eerie chodí do školy

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od York »

Argonantus píše:Edward Kelley nebyl alchymista vůbec, to je právě ten problém.
Aha, to je dost možné. Wiki v tomhle byla hodně stručná a víc jsem to nezkoumal.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše:Pokud se chceš bavit o současné magii, tak nikoho, kdo by uměl magicky rozhánět mlhu, opravdu neznám. Pokud někdo takové věci umí, nejspíš to dobře tají.
Jak jinak. $D
York píše:Fungují ale i mnohem esoteričtější přístupy. Třeba zrovna tady se nedávno Goran sebral a odešel do kláštera. Jestli mi chceš říct, že tahle změna v myšlení neměla zcela zásadní vliv na jeho život, tak už fakt nevím, jak bych tě mohl přesvědčit :-)
A to je důkaz čeho?
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

Tak podle wikipedie býval Artéphius výrobce jogurtů, že (bohužel je tahle epizoda z wiki už vymazána, bylo to rozhodně zábavné).
Zájemcům lze poskytnout návod na jogurt (mnozí tady už ho mají).

Když to zpětně rekonstruuju, ten Eerieho výrok, citující výrok přednášejícího, citující Agrippu z Nettensheimu, který tohle říkal o lidech "nadaných teologickými ctnostmi", tedy zřejmě svatými, co dělají zázraky; on sám taky netvrdil, že to umí; měl to být ještě někdo čtvrtý.
Mám jisté podezření, že to tam umístil kvůli inkvizici. Moc bych to nebral vážně. S magií se to zdá souviset velice volně, pakliže vůbec.
Postavit na tom filipiku proti renesanční magii je značně zpozdilé.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Pepa »

York píše:To ale rozhodně neznamená, že by magické myšlení nemohlo v současném světě fungovat, ba právě naopak.
To by mě zajímalo, co to je to magické myšlení :)
Argonantus píše:Věda jako noha. Experiment žádný, citace pramenů žádná; jedna paní povídala, pěkně jsme se zasmáli.
Slyšel jsem o tobě, Argo, že umíš hledat vodu pomocí takových těch virgulí... Je to pravda? :)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše:který tohle říkal o lidech "nadaných teologickými ctnostmi", tedy zřejmě svatými, co dělají zázraky; on sám taky netvrdil, že to umí; měl to být ještě někdo čtvrtý.
Mám jisté podezření, že to tam umístil kvůli inkvizici. Moc bych to nebral vážně. S magií se to zdá souviset velice volně, pakliže vůbec.
Tohle vysvětlení dává smysl.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše:A to je důkaz čeho?
Že způsob myšlení ovlivňuje reálný svět, včetně toho, jak na tebe reaguje. Ono to dneska zní dost triviálně*, ale v minulosti to zdaleka ne všem lidem přišlo samozřejmé.


* Opravdu jen zní. Ve skutečnosti se za tím skrývá těžko představitelná hloubka. Úvahy tímhle směrem totiž nuntě vedou za hranice toho, co si myslíme, že známe.

Pepa píše:To by mě zajímalo, co to je to magické myšlení :)
Rozhodně ne to, co se o tom píše na wiki ;-) To je asi takové zjednodušení, jako že vědce poznáš podle šuplery. Jinak viz odpovď eeriemu o odstavec výš.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše:Že způsob myšlení ovlivňuje reálný svět, včetně toho, jak na tebe reaguje. Ono to dneska zní dost triviálně*, ale v minulosti to zdaleka ne všem lidem přišlo samozřejmé.


* Opravdu jen zní. Ve skutečnosti se za tím skrývá těžko představitelná hloubka. Úvahy tímhle směrem totiž nuntě vedou za hranice toho, co si myslíme, že známe.
To je zase o tom, jak moc tomu chceš přisuzovat.

Někdo se k něčemu prostě rozhodl, no, buď je to úplná kokotina, prostě chemická reakce v mozku a nebo největší tajemství vesmíru, kdo ví.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše:Někdo se k něčemu prostě rozhodl, no
Jo, rozhodnutí to nepochybně je, ale vždycky dost stěžejní. Když se rozhodneš, že dneska zrovna nepůjdeš do hospody, tak tím žádnou velkou díru do světe neuděláš :-)

eerieBaatezu píše:buď je to úplná kokotina, prostě chemická reakce v mozku a nebo největší tajemství vesmíru, kdo ví.
Abys na tohle mohl odpovědět, tak bys musel nejdřív stanovit kritéria, podle kterých to budeš hodnotit. A nejsem si jistej, jestli by ti pak odpověď k něčemu byla.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

Pepa píše:To by mě zajímalo, co to je to magické myšlení :)
Když se ponoříš do debaty o nehermetických systémech, najdeš tam někde Krabatovu veledůmyslnou smyčku na tohle velesložité téma.*
*EDIT: A je to tady viewtopic.php?p=199034#p199034
zvláště krutopřísná smyčka supermegahusté debaty
Slyšel jsem o tobě, Argo, že umíš hledat vodu pomocí takových těch virgulí... Je to pravda? :)
Není. Je to ten samý případ - řetězec posunů vede k naprosto zmatené zprávě.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Pepa »

Argonantus píše:
Pepa píše:To by mě zajímalo, co to je to magické myšlení :)
Když se ponoříš do debaty o nehermetických systémech, najdeš tam někde Krabatovu veledůmyslnou smyčku na tohle velesložité téma.
Aha. Tak v tom případě to asi velepřeskočím :)
Argonantus píše:
Pepa píše:Slyšel jsem o tobě, Argo, že umíš hledat vodu pomocí takových těch virgulí... Je to pravda? :)
Není. Je to ten samý případ - řetězec posunů vede k naprosto zmatené zprávě.
Ale zase se říká, že na každém šprochu pravdy trochu :) Tak jak to teda je? :)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

Je to tak, že když vezmu virguli, ukáže mi to něco, vždy asi po padesáti metrech chůze, jednou tak a jednou onak, leys, které se také nazývají Michael a Mary.
Proč to tak je a jak to funguje, to netuším, co je příčinou, to taky netuším, co to znamená, to taky nevím, a praktické využití mne nezajímá.
Zhruba to, co ukazuje Faskalův obrázek 4, nevím ze které debaty.

Podotýkám, že duchovní význam v tom nevidím, podobnou magií se nezabývám a souvislost s Eerieho vyprávěním se mi taky nejeví být patrná, protože to nikdo z jím citovaných autorů zřejmě neuváděl.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Pepa »

No vidíte. Tak abychom našli živoucí důkaz paranormálních sil, tak nemusíme chodit ani daleko... :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Jerson »

eerieBaatezu píše:No ti renesanční maníci to ale dělali! Vem si ty citáty, oni to tak fakt chápali. Ať už jejich zdroj bylo tohle...
Vážně to dělali, nebo si dneska myslíme, že to dělali? A případně to dělali jen ti, kteří takové věci psali, nebo i ti, kteří s nimi léčili pacienty?
Argonantus píše:Je to tak, že když vezmu virguli, ukáže mi to něco, vždy asi po padesáti metrech chůze, jednou tak a jednou onak, leys, které se také nazývají Michael a Mary.
Proč to tak je a jak to funguje, to netuším, co je příčinou, to taky netuším, co to znamená, to taky nevím, a praktické využití mne nezajímá.
Tady jen doplním, že jsem to s Argonantem zkoušel. Výsledek jsem viděl na vlastní oči, sám jsem si to vyzkoušel (neúspěšně), mám vysvětlení pro ten jeden konkrétní případ, který jsem viděl.
A také jsem si vyzkoušel, jak se ovládá klasická dřevěná virgule. Se zájemci to můžu probrat podrobněji, ale raději v jiném tématu.
Jinak řečeno - osobní hledání důkazů o magii a paranormálních silách mám už za sebou :-)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od ilgir »

ilgir před pár dny píše:Argo: Problém vidím hlavně v tom, že akademický přístup k mýtu je takový... povýšeně shovívavý. Role mýtu v dějiných lidstva se zkoumá asi s takovým postojem, jako role pudovosti ve zvířecí říši. Ten postoj "my jsme ti chytří lidé stojící nad mýtem, dříve byli hloupí lidé mýtem manipulováni" by ti určitě neseděl, což?
No a už je to tady. Akorát to netlačí přednášející na eerieho škole, ale přímo on sám. :lol:
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir:
Vskutku. viewtopic.php?p=486277#p486277
Pesimistická verze nebyla až tak blbá.
Dalo by se říci, že Sadako vyloučila Eerieho entitu jakožto neexistující předčasně.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů