Ekonomie vysokého školství

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
ilgir
pěšák

Re: Hlášky nejen z fóra

Příspěvek od ilgir » 13. 3. 2017, 12:18

Nicméně - proč to vlastně tak řešíme? O co jde?
Řešíme to proto, že tady Invictus podával systém placeného školství v USA jako jednu velkou katastrofu, tak jsem zkusil oponovat, že v celkovém kontextu na tom nejsou hůře než my, naopak spíš lépe.

A ne, opravdu to není čistá mzda. :D
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 13. 3. 2017, 12:27

ilgir:
1) Nějak nerozumím manévru s bydlením, proč to sčítat se vzděláním. Co dalšího ještě? To už můžeš rovnou životní náklady, ale o tom to nebylo.
2) Nerozumím ani manévru se soucítěním, který jsi do toho vložil. O tom to taky nebylo.
3) Průměrná mzda a mediánová mzda nejsou totéž, a samozřejmě dost lidí prostě nemá ani ten medián, a je to pro ně náročnější, zvlášť když jakési minimální výdaje jsou pro všechny stejné. Takže to, co reálně měsíčně ušetříš není taková sláva.
4) I když vezmu te příklad s 220 tis. USD a průměrným platem 44 tis. v USA, tak to je minimálně 5 let práce navíc (reálně kvůli životním nákladům to budeš splácet tak 10 let). Což může limitovat třeba to jestli budeš mít děti, jestli budeš investovat i do něčeho jiného než čistého přežití, atp. Navíc i v tvém příkladu je krásně vidět ten nepoměr. Za půjčku na studium by sis v USA mohl koupit velký byt. To je ekvivalent toho, kdyby v ČR stála VŠ třeba ty 4-6 milionů Kč. Tedy ekvivalent hypotéky na 30 let, akorát s tím rozdílem, že takový byt obvykle kupují páry.
5) Uznávám, že když jsem se koukal na čísla, tedy jak vysoký je třeba ten dluh průměrně (cca 60 tis. USD), tak to není zas tak extrémní, ale taky zase žádná sláva. Pro nás je to třeba krásné varování před pokusy zpoplatnit vysoké školy.
Iron Within
Iron Without

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 13. 3. 2017, 12:32

Nechcete tuhle debatu přesunout do debaty o vzdělání, nebo studiu, nebo tak?

I když školné na české VŠ v řádu 4 miliony je dobrá hláška sama o sobě.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 13. 3. 2017, 12:39

Jerson píše:I když školné na české VŠ v řádu 4 miliony je dobrá hláška sama o sobě.
Protože?
Iron Within
Iron Without

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 13. 3. 2017, 12:44

Protože by půjčku na něj splácely ještě moje děti. Eh, tedy ... vlastně ne, nemohl bych si dovolit mít děti. A vlastně bych takovou půjčku ani nedostal, takže by takový problém vůbec nevznikl.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 13. 3. 2017, 12:53

I když ne, koukám na to znova a píšu kraviny. Ekvivalentní to není, ty platy jsou tam mnohem vyšší než u nás, takže 220 tis. USD nemůže být ekvivalent 4 milionů Kč. A ten průměrný dluh je taky jen 60 tis., což je 1,5 průměrného ročního platu. U nás by to tedy bylo cca 500 tis. Kč za VŠ, což už není tak likvidační. Kdyžtak mě opravte.
Iron Within
Iron Without

Karotka

Příspěvek od Karotka » 13. 3. 2017, 13:02

Třeba by zase práce pro kterou je potřeba VŠ byla líp placená, aby se to lidem vůbec vyplatilo.
Tím by se ale všechno prodražilo. Třeba zdravotnictví. Absolvent medicíny by nemohl dostat plat jako pokladní v sámošce a tak.

Ale no jo, jsem naivní, já vim. :) Studovali by jen ti co na to maj (peníze).
A ještě by ty dětičky hlásili:
česká Horton píše:Když jsem zvládla já, tak to přece můžou zvládnout všichni.
Jo tobě to rodiče nazaplatili. Ty jo, tak to máš fakt blbý. Víš, já tím všichni myslela normální lidi, ne socky jako ty.
Jediná adekvátní odpověď na surovost života je cynismus fantazie.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 13. 3. 2017, 13:33

Mno, vzhledem k tomu, že nejdražší školné, co jsem viděl, bylo 90K na semestr (hele, já asi fakt viděl nejdražší školné u nás: http://www.vysokeskoly.com/prehled-skolneho/ ), tak na magistra se v pohodě vejdeš do milionu. Což mi se středoškolským vzděláním nepřijde jako nedosažitelná částka (třeba do těch mezních 26 let docela v klidu), i kdyby si člověk chtěl připravit prachy na celé studium, aby pak mohl vydělávat jenom na jídlo.

Další věc je, že pokud na to člověk fakt jako má (ne peníze), dostane stipendium. Takže zas z toho nedělejme horor.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 13. 3. 2017, 14:01

Nějak nerozumím manévru s bydlením,
Manévr s bydlením měl ukázat, že platnost výkřiku o finančně zmrzačené generaci Američanů je dost relativní, neboť to samé by mohli hlásat oni o nás. Jako jo, mít dluh poté, co jsem vystudoval, není nic pěkného. Ale v celkovém kontextu je těžko můžu považovat za mrzáky, když se mají lépe než já, a já sám se za mrzáka rozhodně nepovažuji.
Průměrná mzda a mediánová mzda nejsou totéž
Proto srovnávám průměry s průměry a mediány do toho netahám. Nemyslím si ale, že by porovnání mediánů na obou stranách nějak výrazně změnilo výsledek, a sice že USA jsou na tom o něco lépe.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 13. 3. 2017, 15:02

Invictus píše:U nás by to tedy bylo cca 500 tis. Kč za VŠ, což už není tak likvidační. Kdyžtak mě opravte.
Můj nástupní plat byl stejný jako u středoškoláka. Přesněji mi ředitel řekl, že hledá vysokoškoláka, nebo středoškoláka s třemi lety praxe, a že u technologa stejně trvá pět let, než v praxi získá potřebné znalosti, bez ohledu na vzdělání. Pak jsem si našel lepší práci v Praze (tam mi šéfoval člověk, který měl vyšší odborné vzdělání, můj reálný příjem byl asi o pět tisíc lepší než u mých kamarádů se střední školou. Po návratu do Budějic jsem šel platově zase o něco níž (Ale protože jsem stále bydlel v bytě rodičů, abych co nejvíc ušetřil), tak reálně jsem měl víc peněz. A pak jsem si našel ještě lépe placenou práci, takže po devíti letech ze školy jsem si konečně mohl pořídit hypotéku (společně s manželkou, taky VŠ vzdělání, její plat byl nižší než můj). Takže ve svých 35 letech jsem se konečně dostal k tomu, že jsem si mohl pořídit dítě s vidinou toho, že i s ním budeme schopni vyhrabat se z nízké vrstvy a dostat se do střední vrstvy. Už několikrát jsem si spočítal, že kdybych šel po střední škole pracovat, byl bych asi tak o třičtvrtě milionu až milion bohatší a mohl jsem mít rodinu o pět let dříve (což by určitě bylo lepší). Pokud bych splácel půjčku na studium ve výši půl miliónu, tak by se všechno posunulo tak o pět let dál - a kdyby ji splácela i manželka (pokud by ji vůbec dostala), tak ještě o dalších pět let dál (protože její plat se od platu středoškoláků lišil ještě méně).
Likvidační by to nebylo, to rozhodně ne. Nějak by se přežít dalo. Sice přemýšlím, jak by to dělaly vysokoškolačky, které chtějí mít dítě v nějakém rozumném věku, z čeho by tu půjčku splácely, ale tak děti může mít člověk i ve čtyřiceti, že.

Obzvlášť vtipné to pak je, když svůj plat srovnávám s platy úspěšných středoškoláků, nebo si vzpomenu na učitele, jejichž přístup ke studentům byl ve stylu "Je vás jako sraček, ve druháku máme kapacity jen pro čtvrtinu z vás, a škola vás vůbec nic nestojí, takže to můžete zkusit příště." Nebo učitele s přístupem "Na vás se slečno hezky dívá, sice bych to vám to mohl dát, ale chci se na vás podívat blíž - vezměte si příště kratší sukni a větší výstřih. Jo, a kdybyste si chtěla stěžovat, tak můžete - jsem jediný garant předmětu, takže když mě děkan vyhodí, stejně nedostudujete, a to by v páťáku byla škoda, že? Přemýšlejte nad tím, až přijdete příště." Nebo na přístup učitelů ve stylu "víme, že vás učíme zbytečnosti, které nebudete potřebovat, ale my taky musíme za něco brát peníze, a odučené hodiny jsou peníze. Úspěšní studenti nejsou peníze navíc." Či přístup "Víme, že polovina z vás jsou středoškoláci a tyhle věci znáte, ale druhá polovina jsou gymnazisté, a pro ty jsou tyhle čtyři předměty podstatné. Účast na cvičení je i tak povinná pro všechny."

Nebo na nějaký z desítek jiných důvodů, kvůli kterému bych za podobu vysokého školství, kterého se mi dostalo a kterého se dostalo mně blízkým lidem rozhodně nezaplatil vůbec nic navíc. A když už bych něco platil, měl bych přístup platícího zákazníka, který bude studovat to co potřebuje on, a nikoliv to co potřebuje odučit škola.
OnGe píše:Další věc je, že pokud na to člověk fakt jako má (ne peníze), dostane stipendium.
Nevím jak na tvé škole, na té mé bylo stipendium nastavené tak, aby na něj dosáhlo cca 10% těch nejlepších. Ze zbytku se počítalo s 50% úmrtností. Takže 80% studentů, kteří "na to měli", nárok na stipendium nemělo.
A to samozřejmě stále počítám s tím, že tě na škole napřed musí někdo živit, než máš vůbec šanci o tom stipendiu uvažovat.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 13. 3. 2017, 17:48

Jerson píše:Nevím jak na tvé škole, na té mé bylo stipendium nastavené tak, aby na něj dosáhlo cca 10% těch nejlepších. Ze zbytku se počítalo s 50% úmrtností.
Jo, u nás to bylo stejně. Celkem fér, ne?
Jerson píše:Takže 80% studentů, kteří "na to měli", nárok na stipendium nemělo.
"Fakt na to měli" a "dokázali dokončit studium" jsou dle mého dvě různé škatulky.
Jerson píše:A to samozřejmě stále počítám s tím, že tě na škole napřed musí někdo živit, než máš vůbec šanci o tom stipendiu uvažovat.
Fakt? K tomuhle ses dopočítal jak?

morech11

Příspěvek od morech11 » 13. 3. 2017, 17:52

viac študovania => menej práce
menej práce => menej peňazí
menej peňazí => viac práce
viac práce => viac peňazí
viac peňazí => menej študovania

(alebo ti to niekto pomôže zafinancovať. lebo ak sú štipká všade niekde na úrovni 10-20K za semester, ako to bolo u nás, tak ma nechci vysmiať, ale z toho bez práce nevyžiješ. a viac práce => menej študovania a štipko nebude :))

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 13. 3. 2017, 18:07

Slyšel jsem o lidech, co studují tak horlivě, že jim na nic jiného nezbývá čas. Nikdy jsem je ale neviděl. Je to pro mě něco jako Yeti.

Na druhou stranu jsem potkal dost lidí, co při studiu pracovali. Dokonce jednoho, co řídil vlastní firmu (to prezenční studium moc nedával, to je fakt). V podstatě všichni, kdo studují dálkově, tak studují proto, že mají k tomu fulltime job

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Ekonomie vysokého školství

Příspěvek od Jerson » 14. 3. 2017, 00:24

OnGe píše:Fakt? K tomuhle ses dopočítal jak?
No, za mých časů byly náklady na kolej, bydlení, jídlo a cestu a další věci cca 3000 Kč za měsíc. Za dvě měsíce brigády přes léto jsem si dokázal vydělat 5000 Kč celkem. školu jsme měli od osmi ráno do čtyř až šesti odpoledne, plus samozřejmě domácí studium - na to abychom dokázali projít matikou doporučoval vyučující šest hodin denně z našeho volného času strávit příklady.
Takže ty počty jsou takové ... jednoduché. Kdyby mi rodiče nedávali peníze, tak jsem studovat nemohl.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 14. 3. 2017, 05:24

Jerson - a zkusils zohlednit třeba něco jako osobní satisfakci z toho, že děláš "lepší, zajímavější" práci jako vysokoškolák?

Navíc - co by dle Tebe měl být správnější průběh věcí?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“