Školský systém

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Školský systém

Příspěvek od Sparkle »

Třídní schůzka - part II

Už tu proběhlo, že náš nejstarší Daník půjde v září poprvé do školy. Vybrali jsme pro něj státní školu se speciálním kvazi-waldorfským programem. První třídní schůzka, na který jsem byla, vyústila v příspěvek do depresária. Teď jsem byla na další a opět je z toho příspěvek do depresária. Jestli bude tento trend pokračovat, asi na to založím samostatný vlákno, ať to tady nezahltím.

Nuže. Schůzka začala v 17:00. Tři hodiny se řešilo vše možné, například to, jestli rodičovské sdružení stráví několik dobrovolnických pracovních víkendů renovací záchodků, které jsou prý extra hnusné, a ředitel nechce na ně přispět. Byla jsem se tam podívat a přišly mi úplně normální, připadám si kvůli tomu jak exot mezi těma maminama, který tam plánovaly, jak by se záchodky měly vydekorovat do jakéhosi "vodního světa" a že jelikož na výmalbu nejsou prachy, mohly by to vymalovat děti jako součást školního programu. Ale tohle se ještě dalo nějak přetrpět.

A pak přišel ten (neočekávaný) hřeb večera. Kolem osmé hodiny, jako bod programu číslo cca 8, nám teda jako bylo tak nějak sděleno, že poplatek za školu nebude těch 1000 měsíčně, co nám říkali u zápisu, ale 1500. Zvýšení bylo zdůvodněno čtyřmi novými položkami: speciální psychologické konzultace pro učitele, aby nevyhořeli (tohle bych ještě vcelku pochopila), zlepšení výuky angličtiny (dejme tomu), dále pak výuka hry na flétnu jako povinná součást výuky (wtf) a jakási eurytmie (wtf wtf). Podotýkám, že tohle bylo už druhé navýšení peněz nad plán, předtím jsme dopláceli na renovaci třídy jednorázově 3k. A děti ještě ani do té školy nezačaly chodit. Tak to na nás tak pěkně vybalili a já koukám, co na to ty ostatní rodiče, a to tupé stádo tam zaraženě mlčí a pokyvuje a vůbec neprotestuje. Někteří dokonce vypadají nadšeně, že bude ta flétnička.

A v tu chvíli přetekl můj pohár trpělivosti a pěkně od plic jsem jim pověděla, co si o tom myslím :) To pětikilo snad uplatím, ale jde o princip. Něco se slíbilo na zápisu a už 2x se to měnilo, aniž by děti ještě páchly do té školy. Podalo se to jen tak ledabyle jako x-tý bod programu třídní schůzky, ve zvacím emailu o tom taky nepadlo ani slovo, nejspíš doufali že když to na nás vybalí v kroužku, tak se nikdo neodváží jim to vytmavit, protože pak by byl za asociála. Haló, tady asociál :)

Odděleno z Depresária.
Faskal
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Vallun »

Nenutil bych lidi do přímo flétny, ale nějak mám pocit, že malé děti by měly mít výchovu (ovšem nemyslím jen ve škole, ale i v kroužkách) co nejpestřejší v tom smyslu, že nějaká kreativní činnost (výtvarná, hudební, dramatická) bude její součastí stejně jako sportovní aktivity (ovšem nikoliv zaměřené na jeden sport - i v kvalitní fotbalové přípravce se věnují fotbalu max 40 % času, většina je plavání a všestranný pohybový rozvoj) a to čemu se staronově říká woodcraft či tradičnější lesní modurost, zkrátka praktická nauka o přírodě a přežití v ní:) K tomu bych ještě přidal "brannou výchovu" kvlaitní výuku první pomoci a chování v nouzových a krizových situacích.

Ale, ač to neříkám zrovna rád, tak jakékoliv zlepšení výuky angličtiny se hodně hodí a je potřeba:/ Co je eurytmie ani netuším:) A chování státní školy na provni laciných prodejců tpelé vody je depresivní samo o sobě až dost:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Depresárium

Příspěvek od Sparkle »

No mně na tom hlavně vadí ten způsob, jakým to bylo podaný. Ve zvacím emailu na tu třídní schůzku to nebylo zmíněno. Místo, aby se to probralo jako hned první bod programu na tý schůzce, tak to na nás vybalili po 3 hodinách plkání, když už rodiče byli unavení, navíc 3 týdny před začátkem školního roku, kdy už rodiče těžko budou mít sílu narychlo dítě přihlašovat jinam. Připomíná mi to manipulativní techniky sekt a smrdí mi to.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Vallun »

Ale jo:) Já s Tvými pocity souhlasím - jen jsem nebyl tak příkrý a označil je za prodejce teplé vody - sekta by dle mých představ přidala temnou zkazku o tom, že ten kdo nezaplatí a nepomůže vymalovávat záchodek bude zatracen:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Quentin »

Za tou flétnou určitě bude něco takového :)
http://9gag.tv/p/aVE8z8/here-s-how-play ... ta-collins
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Wild West

Re: Depresárium

Příspěvek od Wild West »

Ředitelé a ředitelky škol jsou často záležitost na depresárium.
Málokde člověk potká takovou sbírku neukojených Napoleonů.

To, co popisuje Sparkle spíš vypadá na vykutálené majitele - podnikatele.
Pokud je to státní škola, tak za tím nejspíš bude nějaká levárna ředitele ("mám pro tebe bezva kšeft; učit flétnu na škole. Třicet dětí po dvou stovkách nakotí 6000 za pár hodin, k důchodu dobrý.")
Systém nabídky služeb připomíná hrnce Zepter - napřed spousta dobrých zpráv na kolektivní mši a teprve po koupi postupně pronikají ty špatné (například cena).
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Depresárium

Příspěvek od Resurrection »

Pokud jde o veřejnou školu, je to navíc celé nelegální. Škola nemůže legálně vybírat peníze ani od dětí, ani od rodičů. Obchází se to pomocí darovacích smluv. Každopádně jsou i judikáty na to (tuším, že to byla základka v Poděbradech), že škola nesmí požadovat nic navíc a rodiče to mohou bez postihu odmítnout (peníze na cokoliv). Ohledně povinné flétny, to už je úplný úlet. Naprosto to nemá oporu v žádné povinnosti školy ani v RVP a škola to tak nemůže vydávat za povinnou věc. Normálně jim to hoď na hlavu a když budou hrozit, tak jim řekni, že podáš podnět na ČŠI. Inspekce má totiž povinnost zabývat se každým podnětem ("udáním") a vzhledem k tomu co píšeš, bych nepředpokládal, že by tam někoho z inspekce chtěli. Takovéhle věci jsou navíc novinářsky vděčné a mají tendenci prosakovat do médií.

Normální je tyto víceaktivity a vícenáklady školy řešit domluvy s rodiči, nikoliv jednostraným oznámením nebo příkazem. Co je to za školu a jak se jmenuje ředitel?
Secrets are power.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Depresárium

Příspěvek od Pepa »

Ty Sparkliny příspěvky vypadají jako útržky z nějakého hororového románu od Stephena Kinga.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Depresárium

Příspěvek od Sparkle »

Ty prachy právě nevybírá škola, ale sdružení rodičů, který má na to neziskovku. Tím jsou z obliga. Při zápisu mi bylo sděleno, že na školu se bude připlácet tisícovka měsičně, bude se to odevzdávat do občanského sdružení a bude se z toho financovat hlavně plat té waldorfské učitelky, protože ředitel ji platit nehodlá či co. O hospodaření s těmi penězi rozhoduje rada toho sdružení, kde v době mého zápisu nepřekvapivě seděli pouze rodiče vyšších ročníků, než ten náš, a ti si to zvýšení poplatku odhlasovali, a nám to sdělili jako hotovou věc. Já jsem výhledově zvažovala, že se budu ucházet o post v této radě, právě abych ohlídala podobné ojeby. Jenže mě nenapadlo, že dva ojeby se udějí už před začátkem školy.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Eurytmie je něco jako výkladní skříň waldorfských škol, aspoň co mi tak říkali mně známí absolventi těch ústavů. Já bych to nazvala výrazový tanec se spoustou hahafilosofických keců okolo.
http://www.anthroposof.cz/co-je-anthrop ... /eurytmie/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: Depresárium

Příspěvek od Wild West »

No, pokud jste po dvou tvých vstupech v depresáriu na 1500,- měsíčně, a škola ještě nezačala, pak to o vánocích bude 2000,- a příští rok 2500,-.
V tom spolku rodičů jich plno určitě má další děsně užitečné známé, co by pro školu mohli něco udělat. Skoro zadarmo, samozřejmě. Výuku chetitštiny a C++ a tkaní indických sárí a takové ty důležité věci.

Potíž je zřejmě v tom, že se Sparkle dostala do nějaké divné sociální vrstvy; rodiče, co svým dětem dopřejí koně a cestu na Havaj, kdykoli si řeknou. A když neřeknou, tak taky. Pro děti vše, a kdo proti tomu, svrhneme ho z báně.

Ustájení koně nabízí někdo 7000 měsíčně, koukal jsem nedávno se zájmem. A to v tom nejsou pořizovací a další náklady.
Takže, Sparkle, bacha, až se začne mluvit o koních.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Depresárium

Příspěvek od Sparkle »

:(

Nevím, co teď. Vytočili mě a přemýšlím, jestli jim nedat sbohem. Jenže naše spádová základka má hroznou pověst, druhá základka tu v okolí je prý ještě horší, na výběrovou jazykovku nás nevzali (několikahodinový přijímací řízení s pětiletým dítětem už tu taky v depresáriu bylo). Zvažuju, či ho přece jen nevzdělávat doma, bohužel to bude znamenat, že na Mephit a Rozcestí už vůbec nebude čas (to vem čert) a že nejmenší mimčo bude muset trávit hodně času u psychicky labilní babičky (to je velký problém).
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Wild West

Re: Depresárium

Příspěvek od Wild West »

Jo, a Sadako, ten článek tě už zdařile odhalil předem:
Pochybnost o objektivitě eurytmie může chovat jen ten, kdo se nikdy o ni nepokusil.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Depresárium

Příspěvek od Resurrection »

Sparkle píše::(

Nevím, co teď. Vytočili mě a přemýšlím, jestli jim nedat sbohem. Jenže naše spádová základka má hroznou pověst, druhá základka tu v okolí je prý ještě horší, na výběrovou jazykovku nás nevzali (několikahodinový přijímací řízení s pětiletým dítětem už tu taky v depresáriu bylo). Zvažuju, či ho přece jen nevzdělávat doma, bohužel to bude znamenat, že na Mephit a Rozcestí už vůbec nebude čas (to vem čert) a že nejmenší mimčo bude muset trávit hodně času u psychicky labilní babičky (to je velký problém).
Zvaž
http://www.prorodinu.cz/domaci-vzdelavani
Secrets are power.
Sosacek
Příspěvky: 25775
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Depresárium

Příspěvek od Sosacek »

Ja nevim, jestli domaci vzdelavani nevychova strasne divneho cloveka. Byt cely zivot doma s maminkou je trosku jine, nez kazdy den travit hodiny a hodiny s ostanimi.

Jinak to, ze jde zjevne o klub bohacu, kteri sypou prachy do kravin s predstavou, ze to jejich diteti jako pomuze, je asi dane tim, ze je to "alternativni" skola.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů