Yorkovo filosofické okénko

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.

Re: Yorkovo filosofické okénko

Příspěvek od Argonantus » 5. 10. 2016, 09:43

OnGe píše:Ale já se nedohadoval s tebou.
A já ano. Ihned jsem tě brutálně napadl. Jsem známý surovec.
Ilustroval jsem běžný postoj lidí, co "nevěří na vědu"
Namítám, že sis vybral ty nejblbější z nich, abys to měl snazší.
Nemůžeš přeci tvrdit, že jim něco podsouvám, nebo je podceňuju, když ani nevíš, o kom mluvím...
No, můžu.

Když vezmeš nějakého pitomce a zgeneralizuješ ho coby "typický postoj", tak dochází k jistému posunu. Asi jako když se křesťanům metne pod nohy ten kreacionismus. Pokud jest mi známo, kreacionistů je na zeměkouli drtivě méně, než křesťanů. Křesťanům jsou obvykle teorie inteligentního designu celkem ukradené.

Podobně si troufám tvrdit, že zdrcující většina alternativců, esoteriků, okultistů, mágů, gnostiků a jak se všelijak jmenují, nemá sebemenší problém se zákonem o zachování hmoty a tento ani nebývá předmětem jejich zájmu.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 5. 10. 2016, 09:51

Poznámka na okraj - zkus k tomu Argo nepřistupovat tak, že OnGe něco vybírá či oponenty někam přesouvá jejich hromadným zařazením za krajní případy a zkus věřit, že opravdu vychází z poctivě vzatého vtorku, s nímž se osobně setkal;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 5. 10. 2016, 09:59

Jasně.
Já si nemyslím, že se tak děje úmyslně.
Selection bias.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 5. 10. 2016, 10:14

Ale já celou dobu mluvím o těch nejblbějších z nich. Taky jsem vysvětloval, proč mě tak točí. Nikdy jsem netvrdil, že kdokoliv sejde z jediné pravé cesty je zavrženíhodný pitomec.

Co mi to podsouváš? Nebo si o mě snad myslíš, že vystačím s jednou nálepkou pro milion lidí?

EDIT: hlavní pointa celé té záležitosti s vírou ve vědu je ovšem v tom, že vědě nepotřebuješ věřit. Můžeš si to totiž ověřit. Kdokoliv to může ověřit. Proto se poměrně spolehlivě odfiltruje, co opravdu funguje a co ne. A funguje to, ať už tomu kdo věří nebo ne.
Naposledy upravil(a) OnGe dne 5. 10. 2016, 10:26, celkem upraveno 1 x.
Dead band play no song

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:s_easy: Končina - určitě jste o ní slyšeli
:?: Horní progressbar - to se budete divit...

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 5. 10. 2016, 10:22

Nevím, co ti podsouvám, ale začal jsi přesně takto:
Tak on je především častý argument různých alternativních myslitelů
Což je jiný začátek, než bych očekával -
tuhle jsem potkal chlápka a ten mi tvrdil, že vynalezl perpetuum mobile
a dál by to pokračovalo prakticky stejně.
Proti čemuž bych neměl ani stín námitky.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 5. 10. 2016, 10:30

Ale já nepotkal jednoho chlápka. Já jich potkal desítky. Spíš stovky. Nic neobjevili, jenom tomu věřili, protože to dělalo něco jiného, než si na základě svých znalostí mysleli, buď proto, že to byl jev, který neznali, nebo proto, že ten experiment blbě postavili, nebo proto, že při měření kopli do stolu a ručička voltmetru záhadně poskočila, potažmo to dělali tak dlouho bez výsledku, že si radši nějaký výsledek vymysleli. To není výjimka, je to velmi častý jev. Proto jsem to taky tak psal. Často přitom neznamená pokaždé. Zrovna tobě bych snad takové nuance nemusel vysvětlovat, ne?
Dead band play no song

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 5. 10. 2016, 10:33

Pak se vzdávám. Je to případ pro zaručeně pravdivé pomluvy.
Onge potkal desítky vynálezců perpetua mobile. Možná spíš stovky.
Nebo pro podivnosti všedního dne.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 5. 10. 2016, 10:39

Nechápu, co ti na tom přijde neuvěřitelné. Internety jsou jich plné. Jenom v tomhle magazínu najdeš takových případů mraky. Říkají tomu tedy volná energie, ale je to perpetuum mobile. Akorát se to líp vyslovuje a nevypadá to tak šarlatánsky.

V posledních letech akorát frčí spíš věci se zdravím, protože tam se to tak snadno nevyvrací a je to daleko nebezpečnější. Ale o tom už jsem tu myslím psal ze začátku.
Dead band play no song

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 5. 10. 2016, 10:47

OnGe:
A napadlo tě, že se možná jedná jen o matoucí terminologii, nikoli o polemiku se zákonem o zachování hmoty?

"Pozitivní a negativní energie" je prostě módní hit, tím úspěšnější, čím je blbější. Asi jako "movití lidé", Jersonovo oblíbené "pěstování krav" nebo "o čem je fotbal". Já bych za tím víc nehledal.

To zdraví je daleko přesnější trefa, než nějaká revoluce teorie fyziky.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 5. 10. 2016, 10:55

Nejdená se o zmatek v terminologii. Prostě si někdo řekne, že půjde ve stopách Testly a bude čerpat energii z éteru, nebo si vymyslí jiný teoretický rámec, jak tahat energii z vakua pomocí nějakých proudů, vybrací nebo pátých dimenzí. Prostě vyrobíme neomezené množství energie z ničeho. Akorát to nefunguje. Můžeš si dokonce nějaké ty generátory postavit podle dostupných schémat, nebo koupit a vyzkoušet. Teda, ty co si můžeš koupit musíš nejdřív nabít, aby nějakou energii daly. Ty, co si můžeš postavit, pro jistotu spíš nefungují vůbec.
Dead band play no song

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 5. 10. 2016, 10:59

Vidím, že je marné tě přesvědčit, že energie těchto šamanů není tvojí ani Teslovou energií.
Už samo o sobě zjištění, že má energie pozitivní a negativní verzi, by asi Teslu trochu rozhodilo.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 5. 10. 2016, 11:04

Vlastně je docela srandovní, že mě nejdřív obviníš, že někomu něco podsouvám a dělám z něj blbce, načež se bavíme o perpetuum mobile, tak ze mě uděláš blbce, že vůbec nikdo o perpetuu mobile nemluvil a podsuneš mi, že zaměňuju léčitele posílající pozitivní energii za perpetuum mobile.

Notyvole...
Dead band play no song

York

Příspěvek od York » 5. 10. 2016, 11:11

OnGe píše:Hlavní pointa celé té záležitosti s vírou ve vědu je ovšem v tom, že vědě nepotřebuješ věřit. Můžeš si to totiž ověřit. Kdokoliv to může ověřit. Proto se poměrně spolehlivě odfiltruje, co opravdu funguje a co ne. A funguje to, ať už tomu kdo věří nebo ne.
Pointa mé námitky je, že i když jsi vědec, tak si reálně můžeš ověřit jen velmi malou část z celého lidského poznání. A sekretářka si pravděpodobně kromě toho, co do ní natlučou ve škole, ověří tak maximálně zákon padajícího exkrementu :-) U všeho ostatního musíme věřit, že to snad ověřil někdo jiný.

Poslední záchrana jsou souvislosti. Je zřejmé, že když by nějak zásadně nefungoval princip spalovacího motoru, asi bychom nenastartovali auto. Takže princip spalovacího motoru bude zřejmě v zásadě správně - alespoň do té míry, že lze jeho znalosti prakticky využít. I když započítáme tohle, tak je to ale pořád jen miniaturní zlomek veškerého lidského poznání. Drtivá většina je pro jedince reálně neověřitelná.

A ještě jeden aspekt: Ověření (experiment) se často bere jako ultimátní zaklínadlo. Je to ověřené, takže je to správně, tečka. Vzpomeňte si ale, kolik jste ve škole dělali chyb při počítání příkladů. Pokud z deseti příkladů průměrně pět spočítám s chybou, tak to znamená, že mám 50% šanci, že jsem to ověřil blbě. To jsem si rovnou mohl hodit mincí.

Některé procesy, důkazy a podobně, jsou pak tak složité, že projít je celé absolutně bez chyby už pomalu hraničí se zázrakem. Jasně, je možné si pomoct výpočetní technikou a tak, nicméně každý programátor dobře ví, že chyby jsou nedílnou součástí programů...

Když to shrnu, absolutní jistota je strašně ošemetná záležitost, a to i když nebudeme zpochybňovat to, jestli je vůbec možné najít pravdu, jestli je vědecká metoda opodstatněná, atd. Zcela běžně v našem životě pracujeme s operacemi jako "je fakt hodně nepravděpodobné, že by to bylo špatně" a automaticky je zkracujeme na "je to dobře" - protože ta hodně malá pravděpodobnost je dostatečným důvodem, abychom ve správnost věřili.

PS: Pokud máte pocit, že nedokážete odpovědět bez toho, abyste zpochybnili formální správnost toho, na co reagujete, uděláte nejlíp, když nebudete odpovídat. Ušetříte nás tak několika stránek poměrně nezajímavé výměny.
Naposledy upravil(a) York dne 5. 10. 2016, 11:42, celkem upraveno 1 x.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 5. 10. 2016, 11:30

Onge:
mýlíš se znovu, stran mojí motivace; cílem bylo zbavit tě těch nepříjemných až mrtvičných stavů.
To se mi zjevně fatálně nepovedlo, navíc jsem se už vzdal, navíc dublujeme zbytečně úvodní epizodu tématu věda versus magie, navíc to pána tématu nudí, takže za mne už konec.

York +1, zejména tahle část
Zcela běžně v našem životě pracujeme s operacemi jako "je fakt hodně nepravděpodobné, že by to bylo špatně" a automaticky je zkracujeme na "je to dobře"
což je paradoxně v naprostém rozporu s Eerieho metodickou megaskepsí.

Klíčem k záhadě jsou podle mne ty skryté Eerieho binární kategorie, které v reálném životě chápeme více "fuzzy".
To, že je něco jen z 99% pravda není vhodné interpretovat tak, že to je "nepravda", jak naznačuje Eerieho postup.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 5. 10. 2016, 12:30

York: Měl jsi tam chybu, opravil jsem to.
Pointa mé námitky je, že i když jsi vědec, tak si reálně za život stihneš ověřit jen velmi malou část z celého lidského poznání. U všeho ostatního se spoléháme na to, že to ověřil někdo jiný.
EDIT:
Pokud z deseti příkladů průměrně pět spočítám s chybou, tak to znamená, že mám 50% šanci, že jsem to ověřil blbě.
Nevím jak ty, ale já z deseti příkladů už na škole správně spočítal tak 7 z 10, a to jsem byl vždycky sráč, a o nic moc nešlo. Tak nějak předpokládám, že při výzkumu to funguje přeci jen o drobínek lépe.
A Yorku natvrdo už se pohybuješ na poli demagogie, jen abys věděl. Ztrácím ponětí, proč to děláš.
PS: Pokud máte pocit, že nedokážete odpovědět bez toho, abyste zpochybnili formální správnost toho, na co reagujete, uděláte nejlíp, když nebudete odpovídat. Ušetříte nás tak několika stránek poměrně nezajímavé výměny.
A toto už vůbec nedávám. Když píšeš něco, co je naprosto očividně formálně nesprávné a logicky pokřivené, a zároveň je to největší problém toho, co píšeš, hlavní zdroj kontroverze, chceš-li, tak jak jinak na to lze reagovat? Souhlasně zamručet a pokývat hlavou?

Argonantus:
To, že je něco jen z 99% pravda není vhodné interpretovat tak, že to je "nepravda", jak naznačuje Eerieho postup.
Ano! Ano! Konečně.
Iron Within
Iron Without

Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“