Dítě s jedním rodičem

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Neferit: ale jo, běžný záležitosti typu alimenty atp... vklidu.

Ale třeba holka co chtěla do domova, ale nemohla, protože sociální pracovnice po konfrontaci s jejím napůl gangsterským opileckým otcem radši řekly že je všechno ok?
Jistě, nejsou to všechny, ale co vím tak se to děje mnohdy.

A právní normy to kazej ještě mnohem víc. V onom domově jsem se potkal s... pěti? šesti? dětmi z jedné cikánské rodiny - velmi smutný případ - rodiče si co dva tři roky poroděj dítě, sosaj na něm dávky, ve čtyřech ho pošlou do domova. Když jsem tam byl naposledy, tak už prý "vychovávali" další...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

A bavil ses taky s těmi, kdo ty případy řeší?
Vyslechl jsi a zvážil jejich argumenty?
Porovnal jsi počet selhání s počtem vyřešených případů? Víš, jak postupovali a jaké všechny okolnosti zvažovali?
Nebo se jen odvoláváš nato, že to "všichni" říkají?

Myslím, že má pravdu Argonantus: jde o konkrétní selhání.
Ale proti konkrétnímu selhání neexistuje záruka, i nejlepší odborník může při vší dobré vůli chybně vyhodnotit fákta a udělat chybný závěr.
Proti tomu nikdo není imunní, ani Ty ne a během své profesní kariery se Ti to velmi pravděpodobně taky stane.
ne nadarmo se říká, že nic nezkazí ten, kdo nic nedělá.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

(Doufám, že se to řešilo tady i když je to dost velký OT)


Ad dědičnost zvyků (jako je třeba kradení):
Nejlíp se to dá pozorovat na adoptovaných dětech. Naštěstí v této oblasti si můžu posloužit ze svého okolí.
Znám dvojčata, která byla adoptovaná ve velmi mladém věku (bylo jim méně než 1 pokud si pamatuju) rodinou se španělským otcem a francouzskou matkou. Naštěstí původní rodiče jsou známý (japonci) takže to pro naši studii slouží perfektní.
Španělové a francouzi trpí hrozným zlozvykem a to, že si nezujou boty když vstoupí domu a klidně bo bytě pobýhají ve venkovní obuvy. Když dvojčata zestárla začala zničeho nic si zouvat boty předtím než vstoupily do bytu. Je mi jasné, že neexistuje nic jako gen "zouvání bot", ale jak teda takové chování vysvětlit když je jasné, že to nemohli nikde odkoukat? (mám ještě jeden příklad ale tenhle je fakt nejnázornější)
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Příspěvek od Vandalicus »

a kde bydlí? Jestli tady (v čr) tak je to jasné, děcka prostě přejímají, co je obvyklé v dané kultuře (protože u nás obvyklé je si zouvat boty). Nebo ne?
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Bydlí právě ve Španělsku. Proto píšu, že to nemohli nikde odkoukat.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

A bylo to fakt "z ničehož nic"?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Jak to bylo úplně přesně - zda-li předtím nezouvali a pak jo, nebo zouvali už odzačátku - to nevím. Jen vím že když jim bylo 2-3 roky a už uměli chodit tak se zouvali.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

jakožto adepta metodologie mě bijí do očí hned tři věci
byli to japonci, tedy stopro vypadali jinak než ostatní děcka
byli pohromadě a nikoliv odděleně, takže díky konformitě chování to má zhruba stejnou váhu jako by šlo o jednu osobu (zvlášť u dvojčat)
a španělové a Francouzi trpí zlozvykem nezouvání bot je opět neověřená hypotéza

a
pokud nebyli odříznutí zcela od okolí, stačilo třeba vidět v televizi nějaký japončíky, jak se zouvají před vchodem, ztotožnění na základě vnější podobnosti a přijetí zvyku (pro dítě v tomto věku téměř automatické)
mohl je to někdo naučit mimo rodinu, třeba někdo zodpovědnější než daní rodičové

a
proč to ty lidi sakra nějak nezdokumentujou, takhle je to prostě nějaká báchorka, bez sebemenší věrohodnosti, zvlášť když potvrzuje lidové povědomí

Ale rozhodně zajímavý případ. Nahoď ten další , stejnak tohle téma je už totálně dead.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Jó, to mi připomíná, že mi ještě nikdo nevysvětlil, proč mají Romové (jako národ) kradení v "povaze" a jak se to dostalo do mentality (to jsou ty memy?). :wink:
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Víte, příklady ze života jsou sice pěkné, ale pokud se rozhodnete z nich statisticky vyvozovat obecné závěry, pak vám ojedinělé příklady neřeknou vůbec nic. To kdybys přidal...

Naoki, zřejmě půjde o to, že "zouvání botou" bude ovlivněno mnoha faktory. Očekávám, že velice málo bude záviset na genetice. Dost bude záviset na výchově. Velký efekt bude mít prostředí (čistota podlahy). A v neposlední řadě se to mohli někde naučit. Co když někdo z kamarádů si zouvá boty při vstupu do domu, a ten kamarád je pro ně výše ve společenské hierarchii.

Mám tedy dvě námitky:
"nemohli to nikde odkoukat" je podle mně nešťastně formulované - navíc lidé té národnosti si také boty při příchodu do domu zouvají (ale dostatečně to podchycené nemám)

"Ad dědičnost zvyků (jako je třeba kradení)" - ještě nešťastnější. Tvůj příklad neřekl k dědičnosti nic jiného, než "ve Španělsku se minimálně jednou vyskytla situace, kdy..."
To o dědičnosti moc nevypovídá.

Edit - než jsem to stvořil, tak jsem byl přeběhnut Inviktem.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

2ilgir: Obecně asi memy, konkrétně sociální normy (které opravdu, ale opravdu nejsou celospolečensky homogenní, o nějakých rádoby etnických skupinách ani nemluvě). Pokud tedy platí že to tak je. O čemž vzhledem k významné situační rozdílnosti podmínek ilgira a nějaké mladého Roma, dost pochybuju. Skoro by se dalo i říct, že se jedná o efektivní přizpůsobení se prostředí. ::o/

2Faskal: Nic si z toho nedělej, vysvětlil jsi to hezčeji než já.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Faskal píše:navíc lidé té národnosti si také boty při příchodu do domu zouvají (ale dostatečně to podchycené nemám)
Nezouvaji. Vím to jistě protože jsem ve Španělsku žil 9 let a boty jsem si začal zouvat až když jsme se přistěhovali do Čech, takže tohle mě bohužel nevyvrátite.
Očekávám, že velice málo bude záviset na genetice. Dost bude záviset na výchově
Jak říkám těžko na výchově od rodičů.
Velký efekt bude mít prostředí (čistota podlahy).
Těžko říct jak velký efekt má tohle. V botech se chodí ať už je podlaha čistá nebo špinavá.
A v neposlední řadě se to mohli někde naučit. Co když někdo z kamarádů si zouvá boty při vstupu do domu, a ten kamarád je pro ně výše ve společenské hierarchii.
Kdo by mohl být výše ve společenské hierarchii pro dvouleté dítě než rodiče? Z toho co vím, tak přátelství začinají být důležitější až v pozdějším věku...
Víte, příklady ze života jsou sice pěkné, ale pokud se rozhodnete z nich statisticky vyvozovat obecné závěry, pak vám ojedinělé příklady neřeknou vůbec nic. To kdybys přidal...
Není třeba hned dělat obecné závěry. Ono se těžko dělají obecné závěry když je velmi málo dětí u kterých se ví kdo byl biologickýcm rodičem a jake bylo jeho chování. Holt se můžem držet zatím jen specifických případů...
Invictus píše:proč to ty lidi sakra nějak nezdokumentujou, takhle je to prostě nějaká báchorka, bez sebemenší věrohodnosti, zvlášť když potvrzuje lidové povědomí
No tak tohle mám z první ruky protože tu rodinu osobně znám.

Ten druhej je mnohem průstřelnější, jde akorat o případ kde nikdo z příbuzných až k nějakým vzdáleným sestřenkam a bratrancům a zpátky o několik generací nestudoval vysokou ani neplánuje ji studovat s vyjímkou toho adoptovaného dítěte. (ale je jasný že tady ten vliv prostředí už může hrát podstatně větší roli)
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

ilgir píše:Jó, to mi připomíná, že mi ještě nikdo nevysvětlil, proč mají Romové (jako národ) kradení v "povaze" a jak se to dostalo do mentality (to jsou ty memy?). :wink:
Protože to takto asi není. Povahově se nikdo nenarodí jako zloděj stejně jako se nikdo nenarodí s chorobnopu poctivostí. Co se tohoto týká jde o problém výchovy tak jak je aplikována v tomto etniku a zneužívání stávajícího právního řádu.
Takže to co je u nich zavedeným modelem chování nemá s mentalitou nic společného. I když to tak vypadá.

Nebo jsi někde slyšel že by někdo objěvil gen zlodějství?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

NA gen zlodějství nevěřím, ale některé patologické rysy, které vypadají jako důsledek "špatné výchovy" včetně zhoršené schopnosti přizpůsobit se společenským normám mohou být skutečně způsobené například neurologickým poškozením, určitou odchylkou.
Neurologická poškození obvykle vznikají během vývoje a nejsou dědičná, ale v zásadě nevidím důvod, proč by jisté odchylky od normálu ve stavbě nebo funkci mozku nemohly být dědičné. Ale jen hádám, nejsem genetik.
Takhle podmíněné chování má asi celou škálu projevů a sklon k drobným krádežím může být jedním z projevů.
Když se přidá vliv prostředí, které na tohle chování pohlíží shovívavě nebo ho dokonce uznává, tak se to může jevit jako genetická záležitost. Ale je to od všeho trochu.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Hmm, existuje gen humoru či ken kousání nehtů? Vím, že mi odpovíte že ne, ale jen sem si četl sobotní MF o tom jak Kraus našel ztraceného syna a v čem všem se syn podobá jemu a svým bratrům a tak nějak začínám přemýšlet o jistých věcech (co třeba takový "duchovní gen"? :-)= )
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů