V čem se nevyzná Argonantus?

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Příspěvek od Ebon Hand »

maYda píše:...ale jak souvisí špatná kupní smlouva a pomalost katastru?
Koupili si dům, ale katastr jej v zákonné lhůtě nepřepsal, ačkoliv je to jeho povinnost, nepřepsal to ani za tři měsíce a mezitím na původního majitele přišla exekuce a v její prospěch katastrální úřad nijak liknavý nebyl..
A je kocour v troubě!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

... tak to mám na stole často.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

To je ten případ z Novy?
To ani za těch celkem šest měsíců nezahájili změnu nebo když je tam záznam, že probíhá změna vlastnických vztahů, tak na to nikdo zřetel nebere?

S tou poviností katastru je to otázka. Podání musí mít všechny náležitosti, úřad se tím zabývá, až když má všechno pohromnadě.

Taky je otázka, jestli je O.K., když exekutora nezajímá, že dům už je fakticky prodaný a probíhá zápis do katastru.
Je sice pravda, že vlastníkem se kupující stává až po zápisu do katastru, ale když už byla sepsaná kupní smlouva a zaplacená cena, tak bych řekla, že by měla být exekuce přinejmenším problematická.
problém je, že co jsem tak slyšela o exekutorech, tak si s takovými nuancemi hlavu nelámou.

mně to z hlediska zdravého rozumu připadá, že ta exekuce je prostě neplatná.
Původní majitel podepsal kupní smlouvu jako prodávající, dostal zaplaceno a i když prodej nebyl ještě zapsán na katastr, tak fakticky už proběhl.

Neměl bys, Argo, nějaký komentář?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

maYda - tady je každý komentář nesmírně těžký, protože ty případy jsou individuální a je třeba zkoumat šílenou spoustu maličkostí a detailů. My to máme v některých případech ještě okořeněné restitucí...

Řešení je spousta včetně náhrady škody proti státu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

to, vallune, naprosto chápu, jen mám pocit,žeby měl existovat nějaký rámec, který platí vždycky bez ohledu na detaily a ty odlišnosit vy se měly odehrávat uvnitř tohoto rámce.
jako že když zaplatím nemovitost, mám uzavřenou kupní smlouvu, ale ještě není zapsaná v katastru, může se stát předmětem exekuce?

nemůže nebo může a je to moje riziko, že jsem si neprověřila prodávajícího?

Aby byl pro mně, právního laika, právní systém přehledný a srozumitelný, měla by odpověď na takovou otázku být v zásadě jednoduchá.

Ze své profese vím, že převod je ukončen a nový vlastník se stává vlastníkem zápisem do katastru.

Ale nějak se mi zároveň příčí fakt, že uzavřu kupní smlouvu, zaplatím a jen proto, že se předmět koupě kdesi eviduje a ta evidence se nestihla, o to, co už jsem fakticky koupila, přijdu.

a situace, kdy na detailech záleží, jestli to někdy platí a někdy ne, mi připadá strašně nepřehledná.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

maYda - já s Tebou souhlasím, ale jakákoliv snaha o jednoduchost by znamenala ještě více nespravedlnosti. Teoreticky je to tak, že operace v katastru se by se měly provádět dle pořadí, ve kterém přijdou, což by se mělo vyznačovat tzv. plombou. Ale exekuce mají - logicky - určitou míru přednosti. Jde o to, aby nemohl povinný zatajovat majetek... Ale když katastru trvá šest měsíců něco provést... Na druhou stranu taky příčinou zdržení může být nekompletní podání a to to zase komplikuje...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

No on je u nás dost problém s těmi exekutory, že... Poslouchal jsem tuhle předsedkyni jejich komory a vyšlo mi, že to musí být dost dobrý džob.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Eleshar - pokud zrovna netrpíš přebytkem morálky, tak je to královský job, zvl. kdybys měl známé, co Ti zajistí dobré zakázky... Ale já bych to dělat nemohl...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

To je právě to, že ono to může být nekompletní podání a komplikace jsou kvůli chybějícímu papíru.

Ty plomby - když jsme dávali na stavební úřad výpis s plombou, obvykle chtěli i výpis z té plomby. K tomu obvykle plnou moc nebo souhlas, kopii kupní smlouvy, kopii návrhu na vklad do katastru.
Prostě stavební úřad viděl, že se zrovna děje něco s vlastnickými vztahy a tak chtěl nějaký doklad, aby byl zřejmý stav v okamžiku rozhodování a že kupující kupuje třeba byt s vědomím, že se v baráku cosi připravuje.
Takže by mně prostě zajímalo, kde došlo k nějaké chybě, jestli návrh na vklad do katastru ležel půl roku v podatelně, že nedošlo ani k založení plomby a nebo, jetsli když je tam plomba, tak jak to , že exekutory to nemusí zajímat a každýho, kdo chce povolit třeba jen opravu fasády jo.
prostě se mi to jeví, že v okamžiku, kdy se podává návrh na katastr, tak už koupě fakticky proběhla a exekutor.
Chápu, že tu je o zatajování majetku, ale koupě se přece dá doložit, kopie návrhu na vklad do katastru taky a kdyby měl kupující kliku, a udělali to včas, tak s tím už nikdo nehne, ani kdyby opravdu o nějaké zatajení majetku šlo.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Od konce - ale hne, jsou tu různé odporovatelnosti a pod...musíš to udělat šikovně...

Přiznám se,že z hlavy přesně nevím, jestli jde exekuce přes plombu nebo ne:(

Co se týče konkrétního případu tak nevím, ale myslím,že najdeš všechny možné případy, ono toho není málo:(

Taky jsem viděl případ, že prodávaná nemovitost byla exekuována jak proti prodávajícímu, tak proti kupujícímu a v dražbách získali vlastnictví dva další subjekty, které se pak o nemovitost prali, přičemž exekuce proti kupujícímu byla později zrušena pro nezákonnost...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Na to už můžu říct jen "blaze tomu, kdo nic nemá"
Aspoň mu nehrozí exekuce.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

maYda:

No, víš, takový prodej v době, kdy je nařízená exekuce, je vpodstatě klasický útěk před věřitelem.

Takže se nediv, že to zákon moc nepodporuje.
A sociální drama "ubohý dlužník/zlý věřitel" lze pojmout přesně obráceně, neméně srdceryvně.

To zdržení v daném případě vyvolal čistě žalobce; tím, že podal jednu zbytečnou žalobu navíc, pak ji vylepšil předběžným opatřením - které spěchá a zdrží vše ostatní - a které nakonec ještě ve fázi odvolání vzal zpátky.

Přiznám,že si už nepamatuji, kdo vyhrál. Ale vím přesně, proč se to zdrželo; a na třičtvrtě roku (včetně jednání před odvolačkou) neshledávám nic hrůzostrašného.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:Takže se nediv, že to zákon moc nepodporuje.
A sociální drama "ubohý dlužník/zlý věřitel" lze pojmout přesně obráceně, neméně srdceryvně.
A co když je to sociální drama spíš "ubohý kupující/zlý exekutor"?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

to , Argo, chápu.

Když už je exeluce nařízená, a nemovitost zahrnutá dpo majetku, a teporv se prodává, tak je to jasný. Já jsem ale měla dojem, že kupující uzavřel kupní smlouvu, zaplatil, podal návrh na katastr a pak teprv byla nařízena exekuce.

A jak si, jako kupující můžu legálně ověřit, jestli na nemovistost, kterou kupuju, náhodou není nařízená exekuce? případně není nařízená v době, kdy leží návrh na vklad na katastru v podatelně?

Na Nově pojmou srdceryvně cokoliv.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Problém je v tom, že prodávající často zkoušejí napálit kupující.

Tento problém se nedá jednoduše přehodit na státní orgány - v tomto případě exekutora či katastrální úřad. Ty dělají to, co mají. Exekutor vymáhá dluh. Katastrální úřad zamítá vklad vlastnictví v případě, když prodávající nesmí nemovitostí disponovat.

maYda - správná otázka. Někdy to není snadné. Zkušené oko to většinou pozná. To je jeden z důvodů, proč si lidi najímají drahé právníky a podobné věci.

Zoufalý amatér, který se nechá napálit, je rozezlen na celý svět okolo. Celý svět okolo ho cynicky nechá zhynout. Nova o tom natočí dojemnou reportáž - taktéž z cynických důvodů.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů