihl levicové...:p
Jinak ale mi koncepce (obecně, be zkonkrétní realizace) superhrubé mzdy přijde férovější, protože omezuje množství skrytých položek...
Samozřejmě, tady máš pravdu ty, ne já. Pošlu svým lidem z bolševické internacionály, aby konfiskace zastavili, dokud nebudeme mít plán :>;o)
Tak to jsme u provedení, které může být kdejaké. Třeba že stát získá nějaký podíl na akciích, co já vím.
Jako...nemohu Tě nutit to vymýšlet, ale přijde mi to jako nejzajímavější část té myšlenky...
Pokud si predstavim, ze v Praze je 500k bytu (coz jsem si ted vymyslel a jsem liny to hledat, protoze jde o ilustrativni prikal), tak kdyz by to bylo 7200 rocne, tak to je extra 3 600 000 000 rocne v nejakem rozpoctu. Za to se da postavit kolik novych bytu rocne?
Zkoušel jsem to rychle progooglit, ale najdeš jen údaj, že je v Pze zhruba 100 k obytných domů...

Za 3,6 G CZK postavíš 1000 bytů... jako...malý byt lepší než nic, ale obecně si myslím, že by se spíše mělo tlačit na to, aby byty byly obyvatelné nějak lidsky rozumně, už proto, že nevíme, kdy se bude nějaká pandemia opakovat...nebo zda tahle někdy skončí...tak aby tam šlo bydlet, ne jen přežívat...
realny navrh by mel zrejme obsahovat progresi (pata a dalsi nemovitost vic, desata a dalsi vic, etc) a delat rozdily mezi fyzickymi osobami (ktere bydlet potrebuji) a pravnickymi osobami (ktere bydlet nepotrebuji a z principu to maji na kseft) atd.
To už je poněkud příčetnější...
Nicméně...na tom, mít bydlení na kšeft není z principu nic špatného...když zrušíš veškerý bochod, resp. zisk, tak ekonomika moc fungovat nebude...pokud se bavíme o podobě světa před dosažením utopie, tak musí ekonomické procesy běžet...
Cilem takove politiky je, aby se ty byty nevyplatilo pronajimat nebo vlastnit prazdne,
viz výše...mít byt k pronájmu není nic špatného, podle mne je to součást práva brát se o své štěstí - zajistit se natlik, abych mohl dělat práci, která mne baví a nebyl nucen k práci, jež živí rodinu...zajistit se na důchod a tak... Že kdyžý někdo získá 4 byty navíc a bud eje pronajímat, tak nemusí pracovat je pravda, ale vůbec to není špatně, nepotřebujeme každého u pásu:)

Pokud chceš, aby se volné byty více pronajímaly, tak nesnazší cesta je omezit opruz pronajímatelů při ukončováníé nájmů...což je otázka, jeslti chceš...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 26. 4. 2021, 18:50Ja muj byt treba danim kazdy rok, ale ta dan je 0,0375 % hodnoty rocne(*), predstavoval bych si ji o jeden nebo spis dva rady vyssi.
Já zuby nechty splácím svůj 2+kk. Tohle by mě bezpečně vystěhovalo.

(už to zmínil Vallun, ale stejně jsem měl potřebu to zopakovat :D )
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Sosacek »

Mno.

Ruzne spolecnosti maji ruzne pohledy na to, z ceho je spravne mit kseft. Treba zdravotnictvi a zdravotni pojisteni je nekde solidni byznys a nekde ne. Nekdy je verejna doprava soukroma, nekdy neni. Nekde jsou dalnice a zeleznice soukrome nekde nejsou. Nekde je vzdelani komercni a nekde ne. Existuji ruzne formy regulaci - nekde jsou vlaky soukrome ale regulovane, nekde je to volny byznys, atd.

Jestli maji byt nemovitosti primarne urcene k bydleni nebo primarne urcene k investovani - co z toho je lepsi pro spolecnost - je otazka na kterou se da odpovedet ruzne.
Quentin píše: 26. 4. 2021, 21:19 Já zuby nechty splácím svůj 2+kk. Tohle by mě bezpečně vystěhovalo.

(už to zmínil Vallun, ale stejně jsem měl potřebu to zopakovat :D )
To nevis, mozna by dik necemu takovemu ceny bytu spadly na ctvrtinu, protoze by se uz nevyplatilo je kupovat a prazdne nechavat rust na cene, a ta dan by byla vyrazne mensi.

Mozna ne 🤷
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Vallun »

Sosacek píše: 26. 4. 2021, 21:22Ruzne spolecnosti maji ruzne pohledy na to, z ceho je spravne mit kseft. Treba zdravotnictvi a zdravotni pojisteni je nekde solidni byznys a nekde ne. Nekdy je verejna doprava soukroma, nekdy neni. Nekde jsou dalnice a zeleznice soukrome nekde nejsou. Nekde je vzdelani komercni a nekde ne. Existuji ruzne formy regulaci - nekde jsou vlaky soukrome ale regulovane, nekde je to volny byznys, atd.

Jestli maji byt nemovitosti primarne urcene k bydleni nebo primarne urcene k investovani - co z toho je lepsi pro spolecnost - je otazka na kterou se da odpovedet ruzne.
Nikdo se tu nebaví o tom,že by to mělo být deregulované...tak to nekomplikuj:)

Ale byty kupuješ s nějakou dlouhodobou perspektivou, a měnit pravidla hry v jejím průběhu není fair...
Quentin píše: 26. 4. 2021, 21:19Já zuby nechty splácím svůj 2+kk. Tohle by mě bezpečně vystěhovalo.
Sosacek píše: 26. 4. 2021, 21:22To nevis, mozna by dik necemu takovemu ceny bytu spadly na ctvrtinu, protoze by se uz nevyplatilo je kupovat a prazdne nechavat rust na cene, a ta dan by byla vyrazne mensi.
Jo, to by Ti Quentin hodně poděkoval, kdyby v důsledku pádu ceny zajišťující nemovitosti mu banka sdělila, že hypotéka se stává běžným úvěrem a proto mu zvedá úrok z 2 % na 7,5 % :)

Navíc pokud by daň klesla, tak se zase vyplatí investovat...akorát rozhoupeš loď a na tom obvykle vydělávají právě ti nejdrsnější spekulanti...

A i kdyby to vedlo jen k tomu,že ceny bytu trvale spadnou a nějak bys zabránil bnakám se na tom napakovat skrze podzajištěné hypotéky, tak je to stejně svinstvo - trestáš ty, kteří si bydlení zajistitli dříve a nižší cenou odměníš nezodpovědné, což prostě nejde...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Sosacek »

Ta "hra" se tyka milionu lidi ze vsech generaci. Nikdy nenastane moment kdy by se pro nekoho nemenily pravidla hry.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Vallun »

Právě - takže tím střídměji musíš postupovat:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Sosacek »

To prece neni argument nikdy nic nezlepsit.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Vallun »

Kdybych nemusel dělat prezentaci na přednášku (a taky nebyl nasranej z KB...), tak Ti řeknu, ať dorazíš, protože se to nebezepčně začíná podobat unavenejm kecum u vína:)

Zlepšit ano, ale s dostatečnou mírou jistoty a pokud možno pro všechny...

Tyhle věci jsou citlivé pro všechny, jenže jakékoliv přehnaty dopadají obvykle nejhůře na ty nejslabší...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 26. 4. 2021, 21:22 To nevis, mozna by dik necemu takovemu ceny bytu spadly na ctvrtinu, protoze by se uz nevyplatilo je kupovat a prazdne nechavat rust na cene, a ta dan by byla vyrazne mensi.

Mozna ne 🤷
Good point.

Ale pořád se mi to příliš nelíbí. Domov je něco, kde mají lidi práci, kamarády, vztahy s okolím, možná rodinu etc. Tohle by ho udělalo nestabilním.

I kdyby zvýšená daň z nemovitosti srazila cenu nemovitostí na čtvrtinu, pořád by to třeba pražští důchodci moc nevydýchali. Mě by to taky dlouhodobě stresovalo; co kdyby se město rozrostlo, moje čtvrť se tak prakticky přiblížila k centru a sotva tu hypotéku doplatím, byla cena nemovitosti tak velká, že bych se musel vystěhovat?

(chápu, že bys ideálně neměl tuhle daň jen tak pro parádu, ale částečně by se z toho financovalo třeba UBI, ale ten problém s nejistotou tam pořád je. Když se starší člověk ocitne v situaci, že se příliš zvedla daň z jeho domova, tak mu to sežere velkou část UBI a je stejně v háji. Resp. ta nestabilita by v systému zůstala, takže by to na někoho určitě dopadlo.)

(nebo melu kraviny?)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše:A i kdyby to vedlo jen k tomu,že ceny bytu trvale spadnou a nějak bys zabránil bnakám se na tom napakovat skrze podzajištěné hypotéky, tak je to stejně svinstvo - trestáš ty, kteří si bydlení zajistitli dříve a nižší cenou odměníš nezodpovědné, což prostě nejde...
Nižší cenou odměníš nezodpovědné?
Říkat těm, co dnes na vlastní bydlení vinou vysokých cen prostě nedosáhnou, že jsou nezodpovědní, je chucpe, to se na mě nezlob.
Čas neexistuje.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Sosacek »

Quentin píše: 27. 4. 2021, 08:09
Sosacek píše: 26. 4. 2021, 21:22 To nevis, mozna by dik necemu takovemu ceny bytu spadly na ctvrtinu, protoze by se uz nevyplatilo je kupovat a prazdne nechavat rust na cene, a ta dan by byla vyrazne mensi.

Mozna ne 🤷
Good point.

Ale pořád se mi to příliš nelíbí. Domov je něco, kde mají lidi práci, kamarády, vztahy s okolím, možná rodinu etc. Tohle by ho udělalo nestabilním.

I kdyby zvýšená daň z nemovitosti srazila cenu nemovitostí na čtvrtinu, pořád by to třeba pražští důchodci moc nevydýchali. Mě by to taky dlouhodobě stresovalo; co kdyby se město rozrostlo, moje čtvrť se tak prakticky přiblížila k centru a sotva tu hypotéku doplatím, byla cena nemovitosti tak velká, že bych se musel vystěhovat?

(chápu, že bys ideálně neměl tuhle daň jen tak pro parádu, ale částečně by se z toho financovalo třeba UBI, ale ten problém s nejistotou tam pořád je. Když se starší člověk ocitne v situaci, že se příliš zvedla daň z jeho domova, tak mu to sežere velkou část UBI a je stejně v háji. Resp. ta nestabilita by v systému zůstala, takže by to na někoho určitě dopadlo.)

(nebo melu kraviny?)
Bavime se o 7 000 rocne (tj. 600 mesicne) nebo o 70 000 (tj. 6000 mesicne) rocne?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Vallun »

midewiwin píše: 27. 4. 2021, 08:12Nižší cenou odměníš nezodpovědné?
Říkat těm, co dnes na vlastní bydlení vinou vysokých cen prostě nedosáhnou, že jsou nezodpovědní, je chucpe, to se na mě nezlob.
Tak to je část potenciálních kupujících, které by to pomohlo... Nicméně pokud vezmeš dva stejné staré lidi, z nichž jeden i za téhle ceny, protože je odpovědný a rozumný si bydlení obstará a platí vysokou hypotéku, a ten druhý na to kašle a byt si pořídí, až když daňovým zásahem výrazně klesnou ceny tak se na mne nezlob, ale to je prostě svinstvo, trestáš správné rozhodnutí...

To je totíž, jako když první popovodňovou pomoc měli do státu dostat jen nepojištění...
částečně by se z toho financovalo třeba UBI
Ne, daň z nemovitosti je příjmem obce...a náapdy to změnit neshledal ÚS souladné s ústavním pořádkem...
Když se starší člověk ocitne v situaci, že se příliš zvedla daň z jeho domova, tak mu to sežere velkou část UBI a je stejně v háji.
Ale průměrný pitomý politik bude plesat blahem, protože zvýšíš závislost lidí na státu...

Sos - říkals, že bys raději 2 řády, to je těch 72 000 za byt o výměře 60 sqm...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 27. 4. 2021, 08:25Bavime se o 7 000 rocne (tj. 600 mesicne) nebo o 70 000 (tj. 6000 mesicne) rocne?
Můj argument o nestabilitě platí, jen v té nižší verzi je krapet bezzubý :D

---

Ale napadá mě jiná věc - když se zvedne daň z nemovitosti a bude počítaná jako procento z ceny nemovitosti, tak to bude motivovat k nezvyšování ceny nemovitosti.

Najednou část obyvatel nějaké čtvrti bude proti novým pracovním místům v okolí (protože oni už práci mají), proti dětským hřištím (protože děti nemají) etc.

Schůze SVJ budou extra nesnesitelné "Vy byste chtěli rekonstruovat balkony? To nám zvedne daně!"

(Opět možná jen melu kraviny, pardon :D )
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: [Pravice a levice]Jak udělat svět lepším?

Příspěvek od komi »

Aby nedošlo k mýlce, já vyrovnáním rozdílů ve společnosti fandím, jen jsou všechny extrémně komplikované. Pomalu, legálně a mírumilovně je provést je skoro nemožné, protože ti nejbohatší jsou příliš mocní a pravidla obejdou (odchod do daňových rájů, využívání bílých koní, uplácení politiků, úředníků, manipulace s veřejným míněním...). Zavádět je čistě na úrovni našeho malého státu je asi hloupost, totálně to odradí investory, což mne třeba netrápí, ale spoustu lidí jo. Chtělo by to tedy, aby aspoň celá EU nabrala tento směr. Je to reálné? Pokud výrazněji zdaníme bohaté jednotlivce a společnosti, budeme potřebovat ještě zvýšit dovozová cla, protože jinak nás umlátí ti z venku levnějšími produkty.

Co se týče progresívního zdanění nemovitostí dle jejich množství a hodnoty: Muselo by se evidovat, kdo je skutečným majitelem. Co když mám jednu akcii z nějakého bytového družstva? Co když budu mít 20 bytů, a abych nemusela danit víc, tak si pro každé si založím jedno sročko? Minimálně by se měly udělat první kroky, které by byly k nějakému progresívnímu zdanění nezbytné (tj. udělat pořádek ve státní správě, propojit pořádně jednotlivé úřady, a taky upravit zákony, ať každá firma, která tu jakkoli funguje, má jasné a zjistitelné skutečné vlastníky). Protože pokud si každý miliardář naháže majetky do různých svěřeneckých fondů, tak si změny zdanění ani nevšimnou.

No a co se týče razantnějších rešení, jakože zkrouhnout najednou bohaté o nějaký větší podíl, to je značně nebezpečný pokus, který se může ošklivě zvrhnout, by to mohla být taková rozbuška pro nespokojený dav ověšený exekucemi a pak by se taky mohl zkrouhávat kde kdo (došla by řada i naše hypotetické ultralighty:-) ), kde co a možná by to dospělo k tomu, že nakonec i sem tam hlavy z krku.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Corny a 14 hostů