Problémy moderní civilizace

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Nějak nevidím problém v přelidnění.
Bifiho pojednání o ekologické stopě ten problém popisuje jasně.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Bifi nebo Argonantus - to pojednání by mě zajímalo. Zkoušel jsem to vyhledat ale asi jsem to sprskl. Mohli by jste mě jeden či druhý navést?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Tahle planeta podle odhadů dokáže uživit až 50 miliard lidí.
no, to je velmi nepřesné vyjádření.
Například z toho nevyčtu jestli "tahle planeta " se myslí celý zemský povrch. Jetsli třeba vzalo v úvahu, že část zemské plochy využitelná není - póly, vysokohorská pásma, pouště.
Nevyčtu z toho, na jaké úrovni by se ti lidé uživili. Na primitivní úrovní, kdy jim stačí se najíst a obdělat kousek země pro svou potřebú nebo na úrovni lidí dvacátého století, kteří potřebují zemědělské produkty nejen jako potraviny, ale i jako zdroj surovin pro další výrobu?
zrovna tak z toho nevyčtu, jetsli se počítá s tím, že lidi taky spotřebují nějakou plochu na svoje obydlí, těžbu surovin, průmysl.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

50 miliard je hodně hypotetické číslo...vychází z našich teoretických schopností využít Hi-Tec zemědělské prostředky na vešekré současné dostupné orné půdě. To znamená přestěhovat ěmsta a pod na poušť a zjakékoliv obdělavatelné půdy udělat pole, využít stalitního řízení hnojení, využít masově GMO a chemické hnojení, pěstovat řasy v pobřežních mořích a pod.

Jinými slovy je to pustá teorie... Kdysi jsem slyšel o něčem jako je biologicky přirozené množství jedinců určitého druhu v dané lokalitě a podle toho by na zemi mělo být cca necelé dvě miliardy lidí.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

V roce 1988 se uvádělo 10 miliard lidí a je to číslo vycucané z prstu jako jiné podobné.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

50 miliard je očividně nesmysl. Ekologická stopa by musela být méně, než 0,5 hektaru - a tak blbě to ti Bifiho ekologové přece jen nespočítali.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše:50 miliard je očividně nesmysl. Ekologická stopa by musela být méně, než 0,5 hektaru - a tak blbě to ti Bifiho ekologové přece jen nespočítali.
můžeš využít moře a GMO...čistě teoreticky..hoodně teoreticky...

Ale prakticky je to samozřejmě nesmysl..
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Modifikované sinice
Na podobném principu by šlo uživit spousta lidí. Ale je to hodně výhledové.

Plevelím tady proto, že jsem si uvědomil, že jsem Tafifovi a ostatním možná kecal (teď nevím, jak jsem to formuloval).
Průměrný Evropan spotřebuje třikrát víc potravin, než potřebuje.
Ta molekulární magie pracuje s menšími čísly, které se vztahují k přímé spotřebě.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Faskal - za tento dokaz díky moc:) Já kdysi něco takového slyšet v TV a pak už jsem o tom nic nenašel... Ale spíš enž na cukry se tehdá bavili o možnosti vyrábět "benzín":)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

FASCINUJE mě pohrdání některých lidé vlastní civilizací. Když to vidím tak chápu lidi kteří tvrdí, že jsme na pokraji společenské krize - pohrdání vlastní kulturou vždy předchází pádu dané kultury.


Jinak - města můžeš přestěhovat do mělkého moře, když do toho zahrneme možnost využití gigantických nadnášejících turbín poháněných nukleárními reaktory (v budoucnu snad fůzí) tak můžeš vybudovat podmořské (hladinové??) město i nad kilometrovými hloubkami. Technologii na to už máme (minimálně na ty mělčinová, v šelfech a tak) ale stálo by to děsný prachy a musely by se dořešit nějaké technologické detaily. Nicméně čistě teoreticky to je přijatelná alternativa. (ostatně - letadlové lodě třídy Nimitz JSOU plovoucí města už nějakých pár desetiletí...)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Jenže ne zrovna zanedbatelnou složku potravy tvoří produkty z moře.
provoz a výstavba takových měst by byla nesmírně nákladná, větší nároky na dopravu atd.
Takže je otázka, jestli by se půda, která by se získala zabráním mořské hladiny pro výstavbu měst, vůbšec vyplatila.
Sotva se dá očekávat, že by se ve větším měřítku přesunula stávající sídla a uvolnila půdu, spíš by šlo o expanzi těch, kdo se už na souš nevejdou.
Rozšíření propstoru by mohlo vyvolat klamný dojem, že místa je dost a další nárůst počtu obyvatel na mez, kterou by veškerá půda ani při všech technoilogiích prostě nestačila uživit.
Modifikované sinice
Na podobném principu by šlo uživit spousta lidí
Říká se, že hlad je nejlepší kuchař. Nicméně zatím si představuju pokrm, na který se sbíhají sliny, přece jen poněkud jinak.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

maYda - jde spíš o přesun měst na pouště, prostě mimo ZPF:) Na moři by to spíš byly chaluhové plantáže... Ale nevím, to jsou zatím naštěstí jen úvahy sci-fi...

Ad ty sinice - to už by nebyl pokrm, ale spíš umělá výživa do žil, v lepším případě prášek do sklenice...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

hm, to bude krásnej život.
lehneš si na postel, krásná sestřička Ti napojí žílu, natankuješ a půjdeš po svých.
nebyly by aspoň brambory s tvarohem?
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Já si myslím, že to nakonec bude trochu jinak. Problém vyřeší invazivní působení nějakého viru. Přijde odněkud z Afriky nebo Asie. Tam způsobí pohromu a naše globální schopnosti-rychlé a nekontrolovatelné cestovaní jej přinese do Evropy a Severní Ameriky. Trvalé oslabování genofondu a imunity lidí v těchto oblastech - díky lékařské vědě přežijí i lidé kteří jinde nemají šanci a posedlost absolutní čistotou se naopak podílí na výrazném snížení imunity i těch narozených jako standartně zdravých tomu napomůžou.

Jestliže Španělská chřipka dokázala to co dokázala tak její obdoba dokáže zabít v dnešní době možná i desetinásobek lidí. Potom už bude jedno kolik je potřeba plochy na výživu jednoho člověka - bude jí volné dost.

Ekologickou stopu čtu a čtu ale ještě jsem se tím neprolouskal.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

To jsou všechno moc akční scénáře...stát se mohou, ale nemusí...

Kdybych měl vsázet, tak vsadím na zdegenerování reprodukčních schopností nekvalitními potravinami...

vždyť dneska jsou nejlevnější salámy výrobkem pro vegetariány...sýry jsou nahrazovány polskými sýrovými výrobky...které jako sýr maximálně vypadají, ale nutriční hodnotu nemají...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti