Problémy moderní civilizace

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Jeden problém současné civilizace v Evropě a USA:

K získání místa je třeba daleko větší kvalifikacer, než dřív. bez maturity nedostaneš prakticky žádné místo. Bez vysoké žádné pořádné místo.

Víceméně se žádá asi tak 50% vysokoškoláků, a z nich se ještě vybírá další superšpička postgradulálním studiem, speciální praxí a bůhvíčím ještě.

Na mladých lidech se žádá, aby tak do 25 let studovali, studovali, studovali; k tomu mají pracovat a přivydělávat si (rodiče to nezvládají), mají se zamilovat a najít partnera, mají si najít bydlení. Je toho strašně moc, a celou dobu mají pocit, že si něco odpírají, chodí vzorně oblečeni a včas na akce, které je nebaví a pokroně poslouchají jiné lidi, kterými vlastně pohrdají.

Odboj je nasnadě. "Najdem si mííísto, kde se pěkně kouří...." Nic neřešit, nikam se nehnat, na školu se vykašlat, maximálně tak snad ještě párty a tanec.
Být free a v klidu.
Lámeme rekordy v hulení mariány. Počet hodin za školou dosahuje dříve neslýchaných čísel.
Celým západním světem se potácí zvláštní postava polo-studenta, polo-cestovatele, který sežene snadno peníze na jednoduchý život (od rodičů, a nebo podřadnou prací), který tráví neskutečné hodiny nicneděláním, a je v pohodě.

Starší generace, budující svůj americký/evropský sen a krysí závody přivádí v neskutečnou zuřivost.
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Příspěvek od Trevenorboven »

Tak teď zase nechápu tu část s krysími závody. :roll:

Jinak s odbojem a nároky víceméně souhlasím. Je to krásné doplnění toho bodu 1. Je to ten inhibiční tlak.

Jedinou výtku - podřadná práce je podle Tebe co, čéče ? Protože někdo přece musí dělat služby - uklízet veřejné prostory, nalejvat pití v barech, prodávat v obchodech, sedět na recepci, připravovat jídlo v kuchyních... HAHAHA - a nově také administrativní činnosti pro evropské projekty :D. Přece nejde, aby všichni byli vzdělaní. Hele, podívej se na mě. Jsem si vědom, že mám na to vystudovat dvě tři vysoké školy. Ale taky jsem si vědom toho, že to je přesně ten vopruz, vo kterym píšeš a taky jsem si vědom toho, že je potřeba služeb. Přemejšlim vo tom, že budu zdravotník nebo instalatér. Řemeslo skromné a na celý život. Jeden čas jsem uvažoval i o tom, že budu strážník :)
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Trevenorboven píše:Je velmi OT, Sosi, měj na paměti, [...]
Jak rikal nas ucitel telocviku ... prdel si delej z plasteliny.

Mimoto, jestli mas nebo nemas na studium na vysoke skole je prave o tom odhodlani, a mene uz o inteligenci nebo cemkoli jinem. "mam na to, ale nechce se mi" je nesmysl.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Mimoto, jestli mas nebo nemas na studium na vysoke skole je prave o tom odhodlani, a mene uz o inteligenci nebo cemkoli jinem. "mam na to, ale nechce se mi" je nesmysl.
Tvrdíš, že je to o odhodlaní, ale proč je pak ta věta nesmysl? Přijde mi to jako regulérní se přiznání k nedostatku k odhodlání.
Přece nejde, aby všichni byli vzdělaní.
...taky jsem si vědom toho, že je potřeba služeb.
Za prvé, jde. Za druhé to ano, ale nemusí je dělat lidé, kteří mají potenciál a příležitost dělat něco složitějšího. A vždycky je lepší mít VŠ pokud na to máš, než ji nemít, strážníka můžeš dělat tak či tak.

Argo: No já myslím, že spousta lidí volí střední cestu, tedy že školu studuje a přitom si taky užívá života. A znám spousty lidí, kteří plní snad všechny ty dané požadavky, obvykel až na jeden, dva. Většinou nepracují kvalifikovaně a přes školní rok, nebo nemají stálého partnera či nějakého partnera.
Ale nevím snad o nikom, kdo by si připadal, jako že si něco odpírá. Ale možná jen znám ty víc v pohodě lidi.
(No a samozřejmě sám sebe bych asi zařazoval těžko do nějaké obecné kategorie, ale to je jedno.)
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:Jeden problém současné civilizace v Evropě a USA:

K získání místa je třeba daleko větší kvalifikacer, než dřív. bez maturity nedostaneš prakticky žádné místo. Bez vysoké žádné pořádné místo.

Víceméně se žádá asi tak 50% vysokoškoláků, a z nich se ještě vybírá další superšpička postgradulálním studiem, speciální praxí a bůhvíčím ještě.

Na mladých lidech se žádá, aby tak do 25 let studovali, studovali, studovali; k tomu mají pracovat a přivydělávat si (rodiče to nezvládají), mají se zamilovat a najít partnera, mají si najít bydlení. Je toho strašně moc, a celou dobu mají pocit, že si něco odpírají, chodí vzorně oblečeni a včas na akce, které je nebaví a pokroně poslouchají jiné lidi, kterými vlastně pohrdají.
Ty jo... nejsem si jistý. Totiž nejsem si jistý, jak v Evropě a už vůbec ne jak v USA. Známá, co v USA byla, tak tvrdila, že tam není v nejmenším problém najít práci pro prakticky jakoukoliv kvalifikaci a prý tam za stejnou práci dostaneš víc už jen proto, že máš lepší vzdělání. Ale možná jsou to jen povídačky.
A v Evropě mají prostě obecně k universitám trochu jiný přístup a nejsem si jist, kolik studentů je skutečně nuceno dělat nějakou, jak říkáš, "podřadnou práci". Jako jasně, asi jich pracuje dost, ale řekl bych, že to zdaleka nebude jako u nás, kdy si nejčastěji najdeš něco v McDonalds za 60,- na hodinu (případně pokud jsi student práv, tak advokátní kancelář, kde jim luxuješ, myješ nádobí, rovnáš papíry za stejných 60,- na hodinu).
Jednak mám pocit, že mnohem víc rodičů si tam může dovolit vydržovat potomstvo na škole, jednak když potomstvo pracuje, tak to nemusí být něco vyloženě podřadného a jednak když už tam je někdo brigádník, tak se s ním relativně slušně jedná a ne jako u nás, kde je brigádník laciná děvka pro všechno.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Invictus: no, neni.

Pokud mit vlastnost A je stejne jako mist vlastnot B (mit na to znamena mit odhodlani) pak prohlaseni mam A (mam na to) ale nemam B (nemam odhodlani) nedava smysl. to plati, i kdyz B je dulezitou podcasti A.

takze pokud se shodneme na tom, ze odhodlani je hlavni, nebo aspon dulezitou soucasti, nedava to smysl.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Sosacek: A nejsi ty náhodou informatik, nebo matfyzák? :)

Ne vážně. Tak jak to píšeš je to s logickým předpokladem, že požadovaná vlastnost je odhodlání, ale není to celá pravda a navíc je to ještě trošku různé podle oborů. Inteligenci na určité hladině potřebuješ, jinak se prostě buď a)nedostaneš dál protže vyletíš u zkoušky, kde po tobě budou chtít, abys látce rozuměl b)budeš to studovat hodně dlouho, protože ti bude trvat déle než se tím prokoušeš. Za předpokaldu, že se na tu vejšku vůbec dostaneš, protože třeba na MU jsou TSP, která poměrně dosti korelují s testy IQ.
Pak je tu trpělivost a vytrvalost, vydržet těch pět let studování, často nezajímavých a i zbytečných informací. Můžeš to nazvat odhodláním, ale myslím že to je něco diametrálně odlišného, je to jakási výdrž tvého odhodlání, ono totiž může stejně dobře umřít po roce studia.
A samozřejmě kapičku štěstí, stát se může cokoliv. :)
Čili odhodlání nestačí, tipl bych že je to tak 30 procent.

Spíš ten výrok chápu tak, že člověk má schopnosti veskrze intelektuální, ale odhodlání mu chybí.
Iron Within
Iron Without
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Takže od Trevena:
Trevenorboven píše:Tak teď zase nechápu tu část s krysími závody.
Nevím přesně, kdo to tak trefně nazval; ale napsal knihu, popisující běžný model západního života, který spočívá v tom, že všechny vyšší příjmy znamenají společensky vyšší výdaje - dražší auto, dražší oblečení, módu, jít s dobou, být in. Takže konečné saldo je 0,- Kč - člověk před penzí s úžasem zjistí, že má zhruba to samé, s čím začal - deset aut koupil a vyházel, ix šatů obnosil a vyházel, nábytek vyměnil. Po spoustách intrik, zkoušek, stupních kariéry a kdovíčeho ještě.

Krysy běhající v labyrintu dokolečka, bez jakéhokoli smyslu; i z hlediska čistě trpaslického (hromadit poklady) je tenhle způsob života úplný omyl, a žádný jiný smysl se v něm najít nedá.
Trevenorboven píše:Protože někdo přece musí dělat služby - uklízet veřejné prostory, nalejvat pití v barech, prodávat v obchodech


tenhle omyl si prodělaly už celé generace před vámi; my zejména. věřilo se, že musí být zemědělci, aby to někdo živil; že musí být horníci; že musí být kdovíco.

No, a pak se ukázalo, že nemusí; jejich relativní počty neustále klesají. Teď došlo na ty číšníky a servírky; strávil jsem dovolenou po řetězci Accor hotels různé úrovně, a je to úžasně vymakaný systém, aby měl co nejméně lidí.
Drtivá většina těchto profesí existuje jen díky tlaku odborů, zákonů a tak; je to vlastně sociální výpomoc, ne práce.
Přemejšlim vo tom, že budu zdravotník nebo instalatér. Řemeslo skromné a na celý život. Jeden čas jsem uvažoval i o tom, že budu strážník
To jsou docela kvalifikovaná a svým způsobem vznešená povolání; všechna tři. Pokud tě to nebude bavit, nebudeš to dělat dobře a nevydržíš u toho.
není náhoda, že zrovna zdravotníků, instalatérů a strážníků je furt málo.
Invictus píše: No já myslím, že spousta lidí volí střední cestu, tedy že školu studuje a přitom si taky užívá života. A znám spousty lidí, kteří plní snad všechny ty dané požadavky, obvykel až na jeden, dva.
Já taky. Sám jsem byl konformní a ukázněný. Ale překvapuje mne rostoucí počet těch, co ze systému vypadnou - někdy už na střední.
Eleshar Vermillion píše: Známá, co v USA byla, tak tvrdila, že tam není v nejmenším problém najít práci pro prakticky jakoukoliv kvalifikaci
Známá kecala. Takový stav věcí není nikde na světě; všude jsou práce podřadné, kde je vždycky volno a práce, které není sranda dostat a bez hodně dobré kvalifikace se s tebou vůbec nebaví(profesor na prestižní škole).

Mc Donald je podřadná práce; na takovou věc jsi nemusel studovat ani tu maturitu. V USA je to buď brigáda studenta, nebo symbol neúspěchu ("nic lepšího nesehnal"), asi jako uklízeč.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:Nevím přesně, kdo to tak trefně nazval; ale napsal knihu, popisující běžný model západního života, který spočívá v tom, že všechny vyšší příjmy znamenají společensky vyšší výdaje - dražší auto, dražší oblečení, módu, jít s dobou, být in.
Kyosaki?
Argonantus píše: Známá kecala. Takový stav věcí není nikde na světě; všude jsou práce podřadné, kde je vždycky volno a práce, které není sranda dostat a bez hodně dobré kvalifikace se s tebou vůbec nebaví(profesor na prestižní škole).
No počkej, ale to nepopíráš, co jsem řekl. Řekl jsem, že s jakoukoliv kvalifikací tam není problém sehnat práci, nikoliv že není problém dostat s ní jakoukoliv práci $D Mínil jsem práci víceméně adekvátní té kvalifikaci.[/quote]
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše:tenhle omyl si prodělaly už celé generace před vámi; my zejména. věřilo se, že musí být zemědělci, aby to někdo živil; že musí být horníci; že musí být kdovíco.

No, a pak se ukázalo, že nemusí; jejich relativní počty neustále klesají.
Dokud budou lidé jíst, budou muset být také lidé, kteří to jídlo nějak vyrobí.
Zemědělce budeme potřebovat ještě hodně dlouho - to že to nemusí být zrovna naši zemědělci je jiná věc.
Jina tabulkově stačí jeden člověk na 100 hektarů (přesněji ceny jsou takové, aby se jeden člověk na stovce hektarů uživil. To že je neobdělá je věc jiná).

Horníky také ještě pořád potřebujeme, i když je do jisté míry můžou nahradit stroje.

Mám dojem, že v každé chvíli musí být určitý počet lidí té které profese, který udržuje celý systém v chodu. Za padesát let může být potřeba jiná, že by určité profese nebyly potřeba vůbec, to si nedovedu představit.
Naproti tomu to že by nebyl ani jeden číšník si představím snadno i v dnešní době.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Dokud budou lidé jíst, budou muset být také lidé, kteří to jídlo nějak vyrobí.
to že to nemusí být zrovna naši zemědělci je jiná věc.
Zřejmě si asi rozumíme.
Pokud se držíme tvého výroku č.2, ten je právě podstatný pro Čecha, který je přesvědčen o tom, že zemědělci jsou nezbytní a tudíž ho vždycky někdo zachrání.
Mám dojem, že v každé chvíli musí být určitý počet lidí té které profese, který udržuje celý systém v chodu.
Jo. A ten skoro nestojí za řeč a pomalu můžeš vynechat kolonku ve statistice (méně, než 1% obyvatel).
Hotely Formule obsluhuje některé hodiny přesně 1 člověk, a v jiných chvílích dokonce vůbec nikdo.

Se službami se prostě děje přesně to samé, co předtím se zemědělci, horníky a kdovíkým ještě.
To je dnešek - vůbec si netroufám hádat, co se stane za padesát let.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Argo, já mám dojem, že zaměňuješ myšlenku "nejsou potřeba po většinu času" za "nejsou potřeba vůbec".

Většinu času nepotřebuješ prakticky nikoho. Konstruktéra plynového pedálu osobního automobilu nepotřebuješ osobně vůbec a výsledek jeho práce ti stačí třeba 3x za život. Ale kdyby dotyčný neexistoval vůbec, tak by to bylo velmi špatné.

Zemědělce potřebuješ tak jako tak, i když nebuou pěstovat žádné obilí ani chovat žádná zvířata a vše se bude dovážet. Když nic jiného, tak se někdo musí starat o louky, a někdo ho bude muset zaplatit.

Podobně můžeš vynechat horníky, úplně, ale narostou ti požadavky na konstruktéry a mechaniky důlních strojů.

Bohužel jak moc byl někdo nezbytný zjistíš, až když dotyčného nemáš k dispozici.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Hm, když se vrátíš k počátku tohoto vlákna debaty, zjistíš, že šlo o pracovní příležitosti.

Takže veškerá tvoje argumenatce je úplně mimo.
Ano, z hlediska pracovního úřadu je konstruktér pedálů zhola nezajímavý.

Zcela nenahraditelných profesí je velice málo (pokud vůbec nějaké) a snadno nahraditelných - či úplně vynechatelných - velká většina.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Myslíš tohle?
jedinou výtku - podřadná práce je podle Tebe co, čéče ? Protože někdo přece musí dělat služby - uklízet veřejné prostory, nalejvat pití v barech, prodávat v obchodech, sedět na recepci, připravovat jídlo v kuchyních...
Protože o tom mluvím - někdo musí vyměnit povlečení v hotelu, odnést ho do prádelny a vyprat, a z pohledu jiných lidí to může být podřadná práce (vyjádřená minimální mzdou).

To že přestaneš dělníkovi říkat "dělník" a nazveš ho "operátorem" neznamená, že můžeš vynechat profesi, která ví první poslední o zpracování předpřipraveného železa. Můžeš vyměnit týpka s označením "výrobní dělník" za týpka s označením "seřizovač NC strojů", ale znalosti kteér ten člověk potřebuje jsou co do podstaty pořád stejné.

Jestli chceš vyjádřit, že jeden člověk - třeba uklízeč pokojů, ať zůstaneme u služeb - má zajištenou práci na celý život z důvodu "vždycky bude třeba uklízet", tak ne, nemá a ani jsem netvrdil že ano. Ale vždycky bude třeba člověk, který ví jak dostat prach a fleky z nábytku a podlahy. Alespoň co budeme žít.

Za padesát let může být někdo takový třeba "vývojář čistících prostředků pro uklízecí automaty", ale pořád to může být "podřadná", i když nutná práce.

Pokud jsi mysle tu kvalifikaci, tak v každém odvědtví jsu práce, kteér může dělat i cvičená opice, včetně třeba inženýrských konstrukcí. A stejně tak jsou v každém odvětví práce, na které můžeš mít pět škol, ale dokue je neděláš pět let, tak nevíš o co jde.

A vždycky budou zaměstnavatelné, kteří řeknou "mě je jedno co máš za čkolu, klidně si měj základku. V naší firmě tě budeme hodnotit podle toho, co se naučíš a jak budeš odvádět svou práci."
Klidně jich může víc a víc, zvláště když maturitu bude mít kde kdo, vejšku taky a nepůjde podle toho rozeznat, zda dotyčný opravdu něco umí.
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Příspěvek od Trevenorboven »

Argonantus píše:tenhle omyl si prodělaly už celé generace před vámi; my zejména. věřilo se, že musí být zemědělci, aby to někdo živil; že musí být horníci; že musí být kdovíco.

No, a pak se ukázalo, že nemusí; jejich relativní počty neustále klesají. Teď došlo na ty číšníky a servírky; strávil jsem dovolenou po řetězci Accor hotels různé úrovně, a je to úžasně vymakaný systém, aby měl co nejméně lidí.
Drtivá většina těchto profesí existuje jen díky tlaku odborů, zákonů a tak; je to vlastně sociální výpomoc, ne práce.
Hihihi. Nevím, zda to je sarkasmus, ale v Číně to funguje :)
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů