Prostějov a židovský hřbitov

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od Neferit Sr. »

Jmenuji se Jaromír Vykoukal a jsem občanem Prostějova od roku 1990, a nikde jinde jsem nebydlel tak dlouho. Vyrostli zde naše děti, pracuji zde a pracují zde i ony. Prostějov tedy považuji za svůj domov, za své město a předpokládám, že zde už zůstanu a až přijde čas, že zde i ze světa odejdu.

Je to neuvěřitelné, ale město, dlouhá staletí nazývané Hanácký Jeruzalém je v současnosti popisováno celostátními a občas i mezinárodními hromadnými sdělovacími prostředky v četně televizí jako město, které má problém se svojí židovskou minulostí, židovskou současností a podle některých extrémních názorů jako město nácků. Což je stav, který mě naplňuje stále rostoucím znechucením.

Celé to začalo nenápadně a taková je ve stručnosti geneze celého problému.

Takzvaný starý židovský hřbitov, dnes je to plocha která leží jen cca 300 či 350 metrů vzdušnou čarou od centrálního náměstí s radnicí byl stejně jako sousední křesťanský ukončen. Poslední zesnulý zde byl uložen v roce 1908. Mělo to být dříve ale dokut dost tvrdě nezasála státní moc, ne vždy bylo ukončení pohřbívání na tomto místě respektováno, nový židovský hřbitov obyvatelé napřed zrovna nevítali.

Potom se asi nic zvláštního nedělo až do roku 1938. Přišel Mnichov a bylo potřeba za národní katastrofu najít viníka. Jako vždy, když se hledá viník tak se najde. Napřed to byl Beneš a jeho lidé, a to ti takzvaní lidé či skupina hradu.. Jako druhý byl viník určen kdo jiný než židé a naše okleštěná země se začala vůči našim spoluobčanů chova tak jak začala. Slavné výnosy třeba právnické či lékařské komory které požadovaly ukončení praxí pro židovské právníky a lékaře jsou dnes sice nepřipomínané, ale poměrně známé skutečnosti.

K tomu celá série nařízení na vládní úrovni. Jenže nejhorší bývá ten dnes úplně zamlčovaný lidový antisemitismus. Takže když v březnu 1939 přišla okupace a vznik Protektorátu, tak Němci naše vlastní protižidovská opatření jen povznesly na vyšší úroveň.

V roce 1943 byl hřbitov zplanýrován, náhrobky byly strženy a dílem prodány malým odběratelům jako stavební kámen, dlažební materiál a podobně a dílem kameníkům k recyklaci. Byl to složitější proces, ale toto byl konečný výsledek. Na místě hřbitova vzniklo cvičiště pro wehrmacht.

Když válka skončila, bylo jasné že naše spoluobčany potkala katastrofa. V Prostějově k tomu došlo ve velmi krátké době čtrnácti dnů v červnu a červenci 1942, kdy byli zdejší Židé zařazeni spolu s dalšími ze střední Moravy do čtyř transportů z Olomouce do Terezína. Odtud se však v tomto případě většinou nedostali do koncentračního tábora v Osvětimi, jak tomu bylo s dalšími transporty, ale byli brzy odvezeni vlaky do Malého Trostince a do Běloruska k městu Baranoviči, kde byli vražděni buď plynem z projíždějících speciálně upravených nákladních automobilů, nebo postříleni jednotkami SS. Podle jedné zprávy postihla nacistická genocida 1600 prostějovských Židů. Zcela konkrétní poválečný seznam židovských obětí holocaustu z Prostějovska, tj. až na výjimky přímo z města Prostějova, obsahuje celkem 1227 jmen.

Místo kde byl hřbitov už připomínaly jen fragmenty obvodní zdi a ty zmizely také v různém čase. Dnes je na místě tohoto hřbitova park, škola gymnázium, komunikace a je vymalováno.

Jenže není klidu u Jordánu, není klidu ani v Prostějově. Objevil se bohatý americký člověk a navrhl něco, co jsem nepochopil po stránce obsahové ani technické pro zvýšení pietnosti místa. Od samého počátku to bylo provázeno neznalostí místních podmínek a osobně jsem přesvědčený že i neznalostí myšlení lidí.

Já se o to nestaral. I když spolupracuji s ICEJ, židovskými organizacemi, přednáším o Izraeli a jeho dějinách a o naší zemi a jejím vztahu k vlastní zmizelé židovské minulosti, toto mi od počátku uniklo. Jsem dost zaměstnaný a mám i dost různých aktivit. Když jsem na to narazil, nestačil jsem se divit. Situace se vyhrotila do té míry, že nevím co s s tím dá ještě dělat.

Celý problém či možná jen pseudoproblém ve mě vyvolává stále větší znechucení. Proč?

Nejvíce se k věci vyjadřují lidé s malou znalostí situace a povětšinou ne Prostějováci.

Radnice už několikrát změnila postoj k celému dění a tím tomu zrovna nepomohla.

Petici která odmítá jakoukoliv změnu v této lokalitě podepsalo přes tři tisíce lidí a přitom jak se zdá podepsali na základě informací, které nebyly pravdivé. Je správné petici která stojí na nepravdivých informacích, které obdrželi ti, co ji podepsali v dobré víře, že se jim řekla pravda, brát jako platnou?

Do problému vstoupil stát a tuto lokalitu naprosto nesmyslně prohlásil za kulturní památku. Rád bych věděl jestli zde vůbec někdo z ministerstva na místě byl, aby viděl co vlastně schvaluje. Naprosto nekompromisně shodil pod stůl veškeré a to i velmi relevantní připomínky našeho města k tomu proč by se tak nemělo stát. Stojí za tím Herman?

V diskusích najednou zaznívají nevídaná slova která jsou i za hranou kdy lze mluvit o antisemitismu. To je ale logické, takové vyhrocené situace vždy vytáhnou na denní světlo ledacos a ledaskoho. A bude hůř.

Město je pod těžkým tlakem médií, zahraničních židovských institucí, naší vlastní Židovské obce - přitom desítky let ani jeden tento subjekt nedělal nic. Najednou všichni bojují za více než 100 let nepoužívaný a 72 let úplně zničený hřbitov a tvrdí, jak moc to pomůže historii, turistickému ruchu a jak nás to povznese. Nic není dále od pravdy. Nepomůže to ničemu.

Jak jsem uvedl, jsem stále více znechucen. A hodlám se do toho vložit.

https://www.studentskapv.cz/ zde jsou stránky těch, co zásadně odmítají jakoukoliv změnu stávajícího stavu.

Jsou ale dobré v tom, že jsou zde i některé - ne všechny - vstupy jejich protivníků. Jinak stačí napsat do vyhledávače židovský hřbitov v Prostějově a nebudete se stačit divit, co na vás z monitoru vyletí.

Dne mám jednání s jednou osobností z naší radnice a uvidím co se dá dělat.

CO si o tom všem myslíte vy?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od Vallun »

Jaké z těch informací uvedených v petici nebo s ní související jsou nepravdivé?

Lze někde najít presnější polis záměru památníkářů?

Osobně nevím, proc by tam nějaká připomínka být nemohla a přiznám se, že používat náhrobky na vydláždění dvorku či na stavbu kurníkh mi nepřijde etické.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od Argonantus »

Já si nic nemyslím. Slyším o tom poprvé. Vlastně ani to ne. Nepochopil jsem co se děje.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od Invictus »

A nebylo by lepší udělat na tom volnějším prostoru nějaký decentní pomník pro hřbitov a oběti holocaustu v Prostějově (na sever od gymnázia je takový prázdný lichoběžník)? Doplnilo by to prostor, bylo by o aspoň symbolické uznání minulosti a nevedlo k nějakým radikálním komplikacím.
Teda, chtěl jsem napsat, že nějaké uprchlíky z Blízkého východu a jejich kulturu tady nechceme.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od Vallun »

Americká fundace chce hrbitov obnovit/zbudovat památník/založit pietní park či co...protože k tomu byla zřízena... Prostějovští s tím nesouhlasí a někteří tak pitomně, že s nimi nesouhlasí zase spousta jiných.

http://olomouc.idnes.cz/rehabilitace-zi ... zpravy_lds

Článků je víc...dole jsou odkazy

Mne to profesně zajímá mj. kvůli náhradám a otázkám s tim spojeným...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše:Jaké z těch informací uvedených v petici nebo s ní související jsou nepravdivé?
Podle toho, co se o tom psalo, se nejednalo o obnovu hřbitova, ale o celkem minimální parkovou úpravu, vysazení nějakých keřů a umístění pár symbolických náhrobků. Ale vášně zavládly a petenti se o nějakém kompromisu vůbec nechtěli bavit, ani s židovskou obcí, ani s radnicí.
Moc to taky nechápu. U nás se před časem odehrálo připomenutí zaniklé židovské komunity, došlo k obdobné úpravě v parčíku za paneláky na místě zbourané synagogy, jsou tam taky nějaké keře a pamětní deska. Všechno prošlo v klidu a pietně, žádné drama se nekonalo.
Takže jaké informace nebyly pravdivé? Petenti se zřejmě chytili jakési vizualizace počátečního návrhu, který v době, kdy petici podávali, dávno neplatil, jenže oni nechtěli nic slyšet.
Mne to profesně zajímá mj. kvůli náhradám a otázkám s tim spojeným...
Jakým náhradám?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od Vallun »

Čert věř novinářům, ale i dle médií existovalo více návrhů úpravy...

Náhrady - ona fundace se snaží vykoupit ty náhrobky a jsou kolem toho zajímavé spory ohledně toho, co všechno mají zaplatit ...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše:Čert věř novinářům, ale i dle médií existovalo více návrhů úpravy...
Ano, zřejmě postupně, jak se vytvářela shoda mezi tím židovským spolkem a radnicí.
Náhrady - ona fundace se snaží vykoupit ty náhrobky a jsou kolem toho zajímavé spory ohledně toho, co všechno mají zaplatit ...
Myslíš ty fragmenty, použité jako stavební materiál? Nebo má někdo na zahrádce náhrobek kompletní?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od OnGe »

Já vidím celý problém tak, že přišli židi a chtějí zrušit park. Navrch lidem, co mají jejich náhrobkama vydlážděné dvorky, nabízejí prachy za to, že si ty náhrobky vezmou a nejspíš s nima vydláždí ten park. Výsledek: přijdeme o park a soused bude mít nově vydlážděnej dvorek a ještě na tom vydělá. Jak k tomu přijdou lidi, co žádný náhrobky na dvorku nemají?

Jestli tohle není židozednářské spiknutí, tak potom co?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od Vallun »

Podle fotek v jakémsi članku se zdají některé nahrobky skoro kompletní...nebo alespoň docela velké...cca 80 x 40 x 20 cm odhaduji...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17483
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od York »

Asi tomu taky úplně nerozumím, ale pokud někdo chce zaplatit "zpietnění" místa, kde kdysi býval hřbitov, nikoho při tom k ničemu nenutit (tj. nabídnout výkup materiálu z bývalých náhrobních kamenů, nikoliv ho nařídit) a nikoho při tom neomezovat, tak proč mu v tom bránit? Nepřijde mi to jako něco, za co by se obyvatelé Prostějova museli stydět.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od OnGe »

Jak, nikoho neomezovat? Lidi nebudou mít kde venčit psy. Pak ještě zakážou vánoce a postaví tam mešitu - národe povstaň.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallun - dle všeho lidem ukázali tu první vizuální podobu - cihlový a mřížový plot kolem celé plochy a vevnitř motlitebna a sehnané staré pomníky, což značilo úplný zánik parku. K tomu potíže s přístupem do školy, potíže s případným příjezdem požární techniky a evakuačními cestami - to radnice okamžitě shodila ze stolu. Jenže petice se proti tomu se petice vymezila.

Druhý návrh - živý plot, velká zeď a do ní v komponované nalezené pomníky, cesty vysuté- nad zemí aby se nechodilo po půdě hřbitova, park tím pádem zase pryč, zeleně by přibylo. Taky blbost akl jednat se o tom dalo. Ale petičníci už odmítli jednat o čemkoliv, na své akce oponenty nepustily - zdůvodnili to tím, že to byla akce proti, ať si co chtějí nějakou změnu svolají vlastní. Tím pádem nebylo možno tomu davu říci jak to je .

Invictus - připomínka hřbitova a dle mého důstojná tam je. Je tam místo, upravené a udržované, kde je pár kamenů v podobě tóry a nápis že zde byl židovský hřbitov do roku 1908, což je blbost- v tom roce tam byl poslední pohřeb. Ke zničení hřbitova došlo až v roce 1943.

Park zdej, logicky sem chodí lidi - já když jdi s manželkou na prochandu, tak se poflakujeme městem a občas zajdu i tam. Letos jsem jim tam dovezl a k tóře položil kamínek velký jako dlaň údolí smrti mezi Jeruzaléme a Jerichem.

S holocaustem to místo nemá společného vůbec nic. Nový hřbitov Němci a místní nechali na pokoji a je v dobrém stavu dodnes.

Jde hlavně o naprosto drtivý nápor ze stany všech možných židovských institucí, zásahy ministerstva, které neskutečně rychle schválilo návrh aby ta plocha kde po hřbitově není ani stopa s výjimkou toho co tam bylo instalováno někdy před 20 lety a to péčí města, které je dnes protahováno žumpou a už je z toho kulturní památka. A aby to nebylo vše tak i nějakých 12 zatím získaných desek už je kulturní památkou také.

Tento způsob jednání narazil na odpor a ten se vystupňoval neadekvátně - nic nebylo nikomu ze strany města slíbeno, nic nebylo odhlasováno město se tvrdě vyhradilo proti tomu nápadu s kulturní památkou, ale vše je ve stavu poziční války která se od první bitvy u Yper blíží k Somě a bude hůř, já už tuším Passchendaele, když to trochu přirovnám jak se to vyvíjí.

Já tomu Yorku občas nerozumím taky. Dle mě jde jen o najití rozumné formy ale odpůrci jak se zdá odmítají jen připustit že se něco takového mohlo stát. A vyhrocuje se to stále více.

No v 13 00 mám být na radnici a uvidím co z toho vzejde. Něčeho takového jsem se nechtěl dožít, ale mě to tak štve, ta umanutost na obou stranách, že do toho vstoupím a manželka mě nakonec přizabije. Zatím pište co vás napadne, já potom sdělím co vypadlo z mého nájezdu na radnici.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17483
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od York »

Hmm. Pokud to pro lidi znamená likvidaci parku, do kterého chodí, tak se vůbec nedivím, že se jim to nelíbí.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostějov a židovský hřbitov

Příspěvek od OnGe »

Já se taky nedivím, že se lidem nelíbí, ale divím se, co kvůli tomu někteří (a ne že by jich bylo úplně málo) dokáží vyvádět.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 8 hostů