Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Invictus »

Pieta píše: 18. 3. 2018, 11:49 Entanglement funguje tak, že měřené částice mají vždycky opačný spin - pokud je měříš ve stejném směru. Pokud je měříš v různých směrech, tak jim tím dáváš té druhé měřené částici možnost se náhodně pootočit, takže výsledky nebudou 100%, ale pořád tam uvidíš, že tam entanglement zasáhnul. Ohledně toho, jak funguje entanglement, to nevypovídá vůbec nic, akorát si tam přidal extra krok, asi takhle:
Předem určený spin funguje tak, že měřené částice mají vždycky opačný spin - pokud je měříš ve stejném směru. Pokud je měříš v různých směrech, tak jim tím dáváš té druhé měřené částici možnost se náhodně pootočit*, takže výsledky nebudou 100%, ale stále se tam projeví počáteční spin.

1) Funguje entanglement? Není ho potřeba.
2) Přidám náhodný prvek na konec experimentu. Budou výsledky náhodnější? Ano.

A toto jsem přátelé tvrdil od počátku.
A znovu zopakuji, že se o tomto stále vede odborná diskuse, takže to není hotová věc, jak tu prezentujete.

*Pro případ, že byste měli tendenci zase točit smyčku o tom, že detektor nemění spin částice, tak to tvrdí veritasium, tvrdí to wiki, a tvrdil to i Log v rámci té stabilizace směru v opakovaných měřeních. A to, že detektor má vliv na spin částice je jaksi enzbytné i pro tu entanglement hypotézu.
Neurčenost některých veličin není něco, co by se vymyslelo kvůli provázanosti a spinu. Je to základ chování mikročástic.
Ne, je to východisko z nemožnosti měřit mikročástice bez interakce. A už roky se setkávám s tím, že to laici takto dizenterpretují, protože to je asi více sexy, než prostě říct, že ty částice mají nějaký stav, ale dokud je nezměřím, tak nevím jaký, a dokonce jsem ho tím pravděpodobně změnil.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Log 1=0 »

A toto jsem přátelé tvrdil od počátku.
A Veritasarium popisuje ve svém videu experiment, který toto tvé tvrzení vyvrací.
Ne, je to východisko z nemožnosti měřit mikročástice bez interakce. A už roky se setkávám s tím, že to laici takto dizenterpretují, protože to je asi více sexy, než prostě říct, že ty částice mají nějaký stav, ale dokud je nezměřím, tak nevím jaký, a dokonce jsem ho tím pravděpodobně změnil.
Prosím, interpretuj v tomto duchu modifikovaný Youngův pokus.

A jen tak mimo diskusi, když už mluvíš o laicích, jakou máš odbornou kvalifikaci v tomto tématu?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Pieta »

Neurčenost některých veličin není něco, co by se vymyslelo kvůli provázanosti a spinu. Je to základ chování mikročástic.
Invictus píše: 18. 3. 2018, 12:46Ne, je to východisko z nemožnosti měřit mikročástice bez interakce.
To je původní Heisenbergův výklad principu neurčitosti. To znamená, že být teď rok 1925 nebo tak nějak, dělal bys převrat ve fyzice a měl bys zaděláno na nobelovku, vykládat to v roce 1927, tak bys šířil radikálně nové myšlenky, a být rok 2018, byla by tvoje představa natolik nepřesná, že by ji vyvracely i naprosto rutinní pokusy v kvantové fyzice.
Log 1=0 píše: 18. 3. 2018, 13:15A jen tak mimo diskusi, když už mluvíš o laicích, jakou máš odbornou kvalifikaci v tomto tématu?
Já osobně se klidně přiznám, že ve fyzice laik jsem, a v kvantovce obzvlášť. Moje schopnosti ve fyzice končí někde na úrovni znovuodvození dilatace času, a to jenom podle speciální relativity. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Log 1=0 »

Eleshar_Vermillion píše: 7. 9. 2018, 22:49
Jerson píše:Stejně tak Temná energie - může se to ukázat jako funkční a ověřený princip, ale taky můžou nové teorie fungovat úplně bez ní, a Temná energie bude v budoucnu považovaná za krok mimo, podobně jako v minulém století éter.
Co vím, tak temná hmota, a zejména energie se taky považuje spíš za placeholder - prostě vesmír se chová konsistentně s našimi představami o něm, jen s tím, že by v něm mělo být x krát více hmoty, tak s tím tak prostě zatím pracujeme s tím, že se časem objeví elegantnější vysvětlení.
Asi by bylo dobré to trochu uvést na pravou míru.
Zaprvé, temná hmota a temná energie jsou dvě různé věci, zavedené z různých důvodů a mající jiné projevy. Mají jen podobné názvy a souvislost s kosmologií.
Nejprve k temné hmotě:
Byla zavedena poprvé jako vysvětlení, proč se hvězdy galaxii pohybují jak pohybují. Později se ukázalo, že by mohla vysvětlovat i jiný jev, pohyb galaxií v galaktických kupách.
Aktuální částicová teorie poskytuje dost prostoru pro hypotézy, které by, pokud by se ukázaly správnými, objasnili její složení. Potvrzená ovšem není žádná.
Temná hmota je ve vesmíru rozmístěna nerovnoměrně, a to jak na škále galaxií, tak na škále galaktických kup a nadkup.
Hustota temné hmoty ve vesmíru s jeho rozpínáním klesá (tj. je jí pořád stejně, i kyž se vesmír zvětšuje).
Výše uvedené parametry dost komplikují snahu vysvětlit jevy TH způsobené pomocí jiné teorie gravitace, která by nebyla ad hoc a krkolomná. To neznamená, že taková hypotéza vzniknout nemůže. Ale zatím dává smysl spíše představa, že temná hmota tam někde je, jenom nevíme, co je zač.
A temná energie:
Temná energie vstupuje do hry jen při určování rychlosti rozpínání vesmíru. Do OTR byla zavedena už dávno jako "kosmologická konstanta". V každé teorii zapsané matematicky, lze najít místo pro různé konstanty, které v odvození vlastně nehrají roli, a mohou a nemusí být nulové. Většinou se považují za nulové, ale občas se ukáže, že musí být nenulové, aby teorie měla správný výsledek. Vědci to nemají rádi, protože je to naprosto svévolný parametr, který může být považován za ad hoc přílepek, snažící se zachránit nefunkční teorii. K OTR ale nemáme žádnou rozumnou alternativu, takže bylo třeba kosmologickou konstantu strpět.
Pak ale někoho napadlo provést jednoduchou matematickou úpravu, která umožnila KK přidat mezi "tělesa", něco co prostě je ve vesmíru a má rozměr energie. Tak byla postulována temná energie, s nadějí, že se najde její opodstatněná fyzikální interpretace.
Byla hypotéza, která ji ztotožnila s energií vakua předpovězenou Standardním modelem (pokud už máte guláš v částicové fyzice, a nevíte, co je odvážná a zajímavá hypotéza, které se chytili popularizátoři a novináři, protože je zajímavá, a co je aktuální teorie, tak teorie je Standardní model, různé strunové a supersymetrické teorie jsou hypotézy a teorie se jen jmenují). Ale ta neobstála v experimentu.
Nicméně o temné energii víme, že:
Je rozmístěna rovnoměrně, její hustota je konstantní a nemáme ani nápad, co by to mohlo být. To působí, že to bude spíše nějaký parametr vesmíru, ne něco v něm. A je tedy dost možné, že v příští teorii gravitace buďto nebude třeba, nebo vyplyne z něčeho hlubšího. Nebo taky ne, ale pak spíše znovu jako nějaký empirický parametr.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Jerson »

Já tyhle informace znám. Ještě před deseti lety se řešilo, zda Temná hmota můžou být neutrina nebo opravdu hodně moc hnědých trpaslíků. Stejně tak znám problém s kosmologickou konstantou a její transformování do podoby hypotézy temné energie. Každopádně zrovna v této oblasti se nechci o ničem dohadovat, spíše můžeme pokračovat tak za deset, dvacet nebo možná padesát let, až bude díky novým objevům (snad) jasněji.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Jerson píše: 10. 9. 2018, 08:52 Já tyhle informace znám. Ještě před deseti lety se řešilo, zda Temná hmota můžou být neutrina nebo opravdu hodně moc hnědých trpaslíků. Stejně tak znám problém s kosmologickou konstantou a její transformování do podoby hypotézy temné energie. Každopádně zrovna v této oblasti se nechci o ničem dohadovat, spíše můžeme pokračovat tak za deset, dvacet nebo možná padesát let, až bude díky novým objevům (snad) jasněji.
Však na tom není nic k dohadování, to jsou fakta, popisuji tam co víme a nevíme. A spíše kvůli Elesharovi, než tobě.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od York »

Pokud by to někoho zajímalo detailněji, tady je spousta povídání o dark energy: PBS Space Time: Understanding Dark Energy.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše: 10. 9. 2018, 08:52Ještě před deseti lety se řešilo, zda Temná hmota můžou být neutrina nebo opravdu hodně moc hnědých trpaslíků.
To se mi zdá příliš nedávno. Schovaní hnědí trpaslíci měli namále už před dvaceti lety (např https://arxiv.org/abs/astro-ph/9507097) a po roce 2000 byli dost autoritativně vyloučení (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0002058 apod).

Neutrina jako zásadní složka temné hmoty (Hot Dark Matter) byla vyloučena velmi brzy, myslím do poloviny osmdesátých let (http://adsabs.harvard.edu/abs/1983ApJ...274L...1W - tohle byla dost výrazná rána). Tedy, neutrina taková, která známe - čistě teoretické konstrukty jako sterilní neutrino by mohly vyhovovat, ale zase mají tu nevýhodu, že jsou čistě teoretické.

Pro zájemce - tohle vypadá jako docela slušný přehled pátrání po temné hmotě.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Vallun »

Jak souvisí GPS a teorie relativity?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Vallun píše: 10. 9. 2018, 13:58 Jak souvisí GPS a teorie relativity?
Při výpočtu polohy pomocí GPS se údaje z družic korigují s ohledem na dilataci času, a možná i dle gravitačního pole Země (ale tím už si nejsem jist).
Zrovna tohle je jedna z těch chyb, které by se metodou pokus-omyl vyřešit nepodařilo.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Jerson »

Je to možné, v poslední době mi některé věci utíkají příliš rychle, tedy domnívám se, že to bylo nedávno v případě minulosti vzdálené 10 let. A popularizační knížky, které jsem četl na vejšce, měly také zpoždění za aktuálním výzkumem.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od York »

midewiwin píše: 3. 2. 2019, 14:17 Jde mi o to, že se nedá navodit situace, kdy by pozorovatel X poslal zprávu pozororovateli Y, že viděl po události A následovat událost B, a dostal odpověď, že Y to zaznamenal v obráceném pořadí.
Co by nešla - na to dokonce stačí i obyčejná pozice v prostoru, nemusíme ani blbnout s relativistickými rychlostmi. Stačej velké vzdálenosti, aby mezi těmi událostmi byla měřitelná prodleva:

Kód: Vybrat vše

X              Y





A             B
A je blíž k X než B, takže X uvidí A dřív než B. Y to má naopak. Komunikace X a Y je na tom vcelku nezávislá, prostě si vzájemně pošlou, v jakém pořadí co viděli.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od midewiwin »

No jo, promiň. Tohle je právě ten banální příklad, o kterém jsem psala, že pro cestování časem nemá význam.
Blbě jsem se vyjádřila. Šlo o situace, kde se uvažuje o "relativistických" podmínkách, které mají cestu časem umožnit.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od York »

midewiwin píše: 3. 2. 2019, 15:23Tohle je právě ten banální příklad
On ve skutečnosti až tak banální není. Uvedl jsem ho sice slovy "na to nám stačí obyčejná pozice v prostoru", ale ve skutečnosti v tom hraje roli i čas, aby mohly signály mezi těmi pozorovateli a událostmi cestovat.

Klíčem je to, že aby tiknuly hodiny (nebo obecně aby libovolná hmota pociťovala plynutí času), tak někde uvnitř na subatomární úrovni musí proletět nějaké takové signály - a ty vždycky létají rychlostí světla, nehledě na to, jakou rychlostí se pohybuje hmota, která je z nich složená.

Představ si teď hmotný předmět složený jen ze dvou částic: A a B. Mezi těmito částicemi létá signál. Pokaždé, když doletí od A k B nebo naopak, se s tím předmětem něco stane - nějak se změní. Souslednost těhle změn pociťuje jako plynutí času.

Teď si představ, že tento předmět někam letí rychleji než světlo. To znamená, že signál, který vyšle A k B, nikdy nedoletí, protože světlo nemůže B dohnat. Náš předmět se tedy nemůže měnit, přestal pociťovat čas.

Přidejme k tomu to, že před tím, než jsme začali náš předmět sledovat, byl někde jinde a odtamtud odlétnul nadsvětelnou rychlostí zrovna do cesty signálu, který se teď marně snaží dohnat B. Díky tomu tenhle signál odchytí a dál pokračuje úplně normálně. Jenže to "dál pokračuje normálně" vede v sérii na sebe navazujících tiků právě k tomu signálu těsně před skokem do hyperprostoru, který se marně snažil dohnat B.

Nadsvětelná rychlost je prostě cheat. Umožňuje ti na chvíli zastavit čas, "oběhnout letící fotony" a nechat je do sebe narazit tak, že se uzavře cyklus na sebe navazujících signálů.

Podotýkám, že tady mluvím o dvou různých časech: Jeden je "vlastní čas" našeho předmětu, který je daný čistě tím, jak na sebe navazují jednotlivé poslané signály. Ty jsou zacyklené, takže z pohledu našeho předmětu je i čas zacyklený.

Druhá věc je, jak to celé vypadá z místa mimo časoprostor (teda obrazně řečeno "vypadá", světlo tam žádné nelétá). Při tomhle pohledu se nic neděje - vidíš všechny pozice všech věcí najednou, jak na sebe navazují. V tomhle "pohledu" se nedá mluvit o tom, co bylo dřív a co pozdějš, protože veškerý čas vidíš najednou. Je z něj ale dobře vidět, jak ten předmět podváděl a předlétl signál, který způsobuje, že vnímá tikání času.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Invictus »

York píše: 3. 2. 2019, 15:58Teď si představ, že tento předmět někam letí rychleji než světlo.
Teď myslíš tu rychlost světla, která je kosmologická konstanta, a kterou podle všeho nelze překonat?
Iron Within
Iron Without
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Klimbing a 6 hostů