Zavedení školného - Vzdělání jen pro bohaté?

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 15949
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Zavedení školného - Vzdělání jen pro bohaté?

Příspěvek od Jerson » 15. 1. 2008, 09:49

Sirien píše:Novinky, naše humorná jistota:

http://www.novinky.cz/clanek/130365-stu ... rocne.html
citace:
Zároveň však dodávají, že pokud už by školné platili, očekávají, že se zlepší kvalita a výuky.

...

Velká část respondentů je nespokojena s přístupem kantorů. Také to by se mohlo se školným zlepšit. Učitelé by se studentům s vědomím, že za jejich služby, více věnovali.
Jako by nestačil ten milion, který stojí vzdělání teď.

______________________________________________________
Rozdělil jsem téma a doplnil citaci Sirienova příspěvku. Fight!
- Conlai

Uživatelský avatar
Sirien
Pragmatik
Příspěvky: 7056
Registrován: 6. 6. 2004, 17:10
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 15. 1. 2008, 10:09

na ušlim zisku... to je trochu problematickej přepočet, mezi náma. Nicméně 15 000 školnýho/semestr nevidim jako moc velkej problém, to je 3 000 měsíčně, což v Praze (ok, v Praze, mimo Prahu by školný bylo třeba jen 10 000) je pro každýho studenta velmi snadno obstaratelná částka. Vydělat si 12 000 měsíčně je v Praze pro studenta otázka zájmu (zvlášť protože 10 000 neni daněnejch), po 3 000 škonýho mu pořád zbyde 9000 (ve skutečnosti víc - jsou tu nějaký ty ubytovací stipendia, pro chudší sociální stipendia atd.).
Tzn si všimněte že ani neni důvod pro nějaké "odložené školné" nebo jinej debilní výmysl se kterym přišli politici aby si šplhli u socanů (nebo kdo s tim ořišel) - naopak, lepší to zaplatit po troškách hned, než aby to narostlo)

Škola tim na studentovi vydělá... při pěti letech studia (mgr) 150 000, což je při sto studentech v ročníku (??? - děsně rozdílný, dejme tomu) 15 000 000, což je docela slušná řástka na nákup vybavení (které na technických školách těžce chybí, pokud vím) a na rozšíření stipendijního systému (zvláště stipendií pro sociálně slabší studenty a prospěchových stipendií)

Pokud nějakýho vola nenapadne že se školnym se může snížit rozpočet školství, tak to je docela propěšná finanční injekce o který člověk přesně ví, ke komu de (žádný debilní vládní přerozdělování, dostane to právě moje škola) a třeba by to studenty i víc zainteresovalo do zájmu o svou školu (počet studentů FF UK účastnících se voleb do universitního senátu: 8%)

Ohledně toho milionu... nevim, ale co takhle od toho odečíst rozdíl platu VŠ vzdělaného člověka a VŠ nevzdělaného člověka a průměrný příjem studenta z brigád a stipendií (a jiných dávek)? Myslim že bysme byli ihned v jiný rovině.

Pokud si student vydělá blbejch 5000 měsíčně, tak to je 50 000 ročně (nedaněných) což je 250 000 za studium (mgr). To máme z milionu 750 000 (a to to s tim výdělkem moc nehrotim, nedaněnej výdělek je pro studenty do 10 000). Když od toho odečtu ještě nějaká ta stipendia (ubytovací atp.) tak to je řekněme už jenom 700 000 (odhadem). Pokud si tipnu rozdíl mezi platem VŠ a ne-VŠ na řekneme... 7000 (???) tak to je otázka... stovky platů, což je otázka... osmi a půl roku, pokud počítám dobře. To je taková docela slušná dlouhodobější investice.

A to ani nemluvě o tom že se dá přímo pracovat při studiu, tak jako to dělá asi tak polovina mých starších spolužáků...
Kostka, http://www.d20.cz
- překlady her (DnD, Fate a další)
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí
- skupinové sekce s rozsáhlou podporou
...a mnohé další.

Překlady Fate: Překlad Fate 4e Core, Překlad FAE: Fate Accelerated, DnD 5e: Dungeons and Dragons 5e

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 15949
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 15. 1. 2008, 10:18

Nebudu to tady rozebírat. Leda bych dal některé tvé výroky do hlášek.

Sosacek
Příspěvky: 20828
Registrován: 14. 7. 2004, 18:30

Příspěvek od Sosacek » 15. 1. 2008, 10:40

Ne, na tom ze vzdelani je jen pro bohaty fakt neni nic divnyho.
it reaches out it reaches out it reaches out

Uživatelský avatar
Sirien
Pragmatik
Příspěvky: 7056
Registrován: 6. 6. 2004, 17:10
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 15. 1. 2008, 11:33

Pro Tebe typické... buřičská hláška bez jediného argumentu. Že bys žádný neměl? Nepřekvapilo by ;)
Kostka, http://www.d20.cz
- překlady her (DnD, Fate a další)
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí
- skupinové sekce s rozsáhlou podporou
...a mnohé další.

Překlady Fate: Překlad Fate 4e Core, Překlad FAE: Fate Accelerated, DnD 5e: Dungeons and Dragons 5e

Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 8205
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir » 15. 1. 2008, 11:37

Ano, vzdělání je jen pro bohaté. V Česku jsme zatím bohatí všichni, proto všichni dostáváme vzdělání. Ne tak je tomu například v Bangladéši. Co je na tom sakra divného?

Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1033
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. » 6. 2. 2008, 07:09

Tak jak je postavena naše legislativa je přece jasné, že vzdělání není a nikdy nebylo a to ani za starrého režimu zadarmo. I tenkrát si studenti platili sami priváty pokud nebylo místo na kolejí, platili část stravy v menze, platili si dopravu, část učebních pomůcek, skript a já nevím co ještě.

Dneska je to stejné a přiskočí asi školné. Co dělat? Vzít to jako fakt. Já odkládám peníze už 2 roky abych potřebné platby byl schopen realizovat pokud dcera na vysokou půjde.

Školné v jiné podobě-příspěvek na SRPŠ a všelijak různě nazvané platíme už dlouhé roky. Takže se to nazve správným jménem.

Nostalgické vzpomínání na staré doby a výčitky typu jak se vládě předepisuje školné když oni všichni vystudovali zadarmo si vyslechnu ale nekomentuji, je to ztráta času.

A nemusí to být jen zátěž pro rodiče. Znám spoustu studentů kteří zvládají studia a jěště dokáží vydělat jako brigádníci slušné peníze. A myslím že je to tak správně - funguje tak život studentský ve většině světa, proč by to u nás mělo být jinak.

Vzdělaní jen pro bohaté? Možná, nejsem student už hodně let. Ale syn mého kolegy je kdesi ve Velké Británii. Jeho táta je invalida, maminka, šička. A studuje venku, stálo ho to dost - vynaložil velké usílí a získal potřebné stipendium.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981

Uživatelský avatar
lotrando
Příspěvky: 586
Registrován: 28. 6. 2007, 08:28
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lotrando » 6. 2. 2008, 07:38

Hmm, proč se směšuje platba za jídlo a nocleh s platbou za školu? To snad se platilo vždy a nemělo to se školným nic společného.

Ohledně platby za semestr, hodně škol se už platí. Buď stát do škol naleje prachy a to hodně, nebo budou státní univerzity za chvíli na chvostu. Druhou možností je platit školné. Zatím jsou placené školy často jen způsob jak si koupit titul, ale časem se to změní. Otázka je, jaké vzdělání má poskytovat "zadarmo". Jakou váhu a lesk má mít diplom získaný na státní univerzitě?

K tomu vydělávání si při práci. Hmm, kdyby ta škola kladla příslušné nároky, nebyl by na to čas :). Dost lidí co si začnou opravdu vydělávat (mají dobrej flek), pak vůbec nedostuduje. My jsme si taky vydělávali, ale studium šlo často k čertu a pak se to dohánělo všelijak.

A ty odložené úvěry. No určitě není k zahození tuhle možnost mít, mohu si pak studovat i dražší školu, třeba privátní, a nemusím mít papínka milionáře.
Petr "Lotrando" Kulda

Argonantus
.
Příspěvky: 15524
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus » 6. 2. 2008, 08:51

Moc nechápu, o čem je řeč.

1) Přání, aby bylo vzdělání zadarmo je očividný nesmysl - nic není zadarmo. Jako by si někdo přál, aby mu při dešti nepadala voda na hlavu.
Opět úspěšný výsledek padesáti let propagandy; když se to opakuje dost dlouho, někdo to nakonec začne opakovat.

2) Současný stav je tento: část nákladů si hradí sám student (bydlení, strava, knížky), případně jeho rodiče. Většinou - ale ne vždy - jde o tu část nákladů, co by "vznikly stejně", i kdyby dotyčný nestudoval. Na ruhou stranu kdyby nestudoval, tak by vydělával, takže by měl z čeho je platit.

Druhou část nákladů, tedy provoz školy, platy učitelů, zařízení atd., platí stát, čili rozpočet, čili úplně všichni lidi, a to dokonce bez ohledu na to, zda někdy studovali nebo to mají v úmyslu.
Což je spravedlnost jako noha.

3) Při jakýchkoli alternativních řešení se ukáže, že školné hrazené z rozpočtu je pěkně veliká pálka. To, co spočítal Sirien (a prý to není problém - posuďte sami), je ještě hodně optimistický výsledek. Po zkušenostech s některým školným (práva, USA - špičkové školy kolem 30.000 dolarů za semestr) bych čekal částky podstatně zásadnější.
Tam se to řeší prostě půjčkami; zaplatíte astronomické školné a věříte, že při platu okolo 200.000 dolarů ročně to hladce splatíte.
Je to dost napínavá metoda, ale jejím výsledkem je jednak dost tvrdá soutěž mezi školami o kvalitu, jednak značná snaha studentů (za těchto okolností vyletět ze školy není moc sranda).

4) Alternativní model je třeba australský; vysokoškoláci platí daň. Je to rovnostářské, což má své mouchy, ale alespoň to vynechává ty, co nestudují vůbec.

Celé je to samozřejmě ještě složitější - funguje v tom charita, stipendia, nadace, atd.

Sosacek
Příspěvky: 20828
Registrován: 14. 7. 2004, 18:30

Příspěvek od Sosacek » 6. 2. 2008, 11:58

Vtip je v tom, ze ve vetsine (vyspeleho, teda) sveta to funguje bud tak, ze
1) maji velke dane a socialni stat
2) maji male dane a nesocialni stat.

V Evrope jsou zeme kde maji 1 a celkem spolehlive funguji (ovsem zvlastni je, ze pravicaci, neoliberalove a jini podobni lide o nich mluvi malokdy. svedsko a norsko neexistuje! ha!). Ale Klaus a jeho lidi s heslem "je to kapitalismus, takze budete platit platit platit" chteji zavest novou moznost 3) tj. velke dane a nesocialni stat. (*)

Kdyby se v cechach chtelo skolne pouzit na podporu skolstvi, bylo by to super, protoze by mohla stoupnout kvalita vyuky (coz se samozrejme nerovna kvalite vzdelani), protoze by skoly mely vic penez. Jenze, pokud se skolam odeberou penize z rozpoctu a misto toho se budou financovat ze skolneho, znamena to ze budou mit penez stejne nebo mene (pokud nastane odliv studentu), takze kvalita vyuky pujde spis dolu.

Co se tyka odlivu studentu a placeni za soukrome skoly. Ja nevim jake mate zkustnosti dejme-tomu z technickych smeru (protoze humanitni nesleduju) ale lide ze soukromych skol byvaji obvykle vzdelani dost zalostne, protoze proc se ucit, kdyz me stejne nevyhodi -- a oni me nevyhodi, protoze by prisli o penize (byl jsem svedkem toho kolegovi z prace volal jeho cvicici, ze neodevzdal nejakou semestralni praci, a jestli by nechtel nekdy zajet do skoly ze by se na to spolu podivali ... je vam jasne, ja by to vypadalo na statni skole). I zamestnavatele v praxi (a nemluvil jsem o tom jen s jednim) povazuji lidi s titulem ze soukromych skol spis za lepsi maturanty nez za plnohodnotne vzdelane vysokoskolaky (a aby bakalar informacnich technologii nevedel to znamena "binarni vyhledavaci strom" ... skoda mluvit.).

Pokud se zavede skolne, tak mimo to, ze to zaruci odliv studentu (znam spoustu lidi ve svem okoli kteri studuji, a jinak by si to nemohli dovolit) a neni jiste jestli se kvalita vyuky zvedne nebo snizi, taky nastane odliv studentu ze statnich skol, protoze proc studovat statni skolu ze ktere me mohou vyhodit, kdyz mohu jen priplatit a studovat soukromou odkud me nevyhodi? Nebo se ze statnich skol stanu soukrome, coz taky znamena mensi kvalitu vyuky (ostatne, znam desitky lidi, tkeri uvazovali ze pujdou na soukromou skolu a meli na to penize, ale chteli plnohodnotne vzdelani, a proto sli na statni).

Navic, nektere obory se nevyplati, takze pokud se zavedou pujcky, nebude je pak absolvent mit z ceho splacet. To jako nebudeme v cechach mit ucitele? Bude nekdo kdo chce delat ucitele muset statu platit stovky tisic za to, ze ho milostive nechal studovat aby potom mohl dostavat smesny plat?

Jeste navic hrozi, ze takova opatreni udelaji ze studentu nenavidenou kastu, coz se mi nelibi. Nechci aby bylo mezi snob a student rovnitko.

Takze to vypada, ze vzhledem k tomu jak funguje nase vlada tak zavedeni skolneho
1) zhorsi kvalitu vzdelani
2) zpusobi mensi dostupnost vzdelani pro lidi a tudiz bude vzdelanych lidi mene
3) nastane vetsi odliv ze statnich skol na soukrome, protoze proc platit za nejistotu, kdyz muzu platit o trochu vic za jistotu?

obecne mam dojem, ze zavedeni skolneho nicemu nepomuze a vsechno jen zhorsi.

Zeptam se jinak. Co podle vas zavedeni skolneho prinese dobreho? Kdyz pominu likvidaci lidi kteri se hlasi na skoly jen kvuli statutu studenta (coz je ale IMHO virtualni problem, a takovych lidi je naprosto mizive procento -- mam dojem ze je jich mene nez lidi kteri rikaji ze by kvuli nim normalni studenti meli platit skolny, hehe)

(*): osobne mam dojem, ze miri rovnou k neofeudalismu, teda neoliberalismu.

EDIT: lotrando ma v tomhle pravdu -- jsou lidi kteir rikaji "pri skole si mate vydelavat" a lidi kteri rikaji "skola ma byt narocna a elitni" a lide kteri chteji oboji najednou. co je to za nesmysl? To je jak dane 50% a poplatky u lekare, hehehe.
it reaches out it reaches out it reaches out

Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 6773
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 6. 2. 2008, 12:08

Ještě bych rád dodal, že za státní VŠ se přímo neplatí jen do 25 let, do uplynutí obvykle řádné doby studia+rok, do neprodloužení dvou studií, a další srandy. Jinak řečeno, kde v zahraničí je motivace školu vystudovat kvůli penězům které za to dáte, u nás je motivace vystudovat v krátkém období abychom nemuseli platit zbytečně.
A souhlasím se Sosáčkem, že na státních školách se s vámi obvykle nemazlí, a vyletět můžete na tucet způsobů.
Iron Within
Iron Without

Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 5225
Registrován: 2. 10. 2006, 18:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 6. 2. 2008, 12:12

Argonantus píše:Moc nechápu, o čem je řeč.

1) Přání, aby bylo vzdělání zadarmo je očividný nesmysl - nic není zadarmo. Jako by si někdo přál, aby mu při dešti nepadala voda na hlavu.
Argo, zapomínáš na jednu věc (a je zvláštní, že na to zapomínáš ty, jako státní zaměstnanec): Stát vysokoškolsky vzdělané lidi potřebuje. Proto je studium zadarmo. Vzdělání sice znamená jakousi (i když často iluzorní) výhodu pro člověka, který ho dosáhl. Ale státní správa potřebuje kvalifikované lidi - a to nejen v administrativě a právu (i když taková etnologie nebo ukrajinská literatura je asi už dost mimo).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

Uživatelský avatar
lotrando
Příspěvky: 586
Registrován: 28. 6. 2007, 08:28
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lotrando » 6. 2. 2008, 12:18

Sosacek: s tí Klausem tomu nerozumím, nicméně i kdyby něco takového hlásal, průchozí to není, nebo snad ano?

Jinak souhlas, když občas vidím, za co dneska dávají titul, je mi špatně. A jsem rád, že mně se v práci zeptají jen odkud mám titul, řeknu ČVUT a to stačí :). U technických škol je tohle téměř pravidlem, u humanitních je možné vše, jeden příklad za všechny, u nás na "vysoké škole v Karlových Varech" učí právo a kriminalistiku koncipient Gross. Asi je to forma výpalného za to, že jim domluvil licenci, protože tahle škola byla profláklá ještě v dobách, kdy si hrála na soukromé maturity.

Ohledně vlivu školného, já opravdu nevim. Sám jsem studoval za "státní" a stejně to nebyla laciná záležitost, i když jsem si přivydělával. Platit k tomu ještě školné bude dost zatěžující a není jistý přínos. Nejhorší je varianta vzdělání pro bohaté, to fakt není cesta do budoucna. Možná by to studenti mohli splácet státu zpětně a tím profinancovávat systém, jakoby fond, aby to nezatěžovalo roční rozpočet. Takhle na západě školy taky fungují.

Jo a to Švédsko, mám tam známé a mají své vlastní problémy, i když je pravda, že sociální stát je to celkem úspěšný. Bohužel je to nepřenositelné, jejich podmínky jsou specifické. U nás se ostatně také nemáme špatně, alespoň většina ne a někdy si nevážíme ani takových věcí jako je školné zadarmo a koneckonc i to zdravotniství (ano, je stále zdarma, i přes ty poplatky).
Petr "Lotrando" Kulda

Argonantus
.
Příspěvky: 15524
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus » 6. 2. 2008, 12:23

Sosacek píše: 1) maji velke dane a socialni stat
2) maji male dane a nesocialni stat.
Víceméně. V případě škol to lze pak popsat, že 1) - platí to všichni, 2) platí to jen někteří.

Že to budete "platit platit platit" nemusí říkat Klaus; tak to prostě je, a to ve všech případech; jediná alternativa je nemít školy vůbec.
Kdyby se v cechach chtelo skolne pouzit na podporu skolstvi, bylo by to super
Neuvažoval jsem o možnosti, že by bylo školné na něco jiného; nikdy jsem o něčem podobném neslyšel.
pokud se skolam odeberou penize z rozpoctu a misto toho se budou financovat ze skolneho, znamena to ze budou mit penez stejne nebo mene


Aha. Pokud bude fungovat současný stav, kdy se "rozpočtovým" školám platí podsstatně víc, než soukromým, kterým se dá o to méně, pak to samozřejmě fungovat nebude. To máš pravdu. Já jsem o podobném hybridu nikdy neuvažoval.

lide ze soukromych skol byvaji obvykle vzdelani dost zalostne, protoze proc se ucit, kdyz me stejne nevyhodi


- no jo, to je právě výsledek toho, že soukromé školy mezi sebou nemohou soutěžit, protože je jich tak strašně málo, že si nevybírají studenty (a studenti si nevybírají školy).
Tenhle model je spíš parodie na soukromé školství a ukázka, co dokážou dotace na volném trhu (asi jako současný prodej jablka dotovaného a nedotovaného... což může mít jediný výsledek).

V normálním systému tě špičková škola samozřejmě vyhodí bleskově, protože jí kazíš výsledek; a ještě raději se bude starat o to, aby tě radši vůbec nepřijala.

Zmíněný systém výuky právav USA funguje tak, že všichni dělají na začátku totožné přijímačky, a podle počtu dosažených bodů si vybírají školy. Pokud máš nejlepší výsledky, můžeš si vybrat mezi všemi asi 150, pokud máš prostřední výsledky, vezmou tě tak od prostředka níž, a pokud je to na hraně, halt se musíš spokojit s poslední dvacítkou. Dobrá škola ti pak může téměř zaručit, že pokud se budeš učit a držet tempo (pěkně drsné), tak že potom dostaneš stejně špičkové zaměstnání.

Předpokládám, že technické směry jsou lautr to samé.

Co se týče studentů se špičkovými výsledky ve vstupních testech, co si to nemohou dovolit, tak se na ně jednak vztahuje dost složitý systém různých stipendií, jednak si mohou půjčit. Půjčuje si kdekdo, jak už bylo vysvětleno. V zásadě nevím o tom, že by nemohl vystudovat někdo jen proto, že nemá prachy. Že na to nemá hlavu, to je ovšem dost časté.
neni jiste jestli se kvalita vyuky zvedne nebo snizi
To je zcela jisté. Každá soutěž zlepšuje špičkové výkony. Věř, nebo nevěř.
Navic, nektere obory se nevyplati, takze pokud se zavedou pujcky, nebude je pak absolvent mit z ceho splacet.
Jo. Což vede k tomu, že je budou studovat jen bohatí nadšenci. A také to povede k odhalení, že některé obory možná vůbec nejsou potřeba. Kulturologů na metr čtvereční tu máme určitě mnohem víc, než se uživí.
To jako nebudeme v cechach mit ucitele?
Učitel je v soukromém systému velmi bohatý člověk. A škola velmi bohaté zařízení, asi jako banka nebo pojišťovna. Věř, nebo ne.
Jeste navic hrozi, ze takova opatreni udelaji ze studentu nenavidenou kastu, coz se mi nelibi.


To už je dávno. Kdo chce nenávidět, důvod si najde.
Co podle vas zavedeni skolneho prinese dobreho?
Konkurenci. Soutěž. A také to, že studia nebudou platit ti, co nestudují. To bych považoval za důvod k nenávisti daleko podstatnější.

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 15949
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 6. 2. 2008, 12:23

Moje studium mě stálo milion, plus mínus nějaké drobné. Naštěstí to není stylem "mít milion a nemít milion, to už jsou dva miliony", ale pořád zůstává faktem, že kdybych šel po střední škola pracovat, tak teď už mám dost peněz abych mohl začít stavět dům.

Takže pokud mi někdo do očí řekne, že jsem "vystudoval zadarmo", riskuje fyzické napadení nebo alespoň hrubou urážku své osoby.

Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host