Židé a judaismus

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

neferit St.,
bohužel se to neblíží mým možnostem, jsem v Praze a nějak jsme v poslední době vytížení i o víkendech.
ale kdyby byl technicky možný nějaký odkaz s ukázkou toho peří, tak bych to s potěšením shlédla.
Koneckonců téma je judaismus a israelské tance jsou proto zajisté k tématu.
Uživatelský avatar
Neferit
Příspěvky: 14
Registrován: 9. 2. 2008, 17:25
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

Seniore, Seniore.... ty práskači jeden :P To si tu člověk nemůže dělat reklamu skrytě?! $D

maYda: Ale tak něco ukázat by určitě šlo (i když místy se opravdu omlouvám za kvalitu videa - doufám, že nemáš problémy s krční páteří :wink: ).

Třeba tanec, ze kterého je ta fotka, se jmenuje Josey, josey.

Další mužský tanec je třeba Habal Shem Tov. Přiznám se, že když mi bylo sděleno, že název znamená Muž dobré pověsti, tak jsem dostala záchvat smíchu.

Jiný, který pro změnu tancovaly holky (ano, vyhlašujeme soutěž "I ty si najdi svou Neferit" $D ), je třeba Tzur Chassidi s textem Bůh je skála, která nás živí. Oslavujte ho, moji věrní druhové. Hospodin je náš pastýř, jíme jeho chléb a pijeme jeho víno, vzdáváme jemu díky, chválíme ho; nikdo není svatý jako On.

Na ukázku jiných tanečních kostýmů je třeba tanec Ma Navu - Blahoslavený buď ten, kdo kráčí po horách a přináší spásu.

A na závěr naše nejlepší číslo - tancují kluci i holky - Shalom.

A to je zatím z mé strany vše :wink:
I am the unbeliever, shadow on the planes. A whisper true, a song to you, my lover's soul refrains...

deviantART - where deviancy comes to play...
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Příspěvek od Tafif »

Na tom videu tě nanajdu ani já, natož lidi, kteří tě nikdy neviděli. Z těch šesti tančících fleků můžu tak akorát vybrat dva nejpravděpodobnější kandidáty.

Ono se tam někdy i zpívá? Proč byly zatím všechny ukázky pouze na hudbu?

A je třeba zmínit, že i Vlasák je dobrý tanečník.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Neferit, nespílej Seniorovi, my rodičové se občas rádi chlubíme peřím svých potomků.

Ten "Muž dobré pověsti" je úžasnej. Zvlášť v tom "kafkovském" ohozu.

Odkud berete inspiraci na kostýmy?
Kolegyně tančí renesanční tance a věnují tomu docela péči, shánějí odpovídající látky a aby všechno bylo na šněrování, ne na zipy, mají nějakou švadlenu, která se tomu věnuje.

A je prima, že se v tématu objevilo taky něco židovské kultury,ne jen politika a náboženství.
Uživatelský avatar
Neferit
Příspěvky: 14
Registrován: 9. 2. 2008, 17:25
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

maYda píše:Neferit, nespílej Seniorovi, my rodičové se občas rádi chlubíme peřím svých potomků.
Ten "Muž dobré pověsti" je úžasnej. Zvlášť v tom "kafkovském" ohozu.
Odkud berete inspiraci na kostýmy?
Kolegyně tančí renesanční tance a věnují tomu docela péči, shánějí odpovídající látky a aby všechno bylo na šněrování, ne na zipy, mají nějakou švadlenu, která se tomu věnuje.
A je prima, že se v tématu objevilo taky něco židovské kultury,ne jen politika a náboženství.
Nj, já mu to neberu, že je nadšen z těch výletů za nějakým naším vystoupením. Už takhle s mámou viděli kus světa (no dobře, Moravy :lol: ).

Hm, k inspiraci ke kostýmům...
Ty hnědé (chasické) navrhovala jedna z bývalých tanečnic, jedna ze zakládajících členek. Barvy byly zvoleny po domluvě přímo s nějakým židovským institutem. Oživení té hnědé je čistě bílá dlouhá spodní sukně (ta je potom použitá třeba i k těm bílým kostýmům).

No a na bílé kostýmy... původně jsou to šaty, po kolena dlouhé; v Ma Navu to máme doplněné bílou spodní sukní. Je to převzaté přímo z Izraele; na dokumentu, který nám pouštěly na tanečním semináři tam v nich tančila nějaká izraelská taneční skupina, myslim, že se jmenovala "Shalom" (i když ruku do ohně za to nedám). Většinou se v těch bílých tančí moderní tance.

Teď se nám má došívat další sada kostýmů - jsem fakt napnutá, jak budou vypadat :D

Jinak, znám tanečních souborů několik a každý má jiný kostým. Třeba naši kolegové z Polska (všechny ty lidi znám z Macholu!) mají kostýmy takovéhle: odkaz na video. Yochevet z Třebíče má zase jiné - viz. Jaké kostýmy má pražský Besamim nevím, nikdy jsem je v kostýmech neviděla tancovat. A co jsem tak slyšela, tak skoro nevystupují. Hm, to jenom my furt někde trajdáme :-)=

Tafif: ? Trochu jsem nepochopila to s tím zpěvem :roll:
I am the unbeliever, shadow on the planes. A whisper true, a song to you, my lover's soul refrains...

deviantART - where deviancy comes to play...
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Neferit, mám z toho dojem, že tu je docela dost skuoin, které se zabývají židovským tancem.
je to především věc zájmu nebo jde o lidi, kteří to mají v genech?

Mimochodem, ta "renesanční" kolegyně je taková mrňavá nenápadná holka v teniskách a džínech,jinak ji neznáme.
Když nám na vánočním večírku předváděly ty svoje tance ( jsou to samý holky, ne že bych si pletla pravopis), tak jsme jen zírali, co je to z ní za nádhernou ženskou. Ona se v tom kostýmu nesla úplně jinak a pohledy házela jak Julie na balkóně.
Uživatelský avatar
Neferit
Příspěvky: 14
Registrován: 9. 2. 2008, 17:25
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

No, tak třeba Besamim funguje převážně díky pražské židovské obci, takže je to jednak o zájmu, jednak o genech.

Nás, Růťáky, vede ženská, která je sice katolička, ale ty židovské tance ji úplně uchvátily. Když s tím začínala, tak vedla tuším balet a pohybové divadlo. Pak na to někde narazila, povedlo se jí dostat se na nějaký seminář - a už to jelo. Naučila to pár kamarádek a tak položily základy Rut :wink: Pak se postupně přidávaly děcka z divadla. Třeba já se tam dostala přes jednu spolužačku, která hrála v Popelce Nazaretské, kterou naše vedoucí režírovala (mimochodem, já nakonec v Popelce hrála taky - díky tancům :lol: ). Jestli se při tanci pohybuju nějak jinak, to neposoudím - já si vždycky, když sleduju nějaká videa, přijdu hrozně neohrabaná :oops: Ale fakt je, že v kostýmu má člověk sklony pohybovat se jinak - mě to automaticky narovnává a nutí našlapovat na špičky :lol: Očividně to má ale i nějaké účinky na publikum. Když jsme onehdá jeli z Hranic na Moravě, tak si k nám přisedla naše velitelka a po chvíli hovoru mi řekla, že bez brýlí a s vlasy stáhnutými dozadu jsem jí připadala jak porcelánová panenka - jenom jsem se prý mohla trochu víc usmívat. Nj, v porovnání s mými normálně docela rozčepýřenými vlasy, brýlemi, nevím-jakým-přesně-výrazem to může být docela nezvyk, vidět mě až přílišně upravenou $D
I am the unbeliever, shadow on the planes. A whisper true, a song to you, my lover's soul refrains...

deviantART - where deviancy comes to play...
Uživatelský avatar
Geralt
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 2. 2008, 10:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Budu radši reagovat tady, ať tím neztěžuju orientaci v Tibetu.
Neferit Sr. píše:Geralt - já neříkám, že všichni židé měli bůhví jaký majetek. Ale vím že konkrétně v západní Evropě byly velmi bohatí Židé. Židy zabíjí kde kdo a vždy to nakonec končí konfiskací majetku - ale plácá se o tom jaká jsou nízká či jiná rasa.
Nic netvrdím odvážně - jen si v Hitlerově bibli přečti proč je potřeba obyvatelstvo nižších ras z likvidovat - prostor a půda, tedy ekonomický prospěch pro budoucí německou kolonizaci. Takže rychlá a brutální likvidace židů od samého počátku byla plánována za účelem ekonomického prospěchu. Ideologický balast o nízké rase byl způsob jak to vysvětlit sami sobě.
Otázka je, co bylo dříve, zda Hitlerova bible nebo ten ideologický balast? Antisemetismus byl dávno před Hitlerem. O tom snad žádná. Takže Hitler si mohl psát co chtěl, kdyby však neexistoval ve společnosti hluboce zakořeněný antisemitismus, zůstal by se svou straničkou na okraji regionálního politického spektra.

Západní Evropa - dobrá, ale o jaké procento z celkového počtu zavražděných milionů šlo? Proč tedy byly vyhlazovací operace tak aktivní i na chudém východě? Kdyby šlo nacistům pouze o půdu a majetek, stačilo by obé Židům zabavit a je pak vystěhovat k hranicím civilizace. Zloděj olupující svou oběť o majetek také nemá obvykle zájem ji i zavraždit.
Plácá se...ale je znepokojující, kolik Němců (a nejen jich) těm kecům o nízké, nelidské rase věřilo. A chovalo se podle toho.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

2Geralt: Oblibeny omyl. NSDAP nebyla antisemitska strana. Kvuli antisemitismu do ni vstoupila mensina clenu a mensina clenstva byla antisemitska. Co je ovsem jeste zajimavejsi, je fakt, ze Hitler nenavist k zidum zminil ze vsech predvalecnych verejnych projevu pouze ve trech (do roku 41). Z tajnych projevu k nejuzsimu clenstvi pouze jednou. Od roku 41 se rozjizdela masivni kampan proti zidum a zminky proti zidum v Hitlerove projevech se zacaly objevovat casteji, cilem bylo pochopitelne pripravit pudu pro konecne reseni.

Co z toho plyne? Zejmena to, ze Hitler nebyl hlupak. Dobre vedel, ze ac je spolecnost pomerne dost antisemitska, hranim na tuto notu nevyhraje. Pred rokem 33 kuprikladu nezminil odpor k zidum ve verejnych projevech ani jednou. Samozrejme to neznamena, ze by nebyl antisemita a nepovazoval je za hlavniho nepritele.

Vskutku je to hodne zajimavy pripad a kniha Hitleruv mytus od Iana Kershawa (Hitler I. a II.) skutecne velmi dobre odbourava takovehle myty :-)

PS. Mira antisemitismus ve spolecnosti byla neprimo umerna vzdelanosti spolecnosti. Nemci byli paradoxne jedni z nejmene antisemitsky zamerenych spolecnosti v tehdejsi Evrope... halt ale dejiny vykladaji politici (zvlast v nasich koncinach to tak dlouho bylo) a malo se venuje pozornost historikum.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Kolik Němců to nevím Ale otázka zní jinak - kolik Čechů, Slováků, Francouzů, Norů, Belgičanů atak bych mohl pokračovat. Procenta také nic neřeknou. My hrdě tvrdíme-my jsme za Němců trpěli a přinášeli oběti.

Ano - naše země v původní velikosti bez Zakarpatské Ukrajiny přišla o 360 tisíc lidí.
Z toho bylo 80 000 židů Slovenských - za jejichž odsun slovenská vláda Němcům zaplatila. Jejich majetek dostali vybraní Slováci v rámci arizace.

Podle dodatečně zrekonstruované oficiální statistiky žilo na území Protektorátu Čechy a Morava v době jeho vyhlášení 118 310 Židů. Z nich bylo 103 960 židovského náboženství (podle oficiálního označení: mojžíšské víry) a 14 350 osob jiného náboženství nebo bez náboženského vyznání.

Válku jich přežilo 17 500 - odhad.
Takže 50 % lidských ztrát byly Židé. Opět jejich majetek byl arizován přímo Němci a českými kolaboranty. Takže v konečném důsledky pod pevným vedením okupantů jsme s našimi Židy zúčtovali stejně důsledně jako samotní Němci.

Pro Němce nebylo řešení zabavit a odsunout někam. Věděli že Židé jsou velmi houževnatí a možná měli strach že by se jednou chtěli vrátit. Ale jednodušší vysvětlení je - proč nechávat jakékoliv svědky.

Myslím si, že tak od 1943 těm kecům věřili Němci jako jeden muž. Porážky na frontách, plošné bombardování - je lidskou přirozeností hledat viníka. A ten byl připraven včetně viditelného trestu. A život i když mizerný se tročku prosvítí jasem pomsty.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Geralt
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 2. 2008, 10:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Neferit Sr.: No, se svědky - to mi příjde jako zbytečné se obtěžování, neboť "majetkové přesuny" neunikly pozornosti okolí. A těžko říct, že by se tak mohlo dít, aniž by je schvalovalo/mlčky trpělo.
Nicméně máš pravdu v tom bodě, že obava ze Židů byla. Četl jsem o jednom případu, kdy důstojník záložního policejního útvar vykonávající genocidu motivoval své podřízené k vraždění Židů tvrzením, že to oni jsou zodpovědni za bombardování německých měst. Ano, ti Židé z Polska žijící v těžko představitelné bídě a perzekuci. Ale zapadá to dobře do obrazu všemocných Židů osnujících odplatu.

Nejen Němci, ostatně proto ta závorka. Na vraždění v Pobaltí a na Ukrajině se podíleli i místní obyvatelé. Někdy Němci ponechali "zúčtování" na nich a sami jen dohlíželi, v některých případech byli k popravě židů využívaní i ruští hi-wi.

Ressurection: Veřejné projevy takto detailně neznám, nemohu posoudit, ale věřím ti. Nicméně zrovna v tebou odkazoveném Kershawovi (Hybris) jsem se dočetl, že antisemitismus byl náplní Hitlerových veřejných vystoupení pro členy a přívržence DAP (tu jsem myslel prve, nikoliv pozdější NSDAP o níž píšeš).
Kershaw: Hybris, str.159 píše:Témata jeho [Hitlerových] projevů se příliš nelišila: protiklad síly Německa ve slavné minulosti s dnešní ubohostí a národním ponížením - churavý stát v rukou zbabělců a zrádců, kteří vlast zaprodali jejím mocným nepřátelům; příčiny zhroucení státu v prohrané válce rozpoutané jejími nepřáteli, za nimiž v pozadí číhají Židé; zrada a revoluce vyvolané zločinci a Židy; anglické a francouzské plány na zničení Německa, jež vyústily ve Versailleskou smlouvu - "hanebný mír" a nástroj zotročení Německa; vykořisťování obyčejných Němců židovskými vyděrači a keťasy,...
Jak vidno, Židy se to dost hemží. A posluchačů nenašel málo, viz narůstající počet členů DAP. Nicméně, je pochopitelné, pokud později (2. polovina dvacátých, počátek třicátých let) poupravil svoji taktiku ve snaze oslovit širší masy a ubral antisemitismu - nepřátel bylo dost. Byť si myslím, že používaní termínu "židobolševici" je (jakkoliv nepřesné), pro Hitlera příznačné.

Ad post scriptum: Když jsem tu odkazoval na toho Goldhagena, dělal tam ministudii složení jednoho policejního praporu (nástroje genocidy) a podle jeho čísel v něm byli zastoupeni různě vzdělaní muži. Avšak to nijak neovlivnilo jejich postoje k zabíjení Židů. (překvapivé zjištění může být, že s ochotou zabíjet přímo nesouviselo ani členství v NSDAP či SS).
Druhak je vzdělanost a vzdělanost - rozlišoval bych akademickou (typické nabiflování fakty) a vzdělání formou kritického myšlení a schopností racionálně pochybovat a podrobovat otázku více pohledům. Obávám se, že předválečné vzdělání upřednsťnovala spíše to první.
Ostatně Kershaw taky psal, že předválečná Vídeň, kde Hitler pobýval, patřila k jednomu z nejantisemitičtějších měst tehdejší Evropy. A co se úrovně vzdělání svých obyvatel týče, byla na tom jistě lépe než jiné oblasti.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Obava a umělé využívání strachu ze židů jsou v módě pořád.

Proti jakému protivníkovi Izrael bojoval ve válce Jom-Kipur ukáže tato citace:

"Lidstvo ještě nikdy nepoznalo brutálnějšího nepřítele než Židy. Židé umí pouze škodit, plánovat tajná spiknutí, chytat do pastí zákonů a vytvářet rozruch a nepokoje. Už z matčina lůna vycházejí vybaveni tím nejpodlejším charakterem, který si předávají z generace na generaci… Rozšířili se po celém světě, aby tu otrávili veškeré lidstvo… Připojili se i ke spiknutí proti Ježíši Kristovi, protože ho chtěli zabít."

Pochází z vojenské příručky pro egyptskou armádu názvem: „ Pokyny pro morální výchovu a poučení pro výcvikový rok 1969 „
Dojemné je, jak ideologická příručka muslimského státu operuje s židovským podílem na smrti jednoho z nosných pilířů křesťanské víry

Takže pokud se hledá zdůvodnění tak platí staré přísloví: Kdo chce psa bíti a tak dále.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Neferit Sr. píše:Dojemné je, jak ideologická příručka muslimského státu operuje s židovským podílem na smrti jednoho z nosných pilířů křesťanské víry.
Ježíš Kristus je muslimy považován za jednoho z proroků.

Jinak mi ta citace připomíná Hitlerovy žvásty, které nablábolil o Češích... $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Ale nepovídej? :think: Tak zde se začínám divit. Já se nikdy nesnažil hledat spojitosti mezi křesťansvím a islámem. Spíše jsem při svých pracech hledal to co je rozděluje - bylo to důležité pro vysvětlení všech negativních jevů co jsou s jejich antagonismem spojené.

Jestli je to tak možná že by se dal najít cesta jak se normálně domluvit. Najít společné body jednotlivých věrouk, vysvětlit si odlišnosti a možná by to šlo. A samo sebou respektovat realitu u každého.

Asi je to utopie ale možná by to stálo aspoň to skusit. Myslím že by se našlo dost moudrých lidí na obou stranách, kteří by do toho neměli strach jít. Ale co potom s těmi Židy? Pokud by se toho u nich ujala ortodoxní elita, tak se pohádá i absolutními ateisty.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

2Neferit Sr. : Je vidět, že ti ke vzdělání chybí ty sáhodlouhé diskuze o náboženství na tomhle fóru. :)
Iron Within
Iron Without
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů