Nekonečno nejenom pro matematiky

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše:Cisla se nikam neblizi. Prubeh nejake funkce se muze blizit k nule, ale cislo je cislo. "cislo limitne se blizici k nule" je nesmysl.
A já jsem tak těžce musel se sebou bojovat, abych byl hodný a tuhle haluz přešel bez komentáře...
(-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sosacek píše:Cisla se nikam neblizi. Prubeh nejake funkce se muze blizit k nule, ale cislo je cislo. "cislo limitne se blizici k nule" je nesmysl.
OK, tak jak to mám říci? $D
Pieta píše:Tím bychom měli level 1 za sebou, vzhůru na level 2 - co reálná proti racionálním?
E-e, zpět na level 0, o tohle tu přeci vůbec nešlo, šlo tu o to, že "jedno nekonečno může být větší než druhé" (když jsme hovořilo o relativnu a snažil se nabourat Resovy definice jakožto nevhdoné, což se mi myslím povedlo a já jsem spokojený $P ), jak jsem laicky podal a jak jsem laicky... hm... ilustroval ("dokázal" mi připadá jako příliš troufalé slovo $D ).

Pokud jde o racionální a reálná, spokojím se s tím, že mohou být srovnatenlě mohutná na základě tvého argumentu o vkládní mezi dvě čísla.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Pieta »

Mimochodem, jedna matematická hádanka pro obveselení společnosti.

V hotelu U Dedekinda mají jednu jedinou dlouhou chodbu. Na začátku chodby jsou dveře do pokoje číslo jedna, hned vedle dveře do dvojky, vedle do trojky atd atd, chodba i počet pokojů jsou nekonečné.

Je pozdě večer, uprostřed sezóny, hotel je plný, když v tom na dveře tluče Hilbert, že by chtěl ubytovat. Recepční ho nechce pustit, že mají plno, ale Hilbert mu pořád tvrdí, že to není problém, tak ho recepční pustí dovnitř, ať se předvede.

Jak byste to na místě pana Hilberta řešili vy?

(Kdo zná, nehádá nahlas, kthxbye.)
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Pieta »

Eleshar_Vermillion píše:OK, tak jak to mám říci? $D
Co třeba "velmi malé číslo"? (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Sosacek »

Pieta píše:(Kdo zná, nehádá nahlas, kthxbye.)
Sakra.

(btw, eleshare, racionalni cisla jsou spocetna (tj. daji se namapovat na prirozena cisla), realna cisla jsou nespocetna (tj. nedaji se namapovat na prirozena cisla. souvisi to s transcedentnem)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Faskal »

Já vím, já vím!

Ale asi bych tiše zamordoval osobu bydlící v čísle pokoje 8.10^15+ 234 a nastěhoval jej tam.
A skásl oba.

Nechcete oddělit?
Všechno?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Pieta píše:Jak byste to na místě pana Hilberta řešili vy?

(Kdo zná, nehádá nahlas, kthxbye.)
Vyhodili někoho z jedničky?
Pieta píše:Co třeba "velmi malé číslo"? (-;
Velmi malé číslo je pro mě číslo, které je velmi malé, nikoliv číslo, které je "jakoby vedle nuly" $D
Sosacek píše:(btw, eleshare, racionalni cisla jsou spocetna (tj. daji se namapovat na prirozena cisla), realna cisla jsou nespocetna (tj. nedaji se namapovat na prirozena cisla. souvisi to s transcedentnem)
Nejsem si jist, že tomu rozumím, ale souvisí to s tím vtipem, jak přijde nekonečně matematiků do hospody, první si objedná jedno pivo, druhý půl piva, třetí čtvrtku piva, čtvrtý osminku atd. a hospodský, brumlaje si, že jsou to idioti, jim přinese dvě piva?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Pieta »

Eleshar_Vermillion píše:E-e, zpět na level 0, o tohle tu přeci vůbec nešlo, šlo tu o to, že "jedno nekonečno může být větší než druhé" (když jsme hovořilo o relativnu a snažil se nabourat Resovy definice jakožto nevhdoné, což se mi myslím povedlo a já jsem spokojený $P ), jak jsem laicky podal a jak jsem laicky... hm... ilustroval ("dokázal" mi připadá jako příliš troufalé slovo $D ).
Ne. Ne, ne, ne, ne. Prostě ne.

Hele, nemáte vy lingvisti mít nějaké tiky, když slyšíte "lidová demokracie", "nejvíc nejlepší" a podobné výroky?
Když říkáš, že jedno nekonečno může být větší, než druhé, říkáš doslova, že "číslo A, větší než libovolné číslo, může být větší než číslo B, větší než libovolné číslo". To vážně chceš? (-;

A navíc, nemůže. Pokud by A bylo větší než B, pak z definice "větší" vyplývá, že by existovalo C konečné, které je menší než A, ale není menší než B, takže existuje číslo, které není menší než B, takže B vůbec žádné nekonečno není, což je spor.
Eleshar_Vermillion píše:Pokud jde o racionální a reálná, spokojím se s tím, že mohou být srovnatelně mohutná na základě tvého argumentu o vkládní mezi dvě čísla.
Nejsou, samozřejmě že nejsou. (-: I přesto, že můj argument o vkládání je naprosto korektní a platný.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Pieta »

Faskal píše:Ale asi bych tiše zamordoval osobu bydlící v čísle pokoje 8.10^15+ 234 a nastěhoval jej tam.
A skásl oba.
Ale komu by se tou chodbou chtělo tak daleko chodit? (-;
Faskal píše:Nechcete oddělit?
Všechno?
Jestli to dovedeš nějak citlivě, tak klidně. (-:
Eleshar_Vermillion píše:Vyhodili někoho z jedničky?
A kam asi? Hotel je plný, to by sis moc nepomohl, recepční by zjistil, že má zase jednoho neubytovaného hosta, a vyhodil by tě zpátky na mráz.
Pieta píše:Co třeba "velmi malé číslo"? (-;
Eleshar_Vermillion píše:Velmi malé číslo je pro mě číslo, které je velmi malé, nikoliv číslo, které je "jakoby vedle nuly" $D
Velmi malé číslo je, shodou okolností, vedle nuly. (:
Eleshar_Vermillion píše:Nejsem si jist, že tomu rozumím, ale souvisí to s tím vtipem, jak přijde nekonečně matematiků do hospody, první si objedná jedno pivo, druhý půl piva, třetí čtvrtku piva, čtvrtý osminku atd. a hospodský, brumlaje si, že jsou to idioti, jim přinese dvě piva?
Ne, tohle jsou teprve ty limity. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Sosacek »

Toe soucet rady.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Pieta píše:Když říkáš, že jedno nekonečno může být větší, než druhé, říkáš doslova, že "číslo A, větší než libovolné číslo, může být větší než číslo B, větší než libovolné číslo". To vážně chceš? (-;
Mno když jsem nadefinoval, že "je větší" znamená, že když si chtějí dát po hubě, tak jedni na tutti vyhrajou, pak nikoliv.
Navíc když říkám, že "jedno nekonečno je větší než druhé", tak tím nemíním matematicky definované "je větší než", krom toho pokud vím, tak nekonečno není číslo.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od ilgir »

Pochopil jsem to dobře? Pieta tvrdí, že jedno nekonečno nemůže být větší než jiné nekonečno? Dobře, matematici* říkají "hustší", ale to je pro naše účely to samé.

*No, skuteční matematici vůbec "nekonečno" neříkají, ale žádný takový tu není, což?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Pieta »

Eleshar_Vermillion píše:Mno když jsem nadefinoval, že "je větší" znamená, že když si chtějí dát po hubě, tak jedni na tutti vyhrajou, pak nikoliv.
Tak tomu neříkej větší, má to svoje vlastní jméno.
Trochu úcty k těm nekonečnům, když už se jima oháníš. (:
Eleshar_Vermillion píše:Navíc když říkám, že "jedno nekonečno je větší než druhé", tak tím nemíním matematicky definované "je větší než", krom toho pokud vím, tak nekonečno není číslo.
Nekonečno je číslo, pokud si vhodně definuješ obor, na kterém pracuješ. V příslušných oborech matematiky je to pro další práci velmi pohodlné.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Pieta »

ilgir píše:Pochopil jsem to dobře? Pieta tvrdí, že jedno nekonečno nemůže být větší než jiné nekonečno? Dobře, matematici* říkají "hustší", ale to je pro naše účely to samé.
Ne, neříkají, spíš se ohánějí mohutnostmi, spočetností, alephy a podobnými zvěrstvy.
ilgir píše:*No, skuteční matematici vůbec "nekonečno" neříkají, ale žádný takový tu není, což?
Jednak, co vím, říkají.
Druhak, jak přesně definuješ skutečného matematika? (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Prastaré filozofické problémy

Příspěvek od Pieta »

Rozřešení hotelu:
Hilbert popadne mikrofon od hotelového rozhlasu a vyhlásí: "Stěhování! Host na jedničce nechť se prosím přesune na pokoj číslo dva, host z pokoje dva na pokoj číslo tři a každý další host o jeden pokoj dál, děkujeme."

Sám se pak nastěhuje na volnou jedničku.
(:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů