Šílené úvahy - státní správa

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od York »

Eleshar_Vermillion píše: 9. 2. 2019, 23:43Kvalitu pevně definují kritéria, nikoliv cena.
Pokud to bereš takhle, tak se fakt nemůžeš divit, že dostáváš software, jakej dostáváš. Pokud dodavatel nemá motivaci k ničemu lepšímu, tak pochopitelně dodá něco "good enough".


Eleshar_Vermillion píše: 9. 2. 2019, 23:43Naprosto nic z tohoto (z podvodů) tvůj model ani náznakem neřeší a ničemu by za takových podmínek nepomohl.
To je pravda. Ani jsem se o to nepokoušel. Čímž neříkám, že by to nebylo potřeba. Jen mě žádný návrh řešení těhle problémů nenapadá.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

York píše: 10. 2. 2019, 00:15 BTW máš představu, proč takovou zakázku nikdo nechce vzít? Minimálně ten Alzasoft by o to zájem mít měl, že ;-)
Pže o ní nevědí, např.? Nebo se tím nechtějí zabývat.

Nebo to neumějí. Chtěl jsem nějakým e-shopům (včetně Alzy mimochodem) udělat relativně solidní kšeft*, když jsem potřeboval koupit nějaké příslušenství na zaměstnavatele, ale nebyli mi prostě schopni poslat ani oficiální nabídku/nacenění**, abych to byl schopný prohnat korporátními procedurami. Přiznám se, že mě tohle teda dost překvapilo.
Naprosto nic z tohoto (z podvodů) tvůj model ani náznakem neřeší a ničemu by za takových podmínek nepomohl.
To je pravda. Ani jsem se o to nepokoušel. Čímž neříkám, že by to nebylo potřeba.
Já naopak říkám, že je zcela zbytečný:)

____________________________
* nic velkého na B2B, ale ve srovnání s individuálním zákazníkem už jako docela dobrý; a rozhodně žádná spešl nabídka, prostě standardní cena, jakou nabízeli na webu
**papír, který říká, že daný typ zboží v daném množství dodají za danou cenu, platný typicky 30 dní
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od Vallun »

Tom případně je zjevně nejrozumnější to prostě nakoupit v Alze.
Což nemůžeš, protože ZOVZ...
BTW máš představu, proč takovou zakázku nikdo nechce vzít? Minimálně ten Alzasoft by o to zájem mít měl, že ;-)
všichni to chtěli, ale za podmínek pro ně výhodných, ne pro nás...
Čas jsou peníze. Most, který nestojí, nebo je zavřený kvůli opravě, nemůže nikdo používat. Nejspíš to zatěžuje dopravu jinde (jinak by ten most nebylo potřeba stavět).
někdy ano, ale obecně, když správně plánuješ, tak nemusíš pospíchat a šetříš peníze...
Realizující firma pochopitelně ví, že pokud za to chce získat bonus, musí si to zjistit předem.
Projekt je něco hodně jiného, než realizace...
Když říkám "hodnocení těch, kdo s tím pak budou reálně pracovat", tak tím myslím osobní hodnocení každého z těch, kdo s tím bude reálně osobně pracovat. Šéf s tím pracovat nebude, takže ani nebude hodnotit.
Ale v reálu je to jinak - to hodnocení půjde přes šéfa a ten si řekne, co tam chce...státní správa je uspořádána hierarhcicky...
To klidně i vědět můžeš a přesto to nemusíš dostat, protože v současném stavu to do výběrka nemůžeš napsat.
Samozřejmě, že mohu...
Pročpak?
protože rozpočtování musí nějak rozumně fungovat, do toho já nevidím, ale má svá pravidla a principy...nemůžeš rozbourat úplně všechno...
Veřejné zakázky jsou pro firmy super business s nadstandardně nízkým rizikem. Navíc je to otázka nabídky a poptávky - daným podmínkám vždycky odpovídá nějaká cena.
Když budeš soutěžit údržbu dálnice na rok, tak zaplatíš třeba o 100 % víc, než když to dáš na 5 let...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od York »

Vallun píše: 10. 2. 2019, 01:09
Tom případně je zjevně nejrozumnější to prostě nakoupit v Alze.
Což nemůžeš, protože ZOVZ...
Tím jsem pochopitelně chtěl říct, že v tomhle případě není na místě zavádět novoty, ale upravit stávající zákon, aby ti to umožnil udělat.

Vallun píše: 10. 2. 2019, 01:09všichni to chtěli, ale za podmínek pro ně výhodných, ne pro nás...
Bavíme se teď konkrétně o nákupu notebooků za maloobchodní cenu u Alzy. To fakt pro nejsou pro obchodníka nevýhodné podmínky.

Otázkou jsem měl na mysli víceméně to, jestli se jen snažej tlačit cenu nahoru (protože můžou), nebo je za tím něco víc (nějaké další brutální náklady spojené s výběrkem, které z toho opravdu dělají nerentabilní záležitost pro dodavatele).

Vallun píše: 10. 2. 2019, 01:09když správně plánuješ, tak nemusíš pospíchat a šetříš peníze...
Moje zkušenost z praxe je, že všichni strašně rádi plánují a věci, které by mohly být hotové za měsíc, pak nejsou hotové ani po třech letech.

Vallun píše: 10. 2. 2019, 01:09
Realizující firma pochopitelně ví, že pokud za to chce získat bonus, musí si to zjistit předem.
Projekt je něco hodně jiného, než realizace...
V současné praxi ano. Opět moje osobní zkušenost - obvykle se až při realizaci zjišťuje, co a jak se vlastně bude dělat. Zadávající instituce pochopitelně nemá know-how IT developerů. Možná to tak není ve všech oborech, ale zatím jsem se vždycky setkal s tím, že instituce se snaží formulovat řešení, místo aby formulovala, jaký problém potřebuje vyřešit.

Vallun píše: 10. 2. 2019, 01:09Ale v reálu je to jinak - to hodnocení půjde přes šéfa a ten si řekne, co tam chce...státní správa je uspořádána hierarhcicky...
Pochopitelně, protože nemáme zákony, které by říkaly, že se to má dělat jinak. Bavíme se tu o nějakém alternativním návrhu - ten samozřejmě vyžaduje příslušnou legislativu, bez ní nemá šanci fungovat.


Vallun píše: 10. 2. 2019, 01:09Když budeš soutěžit údržbu dálnice na rok, tak zaplatíš třeba o 100 % víc, než když to dáš na 5 let...
Pokud za to dostanu dálnici jako v Německu, tak u mě dobrý.

Rok byl ale každopádně jen příklad. V různých oblastech může samozřejmě dávat smysl různá perioda.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od Jerson »

Zajímalo by mě, jak si někteří představují, že se vytváří cenová nabídka, třeba na stavbu silnice.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od Vallun »

Pochopitelně, protože nemáme zákony, které by říkaly, že se to má dělat jinak. Bavíme se tu o nějakém alternativním návrhu - ten samozřejmě vyžaduje příslušnou legislativu, bez ní nemá šanci fungovat.
Pak já vidím dvě možnosti:
a) udělá zákon, který to obejde - což je špatně, jak mco záleží na tom, jak šikovně to uděláš...(efektivnější by možná byla nějaká "integrovaná anketka" a možná ještě lepší automatické získávání dat od uživatelů (četnost využívání funkcí, prodlevy, atd.)
b) zcela překopeš systéma omezíš hierarchizaci státní správy - pak mne ale zajímá, jak si to představuješ - co nejpodrobněji prosím:)
Tím jsem pochopitelně chtěl říct, že v tomhle případě není na místě zavádět novoty, ale upravit stávající zákon, aby ti to umožnil udělat.
Ono to snad už trochu jde, ale je to nějak složité, proto se to prakticky užívá jen minimálně - ale sorry, na tohle už mé znalosti veřejncýh zakázek nestačí...Tuším, že hlavně z důvodů transparentnosti se to dělá prostě přes otevřené řízení:/
Otázkou jsem měl na mysli víceméně to, jestli se jen snažej tlačit cenu nahoru (protože můžou)
Tak se domnívám já - 20 ntoeooků není nic extra, aby je mrzelo, když to nedostanou, ale už dost, aby zkusili nastřelti ensmyslnou cenu a doufali, že budou jediní, kdo si poptávky všiml/stála mu za to reagovat, nebo jeidný, jejichž nabídka bude formálně v pořádku...a namastí si kapsu...
Moje zkušenost z praxe je, že všichni strašně rádi plánují a věci, které by mohly být hotové za měsíc, pak nejsou hotové ani po třech letech.
jasně, ne že by se to nedělo, ale když víš, že vápnění lesů bude potřeba a vhodné provést od března do června (příklad, je to složitější...), tak je fajn to udělat tak, aby beřez až červen měl zhotovitel na realizaci a nemuselo se spěchat...
V současné praxi ano. Opět moje osobní zkušenost - obvykle se až při realizaci zjišťuje, co a jak se vlastně bude dělat. Zadávající instituce pochopitelně nemá know-how IT developerů. Možná to tak není ve všech oborech, ale zatím jsem se vždycky setkal s tím, že instituce se snaží formulovat řešení, místo aby formulovala, jaký problém potřebuje vyřešit.
Ano, speciálně u IT je tohle velký problém...a je to taky dost rozdílné - třeba na bezepčnost máme člověka, co se v tom opravdu vyzná, je to relativně v pohodě, až na to, že mu v podstatě (běžní) dodavatelé odborně nestačí. Což je ale dost světlká výjimka
Tady je ale jiný problém - IT zakzáky by bylo třeba řešit centrálně, abys zajistil funcki a efektivitu - předávání dokumentů mezi úřady, spisů mezi úřady a správními soudy, archivaci a podobně...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tom případně je zjevně nejrozumnější to prostě nakoupit v Alze.
Vallun píše: 10. 2. 2019, 01:09 Což nemůžeš, protože ZOVZ...
York píše: 10. 2. 2019, 01:31 Tím jsem pochopitelně chtěl říct, že v tomhle případě není na místě zavádět novoty, ale upravit stávající zákon, aby ti to umožnil udělat.
Ale stejně to máš dost složité. Chceš koupit 50 laptopů, přihlásí se ti akorát X, s cenou laptopu 150 000, a Y, s cenou za 200 000.
Ty řekneš "nasrat na oba!" a koupíš to v Alze za 30 000 za kus. Proč ale v Alze a ne v CZC, když cena se neliší a soutěže se nezúčastnili ani ti, ani oni? Když se to nevysoutěží, najednou to začne být diskriminační a samozřejmě netransparentní, podezřelé a všechno. Nedej bože, když se pak ukáže, že někdo z tvého oddělení spí s nějakým prodavačem z Alzy, který dostává provise od prodaného objemu.
Čas jsou peníze. Most, který nestojí, nebo je zavřený kvůli opravě, nemůže nikdo používat. Nejspíš to zatěžuje dopravu jinde (jinak by ten most nebylo potřeba stavět).
někdy ano, ale obecně, když správně plánuješ, tak nemusíš pospíchat a šetříš peníze...
Totéž mimochodem platí v korporátu (a nejspíš kdekoliv jinde, já jen mám soustavnou zkušenost s tím, jak to ten korporát neumí dělat).
Moje zkušenost z praxe je, že všichni strašně rádi plánují a věci, které by mohly být hotové za měsíc, pak nejsou hotové ani po třech letech.
Moje zkušenost zase je, že se naprosto nic neplánuje, i když se ví, že daná skutečnost nastane, a pak se problém řeší až zpětně, kdy je všechno mnohem složitější na všech úrovních.
Jak jsem psal výše, ve státní správě je toto oblíbená metoda vyvádění veřejných peněz - nechá se vyhnít, a pak se to prostě musí udělat nějakým konkrétním způsobem, jelikož na nic jiného není čas.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od Invictus »

Eleshar_Vermillion píše: 10. 2. 2019, 21:19Totéž mimochodem platí v korporátu (a nejspíš kdekoliv jinde, já jen mám soustavnou zkušenost s tím, jak to ten korporát neumí dělat).
A nebo se na to vyserou, s namachrovaným postojem, že plánování je zbytečný a akorát zdržuje od práce.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy - státní správa

Příspěvek od York »

Invictus píše: 11. 2. 2019, 18:39A nebo se na to vyserou, s namachrovaným postojem, že plánování je zbytečný a akorát zdržuje od práce.
Není plánování jako chytání za slovo.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 10 hostů