eerie chodí do školy

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

eerie chodí do školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

ilgir píše:Super! Tak si založ téma a nahoď report z každé přednášky. :D
Ok, no. $D



19.9. Byl úvodní týden, takže se moc neučilo...

Srovnávací mytologie

Víte, co je úplně nejlepší? Že přemýšlím, co psát za závěrečnou práci a napadlo mě, že to napíšu o Planescapu!!! $D Srovnání PS a mytologií, ze kterých vychází. $::) Nebo nějaké jiné husté nápady? $D


Věci z přednášky (jen to, co si pamatuju nebo mám poznamenáno). Jsou to samozřejmě moje parafráze řečeného.

- Australští domorodci mají v mytologii "čas snění", tj. původní doba stvoření věcí (je o tom článěk na wiki). Šamani se můžou do tohoto času vracet. (Sem si to zapsal, že mi to připomnělo Snový svět v DrD II.)
Ve spoustě kultur šamani chodí do takových míst a všemožně tam interagují s věcma, aby tak měnili přítomost.

- Papua - Duch má stejnou míru reality, jako prase. Prostě to, že v lese narazíte na ducha je stejně běžný, jako že tam uvidíte žábu nebo pavouka.

- Vztah původních uživatelů mýtu k němu samému ilustruje sánskrt, kde má synonymum pro mýtus doslova význam "tak se vskutku stalo".


Nabourávatelé mýtu:
- Theagenés: božské bytosti jsou jen personifikace přírodních jevů, alegorie.
- Hérodotos, Euhémeros: bohové byli lidé, co se něčím dostali do povědomí, byli tak zbožtěni jako symboly věcí, kterými prosluli. Odtud euhemerizace - zbožtění.


- Japonci až do 7. st. nepoužívali písmo. [dobrý WTF $lol$]

- Bernard de Fontenelle: O původu pohádek (mýtů) (v té době ta slova splývala, proto nejednoznačný překlad), počátek srovnávací mytologie

- J. B. Vico: i obsahy nekřesťanských příběhů obsahují božské zjevení

- Herder: každý národ má svého ducha a ten je totožný s jeho mytologií, kde mytologie chybí, extrahujeme z folklóru.
- bratří Grimmové: to jsou právě ti extraktoři, germánská mytologie extrahovaná z pohádek
- Erben: napasování mýtu na pohádky

- Schelling: mýtus je alternativní a rovnocenný pohled na svět jako věda nebo umění

- Kassier: mýtus je substrát, ze kterého vyrůstají naše způsoby vnímání světa

- Kühn: mýtus jako meteorologie, prostě zase mýtus jsou jevy okolo počasí
- F. M. Müller: solární mytologie, vše v mýtech nějak souvisí se sluncem
nomina přechází v numina: slova přecházejí v posvátné entity, vlastně umělý způsob zachování významu slov, prostě se bál, že slova nejsou jednoznačná...
- pak tam byl ještě nějakej maník, co zas všechen mýtus vysvětloval přes posvátná zvířata


Pokrok, zvědavost a mechanicismus v novověku

Týpek hned na začátku vyjebal s naprostou většinou katalogizátorů a historiků filosofie, když řekl, že rozdělení novověké filosofie na empirismus a racionalismus je úplná kokotina. $lol$ Je to vlastně těžký anachronismus, protože nikdo v té době takhle neuvažoval, je to umělý, zpětně dodaný, konstrukt, rozdělení jen na základě epistemologického paradigmatu, které je stejně blbě, protože i empirici podstatně zakládali na rozumu, např. v etice, politice, vědě, i filosofii, apod., čili de facto všichni ti maníci ze 17. st. byli racionalisté, věřili v rozum.
Rozdělení empirici vs racionalisté zavedli novokantovci, aby mohli skrze tyto kategorie ukázat význam Kantových spisů, je to od té doby jakési učebnicové dělení, které se ujalo jako norma. Těžce tím tak z dějin vyšoupli myslitele, kteří do těchto dvou táborů jednoduše nezapadali.

Novověcí filosofové nerozlišovali mězi vědou a filosofií.

Oddělení historie filosofie a historie vědy v 19. a 20. st. vedlo k odlišnému výkladu novověku:
- HF bere novověký přerod filosofie jako skokovou zásluhu Descarta, HV to bere jako pozvolný přerod trvající přes 100 let, od Koperníka 1543, po Galilea, 1638 a po konec 17. st., pro HF tak zmizela část filosofie, protože na Francise Bacona navazuje až Descartes, je tak de facto ignorována tehdejší univerzitní filosofie, vše je zaměřeno na Londýn - angláni jako Lock, Hume, Amsterdam - Spinoza, Paříž - Descartes a Hannover - Liebniz. HV pak zajímá celá západní evropa, o východní se nikdo nikdy pořádně nezajímal.
Obrázek
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Pepa »

Zajímavé, ale chtěl bych se zeptat: Co z tebe jako bude, až tohle vystuduješ?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Jerson »

Podavač hranolků, ale teď pšššt, tohle je fakt zajímavé :-)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson má recht. Pokud člověk nesežene místo velkou náhodou nebo přes známé, tak je s tímhle typem vzdělání v loji. Mám v plánu si ještě udělat pedagogickej titul, abych kdyžtak mohl jít učit, furt lepší, než dělat v tescu nebo v lídlu (jo, byl jsem tam, protože jsem musel přerušit školu a příště si radši ustřelím hlavu).
Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Nebo můžeš začít u nás ve velké zlé megakorporaci na ne úplně blbé posici, protože nás krom pár základní věcí zajímá především to, jak umíš myslet než jaké máš znalosti nebo praxi. Zatím mám naprosto suverénně nejlepší zkušenosti s lidmi z fildy, protože umějí jazyky a myslí jim to. Ty mýty o neuplatnitelnosti společenských a humanitních věd by taky pomalu mohly mít speciální kapitolu na tom vašem semináři.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5467
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Naoki »

Eleshar_Vermillion píše:Nebo můžeš začít u nás ve velké zlé megakorporaci na ne úplně blbé posici, protože nás krom pár základní věcí zajímá především to, jak umíš myslet než jaké máš znalosti nebo praxi. Zatím mám naprosto suverénně nejlepší zkušenosti s lidmi z fildy, protože umějí jazyky a myslí jim to. Ty mýty o neuplatnitelnosti společenských a humanitních věd by taky pomalu mohly mít speciální kapitolu na tom vašem semináři.
+1

A pokud by si případně nechtěl velkou zlou megakorporaci v hlavním městě tak jsou i velké zlé megakorporaci v komornějších městech ;-)
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

eerieBaatezu píše: - Vztah původních uživatelů mýtu k němu samému ilustruje sánskrt, kde má synonymum pro mýtus doslova význam "tak se vskutku stalo".
Na zamyšlenou je posun významu tohoto slova, které se dnes běžně užívá místo "nepravda".
Tedy vlastně pravý opak - dříve to nejenže byla pravda, ale ještě závažná pravda.
Nabourávatelé mýtu:
- Theagenés: božské bytosti jsou jen personifikace přírodních jevů, alegorie.
- Hérodotos, Euhémeros: bohové byli lidé, co se něčím dostali do povědomí, byli tak zbožtěni jako symboly věcí, kterými prosluli. Odtud euhemerizace - zbožtění.
Tohle jsem třeba neznal.
- Japonci až do 7. st. nepoužívali písmo.
On ho v 7. století užíval málokdo, to je třeba si uvědomit. Evropani s tím téměř přestali.
všeobecně sdílená víra, že pokrok jde stále dopředu, vyvolává nesprávný dojem, že jak někdo v Sumeru nebo kde začal psát, tak od té doby se vynález expanzivně šířil a věc byla tím vyřešená.
Je třeba si uvědomit, že "všeobecnou gramotnost" zkoušela zavádět Marie Terezie. Za ní ještě plno lidí neužívalo písmo. V novověku, kde existovaly noviny.
- Schelling: mýtus je alternativní a rovnocenný pohled na svět jako věda nebo umění
Tohle je hezká sentence.
Týpek hned na začátku vyjebal s naprostou většinou katalogizátorů a historiků filosofie, když řekl, že rozdělení novověké filosofie na empirismus a racionalismus je úplná kokotina. $lol$ Je to vlastně těžký anachronismus, protože nikdo v té době takhle neuvažoval, je to umělý, zpětně dodaný, konstrukt, rozdělení jen na základě epistemologického paradigmatu, které je stejně blbě,
Má pravdu, předsedo.
je dobré si občas uvědomit, co všechno je zpětný konstrukt vědy.
pozvolný přerod trvající přes 100 let, od Koperníka 1543, po Galilea, 1638 a po konec 17. st.,
I to je na mne příliš skokové. Pozvolný přerod v těchto oblastech trvá stovky a tisíce let.
V našich humanitních vědách stále vládne ještě "oslnění renesancí", která tak nějak z ničeho nic zrodila všechnu vědu a všechny myšlenky, jako vzor je povolená výlučně antika.
To je jeden z memů, kterého se zase budeme zbavovat desítky a stovky let.
Rozměry lidské civilizace budou pochopeny tehdy, až někdo dokáže zpracovat takové neuvěřitelné artefakty jako Turba philisophorum nebo ty katedrály.
vše je zaměřeno na Londýn

anglocentrismus je zase prokletím naší doby. Až pár století čínského vlivu to zase změní jinak.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Vallun »

anglocentrismus je zase prokletím naší doby.
hrubý nesouhlas pokud jde o filosofii a dějiny vědy, tak je u nás přiliš mnoho probíráno Německo a spol. a Anglie skoro vůbec...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Sosacek »

Eleshar_Vermillion píše:Nebo můžeš začít u nás ve velké zlé megakorporaci na ne úplně blbé posici, protože nás krom pár základní věcí zajímá především to, jak umíš myslet než jaké máš znalosti nebo praxi. Zatím mám naprosto suverénně nejlepší zkušenosti s lidmi z fildy, protože umějí jazyky a myslí jim to. Ty mýty o neuplatnitelnosti společenských a humanitních věd by taky pomalu mohly mít speciální kapitolu na tom vašem semináři.
Tak to je spis takovej ten "boy's club" efekt - humanitni typci nabiraji dalsi humanitni typky, technicti typci nabiraji dalsi technicke typky, hipsteri s macbookama v San Francisku nabiraji dalsi hipstery s macbookama ... proste lidi chteji dalsi lidi co vypadaji, mluvi a mysli jako oni. Vede to k ruznym socialnim monokulturam a podobnym vecem.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Invictus »

Sosacek píše:Tak to je spis takovej ten "boy's club" efekt - humanitni typci nabiraji dalsi humanitni typky, technicti typci nabiraji dalsi technicke typky, hipsteri s macbookama v San Francisku nabiraji dalsi hipstery s macbookama ... proste lidi chteji dalsi lidi co vypadaji, mluvi a mysli jako oni. Vede to k ruznym socialnim monokulturam a podobnym vecem.
V tomhle souhlasím se Sosáčkem. $D
A dodám, že to taky něco vypovídá o tom, jak význam (malý) mívá výběrové řízení na výběr schopných kandidátů. A úplně nejhorší je, že některé firmy už to ani netají, narovinu říkají, že hledají hlavně lidi, kteří jim budou sedět lidsky do týmu. Což zpravidla znamená přesně to deformování směrem k monokulturám. Ve výsledku to nemusí mít moc vliv na životaschopnost firmy, ale v principu mi to přijde tak nějak smutné. Jakože ve výsledku je to stejnak o pocitu moci a egomasturbaci těch, kteří ty lidi nakonec vybírají.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argo:
Nabourávatelé mýtu:
- Theagenés: božské bytosti jsou jen personifikace přírodních jevů, alegorie.
- Hérodotos, Euhémeros: bohové byli lidé, co se něčím dostali do povědomí, byli tak zbožtěni jako symboly věcí, kterými prosluli. Odtud euhemerizace - zbožtění.
Tohle jsem třeba neznal.
To jsou takové ty keci, co měl Xenofanés -
"Kdyby ovšem voli, [koně a] lvi měli ruce,
kdyby mohli rukama kreslit a dovršovat díla jako lidé;
pak by koně koním a voli zase volům podobné
tak kreslili podoby bohů a tvořili těla taková,
jakou [každí] právě sami mají postavu."
- Japonci až do 7. st. nepoužívali písmo.
On ho v 7. století užíval málokdo, to je třeba si uvědomit. Evropani s tím téměř přestali.
všeobecně sdílená víra, že pokrok jde stále dopředu, vyvolává nesprávný dojem, že jak někdo v Sumeru nebo kde začal psát, tak od té doby se vynález expanzivně šířil a věc byla tím vyřešená.
Je třeba si uvědomit, že "všeobecnou gramotnost" zkoušela zavádět Marie Terezie. Za ní ještě plno lidí neužívalo písmo. V novověku, kde existovaly noviny.
Dobrej postřeh, u nás na fakultě už snad i máme zakázáno říkat vývoj lidstva, ale mluvíme o změně v čase. $lol$
- Schelling: mýtus je alternativní a rovnocenný pohled na svět jako věda nebo umění
Tohle je hezká sentence.
Zní to krásně, jako skeptik řeknu "no, proč ne", jako "racionalista" $lol$ řeknu, kokotina. $lol$ Nebo takhle, mýtu bych přisoudil jiné atributy, než vědě. Oboje nějak mluví o světě, ale nemyslím, že mýtická reflexe světa produkuje ten typ poznatků (v soft verzi významu, viz vedle), jako vědecká metoda přístupu ke světu. Teda pokud z ní neuděláš "mýtus přírodních věd". :D
Má pravdu, předsedo.
je dobré si občas uvědomit, co všechno je zpětný konstrukt vědy.
Tak jasný, všechna kategorizace je umělej blábol, věci ve světě se nedějí podle škatulek, nejlepší je dycky ta sranda odhalit tyhle fakt velké, profláklé a univerzálně používané a ukázat v čem jsou totálně mimo.
pozvolný přerod trvající přes 100 let, od Koperníka 1543, po Galilea, 1638 a po konec 17. st.,
I to je na mne příliš skokové. Pozvolný přerod v těchto oblastech trvá stovky a tisíce let.
V našich humanitních vědách stále vládne ještě "oslnění renesancí", která tak nějak z ničeho nic zrodila všechnu vědu a všechny myšlenky, jako vzor je povolená výlučně antika.
To je jeden z memů, kterého se zase budeme zbavovat desítky a stovky let.
Rozměry lidské civilizace budou pochopeny tehdy, až někdo dokáže zpracovat takové neuvěřitelné artefakty jako Turba philisophorum nebo ty katedrály.
Hele všechno se dá vzít jako jeden proces, teď jde o to, že když chceš něčemu říkat novověk, tak to musíš nějak omezit. HF to omezuje od toho Descarta, HV to má pozvolné.


Invictus, Sosacek: Klasické problémy lidí, co nedělají u pásu nebo nedoplňujou tatranky, někdy si to na pár měsíců zkuste a pak tu truste podobná moudra o monokulturách. $lol$ Teď jsem dělal v Uni Hobby, tam makaj maníci od 25 do 60 let, co mají rodiny, za 13000 čistýho, tohle je realita, na nějaký *ehe uhe, božžžínku, bacha na monokultury* jebe pes. $lol$
Invictus píše:A úplně nejhorší je, že některé firmy už to ani netají, narovinu říkají, že hledají hlavně lidi, kteří jim budou sedět lidsky do týmu
Fakt Tě překvapuje, že si k sobě lidi hledaj takový zaměstnance, kteří jim sedí a se kterýma se jim dobře spolupracuje? $D Fakt si vybereš do týmu na práci někoho s kým si nerozumíš?
Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Eleshar_Vermillion píše:Nebo můžeš začít u nás ve velké zlé megakorporaci na ne úplně blbé posici, protože nás krom pár základní věcí zajímá především to, jak umíš myslet než jaké máš znalosti nebo praxi. Zatím mám naprosto suverénně nejlepší zkušenosti s lidmi z fildy, protože umějí jazyky a myslí jim to. Ty mýty o neuplatnitelnosti společenských a humanitních věd by taky pomalu mohly mít speciální kapitolu na tom vašem semináři.
Sosacek píše:Tak to je spis takovej ten "boy's club" efekt - humanitni typci nabiraji dalsi humanitni typky, technicti typci nabiraji dalsi technicke typky.
Právě že vůbec. Nás najal vystudovaný fysik. Navíc zdaleka nenajal jen nás, jen z těch, které najal, jsou lidi z fildy konsistentně nejlepší pracovníci (množstvím i kvalitou odvedené práce).
Invictus píše:A dodám, že to taky něco vypovídá o tom, jak význam (malý) mívá výběrové řízení na výběr schopných kandidátů.
Jo, to celkem souhlasí - když je to dobře nastavené a máš trochu štěstí, tak ti to možná vyfiltruje některé nepřijatelné/kretény, ale to je tak všechno.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Sosacek »

Ale povazujes za nejschopnejsi typky, co jsou ti nejpodobnejsi. Pises, ze "umi myslet", narozdil od lidi s jinym pozadim nez ty, ti "neumi myslet". Protoze "umet myslet" znamena "myslet jako Eleshar".

Ne?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ne, mám na to čísla s množstvím odvedené práce, které je konsistentně nadprůměrné, a s její kvalitou, která je suverénně nejlepší.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Sosacek »

A ta cisla vymysli kdo?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti