Postfaktická společnost

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od midewiwin »

Opět je podstatné sdělení, že vlci chápou manželství. Stejně jako kdejaké složitější zvíře.
Je to podstatnější, než že medvědi manželství nechápou?
Docela by mě zajímalo, jestli se někdo zabýval, jak k monogamním svazkům některé druhy došly a jiné ne.
Čas neexistuje.
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od jjelen »

Vallun píše: 17. 3. 2018, 08:32Lidí na planetě má ubývat, jednoznačně...ideál jsou nějaké 2 miliardy. Ale zároveň, Ty jako stát, potřebuješ, aby velikost počtu tvých obyvatel mírně rostla, protože pak Ti to tak nějak všechno funguje , a neklesá význam Tvého státu...:/
Jo a až už ty lidičky nebude kam dávat, vyrazí se dobít nějaký ten Lebensraum :-)=
Imho nedostatek pracovních sil/vojáků/jánevímnacovšechnomůžešobyvteleještěpřepočítávat může mít i pro ten stát pozitivní efekt - nutí tě k inovacím, jeden z možných důvodů proč Evropa, zdecimovaná morem, "předběhla" zbytek světa...
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Argonantus »

Midewiwin:
Daleko podstatnější.
Protože to vpodstatě vyvrací pozitivistickou teorii státu a práva. Úplně.
Navzdory tomu ji má nejméně polovina lidí i poslanců stále v hlavě. Že je stát, a ten si vyrábí právo, asi jako se válcuje železo.
Výtvor absolutistické logiky.

Jelen:
Zcela určitě ne. Akcelerace technického pokroku začala daleko dříve, nejméně od roku 1000. Kde a proč přesně se to zlomilo je moje oblíbená záhada.
captain66
Příspěvky: 321
Registrován: 30. 7. 2009, 15:15

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od captain66 »

jjelen píše:Imho nedostatek pracovních sil/vojáků/jánevímnacovšechnomůžešobyvteleještěpřepočítávat může mít i pro ten stát pozitivní efekt - nutí tě k inovacím, jeden z možných důvodů proč Evropa, zdecimovaná morem, "předběhla" zbytek světa...
Tohle je slozitejsi a nedostatek lidi nemel primy pozitivni efekt na rust (protoze se podybujeme v premoderni dobe, tak doslo k one-off narustu prijmu, viz dalsi clanek.
Argonantus píše:Zcela určitě ne. Akcelerace technického pokroku začala daleko dříve, nejméně od roku 1000. Kde a proč přesně se to zlomilo je moje oblíbená záhada.
Nezacala, ve skutecnosti moderni technologicky pokrok zacal mnohem pozdeji. Pokud bychom brali Anglii, tak udrzitelny rozvoj zacal az okolo roku 1650.

Je tu take naprosto spatne bran vyraz Malthusovsky svet. Malthus predpokladal, ze jelikoz zdroje (tehdy hlavne jidlo) rostou aritmetickou radou a populace geometrickou, tak veskery ekonomicky rust bude sezran rustem populace a svet bude v one pasti - chudy a stridave postihovan hladomorem. Tak svet fungoval ironicky v podstate az do publikace jeho knihy (cca 1800), vyvoj poslednich 200 je zcela jednoznacne nemalthusovsky.
Bolt actions speak louder than words.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

Připomněl jsem si jedno starší video od Veritasia: Post-Truth: Why Facts Don't Matter Anymore. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem to odmávnul jako zajímavé ale ne až tak zásadní - teď to vidím trochu jinak.
captain66
Příspěvky: 321
Registrován: 30. 7. 2009, 15:15

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od captain66 »

Vallun píše: 21. 2. 2018, 06:42 Ryszard Legutko - Triumf průměrného člověka
- úžasná kniha o nebezpečích, kterým čelí liberální demokracie
Precetl jsem to. Je to jeste horsi, nez jsem si myslel. Musim se Vallunovi trochu omluvit - mel jsem za to, ze nam tu foru argumenty knihy spatne predava, pritom to co tu psal dava obcas i vetsi smysl, nez co vytvoril Legutko v knize. Zitra o tom zkusim neco vic napsat.
Bolt actions speak louder than words.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Jerson »

Na tohle téma jsem si vzpomněl před pár dny, když jsem si v souvislosti s Prague Pride (či co to bylo, tak moc to nesleduju). V diskusi se samozřejmě vyrojili různí odsuzovači a moralizátoři, a zazněl i názor, že homosexuální vztahy jsou nepřirozené, protože to zvířata nedělají. Vzápětí dostal od jiného přispěvatele obrázek a příslušné poučení, že takový názor se nestýká s realitou, nicméně celkově jsou podobné názory určitě velmi rozšířené.
Dál jsem si vzpomněl na rozhovor z minulého týdne, kdy jsem osmnáctileté spoluhráčce popisoval svět, ve kterém neexistovaly mobilní telefony, internet a google, a tak bylo možné, aby i lidé zabývající se nějakou oblastí měli neúplné nebo zavádějící informace. Nicméně dneska, kdy je (u nás) celkem obvyklé mít u sebe mobil s možností připojení na net a dostupným vyhledáváním z obrovské databáze mi přijde neuvěřitelné, že než někdo napíše tak jednoznačný názor na net, nenapíše napřed "homosexualita zvířat" do vyhledávače a nenabourá si svůj mylný názor dřív, než ho napíše veřejně.
Ne že by mě to překvapovalo, navíc řada mylných, zavádějících a propagandistických informací na netu převažuje, takže není snadné dobrat se skutečnosti, ale to obvykle jde o ne tak zásadní věci. U nich bych jakž takž dokázal pochopit, že se stále objevují. Ale pokud někdo chce zůstávat ve své bublině omylů a sebeklamů, tak má snad lepší možnosti než před dvaceti lety.

Vzpomínám si, ja jsme se při hraní DrD dohadovali, jak by vypadal svět, ve kterém by skutečně fungovaly sféry jako "Sféra vědění zapsaných informací" a "sféra ústně sdílených informací" - už neznám přesné názvy - každopádně právě takto, jak funguje naše společnost. Tehdy jsem tvrdil, že by společnost musela fungovat jinak, protože přeci když nějaká informace existuje a je objektivně pravdivá (jedno zda dostatečně ověřená nebo jde o magicky nastavenou pravdu), tak o ní lidé nemůžou pochybovat, i když přístup k téhle informaci má jen pár jedinců. Teď si uvědomuju, jak moc jsem se mýlil. Stejně jako u společnosti, ve které by jedinci běžně ovládali vzdálenou směrovou telepatii pro komunikaci s různými lidmi - to máme taky, včetně sdílení pocitů, a výsledek je sice silně "magický", nicméně stále je v pohodě možné ztratit se, nemít informace o svých blízkých nebo prostě být zapomenut.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Argonantus »

Plno informací je nedostupných pro nadbytek variant.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tak.
Problém není dostupnost informací, ale nesmírnost jejich množství a spolu s tím schopnost je třídit, řadit a vyhodnocovat - a taky ochota zjistit, že jsem se mýlil, nebo schopnost si uvědomit, že se v tématu XZY mýlit můžu, nemám dostatek informací, něco by mohlo být jinak atd.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Sadako píše:....a taky ochota zjistit, že jsem se mýlil, nebo schopnost si uvědomit, že se v tématu XZY mýlit můžu, nemám dostatek informací, něco by mohlo být jinak atd.
Zejména ochota zjistit, že jsem se mýlil ...

... a popravdě ono to fakt není lehké a chce to mimořádné množství sebekázně, i když to člověk ví.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vallun píše: 21. 2. 2018, 06:42 Ryszard Legutko - Triumf průměrného člověka
- úžasná kniha o nebezpečích, kterým čelí liberální demokracie
captain66 píše: 15. 8. 2018, 01:39Precetl jsem to. Je to jeste horsi, nez jsem si myslel. Musim se Vallunovi trochu omluvit - mel jsem za to, ze nam tu foru argumenty knihy spatne predava, pritom to co tu psal dava obcas i vetsi smysl, nez co vytvoril Legutko v knize. Zitra o tom zkusim neco vic napsat.
Vallun občas plácá hrozné věci, ale kdyby nebyl chytřejší než běžný alt-rightový politik, tak bychom ho tu asi tolerovat nezvládli.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Vallun »

Markyho povzdechy vedle mne vedl k úvaze o pravdivosti některých tvrzení. Respektive o to, kdy jde o pravdu faktickou a kdy o postfaktickou...

Pokud v ulici zruším prostor pro parkování, kam se vejdou de irue 4 auta, ale de facto jich tam často stojí až 7 a za rohem udělám parkoviště pro 6 aut. A teď bych řešil jen počet míst, pls.

Je tvrzení, že jsem zvýšil počet parkovacích míst o 50 % pravda, podle vás? Postfaktická pravda?

Jak by mělo vypadat v takovém případě korektní tvrzení?
-
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Resurrection »

Podle me to pravda je, protoze to, ze na miste pro 4 parkuje 7 aut je irelevantni. Kdyz tam budou mit lidi Smarty a postavi jich tam 10, tak to porad bude parkovani pro 4 auta. Stejne tak kdyz tam postavis nejaky 2 SUV, protoze se ti jich tam vic nevejde.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun píše: Pokud v ulici zruším prostor pro parkování, kam se vejdou de irue 4 auta, ale de facto jich tam často stojí až 7 a za rohem udělám parkoviště pro 6 aut. A teď bych řešil jen počet míst, pls.

Je tvrzení, že jsem zvýšil počet parkovacích míst o 50 % pravda, podle vás? Postfaktická pravda?
V takovémhle hypotetickém případě by to samozřejmě pravda byla.
Naneštěstí pro tebe i Čižinského ale tenhle tvůj hypotetický odstaveček je na hony vzdálen realitě. Což je vlastně celý problém té kampaně, který mi vadí nejvíc.

Proč se zdržovat s nějakou za****anou realitou, když můžeme psát podobné bláboly a lidi nám to žerou.



Takže teď to srovnání s realitou.
Vallun píše: Pokud v ulici zruším prostor pro parkování, kam se vejdou de irue 4 auta, ale de facto jich tam často stojí až 7 a za rohem udělám parkoviště pro 6 aut. A teď bych řešil jen počet míst, pls.
Nemluvíme o jedné ulici, ale o několika souvislých blocích ulic o rozměrech cca třičtvrtě krát tři čtvrtě kilometru.
Zrušený prostor pro parkovaní tam před zásahem byl nejen de-fakto, ale i de jure.
Parkovací místa neubyla 2 nebo 3, ale zmizelo jich asi 40.
A ty desítky nových míst, která mají ztrátu kompenzovat, nejsou za rohem, nýbrž nejbližší z nich je vzdáleno 1,5km vzdušnou čarou = lehce přes dva kilometry po nejkratší cestě, na zapadlé technické komunikaci mezi Výstavištěm a elektrárnou.


Ale tohle všechno ještě samo o sobě není postfaktické. Celá legrace začíná až na tomhle:


Kdyby Čižinský - jak ty říkáš vedle - "udělal přesně to, co slíbil a říká o tom pravdu." - tak bych taktéž očekával, že bude mít koule se k tomu postavit čelem a v našem obvodním plátku nebo na magistrátním webu dočtu předvolební slib, který bude znít nějak takhle:
Auta v ulicích Prahy 7 nechceme. Zrušíme 40 parkovacích míst v zástavbě a přesuneme je mezi továrny a na nepoužívané technické komunikace. A protože je tam dostí místa, uděláme jich tam klidně 320
Ale to se neděje - protože kdyby se to dělo, tak by nebylo těch 55%, že? Místo toho čtu věci jako:
Dosud Praha 7 v tomto volebním období rozšířila parkovací kapacity v ulicích o zhruba 285 míst.
což se tu opravdu neděje.


EDIT: Teď mě vlastně napadlo, že ono o validitě té informace vlastně dost napovídá i to, že někdo napíše vedle sebe zhruba 285.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Jerson »

Vallun píše: 8. 10. 2018, 06:28 Je tvrzení, že jsem zvýšil počet parkovacích míst o 50 % pravda, podle vás? Postfaktická pravda?
Je to kec. A jediná možnost k návratu je, že se postupně v průběhu několika let najdou lidé, kteří začnou na daných místech opět parkovat, okolní angažované důchodce přestane bavit pořád volat MP (nebo vymřou), a počet parkovacích míst se pomalu vrátí na původní ne_úplně_dostatečnou, nyní zcela_nedostatečnou úroveň.

Jinak s parkovacími místy obecně je problém v tom, že jakákoliv úprava současného stavu může vést jen a pouze ke zhoršení, a to díky normám pro parkovací místa, která neumožňují jejich zmenšení. Reálná možnost (i když dle policie nezákonná) je nechávat auta odbržděná s rovně postavenými koly a vyřazenou rychlostí, aby se daly manuálně komprimovat a přizpůsobit tak délku parkovacího místa autu. Před pár lety jsem četl, že tohle v Praze prý funguje, i když jsem tomu nevěřil, a na rovných ulicích mi to přijde jako použitelná možnost.

Ale o tom jsi asi psát nechtěl.
Takže zpět - pokud politik nemá v rukávu stavbu parkovacího domu, tak jeho prohlášení o parkovacích místech může znamenat jen a pouze úbytek, i když mu to jeho poradci řeknou opačně, protože papírově to tak bude vypadat. Pokud nějaké takové eso v rukávu má, tak se určitě bude ohánět růstem počtu míst, ale pravda to bude taky jen částečně, vhledem k neznámé ceně parkovného.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti