Hradní pán 2018

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Kdy budou příští přímá volba prezidenta?

2018
3
15%
2019
3
15%
2020
1
5%
2021
0
Žádná hlasování
2022
0
Žádná hlasování
2023 (pravidelný termín)
12
60%
2024 a později
0
Žádná hlasování
Přímá volba bude zrušena
1
5%
 
Celkem hlasů: 20

Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od OnGe »

Oni ho neviní z velezrady, ale jenom ze zrady.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od York »

Neferit Sr. píše: 9. 4. 2018, 11:35A tím že chce prokázat nezpochybnitelně a jasně, že ten jed od nás rozhodně nepocházel, je spíše pozitivum, a naše spojence nijak nepoškodí.
V politice nelze nic prokázat nezpochybnitelně a jasně (a ostatně ani jinde, i soudy se mohou mýlit, soudce může být podplacený, důkazy mohou být zmanipulované, svědci podplacení nebo zastrašení, atd.). Lze jenom přesvědčit víc nebo míň lidí (nezávisle na tom, co je nebo není pravda), případně odvádět pozornost.

Pokud bych chtěl věřit tomu, že to Zeman myslí dobře, tak by to jasně spadalo do té poslední kategorie - zdržování a odvedení pozornosti: "Nebereme to na lehkou váhu, naše bezpečnostní služba to vyšetřuje. Ozvěte se za pár let, třeba už bude vyšetřování uzavřeno."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Neferit Sr. »

Prokázání původu jedu může mít politický dopad, ale prvotně jde o prošetření možnosti podílu na kriminálním činu.

S těma zradami se v tom moc neorinentuji. Velezradu může spáchat jen prezident? Asi ano. Ale je to v trestním řádu? Myslí si že není. Takže zde je zcela jistě nevinen. Plky že jde o specifický ústavní delikt si neumím představit překlopit do něčeho reálného. Ale právníky zde máme, pokud tedy mají pocit že došlo k takovému jednání měli by neprodleně konat. Každý kdo ví že byl spáchán zločin je povine jednat.

Vlastizrada to je kriminální čin, ale může ho spáchat prezident tím, že nechá v rámci svých pravomocí něco vyšetřit? Asi ne ale nevím. Ale opět pokud tedy mají pocit že došlo k takovému jednání měli by neprodleně konat. Každý kdo ví že byl spáchán zločin je povine jednat.


A zrada? Možná z hlediska morálky, pak jde v mezích patřičného morálního systému o nemorální jednání. Prostě mám pocit že zde lítají silná slova jen na základě antipatií. A tak raději budu držet hubu, nebo zjistím že jsem zrádce také.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Fritzs »

https://cs.wikipedia.org/wiki/Velezrada

Jo z toho mi vyplývá, že velezrada je druhem vlastizrady, kterou může spáchat pouze prezident a jediným možným trestem je ztráta úřadu a možnosdti jeho opětovného nabytí.

Teda, wiki pedie může být plná protistátních lží, ne, že ne, ale v tomhle bych jim aji věřil, navíc maj odkazy a tak.

(Nechat něco prošetřit je určitě právně v klidu, Zeman není tak hloupý aby se o tom neporadil se svými právníky.)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Vallun »

Prokázání původu jedu může mít politický dopad, ale prvotně jde o prošetření možnosti podílu na kriminálním činu.
Nikoliv. Už tohle je, mimochodem, prokremelská desinterpretace děje. I kdyby byl náhodou novičok vyroben u nás, tak to z nás needělá podílníky na vraždě Skripala a jeho dcery. Už jen tu možnost teoreticky připustit nahrává Moskvě...
Velezradu může spáchat jen prezident? Asi ano.
Ano, čl. 65 Ústavy.
Ale je to v trestním řádu? Myslí si že není. Takže zde je zcela jistě nevinen.
1. V trestním řádu není žádná skutková podstata, to je jen procesní předpis. Skutkové podstaty jsou v trestním zákoníku - a zákoník je to proto,že jsou, mohou být, i jinde - v jiných zákonech, byť tomu tak momentálně není (ale ještě do roku 2009 - trestný čin proti míru byl v zákoně na ochranu míru z roku 1950, číslo zákona bylo, jeslti si dobře vzpomínám 165.
2. Je to uvedeno v Ústavě a to je víc, než nějaký běžný zákon.
Plky že jde o specifický ústavní delikt si neumím představit překlopit do něčeho reálného.
To chápu, představit si to je složitější. Ale upřímně, je už docela děsivá předsdtava, že trestní zákon respektuješ a Ústava, která je víc, a vlastně jako pro vojáka (nebo pro mne jako pro právníka) by měla být absolutně úplně nejvíc, tak pro Tebe představuje plky...
Ber to tak, prezident má z Ústavy danou indemnitu, proto cokoliv, co to prolamuje musí být uvedeno ve stejném předpisu - a to taky je - kompletní úprava deliktu, stanovící Kdo (Senát se souhlasem poslanecké sněmovny) u koho (Ústavní soud), může obžalovat koho (prezidenta), pro co, včetně skutkové pdostaty takového deliktu (velezrada) a jaký je trest (ztráta mandátu).

Možnost ten čin postihnout ale padla v momentě, kdy se Stropnický vyjádřil vůči Zemanovi servilně a tím zpochybnil oficiální politiku vlády, takže vlastně nebylo co podkopávat..:(
Vlastizrada to je kriminální čin, ale může ho spáchat prezident tím, že nechá v rámci svých pravomocí něco vyšetřit?
Prezident nemůže spáchat v době výkonu mandátu jiný delikt, než Velezradu, vlastizrada je to, co můžeme spáchat my ostatní...
A ano, velezrada se dá spáchat i tím, že výkonem svých pravomocí zpochybním oficiální politiku vlády ve prospěch nepřítele.
A tím že chce prokázat nezpochybnitelně a jasně, že ten jed od nás rozhodně nepocházel, je spíše pozitivum, a naše spojence nijak nepoškodí.
Už jsem vysvětloval, žádný pozitivní efekt to mít nemohlo...
Nepřítel je termín, který má vícero rovin, ale dovolil bych si upozornit, že naše země není s Ruskou federací ve válečném stavu a tedy ji nelze označit za nepřítele jen tak od boku, jen proto, že někomu leze na nervy.
Ruská federace, jak vyplývá z jejich vlastních dokuemntů, slov i skutků, proti n ám vede, a žel docela úspěšně hybridní válku nového typu. Ano, je to můj/náš/Evropy nepřítel. To, že při tom neteče krev ve vlekém je docela pozitivní jev, ale tím to nečiní válku méně jsoucí.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Argonantus »

Je to přesně tak, jak praví Fritzs.
Velezrada je to, co američani zvou "impeachment", zjednodušeně řečeno - jak vyhodit prezidenta, který se nezachoval.
Vlastizrada je trestný čin, který může spáchat i prezident, ale nemůže být trestán, ježto má totální imunitu.
A může jít o ten samý čin.
Například jednání Beneše 15. 9.1938 o odevzdání části území - tedy před Mnichovem - je dost jasný případ. Podpis Košického vládního prograsmu je hraniční záležitost taky (limitně se blíží kapitulaci). Oboje bez porady s vládou a tím méně parlamentu, jasné překročení pravomocí a k jasné újmě toho, co bylo slíbeno chránit.
Zemanova akce -naznačování, že jsme účastni na útoku chemickými látkami na území spojence - je taky dost drsná. Mně už to na vyhození z funkce docela stačí, i když možná někdo další by chtěl, aby toho Zeman provedl ještě víc.

částečně ninjaed
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Neferit Sr. píše: 9. 4. 2018, 11:35 Nepřítel je termín, který má vícero rovin, ale dovolil bych si upozornit, že naše země není s Ruskou federací ve válečném stavu a tedy ji nelze označit za nepřítele jen tak od boku, jen proto, že někomu leze na nervy.
To, že nejsme ve válce, neznamená, že proti nám nevede velmi jasnou nepřátelskou kampaň, například prostřednictvím masového šíření lží a podkopáváním struktur, na kterých je bezprostředně závislá naše obrana před nimi (EU, NATO). Jednou z těch lží jen například to, že jsme vyrobili velmi problematickou látku použitou k vraždě našeho oficiálního spojence. Můj speciální problém s Ruskem je ještě to šíření toho post-faktického diskursu, ve kterém se rozpadají nejen věci výše, ale celý základ moderní západní civilisace.
Je mi jasné, že Zemanův velmi kreativní výklad veškeré legislativy může pro právníky vypadat jak vypadá, ale obvinit někoho z velezrady jen proto, že si myslím že napomáhá někomu koho označíme za nepřítele je blbost.
Já myslím, že u jednoho z nejvyšších ústavních činitelů přesně toto podstatu velezrady naplňuje - napomáhá někomu, kdo celkem jasně jest náš nepřítel, a především nás diskredituje v očích našich oficiálních spojenců. Takhle až sem Rusové jednou budou chtít nakráčet, tak si zaděláváme na další Mnichov - hodí nás přes palubu, protože si o to sami říkáme.
Odhlédnuli od neprokázaných - doufám že zatím neprokázaných - obvinění z útoku jedem, tak co kdo může Rusku vytknout? Že si dělá velmocenskou politiku? No tak dělá - je to bohužel velmoc. Z čehož radost nemám ale co už.
Já nevím, jak ty, ale já bych Rusům vytknul třeba válku na Ukrajině, vraždu desítek lidí v civilním letadle, lživou propagandistickou kampaň, kterou se toto snažili zastřít, podporu neonacistických a extrémistických hnutí u nás i po celé Evropě a hybridní útoky na nás a náš režim.
Označuješ-li to za velmocenskou politiku, tak fajn, ale to neznamená, že vůči nám otevřeně nepřátelská a že ji musíme respektovat, a pokud tomu president jde vyloženě na ruku, tak mi nepřijde jako nemístné o velezradě hovořit.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Argonantus »

Mám takové podezření, že jsem v životě už pár věcí Rusům vytkl.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Neferit Sr. »

No potěš lopata. Tak už jsem vlastně vlastizrádcem i já.... ach jo.

Mějte se tu dobře, já mizím.

Fascale, až budeš mít čas, zruš tady můj účet, abych vás čisté a znalé neusmolil svojí velezrádnou rétorikou a skutky.

Argo ohledně toho projektu na Palbě se Ti ozvu e-mailem. Nyní mě čeká série přednášek, tak to bude trochu trvat ale ozvu se. A neboj - bude to jízda jak na toboganu.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Neferite, ty jseš Zeman?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od midewiwin »

Eleshar_Vermillion píše: 9. 4. 2018, 22:04 Neferite, ty jseš Zeman?
Asi ne.
Obvinil se z vlastizrady a velezrádné rétoriky. To mu můžeš uznat, na to nemusí být prezident.
Ale je to sakra slabé.
Kdyby za to chtěl před soud, musela by se tam před ním octnout cca pětina republiky. S daleko větší šancí, že to trestní senát uzná.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Naoki »

Hlavně je tam obrovský rozdíl. Když Pepa Novák z výroby v montovně vyjadřuje veřejně názor, že by nám bylo líp kdybychom byli ruským nebo čínským protektorátem, tak je to sice názor na facepalm, ale z té pozice co má se nejedná o velezradu. Když takový názor má vysoce postavený státní činitel, či někdo přímo odpovědný za bezpečnost státu, a podniká tím směrem konkrétní kroky, tak to už na vlastizradu je.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od York »

Neferit Sr. píše: 9. 4. 2018, 21:51 No potěš lopata. Tak už jsem vlastně vlastizrádcem i já.... ach jo.
Nezlob se, ale teď převádíš úplně stejně přehnanou reakci, jakou jsme kritizovali u ostatních. Nic takového tady nikdo neřekl a dokonce ani nenaznačil.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

No počkej, jestli je Neferit převlečený Zeman, tak jsme to tu tvrdili kdekdo.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hradní pán 2018

Příspěvek od Vallun »

Neferit není Zeman ani zdaleka, ale jako voják staré školy má stále úctu k úřadu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů