Židé a judaismus

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Že bych se zase rozjel? :>;o) :D
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Invictus - to je možné. Já se do diskuzí o náboženství pouštím málokdy. Jsem ateisticky založený a bez osobní zkušenosti s vírou (jakoukoliv ) nedokážu být objektivní. Takže se na to podívám.

NaokiB4U - klidně se rozjeď. A pokud jsi se v této oblasti etabloval - myslíš si že by takové setkání mezi vírami mohlo k něčemu dospět? Možná by to mohlo být dokonce i napříč vírami, nejen mezi muslimy a křesťany.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Inu, Neferite st,.kdo se chce domluvit, domluví se i napříč vírou.
kdo se nechce domluvit, tak si tu hůl vždycky najde.
Blbý je, když ti, co se nechtějí domluvit, zblbnou ty, kdo se jinak domluvit chtějí a dokážou.

Nakonec české a německé etnikum se v příhraničí po staletí docela snášelo, než přišel Hitler.
A Praha byla kdysi částečně židovská, částšečně německá a částečně česká.
Moji rodiče to ještě pamatujou.
Na druhou je dost lidí, kteří ten antisemitismus v sobě mají.
Nakonec jsme národ, který si libuje ve spikleneckých teoriích a říkat si, že za všechno můžou pikle Mosadu je takové útěšné...
Lidstvo prostě potřebuje čas od času kozla, kterého vyžene do pouště se svými hříchy. Otázka je, proč tím kozlem mají být zrovna Židi.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Jestli je to tak možná že by se dal najít cesta jak se normálně domluvit. Najít společné body jednotlivých věrouk, vysvětlit si odlišnosti a možná by to šlo. A samo sebou respektovat realitu u každého.
Křesťané a muslimové se přece normálně domlouvají, už dávno. O žádných velkých problémech nevím.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ad Neferit Sr.: a to jsi asi ještě neslyšel a navrhované "církevní unii" mezi Byzancí a Araby (přišli s tím pochopitelně Byzantinci, konkrétně císař, nikoho jiného by takové šílenství nenapadlo)...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

ilgir píše: Křesťané a muslimové se přece normálně domlouvají, už dávno. O žádných velkých problémech nevím.
No, já jsem cosi zaslechl.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Povídej, Argo...
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

... no, nic; jen o nějakých křížových výpravách... o Karlu Martellovi... o nějakých Dánech a Mohamedovi s bombou na hlavě...pak nějaké mrakáče na Mahattanu... zkrátka, pár problémů bylo, ale nestálo to za řeč...
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Křížové výpravy- tedy jen některé, 300 let války osmanské říše proti Rakousku - Uhersku, dvojí útok na Rhodos, dvojí útok na Maltu, Poitires. Maorské války v jižním Španělsku, pád Cařihradu a jěště bych si třeba vzpoměl na něco novějšího. Ano.
Třeba WTC, útok na londýnské metro, vlaky ve Španělsku, hloupost karikaturistů a neuvěřitelná divoká reakce a dost. Ono vlastně má Ilgir pravdu. Žádný velký problém to není.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Argo, křížové války už jsou za námi, mluvil jsem v přítomném čase.
A pokud jde o teroristy, karikatury a všechny tyhle problémy, to přece není konflikt křesťanství a Islámu!!!

Edited, původní reakce byla ostřejší, pak jsem si uvědomil povinnost slušnosti k člověku Argova postavení. :oops:
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir:

no, klidně můžeš i ostře... ale já se obávám, že taková pohoda, jako tvůj post ("žádné problémy jsem nezaznamenal") to rozhodně není; smělé prohlášení vyvolalo můj jedovatý úsměv.

Že se může spolu bez problémů bavit rozumný muslim a rozumný katolík, to je asi jasná věc; ale také se mi nechce odmávnout, že všichni muslimové a všichni katolíci rozumní nejsou.

Pokud někoho dokáže nasrat i Prasátko z Medvídka Pů, nebo údajně homosexuální Teletubbies (všimni si, jak jsem vyvážený...), pak bych na jejich vzájemnou komunikaci moc nesázel.

Co se týče samotných učení, pak je opravdu otázka, jak to pojmeš; jestli prohlásíš za podstatné ty společné body (Bůh - stvořitel a jedna Kniha), a nebo si naopak budeš všímat těch rozdílů (Ježíš/Mohamed).
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Ani tak mi nejde o "rozumného" křesťana a muslima (tím méně o "nerozumného"), ale spíš o představitelstvo. Bossové a autority obou náboženství nedští oheň a síru jedni na druhé, dokonce jsou občas schopni se i sejít a pokecat. O to mi jde.
Nerozumných zástupců, co dělají bordel, se najde vždycky dost. Na stejné platformě bys mohl prohlásit, že mezi Slováky a Maďary jsou nějaké velké problémy.

Jinak moje poznámka byla lehce provokativní, jako ostatně většina mých poznámek. A tvůj úsměv měl být spíš povznesený než jedovatý. :wink:

A co se týče věrouky, tam k žádné dohodě dojít nemůže. Dál než za toleranci se prostě nedostaneme. Už je třeba proto, že muslimové neskousnou Trinitas.
Btw.: Nedávno jsem na jedné přednášce slyšel zajímavou věc. Z jistého pohledu Mohamed není vůbec "něco jako muslimský Ježíš", jak se mnoho lidí zjednodušeně domnívá, a jak se ty jistě nedomníváš. Přece jen určitý rozdíl mezi Bohem a člověkem je. Když už, tak protějškem Ježíše je v Islámu Korán. Ano, Korán, protože tahle kniha je Logos, seslaný Bohem. A Bible tedy není protějškem Koránu. Žádný teolog ti nebude tvrdit, že byla sepsána jedním člověkem ve vytržení za jedinou noc, nebo rovnou spadla z nebe. A žádný křesťan se nebude k výtisku Bible chovat s takovou úctou, jako muslim k výtisku Koránu.
Jen tak pro zajímavost na okraj. :wink:
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Korán je tak trochu pokračování Starého zákona... jenže bohužel jiné, než konkurenční Nový Zákon... a důraz na různá pokračování Knihy by zase tak neobvyklý nebyl (necháme-li stranou ten božský původ a podobné detaily...)

Křesťani sice někdy tvrdí, že jsou si všechny části Písma rovné, ale většinou je přistihneš, že nejradši citují nějaké evangelium a svatého Pavla. A když starý zákon, tak taky pár největších hitů (Genesis, Exodus, Izaiáš, sem tam nějaký žalmík).

A Židi rovnou uznávají, že nejdůležitější je tóra.

To se těm muslimům nemůžeš divit, že si vybrali taky svůj oblíbený hit...
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Korán není až tak úplně pokračování Starého Zákona. Jak jsem psal vedle (a jak to nakonec asi nechám plavat) Korán má své vlastní příběhy ze Starého Zákona, protože nemá ten Starý Zákon v jedné knížce tak jako křesťanství. Naopak, drtiva většina muslimů Starý Zákano v životě nečetla.

Ad Mohamed není muslimský Ježíš:
To je pravda. Ježíš je Boží syn a Mohamed je "pouze" prorok. Bohužel muslimové chápou "Boží syn" nebo "Mesiáš" pouze jako odlišný titul a nepřiklání tomu nějakou zvlášť značnou významovou hodnotu.

Ad Bible a Korán:
Ve Starém Zákoně jsou části, které byly předány nejspíš zjevením (hlavně, nebo možná jenom, ten Genesis) i když se nikde nezmiňuje jak dlouho se to zjevení zapisovalo. Dalši části jsou historické zápisy (Exodus, Jošua, Soudci...), zákoník (Deuteronimus - nesmírně nezáživná část Bible), šalmy, přísloví, rady, životní moudra apod.
Nový Zákon je sbírka svědectví předaných orální tradici o Ježíši + kniha Revelaci, která je (jak už název napovídá) taky zjevení.
No, a Korán je vlastně skoro celý svědectví, které probíhalo tak, že k Mohamedovi promlouval archanděl Gabriel a vyprávěl mu různé příběhy a pak Mohamed chodíval domů, kde jeho služebníky sepisovali ty příběhy. Pokud se nemílím (Korán jsem ještě nečetl), tak v Koránu se objevují i příběhy z doby Mohamedova života.
Jinak je pravda, že muslimové mají mnohém větší úctu ke Koránu, než křesťané k Bibli. Správě by se ji neměli ani dotknout bez toho aby si předtím umyli ruce a znám příběh z první ruky, kdy jeden muslim seřval druhého za to že nosil Korán ve školní tašce.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Pokud někoho dokáže nasrat i Prasátko z Medvídka Pů, nebo údajně homosexuální Teletubbies (všimni si, jak jsem vyvážený...), pak bych na jejich vzájemnou komunikaci moc nesázel.
Teletubbies na obrazovce by mně dokázaly dovést za jistých okolností ke značné nasranosti.
Moje děti o tom vědí své. Že by to bylo tím, že nejsem dostatečně komunikativní?
Že se může spolu bez problémů bavit rozumný muslim a rozumný katolík, to je asi jasná věc; ale také se mi nechce odmávnout, že všichni muslimové a všichni katolíci rozumní nejsou.
Právě jen na ty rozumné je třeba sázet, protože ať vezmeš jakoukoliv komunitu podle jakéhokoliv kriteria, vždycky se tam najdou nerozumní fanatici, co nejsou schopni komunikace s jinak smýšlejícím okolím a i ti rozumní, co hledají, co je s těmi jinými spojuje a nikoliv dělí a k tomu "jinému" přistupují se zájmem a nikoliv s nenávistí.
Naposledy upravil(a) maYda dne 3. 4. 2008, 08:05, celkem upraveno 1 x.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů