eerie chodí do školy

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Fritzs »

eerieBaatezu píše: :arrow? Současná německá filozofie

Theodor Wiesengrund Adorno
Ale dyť von umřel roku 1969 :>;o)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Fritzs píše:
eerieBaatezu píše: :arrow? Současná německá filozofie

Theodor Wiesengrund Adorno
Ale dyť von umřel roku 1969 :>;o)
Musíš nasadit perspektivu věků, oproti antice nebo středověku je to současnost. :D
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

Přečetl jsem si v rámci úklidu debatu Tajemství katedrál II a přišlo mi to celkem lehké čtení.
Teda až na poslední fázi od Fingalenovy obnovy.
Možná je to do podivností.

A tahle glosa k motivaci čarodějů je poměrně zásadní viewtopic.php?p=297933#p297933
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od York »

Argonantus píše:A tahle glosa k motivaci čarodějů je poměrně zásadní viewtopic.php?p=297933#p297933
Vskutku.

Další důvod, proč bych asi opravdu měl napsat to, co začínám tušit, že by mohlo stát za napsání...
Respektive další - spíš jen lépe formulovaný.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

další možná zde užitečný výlov ze starých Katedrál - Kozák, hermetismus a alchymie
viewtopic.php?p=116560#p116560
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od York »

Argonantus: Čím víc tyhle věci zkoumám, tím méně jim rozumím. A to se ani nesnažím stát mágem, jen se pokouším načerpat inspiraci.

Ono je to ale asi logické. Proces porozumění vyžaduje postupy, jako je abstrakce, syntéza, nebo pochopení principů a styčných bodů. Studium magie v historickém kontextu ale přináší pravý opak: Nekonečně rostoucí komplexitu, ochromující množství informací a různých pohledů a taky strašnou spoustu dohadů.

Každý, kdo se kdy pokoušel o nějakou syntézu, v tom udělal ještě větší binec, protože většina z těchto syntéz se nevyhnutelně stává dalším myšlenkovým proudem, další samostatně žijící entitou. Je to dobře vidět na moderních mystických směrech - například neodruidismus má očividně s původním druidismem společnou jen vnější podobu a pár nejprofláknutějších symbolů (třeba jména keltských svátků), všechno ostatní je zcela nový konstrukt, jenž nutně musel absorbovat spoustu pozdějších myšlenkových a metafyzických vlivů, které Keltové samozřejmě neznali.

Úplně stejný jev ale prostupuje celou historií. Starý zákon je zjevně odrazem mnohem starší, Sumérské mytologie, která ale prošla Akkadskou a Babylónskou transformací, absorbovala spoustu dalších vlivů a pak se nakonec skloubila se semitskou tradicí. Původní hermetismus (a gnosticismus) byl zřejmě těmhle proudům celkem blízko, ale nám to teď tak nepřipadá, protože, na rozdíl od bible, se mohl v průběhu času celkem volně měnit. A ostatně ani s tou biblí to není tak jednoduché, židé sice staví na stejných základech, ale došli k výrazně jiné tradici než křesťané, a to zejména co se magie týče - kabala je pro křesťany nepochybně něco zcela cizího.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

York:
Díky za štěpnou odpověď, už jsem skoro myslel, že RPGF umřelo.
York píše: Čím víc tyhle věci zkoumám, tím méně jim rozumím.
To je dost normální. Čím víc toho víš, tím lépe vidíš, co všechno ještě nevíš. Ty úplné propasti nevědění, na kterých směle tančí optimističtí Kozákové.
Ono je to ale asi logické. Proces porozumění vyžaduje postupy, jako je abstrakce, syntéza, nebo pochopení principů a styčných bodů. Studium magie v historickém kontextu ale přináší pravý opak: Nekonečně rostoucí komplexitu, ochromující množství informací a různých pohledů a taky strašnou spoustu dohadů.
Jádrem je ta moje oblíbená zombie Diana, co zjistila, že se musí rozhodnout, takže nechala divadla a věnovala se výlučně sexu, protože v tom byla dobrá.

Prvotní nadšení objevitele magických světů spěje k syntéze a zjišťování, že "všechno je to stejné či podobné".
Je v tom také jistá pohodlnost; představa, že je to všude jiné a že takových šíleně obrovských neznámých světů je spousta, je děsivá.
Jenže pak projde člověk tím rozhodnutím zombie Diany, připustí si, že pochopit všechny známé magie vesmíru je zcela mimo jeho možnosti, a dá se na tu svoji jedinou cestu, kterou si z nějakého důvodu vybral. Takže ví datla starýho o tom ostatním, a trochu něco o svojí cestě.
Právě píšu něco jako "alchymii for dummies", myslím, že z toho bude hit. Rozhodně na tebe budu pamatovat bezplatným exemplářem.
Každý, kdo se kdy pokoušel o nějakou syntézu, v tom udělal ještě větší binec, protože většina z těchto syntéz se nevyhnutelně stává dalším myšlenkovým proudem, další samostatně žijící entitou.

Stopro. Špatné a nedostatečné vysvětlení zavalí původní zdroje další horou písmenek. To je typický průvodní jev vší magie. nedá se s tím moc dělat - určitě bude někdo psát furt dál, i když by neměl - jediná obrana je nečíst všechno a vybírat si.

neodruidismus je zrovna jedna z těch věcí, o které vím datla starýho.
Ono je vůbec dost pochybné, co se vlastně doopravdy ví o druidech. Nějakou originál druidskou knihu jsem zatím nikde nepotkal.
Starý zákon je zjevně odrazem mnohem starší, Sumérské mytologie, která ale prošla Akkadskou a Babylónskou transformací,

právě si čtu podrobnosti v podnětné debatě s vysokolevelovou staroegyptskou Pandou (kterou občas silně postrádám).
- kabala je pro křesťany nepochybně něco zcela cizího.
Původně ano, ale po řádění rosenkruciánů si už ani za tohle nelze lehnout na koleje.
Jinak má to v sobě ošklivou zatáčku, že minimálně jeden můj oblíbený křesťan používal slovo "kabala" v úplně jiném významu, a to ve 12. století. Takže i kabaly jsou hodně dlouho minimálně dvě.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Invictus »

Znovu jsem se podíval na ty odkazované příspěvky, a nepřestává mě v životě fascinovat, jak je možné z naprosto odlišných směrů, a zřejmě i životních zkušeností, dojít ke stejným myšlenkovým závěrům. To píšu o té smrti a cestách.
Jen se právě nechci moc pouštět do této "magické" debaty, právě protože mám jiný slovník a jinou mašinku, která to táhne vpřed.
Každý, kdo se kdy pokoušel o nějakou syntézu, v tom udělal ještě větší binec, protože většina z těchto syntéz se nevyhnutelně stává dalším myšlenkovým proudem, další samostatně žijící entitou.
Což samo o sobě je indicie, že se asi nejedná ani tak o poznání světa, jako spíš o "netradiční" uměleckou formu.

Obdobný proces jako když několik lidí po sobě pracuje na jednom settingu a postupně ho utváří.

Slovy klasika.
Obrázek
Iron Within
Iron Without
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od Argonantus »

Naprosto přesné. I s tím uměním.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: eerie chodí do školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Dneska byla sranda na zkoušce. Jsem vylezl ze dveří, mávl na pozdrav a říkám "Tak na opravným...", a všichni spolužáci, "Jo jo, uvidíme se." $lol$
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Fritzs, Klimbing a 7 hostů