Mezináboženské podobonosti a rozdíly

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Mezináboženské podobonosti a rozdíly

Příspěvek od Naoki »

Vzniklé v reakci na "židé a judiasmus". Cílem je probírat vztahy mezi různými náboženství, body ve kterých se liší a ve kterých jsou si zase podobní a do jaké míry je mezi různé náboženství možná spolupráce.


Začnu u společných proroků židovství, křesťanství a islámu.
V západní tradici se mezi Božích proroky řadí osoností jako Abel, Noe, Abraham, Izák, Jákob, Mojžíš, David, Šalamoun a proroci až k Ježiši. Jak židovství, tak i křesťaství a islám se považuji za dědice této vznešené tradice.
Židovství samoszřejmě vylučuje Ježíše, ale přidává řadu velmi významných rabínu. Na druhé straně Islám si Ježíše nechává a přidáva pár arabských proroků do seznamu, jako Išmael a Idris.
Takže ten společný základ je u těch tří abrahamových náboženství dost velký. Zvlaštním opěrným bodem je právě ten Abraham, které všichni považuji za svého otce (s tím že židovství a křesťanství jsou potomci mladšího bratra Izáka a islám staršího bratra Išmaele).

Co se týče skripturálních rozdílu, tak mezi Starým Zákonem a Koránem vy nikají hlavně 2:
1) kdo byl (málem) obětován Abrahamem
2) jaký obětní dar přinesli Kain a Abel
1 - ve Starém Zákoně je vysloveně uvedeno, že to byl Izák. V Koránu není výsloveně uvedeno jméno, ale tradice mluví o Išmaelovi. V Koránu právě záleží na tom, jak si dotyčný člověk přečte tu pasáž která pojednává o tomto příběho a zda-li interpretuje poslední odstavec chronologický (čímž by to skutečně byl Išmael) nebo paralélně (což by ukázalo na Izáka). Jinak viz. Korán 37.101-107
2 - ve Starém Zákoně se píše, že Kain přinesl jako obětní dar zeleninu ze své zahrady a Abel maso ze svého stáda, ale Bůh přijal jen Abelovou oběť. Tradice praví, že Kain obětoval to nejhorší ze své zahrady, zatímco Abel bral nejlepší ovečky ze svého stáda, proto během oběti ďým Abelové oběti vzlétnul směrem k nebi, zatímco dým Kainové oběti zůstal při zemi. Korán říká, že Abel obětoval zeleninu a Kain maso, a důvodem proč dým Kainové oběti zůstalo při zemi, je že maso špatně hoří.

Na závěr akorát poznámka, že křesťanství navazuje na tradici židovství, tím že zainkonponoval Starý Zákon do Bible, ale vynechává jiné důležité židovské spisy (například Talmud). Naproti tomu islám nemá v Koránu ani Starý, ani Nový Zákon a příběhy z toho období jsou s vlastním copyrightem. A přestože Mohamed nabádal muslimy ke studii Tóry a Evangelia, v dnešní době (a jsem si jist že i dlouho během historie) muslimové odmítají obě knížky protože prý "židé a křesťané v nich zkorumpovali slovo Boží".


Tak myslím, že jsem načal několik témat, které budou pro začátek stačit. Časem se můžem dostat i k náboženstvím východu, což jsou pro nás Evropany jiným hůře pochopitelným světem.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

No dobrá. Chtěl bych se zeptat. Které ze tří náboženství které jsou v jakémsi permanetním konfliktu - judaismus, křesťanství a islám je podle Tebe nejvíce konzervativní a vůči druhým dvěma nepřátelské jak v teologické rovině tak i v praxi?

Myslím se kterým by byla nejtěžší diskuse? Mě z toho vycház jedno ale počkám si na názor .
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Za jaké situace? Každé z těch 3 náboženství je dost jiném stadiu... křesťanství je v mocenském úpadku, ale jaký s ním byl dialog v době jeho mocenského vrcholu, to asi víme...
Když byl v téže době a v jiných místech na mocenských posicích islám, tak se v daných místech křesťanství i judaismus normálně zachovaly... teď je situace ale diametrálně odlišná, protože islám dobývá posice ztracené za kolonialismu.
Judaismus... tam netuším, protože judaismus jako náboženství, nebyl nikdy mocný, tudíž do dialogů nějak vstupovat prostě a jednoduše musel.

Když si odmyslíme náboženské fanatiky a fundamentalisty, tak si ale myslím, že to vyjde nastejno a žádné nemusí být inherentně nepřátelské vůči oběma zbylým. Když ale prostě chceš někoho upálit, když prostě máš nějaké perversní nucení cítit se nadřazený nad ostatními kvůli vyvolenosti svého národa, když ti ostatní prostě jsou špinaví nevěřící psi, tak se důvod vždycky najde.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Za jaké situace? Právě teď a v tuto dobu. Nemá cenu řešit něco co bylo před rokem - to už je pryč. Jde mi o reálný čas.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Musím konstatovat, že spíš než na situaci či období, to záleží víc na konkrétní lidi. Místo a čas pak ovlivňuje četnost těch jedinců.

Všechny náboženství (zatím se omezíme pouze na Abrahamovské) mají ve svých spisech vzkazy nabádající k mezináboženské toleranci, solidaritě a svobodě vyznání. Uvedu jeden příklad o toleranci pro každé náboženství:
Korán 29.46 píše:Nepři se s vlastníky Písma [tzn. židé, křesťané a zoroastriánci], leda způsobem nejvhodnějším
1 Petrova 2,12 píše:A žijte vzorně mezi pohany; tak aby ti, kdo vás osočují jako zločince, prohlédli a za vaše dobré činy vzdali chválu Bohu 'v den navštívení'
Talmud, Gittin 61a píše:Naši rabíni učili, "podporujeme chudé z pohanů spolu s chudými z Israéle, navštěvujeme nemocné pohanů spolu s nemocnými z Israéle a pohřbíváme mrtvé chudých pohanů spolu s mrtvými z Israéle, v zájmu míru"
*

Jak jsme na tom číselně, kolik lidi si tyto a jiné citáty uvědomuje a řídí se podle nich nejsem schopen říct. Ale můžu tě ujistit že se dotyční jedinci vyskytují.

(*)Ten poslední překlad jsem nenašel v češtině tak je to vlastní copiright a v případě nesrovnalosti uvedu anglickou verzi
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Na ty tři Naokiho citace se dá ovšem dívat z druhé strany.
Já tam spíše než výzvu k mezináboženské toleranci vidím nabádání k tomu, aby "postupovali tím nejdůmyslnějším způsobem" (c)Charms.

myslím, že tam stojí něco ve smyslu: "Zbytečně se s cizáky nehádejte, oni zanedlouho stejně buď přejdou na pravou víru, nebo postupem času povymírají"
1. - to podle mě není výzva k toleranci, ale k obezřetné netoleranci
2. - příklad pokusu o konverzi - "jsou špatní, ale ještě mají naději přejít na 'jedinou pravou', tzn. naši, víru "
3. - pokrytectví - "jsou to sice bezvěrci, ale než abychom se s nimi hádali, tak budeme dělat, jako by nic" (ještě kdyby tam nebylo Newspeakovské "v zájmu míru", tak by to šlo)
...
nemám nic proti hlásání mezináboženské tolerance, ale nemyslím, že zrovna toto jsou ideální motivační texty.
Naposledy upravil(a) Faskal dne 7. 4. 2008, 22:53, celkem upraveno 1 x.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Měl bych ještě jednu důležitou jedovatost - je-li text dostatečně dlouhý, tak jím lze odůvodnit cokoli.

Na každý citát lze v Bibli najít protiklad.
U Židů to tím pádem funguje taky.
S Koránem jediným zkušenosti nemám.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Příspěvek od Vandalicus »

korán jsou samé verše. Takže nejasnost je u nich ještě mnohem větší.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Konkrétně třeba na to Naokiho téma mne napadá Ježíšova úvaha o házení perel sviním.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:Měl bych ještě jednu důležitou jedovatost - je-li text dostatečně dlouhý, tak jím lze odůvodnit cokoli.
Jj, přesně tak...


Mimochodem, co se muslimů týče, četl jsem jeden strašně "vtipný vtip" z jejich provenience, který ukazuje "nadřazenost jejich náboženství" nad judaismus a křesťanství, ale taky to kupodivu není tím, že by muslim přišel a oba dva zbylé podřezal, ale šlo o něco jiného (teda, trochu jim křivdím... ono to mělo pointu a bylo to alespoň úsměvné).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Vždy se musím minimálně pousmát když vidím jak nevěříci dokážou být více fundamentalističtí než běžné věřící. Pak mi ale napadá otázka proč dotyční lidé obviňují ostatní ze stejného činu.

1. - myslet si můžete cokoliv, ale kdo by si dal tu práci a vygooglil si to zjistí že to je skutečně pasáž která nabádá k toleranci vůči vlastníkům Písma
2 - "neupravuj svůj etický a morální kodex podle víry ostatních", neboli "nerozhodni se že budeš čestný jen ke křesťanům a k pohanům budeš nečestný"
3. - obdodné jako bod č. 2. A nepleť do toho vynález posledního století.
Na každý citát lze v Bibli najít protiklad.
U Židů to tím pádem funguje taky.
S Koránem jediným zkušenosti nemám.
Dokud to budeš číst celé doslova tak skutečně je tomu tak. Pokud se ale začneš vrtat v symbolismech (kterých jsou všechny knížky plné) pak se protikladné pasáže začnou syntézovat.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Naoki, jak si tedy vysvětluješ ty svině a perly ?

(fakt si nepamatuji, ze kterého je to přesně evangelia; a asi je to jedno)

EDIT: Tak mi to nedalo, a našel jsem si, že je to Matouš 7,6:

Nedávejte psům, co je svaté. Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

domácí (italská) Bible píše:Nesdílejte svatá tajemství s těma, kdo zneužívajíc je poškodil by sobě a své okolí.
Jestli se mě snažíš nabádat k tomu abych přestal sem připsívat tak klidně můžu...
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Naoki:

Nerozumím.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

K těm sviním a perlám jsem akorat opsal poznámku pod čarou u své domáci Bibli, kde vysvětlovali význám té věty. A vzhledem k tomu že mě samotnému nebylo jasné proč si dotyčnou větu uvedl zeptal jsem se, zda-li tim míníš abych přestal psát.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů