Stránka 1 z 14

Problémy moderní civilizace

Napsal: 18. 5. 2008, 16:08
od Wan-To
Mám pro vás anketní otázku. Co považujete za tři největší problémy moderní civilizace a světa, ve kterém žijeme? Berte teďka v úvahu hlavně země 1. a 2. světa a životní styl v nich.

Napsal: 18. 5. 2008, 16:44
od Vallun
1. ztrátu hodnot, z toho pramenící pocit nudy
2. skloubení růstu životní úrovně s ochranou životního prostředí
3. ochranu před třetím světem (problém imigrace, náboženských fanatiků,

Napsal: 18. 5. 2008, 16:47
od Resurrection
Ja povazuji za nejvetsi hrozby:

- Terorismus
- Socialni stat, potazmo socialismus
- (treti nevim)

Napsal: 18. 5. 2008, 17:13
od Sirien
a) levičáctví a sociální stát, který vytváří nespravedlivé hodnoty a podporuje společenský rozklad.
b) humanismus a s ním spojenou zbabělost naší civilizace. Souvisí se ztrátou hodnot a hlavně vizí a víry v tyto hodnoty a vize. Lidé žijí ze dne na den a koukají se jen pod vlastní nohy, místo toho aby sledovali obzor.
c) nevzdělanost a nezájem o vzdělání a poznání (nemyslím teď nutně školy, mluvím v obecné rovině - lidé si radši přečtou Blesk než 21. Století, Spy než Koktejl/National geographic... radši budou čumět na Ordinaci v Růžové zahradě nebo Esmeraldu než aby si pustili dokument).

Napsal: 18. 5. 2008, 17:13
od Wan-To
Super, odpovědi přesně v tomhle stylu potřebuji, jen tak dál... $:)

Napsal: 18. 5. 2008, 17:16
od Sirien
Res: Terorismus IMO tak škodnej neni - reálné následky terorismu se nedaj ani omylem srovnávat se ztrátami majetku/životů jinými přirozenými cestami - např. na následky kouření nebo při autonehodách zemře víc lidí a zničí se víc majetku, než o čem se teroristům může zdát.
Riziko terorismu spíš vidím v tom že je brán jako zástěrka k omezování našich vlastních práv (ohromný počet amíků se domnívá, že boj s terorismem je dostatečné odůvodnění pro zjednodušení odposlechů, zatýkání bez udání důvodu a další vtípky) a v tom že "teror-panika" povede k populistickým a tendenčním krokům, které dlouhodobě nebudou dávat smysl.

Napsal: 18. 5. 2008, 17:30
od Vallun
Sirien - já jsem terorismu samostatný bod nevěnoval, ale i tak bych jeho význam nepodceňoval - jde třeba o to, co může udělat s burzou... To by mohlo docela výrazně poškodit ekonomické jistoty mnoha a mnoha lidí... Navíc nikdy nevíš s čím přijdou, nebo dky přijdou se špinavou bombou a pod.

Tím ale samozřejmě nechci podceňovat ani tu druhou stránku nebezpečí a sice jím obhajované omezování svobody...

Napsal: 18. 5. 2008, 17:34
od Sosacek
OT: tahle diskuse je dobra. clovek se dozvi jaky druh lidi se pohybuje kolem.

Napsal: 18. 5. 2008, 17:55
od Invictus
1)Spotřební ekonomika
2)Kolektivní radikální hnutí
3)Legitimizace politického klientelismu

ad1) Z toho plynoucí materiální a monetární báze prestiže a sociálního statusu. A s tím související konzumerismus, včetně ekologických dopadů.
ad2) Veškeré organizace sjednocující nejisté a agresivní osoby, s ideologií ospravedlňující opresivní a násilné chování proti určitým skupinám osob.
ad3) Politická rozhodnutí slouží primárně ekonomickým zájmům klientely, ale tváří se jako ideologická či systémová.

Napsal: 18. 5. 2008, 17:55
od Eleshar_Vermillion
1) nevzdělanost a nezájem o vzdělání a poznání (nemyslím teď nutně školy, mluvím v obecné rovině - lidé si radši přečtou Blesk než 21. Století, Spy než Koktejl/National geographic... radši budou čumět na Ordinaci v Růžové zahradě nebo Esmeraldu než aby si pustili dokument) ( :wink: )

2) extrémismus/fanatismus

3) nacionalismus/separatismus

(mám-li tedy nutně zmínit nějaké -ismy)

Napsal: 18. 5. 2008, 17:58
od boubaque
> Lhostejnost k druhým
> Zaměření na úspěch, zejména individuální, a na materiální uspokojení
> Víra v pokrok, že se všechno jednou vyřeší počítači a pilulkami, a že už na tom někdo pracuje za nás

... teď mě napadá, že všechno to jsou jen projevy vypjatého individualismu, přehnaného individualismu, který ovšem už nežene lidi k aktivitě, ale naopak vede jen k zajišťování osobních potřeb a lhostejnosti. Osvícenská víra v pokrok ale zůstává, a tak si všichni myslí, že si pasivní způsob života mohou dovolit.

Napsal: 18. 5. 2008, 18:24
od Naoki
Berou se problemy typické pro dnešní dobu nebo i problémy které jsme zdědily z minulosti a pořád jsme se s nimi úplně nevypořádali?

Napsal: 18. 5. 2008, 18:46
od Wan-To
NaokiB4U píše:Berou se problemy typické pro dnešní dobu nebo i problémy které jsme zdědily z minulosti a pořád jsme se s nimi úplně nevypořádali?
Oboje.

Napsal: 18. 5. 2008, 18:48
od boubaque
Jen bych ještě upřesnil, že ten můj druhý bod se týká i toho nezájmu o vzdělání a poznání ;)

Napsal: 18. 5. 2008, 18:50
od Pieta
IMHO jedním z problémů moderní civilizace jsou lidi, kteří naprosto jasně vědí, co jsou problémy moderní civilizace, a jak je spolehlivě vyřešit.
Díky za pozornost, pokračujte.